Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Pages: (21) < [1] 2 3 4 5 6 ... > ( Go to first unread post )
Odnosno: Ceznja za drukcijim svijetom
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
merry
Posted: Jan 20 2003, 10:21 AM 16 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Group: Hosts
Member No.: 7

Pjesma u pocetku ove poglavlje, nazalost na hrvatskom nije tako precizno prevedena. Zbog toga su paralele koje sam htio izvuci nije tako jasno. Zato vam ovdje ostavljam engleski original:

Still round the corner there may wait
a new road or a secret gate
and though I oft have passed them by
a day will come at last when I
will take the hidden paths that run
west of the moon, east of the sun.

Michael

pippin
Posted: Jan 22 2003, 10:42 AM 26 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Still in the Shadow

Group: Members
Member No.: 16

hey merry!

tko si ti - merry ili michael? cini mi si da si pisac te knjige - zar ne?

Ja sam ju procitao - nije lose, mislim sto se tice jezika.

Inace - ja se pitam gdje si odrastao? Imas stavove kao moja baka. Covjek je lose itd. Tko to danas jos vjeruje? Odgoj pokvari covjeka. To za grijehom je smjesno. Covjek je dobar - gle samo male bebe - onda vidis da je covjek dobar!!

Ja bih volio pitati Tolkiena sto on bi rekao na tvoju knjigu. Ti si te potrudio - ali ni si pogodio temu! Osim toga siris bad vibrations - i to je lose. Ovaj svijet treba nesto positivno - i ne te stare price od pakla, grijeh i Isusa koj sudi.

don t worry be happy

Pippin

antocjo
Posted: Jan 22 2003, 11:45 AM 30 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

By the blood of the Lamb is my life kept safe

Group: Admin
Member No.: 5

hey merry,

svaka cast za knjigu, nisam mogao vjerovati koliko paralela ima izmedju Tolkienova djela i Biblije ohmy.gif u nekim situacijama su samo imena izmjenjena...

Pippin,
mogu i tebe razumiti, da nam u ovom sivilu svakodnevnice trebaju veselije vijesti, ali opet ne bi bilo dobro ignorirati nesto samo zato sto nam ne pase ili ne zelimo o tome nista cuti. To sto kazes da kad pogledamo bebe mozemo vidjeti da su ljudi dobri i da nas u biti odgoj iskvari, donekle stoji. Ali cinjenica je i iskustvo nas tomu uci, da je definitivno nesto poslo po krivu i bilo bi dobro tocno znati sto je to, da bi se time mogli i nositi wink.gif

antocjo

xyz
Posted: Jan 22 2003, 03:35 PM 32 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Still in the Shadow

Member No.: 17

Sto je Tolkien htio reci?
Tesko je to reci...

pippin
Posted: Jan 22 2003, 05:07 PM 33 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Still in the Shadow

Member No.: 16

hey xyz,

to si jako dobro rekao! Mislim, da se iza toga skriva velika mudrost!

Ako je istina sto Biblija kaze, pisac knjige moze pitati Tolkiena jednog dana na drugoj strani (tj. nebo) i nam poslati prouku!

ciao

Arwen
Posted: Jan 22 2003, 09:59 PM 36 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Still in the Shadow

Member No.: 13

Prvo bok svima! Pitam se jesam li najstarija ovdje ( :D ). Nema veze. Nisam čitala ovu knjigu, ali bih se nadovezala na paralelu Tolkiena i Biblije. U Gospodaru prstenova bila sam očarana pričom i nisam obraćala pažnju na paralele. Ali u Silmarillionu je i više nego očito - priča o stvaranju i padu andjela. Skoro pa preslik. Netko mi je od frendova rekao da je Tolkien bio veliki vjernik. Ne znam nisam provjeravala, ali zašto ne.

merry
Posted: Jan 23 2003, 09:32 AM 37 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Pippin
pogodio si, autor sam knjige
prvo: gdje sam uzrastao - u istom svijetu kao ti!
Sta je to staromodno da je covjek rob grijeha itd.?
Pogledaj svijet, i vidi da je to najsuvremenija istina uopce.
Ima sve vise droge, naslije, silovanja, ratova itd.
Mislim da ne smijemo zatvoriti oci pred cinjenicama. sad.gif
Zla je mocna sila i zeli da unistava i nas osobni zivot. (Da sada ne pricamo o svjetskoj politickoj krizi i ekoloskoj katastrofi u kojoj se nalazimo.)
Ali zar nisi citau knjigu do kraja? nije to zalosna prica nego radosna!!! postoji izlaz, postoji borba koja se isplati boriti smile.gif
ja vjerujem u dobro - i zbog toga ne gubim nadu. to je kao kako je Sam u filmu rakao Frodo-u. "Oni nisu odustali jer su u nesto vjerovali."
To ljudima danas fali, nemaju vise u sta vjerovati i "don´t worry, be happy" nazalost nije dovoljno da nas drzi cijeli nas zivot odnosno da rijesimo konkretne probleme.

