Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Pages: (27) < [1] 2 3 4 5 6 ... > ( Go to first unread post )
Poruke iz zemlje prstenova
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
pippin
Posted: Jan 22 2003, 05:15 PM 34 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Still in the Shadow

Group: Members
Member No.: 16

ja sam progutao knjigu Gorspodar prstenova i naravno film. I sve sto se pise o piscu i o knjizi citam. Sad sam procitao "Poruke iz zemlje prstenova". Vec sam pisao nesto kod "o filmu" . Da ne sve ponavljam - knjiga je OK - ali pisac interpretira LotR na krivi nacin. Tolkien je htio pisati bajku - i to je to. Ne vise i ne manje.

merry
Posted: Jan 23 2003, 09:39 AM 38 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Group: Hosts
Member No.: 7

eh da se ovdje ponovo vidimo ohmy.gif
Tolkien je htio stvoriti mit - to je potvrdjeno !
i mit za njega je predstavljao vise nego samo bajku (bez ikakve smisla)

ali istina je - prije svega je htio pisati zanimljivi roman a ne teolosku knjigu.
znaci ponekad nije sve crno - bijelo
merry ph34r.gif

radagast
Posted: Jan 23 2003, 11:31 AM 40 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Ofucani carobnjak™

Member No.: 19

Slazem se s Merryjem i Pippinom. Ali ne u potpunosti. Tolkien je znao nekoliko staroeuropskih jezika i u skladu s time bio je upoznat s njihovim predajama i mitologijom.(staronorveskom, staroengleskom i sl). Osim toga izmislio je 17 jezika sa potpunim pravilima. Neke od njih koristi u Gospodaru Prstenova. Tko moze tvrditi da u knjizi on nije iznio istine koje spavaju u podsvijesti svakog od nas. Ok, On je svjesno pisao bajku, moderni mit koji treba imati dojam autenticnosti. Da je sve prepisao iz Bilbovih knjiga, ali, nasa je podsvijest 98% naseg uma, dakle, u tako opseznom i kompleksnom djelu 98% radnje govori o necemu o cemu Tolkien zapravo nije puno znao. To ja mislim. BTW, knjigu jos nisam procitao, mozda i necu sve dok ne pogledam treci film.

Anuviel
Posted: Jan 23 2003, 03:54 PM 46 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Daughter of Fëanor Curufinwë, High King of Noldor

Member No.: 15

Mae govannen, meldir nin !!!

Mislim da je Tolkien imao nadahnuće za pisanje nečeg tako opširnog kao što je saga o Međuzemlju, a to nadahnuće je mogao naći samo u svojoj podsvijesti u kojoj je pohranjena neka vrst kolektivnog sjećanja na jedan drevni svijet koji je nestao iz naših umova onog dana kad je čovjek prestao živjeti po zakonima Prirode.
Postavlja se pitanje ako je to samo bajka, zašto je 50 milijuna ljudi pročitalo tu knjigu i čita je i dalje? Što je to u njoj što nas tako privlači svijetu vilenjaka i patuljaka, a svi znamo da je to "izmišljotina" jednog čovjeka?
Zašto su i naše bake i djedovi vjerovali u takve stvari? Zato jer su živjeli u skladu s prirodom, jer su se bojali neobjašnjivih pojava u prirodi koje su doživljavali kao nešto božansko.
I za to smatram da je ova knjiga napisana sa svrhom da probudi taj zaboravljeni svijet u nama tj. da čovjek shvati da je dio prirode i da mora živjeti u skladu s njenim zakonima inače će se suočiti sam sa svojom propasti.

