Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Posljednja Iluvatarova pjesma, kraj svijeta
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
merry
Posted: Nov 21 2003, 08:47 AM 18756 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Group: Hosts
Member No.: 7

kako Uruk shvatis onda Otkrivenje 20,1-6?

tamo pise da nakon tzv. apokalypse dodje 1000god. kraljevstvo
neki sasvim novi poredak

pa onda ponovo uzbunu i tek onda nova zemlja...

prema tome, se to i podudari sa postom od Elronda
Melkor pobjedjen - ponovo dolazi
ALI NA KRAJU - konacna pobjeda dobra!!!!
zar ne Elronde - ipak to je Illuvatar obecao....... biggrin.gif

antocjo
Posted: Nov 21 2003, 09:11 AM 18763 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

By the blood of the Lamb is my life kept safe

Group: Admin
Member No.: 5

QUOTE (merry @ Nov 21 2003, 08:46 AM)
prema tome, se to i podudari sa postom od Elronda
Melkor pobjedjen - ponovo dolazi
zar ne Elronde - ipak to je Illuvatar obecao.......  biggrin.gif

Evo iz Propasti Numenora...

No, Ar-Pharazona i smrtne ratnike koji su stupili na zemlju Amansku pokopaše propadajuća brda: ondje, kazuje se, leže zatočeni u Pećinama zaboravljenih, sve do Posljednje bitke i Sudbonosnog dana.

unsure.gif jumpy.gif

elrond
Posted: Nov 21 2003, 12:19 PM 18774 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Group: Members
Member No.: 29

merry Posted on Nov 21 2003, 07:46 AM
zar ne Elronde - ipak to je Illuvatar obecao.......

hm, govoreći u okvirima tolkienova djela, (ovdje ne ulazim u širu elaboraciju), nema konačnog obračuna, borba Dobra i Zla je stalna, ciklički se ponavlja, Dobro ispraši Zlo, koje se povlači, nestaje na neko vrijeme, a kad Zloća, opakost i u tolkienovom Lotr-u, želja za vlašću, ojača, tad je opet, neizbježan sukob, jer Melkor je već više puta teško poražen, od koalicije "Blaženih-ainura, mogli bismo reći angeleka, vilenjaka i neiskvarenih ljudi,
whatever, ta borba Dobra i Zla, u biti najbolje je ilustrirana u -ljudima, oni su najpodložniji iskušenjima, konfliktima i ....najviše žele vlast, moć, čest ne pitajući cijenu tog. Zlo nakon poraza skuplja snagu i opet želi valdati, iskvariti, izopačiti, nazovimo to kako nam drago, ali svodi se na isto.

na neki način, prljava rabota Zloće i opakosti, dopuštena je od Iluvatara, smisao sveg i jest u neprestanoj borbi Dobra i Zla, Dobra kojemu je dana sposobnost stvaranja, kreiranja i Zla koje izopačuje i kvari.
opet sam bio, preopširan, wink.gif znam sad.gif wink.gif

elrond
Posted: Nov 21 2003, 12:36 PM 18775 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

QUOTE (antocjo @ Nov 21 2003, 08:11 AM)
Evo iz Propasti Numenora...

No, Ar-Pharazona i smrtne ratnike koji su stupili na zemlju Amansku pokopaše propadajuća brda: ondje, kazuje se, leže zatočeni u Pećinama zaboravljenih, sve do Posljednje bitke i Sudbonosnog dana.

unsure.gif  jumpy.gif

da Sudbonosni dan, kod tolkiena i posljednja bitka spominju se na više mjesta, ali za [B][U]svako razdoblje-doba
ilustraciju toga ima u povijesti ME, u Silmarillionu", različitim pismima...
tako npr, velike kataklizme, obično znače i kraj jednog Doba, na kraju takvo što imamo i u RoTk-u, a prije tog spominjanje Sudbonosnog Dana, nalazimo i kod Dagor-nuin-Giliatha(Bitka pod zvijezdama), Dagor Aglarab(Veličanstvena), Dagor Bragollach (Bitka iznenadnog plamena( Nirnaeth Arnoediad (Velika bitka),Bitka Nebrojenih suza...

antocjo
Posted: Nov 21 2003, 01:11 PM 18776 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (elrond @ Nov 21 2003, 12:18 PM)
na neki način, prljava rabota Zloće i opakosti, dopuštena je od Iluvatara, smisao sveg i jest u neprestanoj borbi Dobra i Zla, Dobra kojemu je dana sposobnost stvaranja, kreiranja i Zla koje izopačuje i kvari.