Sto se tice Tolkiena, jasno je, da je htio da Gospodar prstenova odgovara krscanskim stavovima. to nije pretpostavka nego cinjenica, jer je to sam rekao. Dosta toga sam vec napisao u knjizi.

dobro, prijatelju moj (ipak smo drugovi Pippine) ne znam tvoju baku, ne znam da li je imala zivu vjeru ili ne - ali ja znam Isusa i mogu ti reci, otkad njega znam i zivot mije prava stvar - pun positivne vibracije i izcjeljenje! biggrin.gif
merry ph34r.gif

sabljar
Posted: Jan 23 2003, 11:10 AM 39 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Still in the Shadow

Member No.: 9

Hola

kaj ste vi svi procitali tu knjigu? Mene je totalno izneneadila, mislio sam da ce bit neka brija o likovima i filmu, a kad ono Jesus. Nije da je Isus bad idea no kaj je tu mac je tu mac!

the swordfish

Gomil
Posted: Jan 23 2003, 03:01 PM 43 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 12

Ciao svima,

Merry, svaka cast na dobroj knjizi. Meni se je osobno svidjela. Ne zelim generalizirati, ali mene se je dojmila. Gotovo da moras biti corav pa da ne vidis paralele sa Biblijom.

Ne znam, nalazim se u dilemi. S jedne strane Tolkin kaze kako nije imao namjeru pisati i kako cak mrzi alegorije, ali nije samo jedna paralela sa Bilijom vec, usudio bih se reci brdo njih.

Evo jedne za koju sam cuo ranije a nema je u tvojoj knjizi. Kada u jednoj sceni Saruman razgovara sa Uruk-haiem, te ga pita, kako su nastali orci. Potom retoricki odgovara, kako su orci nekoc bili vilenjaci, ali su posli za zlom, zavedeni su, muceni, i transformirani u grozan oblik zivota. Vilenjaci kao slika andjela, te orci kao slika onih palih andjela.

Moram priznati da ne kuzim Tolkina. Upitno je koliko je govorio istinu kada je rekao da ne zeli pisati alegorije. Previse je tih slicnosti. Cini mi se kao da nas sve nekako vuce za nos.

Mozda sam sada dirnuo u svetinju. Molim stovatelje Tolkina da se ne uvrijede sto diram njihovog idola, ali cini mi se da se lijepo nasalio sa nama. U odredjenim djelovima je samo promjenio likove, a pricu preuzeo iz Biblije. Na taj nacin nije mu bilo niti problem napisati Gospodara prstenova. Naime, ideju je imao otprije u glavi. Vjerujem kako je kao akademski profesor procitao Bibliju.

Inace, nisam procitao knjige, ali sam pogledao oba filma i svidjaju mi se kao filmsko ostvarenje. Bez premca.

Ali, vrijedi malo porazmisliti o tome Tolkinu.

Gomil
  Posted: Jan 23 2003, 03:14 PM 44 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 12

Yo, ribice (za sabljara)

Ja se ne bi opterecivao time sto stvari nisu onakve kakve smo ocekivali. U ovom slucaju ti. Nije li super kako nas zivot ponekad iznenadi. Ocekujes Viga Mortensena a ono Isus iz Nazareta. wink.gif

Sto god da netko brije nema veze. Ovdje bar mozemo catati o onom sto nam se svidja.

Nema sumnje, kako god gledali svijet, svima nam se svidja THE LORD OF THE RINGS.