elrond
Posted: Feb 16 2003, 03:14 PM 304 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 29

idemo se ringati..
tolkien se oslanjao na mit, povijest i KNJIŽEVNOST MNOGIH KULTURA, u Gospodaru Prstenova"
Transformirao je nasljeđe "Potrage.." u nešto primjenjivo na dvadeseto stoljeće.
TOLKIEN JE ODBACIO ALEGORIJSKO gledanje kao PREUSKO za svoju priču.
sam T. se gnušao pitanja tipa:Orci-nacisti ili komunisti"?,namjera T. bila je specifičnija i UNIVERZALNIJA.
SAM TOLKIEN JE NAPISAO:"MISLIM DA MNOGI MIJEŠAJU "primjenjivost", s "alegorijom", A U JEDNOM SE SASTOJI SLOBODA ČITAOCA, A U DRUGOM NAMJERNA DOMINACIJA AUTORA".
priroda "Gospodara Prstenova", "primjenjiva" je na najdramatičnije sukobe 20st.
G.P. Tolkien je počeo pisati 1937.g. i nešto od predstojećeg sukoba sa nacističkom Njemačkom moglo se nazrijeti u mračnoj atmosferi njegove kompozicije. osim toga pošto je glavnina napisana tokom Drugog svijetskog rata, nezaobilazno je poređenje sa "Ratom Prstena".
Tolkienovi komentari, upućeni sinu Christopheru(koji je bio stacioniran u engleskoj vojsci u Južnoj Africi),koji su bili poglavlja u nastavcima, zajedno sa osobnim pismima stalno upućuju na Hobbite, Orke i Prstenove-KAO METAFORE ZA POJEDINCE I PITANJA KOJE SE ODNOSE NA STVARNE DOGAĐAJE U SUKOBU SA NACISTIČKOM NJEMAČKOM.
CITAT:"pa tu si. jedan Hobbit među Uruk-hajima",
sačuvaj svoj hobbitizam u srcu i misli da su i sve priče takve kad si ti u njima"
ipak ovo NE ZNAČI da su pravi događaji u ratu uobličili Tolkienov izmišljeni rat.
njegov "rat Prstena" vodio se zbog ideala, a ne zbog politikom nametnute realnosti.
"Rat Prstena" se u osnovici vrtio oko ljudske slabosti, ali ne samo kod neprijatelja.
sam Tolkien kaže:"Mi pokušavamo Saurona pobijediti Prstenom. I mi ćemo (izgleda), uspjeti. ali kazna za to je, kao što ćeš saznati, što će se okotiti novi Sauroni, i polako pretvoriti Ljude i Vilenjake u Orke. U stvarnom životu mi smo počeli s previše Orka na našoj strani..."
to ukazuje da Tolkienov rat je išao svojim putem, koji nije imao paralela s ratom protiv Njemačke.to ne znači da je Tolkien bio neutralan u svojim gledištima na Hitlera i naciste-daleko od toga.
1941.g. pisao je svom drugom sinu Michaelu, koji je u to vrijeme bio časnički kadet na Kraljevskoj Vojnoj Akademiji u Sendherstu.
"proveo sam najveći dio svog života, još otkako sam bio tvojih godina, proučavajući germanistiku(u općem smislu, koji uključuje Englesku i Skandinaviju).
ima puno više snage (i istine) u "germanskom" idealu nego što neuki ljudi zamišljaju...