Slažem se sa tobom da je to dopušteno od Iluvatara, ali da je "smisao sveg u neprestanoj borbi Dobra i Zla" baš i ne bih no.gif

Po tome bi bilo da je Iluvatar planski stvorio i Zlo da bi i bilo tog smisla... mislim da to nije slučaj, jer čak na jednom mjestu piše da Iluvatar mrzi Melkora i njegova djela pogotovo zbog toga što je izopačio vilenjake ph34r.gif

antocjo
Posted: Nov 21 2003, 01:16 PM 18778 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (elrond @ Nov 21 2003, 12:35 PM)
da Sudbonosni dan, kod tolkiena i posljednja bitka spominju se na više mjesta, ali za svako razdoblje-doba
ilustraciju  toga ima u povijesti ME, u Silmarillionu", različitim pismima...
tako npr, velike kataklizme, obično znače i kraj jednog Doba, na kraju takvo što imamo i u RoTk-u, a prije tog spominjanje Sudbonosnog Dana, nalazimo i kod Dagor-nuin-Giliatha(Bitka pod zvijezdama), Dagor Aglarab(Veličanstvena), Dagor Bragollach (Bitka iznenadnog plamena( Nirnaeth Arnoediad (Velika bitka),Bitka Nebrojenih suza...

ajde baš ću to provjeriti booyah.gif

ali ipak ovo

mi više zvuči na the Posljednju bitku...
a i ovi su i nakon drugog doba ostali 'zatočeni' ph34r.gif

Edited by antocjo - Nov 21 2003, 01:17 PM

merry
Posted: Nov 22 2003, 08:47 AM 18880 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Elrond, mislim da ima cikle - ali Iluvatar govori o tome da ce sve doci do svrsetka - sjecaj se, da i mrtvi kod Manda cekaju ovo svrsetak.

Nemam sad vremena traziti sve citate. ali mislim trebamo uzeti u obzir, da je Tolkien ipak bio krscanin i da je izjavio da njegovo djelo "fundamentalno katolicko" to mu je bilo tako vazno, da je to dao cak provjeriti od jednog Isusovaca.
Tako da nikako ne mogu vjerovati da je pisao o NEPRESTANOJ borbi. Ova borba je neprestano - i u tome se slaze dok ME postoji, ali i u Sil/LotR vidis da postoji sigurna nada u "novu zemlju i nova nebesa".

Mislim, imas i u Bibliji te cikle. Prvo raj se srusi. Onda novi pocetak sa "trecem" sina od Adama - pa onda Potop. Onda novi pocetak s Noa. Onda srusenje u Babilon. Onda novi pocetak sa Abrahamom - vodi u robstvu u Egiptu. Onda novi poceta sa Mosijem vodi u haos u knjizi "Suci"
Onda novi pocetak s Davidom vodi u Babilonsku progonstvu.
Onda novi pocetak sa Esrom i Nehemijom vodi u "religioznu bezboznost" farizeja. Onda novi pocetak s Isusom i njegovom crkvom vodi u kraljevinu Antikrista.
Onda novi pocetak u 1000god. kraljevstvo vodi do posljedne pobune Sotone. - I ONDA KRAJ - Nova zemlja i nova nebesa, konacni, nepovratni sud nad zlim silama, i crazy.gif jumpy.gif jumpy.gif jumpy.gif konacno kraj borbe jumpy.gif jumpy.gif
ISPUNJENJE od PSJEME od Illuvatara. Konacno je nesmetano i bez disharmonije. wub.gif wub.gif

elrond
Posted: Nov 22 2003, 04:48 PM 18906 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

antocjo Posted on Nov 21 2003, 12:10 PM
Po tome bi bilo da je Iluvatar planski stvorio i Zlo da bi i bilo tog smisla... mislim da to nije slučaj, jer čak na jednom mjestu piše da Iluvatar mrzi Melkora i njegova djela pogotovo zbog toga što je izopačio vilenjake

propast Numenora, inspiracija u kataklizmi Atlantide, tokom mnogo godina legende su govorile o čarobnoj zemlji potonuloj u more pod imenom "Akallab^eth (U značenju "Propala riječ po nazivu jednaka nazivu Atlantë(na kvenijskom)

što se tiče Iluvatara, iz njegove Misli, kroz Vječni Plamen, nastadoše Ainuri, svaki ainur kasnije pokazao se dobar ili loš, oni koji su išli kontra volje Iluvatara koji su imali svoje ciljeve bili su loši, oni drugi dobri, Muzika Ainura bijaše po volji Iluvatara, ali Melkor ...se usudio razmišljati drugačije, među svim Ainurima Melkor je imao najveću moć, jer mu bijahu darovani najveća snaga i znanje...od Iluvatara, nezadovoljan, Melkor tražio je Oganj stvaranja, kojeg nije mogao pronaći jer on bijaše u Iluvataru, Melkor je htio napraviti nešto svoje i time unio nesuglasje u harmoniju,
iluvatar je dugo trpio, sjedio i slušao nesuglasje izazvano Melkorom, dok nije propjevao, on sam, ali Melkor se drznuo otimati za prevlast, Iluvatar je bio Bijesan, kako se melkor usudio remetiti harmoniju i besjedi Iluvatar:
"I ti ćeš Melkore u Svijetu, pronaći sve zamisli svoje potajne i spoznati da su one tek čestica cjeline i pritoci njezinoj slavi"