GIMLI
Posted: Jan 23 2003, 05:06 PM 49 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

handy with an axe

Member No.: 14

pozdrav ekipi,
Sjetio sam se neceg iz prvog filma... Bilbov izraz kad mu kod vilenjaka Frodo pokaze prsten. Podsjeca me na borbu s grijehom.
Sto mislite o tome?
Gimli

sabljar
Posted: Jan 24 2003, 09:40 AM 51 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Still in the Shadow

Member No.: 9

Pa nije da su iznenadjenja losa stvar, ako bas hoces, mozemo priznati da je i film LOTR pravo iznenadjenje. Uopce nije bed dati izjavu tipa: pa knjiga mi je bolja. To je gotovo uvijek tako, no kad napravis ovakva 2 filma, e to je onda pravo iznenadjenje.

luthien
Posted: Jan 25 2003, 10:16 PM 67 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

tuathaDEdanan

Member No.: 31

Stovani Gomile, molim te da se ne uvrijedis na slijedecu izjavu, ali kao stovatelj Tolkiena savjetujem ti da prvo procitas knjige, a da onda pricas o njima. O cemu ti uopce imas razmisljati kad nisi procitao niti jednu knjigu!? mad.gif

Zasto ljudi traze nesto cega tamo nema, mislim da je krscanstvo jednako temelj knjiga kao i svaka druga religija, tu se radi o ljudskim vrlinama. Ono sto je htio, to je i napisao.

Prestanite trazit kretenske paralele, VRIJEDJATE KNJIGU!!! mad.gif mad.gif mad.gif

merry
Posted: Jan 26 2003, 04:46 PM 72 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

luthien
nemoj se previse ljutiti na gomila, ako malo pretjeruje..

da li si citala "Poruke iz zemlje..."
onda ces vidjeti da zaista i prema Tolkienu LotR treba se suglasiti s krscanskim idejama. Tokien je bio uvjeren krscanin. Ali najbolje procitas knjigu ili barem topic "Tolkien, mitove i alegorije"

merry ph34r.gif

luthien
Posted: Jan 26 2003, 07:51 PM 78 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

tuathaDEdanan

Member No.: 31

Gomilu ne zamjeram (ipak ne zna o cemu prica blink.gif )
Merry:
Ako je Tolkien htio napisati nesto s krscanskim vrijednostima, to ne znaci da mu je namjera bila napisati drugu Bibliju. Kvalitete junaka njegovih knjiga vrijede uvijek i svugdje, one nisu u vlasnistvu krscanske vjere; to su univerzalne istine. Knjige se mogu usporediti sa puno mitova i prica (koje su na vasu zalost) puno stariji od prica iz Biblije. Mozda ne znate kako drukcije objasniti magicnu privlacnost tih djela pa ih jednostavno morate trpati u vama prihvatljive ladice, ali nije *bit* tih knjiga da se sa ičime usporedjuju.
Zasto ne mozete uzivati u tim knjigama i jednostavno prihvatiti poruke kakve jesu, bez pokusaja da ih *objasnite*. Da li bi vam te poruke bile bezvrijedne da JRRT nije nista rekao o tome da su u njegovim knjigama (upravo) krscanske vrijednosti. Ja osobno mislim da je knjiga puna vjere, a nema ni spomena o religiji i to je ono sto je on htio. Da nadjemo vjeru u sebi, a ne u likovima iz Biblije. Niti jedan Tolkien lik ne slijedi neku tradiciju (Gandalf je hodocasnik ZIVOTA, a ne navodnog potajno sugeriranog krscanstva, osim toga, on je carobnjak, a u krscanstvu je carobnjastvo "loše" pa je "opasno" ako vam se knjige svidjaju, a nisu dosle iz krscanstva). Zbog toga su biblijski citati potpuno suvisni.
Osobno uzivam ponekad zaboraviti na svijet oko sebe i kao malo dijete s ogromnom vjerom u srcu i potpunom povjerenjem razmišljati kako negdje jaaako daleko postoje Vječne Luke. U onom trenutku kad dječje povjeruješ da su vilenjaci stvarni, nije bitno da li su oni "zapravo" andjeli. Oni su sami za sebe predivni i dovoljni. Biblijski predlozak, ako je i postojao (onda je bio predlozak *nesvjestan*) postaje nebitan.
Trpanje krscanstva unutra je nepotrebno. Zasto bi vjera uopce imala ime? Da sebi olaksate, ili? wink.gif

305 replies since Jan 20 2003, 10:21 AM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (21) < [1] 2 3 4 5 6 ... >
Back to O knjizi "Poruke iz zemlje Prstenova"

[ Script Execution time: 0.0306 ]   [ 9 queries used ]   [ GZIP Enabled ]