U SVAKOM SLUČAJU, JA IMAM U OVOM RATU JEDNU GORUĆU OSOBNU MRŽNJU I KIVNOST-KOJA bi od mene napravila boljeg vojnika u 49-oj nego što sam bio u 22 drugoj godini:PREMA TOM PROKLETOM MALOM NEZNALICI ADOLFU HITLERU, KOJI RUŠI, IZOPAČUJE, ZLOUPOTREBLJAVA I ČINI ZAUVIJEK PROKLETIM TAJ UZVIŠENI SJEVERNJAČKI DUH, vrhunski doprinos Europi, koga sam uvijek volio i pokušavao predstaviti u pravom svijetlu.nigdje taj duh, igrom slučaja, nije bio uzvišeniji nego u Engleskoj, niti ranije osvećen..."(kraj citata).
u 19 st. Richard Wagner je PREPOPOZNAO,da je u mitologijama europskih, a naročito germanskih naroda, potraga za prstenom CENTRALNA TEMA.
U WAGNERA JE PRSTEN SIMBOL GERMANSKOG IDENTITETA, NASLJEĐA I DRŽAVE.
u 20 st. muzika Prstena Nibelunga tako je sastavno povezana sa nacističkom partijom i usponom Trećeg Reicha, da su oni postali sinonimi u svijesti ljudi.
tokom Drugog sv.rata velike teme i tradicije Potrage za Prstenom su UZURPIRANE (ili kako je Tolkien smatrao uništene, izopačene i zloupotrebljavane) od strane nacističke Njemačke s kojom je Tolkienov narod bio u ratu.
"Gospodar Prstenova" je Tolkienov pokušaj da ponovo prisvoji prsten kao simbol "TOG UZVIŠENOG SJEVERNJAČKOG DUHA",Tolkien je krivio Wagnera i njegove nasljednike za ZAMAGLJIVANJE "pravog svijetla".
Wagnerov genije je neupitan, njegova politička poimanja bila su odbojna.
Wagnerova ideologija može se procijeniti činjenicom da je izabrao posvetiti svoja sabrana dijela Arthuru de Gobinou, ocu arijevske rasističke teorije-
TEORIJE KOJU JE TOLKIEN S PRAVOM ODBACIO KAO INTELEKTUALNO SMIJEŠNU, STO KAO I MORALNO ODBOJNU.
tOLKIEN JE BIO SVJESTAN PRIRODE NACISTIČKE OPSESIJE wAGNEROVIM cIKLUSOM pRSTENA.
naciste je u potrazi za prstenom PRIVLAČILA IDEALIZACIJA TEŽNJE KA MOĆI ZBOG NJE SAME.
Tolkien je preživio jedan ratz RAZUMIO je prirodu prokletstva "prstena moći", on je vjerovao DA ČAK I ZA DOBROG ČOVIJEKA STREMLJENJE MOĆI SAMO PO SEBI ZLO KOJE ĆE POROBITI LJUDSKI DUH I DUŠU.
Tolkien je razumio duboku moralnu krizu u centru Potrage za Prstenom, on je vidio pustošenje koje je mentalitet Potrage za Prstenom Željeznog Doba nanio svijetu i ODLUČIO JE PREOBLIKOVATI POTRAGU ZA PRSTENOM ZA DVADESETO STOLJEĆE.tolkien je potragu za prstenom okrenuo naglavačke.
PRSTEN MOĆI JE "PONIŠTEN" PREOKRETANJEM ČAROLIJE.
fRODO NE UZIMA PRSTEN, VEĆ GA BACA U PAKAO U KOME JE STVOREN.
1937.g. Tolkien je počeo "kovati" "Jedini Prsten" kao simbol apsolutne moći koja moralno i fizički zagađuje sve koji je dotaknu.Tolkien tada nije mogao ni zamisliti da će NAUČNICI SVIJETA USKORO STVORITI NEŠTO ŠTO JE ISTO TAKO MOĆNO, ZLO I ZAGAĐUJUĆE KAO "JEDINI PRSTEN",SAURONA MRAČNOG GOSPODARA.
MADA JE g.p. BIO UGLAVNOM PISAN TOKOM RATNIH GODINA, ON NIJE OBJAVLJEN SVE DO 1954.G. I DO TOG VREMENA ATOMSKA BOMBA JE OBUZELA MAŠTU VEĆINE LJUDI.
Prsten je tada bio inspiracija za Atomsku Bombu.
SLIČNOST POSTOJI AKO UOČITE SLIČNOST ZEMLJE ZA NUKLEARNE POKUSE SA PEPELOM ZASUTE GOLE ZEMLJE MORDOR.