elrond
Posted: Nov 22 2003, 07:03 PM 18910 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

merry Posted on Nov 22 2003, 07:47 AM
ISPUNJENJE od PSJEME od Illuvatara. Konacno je nesmetano i bez disharmonije.

"jer sam je Iluvatar začeo svoju Djecu i donio ih na svijet u trećem napjevu, dok se u prvom Iluvatorovom napjevu nisu ni spominjala, niti je tko od Ainura imao udjela pri njihovom stvaranju"
samo neki od Ainura sišli su na Ardu, ali bilo je predskazano da će se na Svršetku Svijeta Valari i Majari vratiti u bezvremene Dvorove i među onima koji će se vratiti bitiće i Eruhini (tako kazuje Ainulindalë)Iluvatar je stvorio rase Vilenjaka i Ljudi, ove su se rase na vilenjačkom jeziku zvale Eruhini, što bi na vestronskom bilo Iluvatorova djeca)
ponovo će biti Muzike, ta Muzika biti će moćnija, ljepša, nego Prva, bit će ispunjena tugom i mudrošću da sa sa prošlom ne može usporediti.

..dakle, poslije jedne Muzike, ide druga Muzika....

merry
Posted: Nov 24 2003, 11:44 AM 19058 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

QUOTE (elrond @ Nov 22 2003, 08:03 PM)
"jer sam  je Iluvatar začeo svoju Djecu i donio ih na svijet u trećem napjevu, dok se u prvom Iluvatorovom napjevu nisu ni spominjala, niti je tko od Ainura imao udjela pri njihovom stvaranju"
...
ponovo će biti Muzike, ta Muzika biti će moćnija, ljepša, nego Prva, bit će ispunjena tugom i mudrošću da sa sa prošlom ne može usporediti.

..dakle, poslije jedne Muzike, ide druga Muzika....

„Pjevali su novu pjesmu... “ Otkrivenje 5,9 & 14,3
Ovaj citat iz Sil koji je Elrond naveo (Hvala Elronde na to sam i mislio smilie.gif )sigurno ne pokuzuje hinduisticka predstava, da ce se sve infinitivno ponavljati i ponovo poceti.
– Pitanje za vas: da biste to stvarno htjeli, da ova okrutna borba nikada nema kraj? –no.gif

Sto vise ukazuje na biblijski svjetonazor. Stvorenje je pao zbog pobune najveceg andjela.
Ali mnogo zla ne moze uprljati Stvoritelja, on suvereno stoji iznad svega. Jedino sto neprijatelj ce dostici je, da povecava Bozju slavu i da povecava svoju vlastitu sramotu. luuuud.gif
Bog ce savrsiti pjesmu (svaka pjesma ima kraj) i ova pjesma ce biti lijepa poput LotR (naravno jos puno ljepse – to je samo usporedba).
Onda kada se sve savrsi, ce doci Novu zemlju i nova nebesa, tj. nova pjesma.
Ali za razliku od prve pjesme, zlo nece vise imati udjelo u tome.
“On ce otrti svaku suzu s njihovih ociju. Smrti vise nece biti ; nece vise biti ni tuge, ni jauka, ni boli, jer stari svijet prodje. … Evo sve cinim novo.”
Mislim da je logicno da ovo stanje, zahtjeva NOVA PJESMA. innocent.gif jumpy.gif

antocjo
Posted: Apr 12 2009, 10:21 PM 19062 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (merry @ Nov 24 2003, 11:43 AM)
Onda kada se sve savrsi, ce doci Novu zemlju i nova nebesa, tj. nova pjesma.
Ali za razliku od prve pjesme, zlo nece vise imati udjelo u tome.
“On ce otrti svaku suzu s njihovih ociju. Smrti vise nece biti ; nece vise biti ni tuge, ni jauka, ni boli, jer stari svijet prodje. … Evo sve cinim novo.”
Mislim da je logicno da ovo stanje, zahtjeva NOVA PJESMA. innocent.gif jumpy.gif

wow.gif merry booyah.gif

10 replies since Nov 21 2003, 08:47 AM Track this topic | Email this topic | Print this topic

Back to O knjizi "Poruke iz zemlje Prstenova"

[ Script Execution time: 0.0281 ]   [ 9 queries used ]   [ GZIP Enabled ]