Tolkien je bio PROTIV Atomske bombe.
9.kolovoza 1945.g. pisao je Christopheru:
"današnja vijest o Atomskim bombama" je užasna.Krajnje je bezumlje tih sumanutih fizičara koji su pristali da našprave taj posao u ratne svrhe:DA MIRNO KUJU ZAVJERU O UNIŠTENJU SVIJETA".
1956.g. Tolkien piše:"Naravno, moja priča NIJE ALEGORIJA MOĆI ATOMA, VEĆ SAMO MOĆI(primjenjene u svrhu Dominacije)"

Gospodar Prstenova je studentska anti-kulturna knjiga, koja sadrži mirotvornu, pacifističku poruku PROTIV DRŽAVNOGA APARATA.
Studentski antiratni pokreti tipa "zabranite Bombu" iz 60-tih otkrili su anti-heroja u Hobbitovim skromnim vrijednostima, kao što je to činiča i otpadnička hipi kultura s filozofijom "povratak zemlji".U kronikama GREENPEACE-a Roberta Hunthera vidi se veza sa Tolkienom.
Greenpeace je nastao 1969 u Vankuveru Kanada kao ekološka gerilska organizacija, koja je pokušavala spriječiti američke nuklearne probe na Aljasci.i tako su oni zakupili svoj prvi brod i pokušali zaustaviti eksploziju bombe uplovljavajući u oblast proba.
sam Hunther kaže:"BILO JE NEČEG KRAJNJE KOMIČNOG U TOME: ETO NAS OSAM AMATERA ODIJEVENIH U ZELENO, NA PUTU DA SE SUOČIMO S NAJSMRTONOSNIJOM VATROM NAŠEG DOBA, KAO HOBBITI KOJI NOSE PRSTEN PREMA VULKANU MORDORA".
kao i Hobbiti oni su uspjeli, ventili i klipovi starog iznajmljenog broda, stalno su im zadavali probleme, da su se aktivisti Greenpeac-ea nazvali;
DRUŽINA KLIPNIH PRSTENOVA".
uništenje Prstena liči na nuklearnu eksploziju.
Mentalitet Željeznog Doba-"moć jednaka pravu",završava se nuklearnim dobom kad posjedovanje takve moći povlači razaranje.
Albert Einstein je upozorio:
"oslobođena snaga atoma je promijenila sve izuzev našeg načina razmišljanja...nama je potreban u biti novi način razmišljanja da bi svijet opstao".TOLKIENOVA POTRAGA JE TAJ NOVI NAČIN RAZMIŠLJANJA.
Tolkien je okrenuo sve u Prstenu, prirodu potrage, prirodu njegovih junaka Hobbita, karkteristike njegovih anti-junaka, su sve ono što bismo očekivali.
"Hobbiti su zapravo zamišljeni kao grana ljudke rase(ne kao Vilenjaci ili Patuljci).. oni su potpuno lišeni neljudskih moći, oni su više u dodiru sa prirodom, bez ambicije, pohlepe za bogatstvom.
stvoreni su maleni da bi prikazali malog čovijeka, jednostavnog, nemaštovitog, malograđanskog čovijeka..a uglavnom da bi otkrili u stvorenjima male fizičke snageneočekivani heroizam običnog čovijeka, kad se nađe u škripcu"kraj citata
Čestitost, čiste ljudske duše omogućili su Hobbitima pobjedu.

vraćam se poslije propagandnih poruka...

merry
Posted: Feb 18 2003, 01:45 PM 350 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 7

Elrond
jer si vec usporedio knjigu “Poruke…” s Boromirovom poduhvat ohmy.gif , zelim ti nesto reci.
Mislim da je veoma dobro i dragocijeno sto si pisao o “Prstenu”. Samo nastavi, uvijek nesto novo ucim od tebe … smile.gif
...ali na taj nacin kako nadjemo paralele do 2.sv. rata i atomske bombe;
na taj nacin kako Tolkien svoje sinove ohrabrio primjeniti pricu na svoju situaciju;
na taj nacin su i vjerske paralele SASVIM OPRAVDANE!!!!
Upravo sam citao knjigu (nazalost postoji samo na njemackom) koja istraguje religiozne aspekte u LotR. Autor moze bezbroj puta citirati Tolkienova pisma kako da pokazuje da je LotR u biti krscanski roman.
Tolkien javno je negirao da je LotR alegorija 2. sv. rata – ipak povezuje Uruk-Haja s Nacistima – mi to razumjemo, jer shvatimo princip primjenjivosti. Tolkien je rekao da LotR nema “dublje znacenje” – ipak Elrond, pokazujes, da ga zbilja ima. I to razumijemo jer svhatimo, sto je Tolkien htio time kazati.
Ali zasto onda zoves krscanske primjene “propagandom”? Tolkien ih je bezbroj puta potvrdio!
On nije mogao misliti na atomsku bombu, kada je pisao LotR. (Ipak je usporedba dobra, prije svega jer smo saznali da je Tolkien bio protiv bombe.) Ali Tolkien je SIGURNO mislio na Krista kada je pisao LotR - on koji je svakodnevno primio euharistijiu (to pisem iako nisam katolik).
Tolkien je sigurno mislio i na biblijske likove - on koji je prevodio knjigu “Jona” za Jeruzalemsko izdanje Biblije.
Naravno sve te religijske paralele samo su primjene - LotR nije alegorija. Ali to – kao i sam priznajes – ne znaci, da je bajka bez ikakve veze.

Spomenis da su se pacifisti oslonili na LotR – ipak vidimo Tolkien nije bio pacifist u klasicnom smislu. (Ipak, u redu je i to, jer vidimo da Tolkien i imao mnoge pacifisticke ideje.) blink.gif Samo onda, kada pokazujes takvu fleksibilnost, onda dozvoli, da drugi ljudi nadju i druge aspekte u LotR.

Ja mislim to je upravo bogatstvo u LotR - ima ne samo jedan aspekat nego mnogi. A jedan jedini covjek ne moze ih sve naci.
Zato te ohrabrujem ne samo dozvoljavas da drugi nadje druge paralele nego da budes i spreman da rasiris svoj vid i da se obogatis s novim uvidima. Jer kako si sam rekao: ni najmudriji ne znaju sve.

to sve u mellonskom duhu rolleyes.gif
merry ph34r.gif

elrond
Posted: Feb 18 2003, 08:39 PM 359 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

kao što sam već napisao, bogatstvo foruma je u različitosti stavova, mišljenja i razmišljana.
za mene još uvijek govore knjige(ipse dixit!)
NEMAM, ALI BAŠ NIŠTA PROTIV STAVOVA KOJE IZNOSIŠ, ČAK DAPAČE DRAGO MI JE (ZATO JESAM NA FORUMU),
u cijeloj priči još je jedna JAKO važna činjenica, uvijek prisutna, a to je da
većina podataka o Tolkienu,JOŠ NIJE PREVEDENA NA HRVATSKI JEZIK.
zašto je tomu tako, ne znam(al' me ne čudi, pa ni prvi dio, extended version, nije u cijelosti preveden, sfušali su s prevodom da što prije zarade lovu mad.gif ,

nego, da se vrati na temu; znam što sam pročitao i nemam se namjeru opravdavati,(bilo bi glupo).
-100% Tolkien je uronjen u proučavanje drevene mudrosti i poznavanje ljudske duše KAKO SU SAČUVANE U MITU I LEGENDI.
-još jedan fakt, činjenica(koju ćete teško razumjeti ozbiljno),ali je tako,
striček Tolkien je bio poprilično frustriran profač,
izvor frustracije bio je SIROMAŠTVO (književno, u mitovima i legendama), Engleske,
sam Tolkien navodi:(u pismu čitaocu),
"mene zanima mitološka inventivnost i misterija književnog stvaranja.
Od svojih ranih dana žalio sam zbog siromašta svoje voljene otadžbine,
ona nije imala svoju priču, bar ne one vrijednosti koje sam ja tražio, a koje SE MOGU NAĆI U LEGENDAMA DRUGIH ZEMALJA.
postojalo je nešto GRČKO, KELTSKO, ROMANSKO, GERMANSKO, SKANDINAVSKO, FINSKO, ALI NIŠTA ENGLESKO, OSIM BEZVRIJEDNIH PJESMARICA"(kraj citata).
ovo je bila Tolkienova životna ambicija. njegova opsesija bila je tako velika, da bi se moglo ustvrditi kako je nesumnjiva književna vrijednost Gospodara...", bila skoro od sekundarne važnosti.

TOLKIENOVA NAJVEĆA STRAST I NAJVEĆA AMBICIJA BILA JE FOKUSIRANA NA STVARANJE CJELOKUPNOG MITOLOŠKOG SISTEMA ZA ENGLESKI NAROD(točka)
to ti je otprilike kao da Homer, prije nego što napiše "Ilijadu" i "Odiseju", PRVO, mora izmisliti cijelu grčku mitologiju i povijest.

KLJUČ TOLKIENOVOG SVIJETA JE U RIJEČIMA:"POZORNICA MOJE PRIČE JE OVAJ SVIJET, OVAJ U KOME MI SADA ŽIVIMO, ALI POVIJESNI PERIOD JE IMAGINARAN".

TO IMAGINARNO VRIJEME JE MITSKO, NEPOSREDNO PRIJE PRVIH LJUDSKIH POVIJESTI I UZDIZANJA BILO KOJE ZAPISANE CIVILIZACIJE.

točnije rečeno nalazimo se trideset sedam tisuća godina u povijesti ovog svijeta PRIJE POČETKA događaja ispričanih u "Gospodaru Prstenova".
Poslije Rata Prstena prolazi puno tisućljeća prije nego dođemo "konačno i neizbježno", do UOBIČAJENO prihvaćene povijesti.
Tolkien je bio pisac, lingvist(jezikoslovac),povijesničar,poznavalac narodnih običaja, mitograf, filozof, umjetnik, sve što je znao, o čemu je sanjao i u što je vjerovao od zapadnjačke povijesti i kulture,ušlo je u stvaranje Međuzemlja i Neumirućih Zemalja.

u eseju "O bajkama" Tolien govori o svom stvaralaštvu, koje se sastoji od MNOGIH povijesti, mitova, pripovijesti, folklora, saga.OVOME JE PRIDODAT ČAROBNI SASTOJAK ČISTE MAŠTE."

glavni pokretač Tolkienove inspiracije je lingvistički,filološki("sam jezik je navodio na predstavu o jednom svijetu, A NE OBRNUTO".
tolkien je priznao da je njegov vilenjački jezik Kvenija(kog je on vidio kao neku vrstu "vilenjačkog latinskog")BIO LINGCVISTIČKI UOBLIČEN PREMA FINSKOM, ISTO KAO ŠTO JE SINDARINSKI ILI SIVOVILENJAČKI UOBLIČEN PREMA VELŠKOM.

-TIPIČNO ZA TOLKIENA BILO JE DA UZIMA RIJEČI (I KLIŠEE MITA) IZ FRAGMENATA DREVNIH MITOLOGIJA I LEGENDI.-tako su preobliovani Vilenjaci, Patuljci, Enti,Orci...
za njegovo stvaralaštvo bitno je stvaranje ARHETIPOVA(izvorni nesačuvani rukopisi koji se dadu rekonstruirati), koji su preživjeli u podsvijesti engleskog naroda.svi veliki događaji engleske povijesti SU PREOBLIKOVANI U ARHETIPSKU FORMU, drevnog mitskog svijeta.
Tolkien IZMIŠLJA "prototipsku priču", koju prihvaćamo kao "stvarni događaj" koji bi objasnio DOBRO ZNANE LEGENDE I PRIČE MNOGIH NARODA.(propast Numenora je "istinita priča" koja stoji iza mita o ATLANTIDI.Aragornov kušlec usnuloj djevi=porijeklo, pogađate Uspavana ljepotica......

Tolkien nije volio dramu(drama je u osnovi neprijatelj fantastici, zato što je sama izokrenuta "fantastika", -shodno ovoj tvrdnji, prezirao je (neobično za engleza),SHakespeare-a i Magbetha, to je karakteristično kod Enta, čiji je izvor filološki,lingvistički-svoje ime duguju anglosaksonskom anta geweorc, Ent" je anglo-saks.ime za diva.
"Pohod Enta", motiviran je Shakespearom i o njemu Tolkien kaže:
"njihov dio priče dugujem mislim, mom gorkom razočaranju i odvratnosti još iz školskih dana Shakespearovim neprimjerenim korištenjem dolaska "velike Birnemske šume na visoko Dansinejnsko brdo, htio sam OKVIR priče u kojoj će drveće stvarno ići u rat"(kraj citata")
što se tiče Magbetha, Tolkienov Vještac-kralj od Morgula-koji je prodao svoju smrtnu dušu Sauronu da bi stekao prsten moći i iluziju o zemaljskoj vlasti, treba nagovijestiti, arhetip za priču Magbetha" o kralju koji je imao ukletu i vragu prodanu dušu.(i u smrti Vještca-Kralja od Eowinw prerušene u ratnika, s Hobbitom pomagačem, uspoređuje se s Magbethom")
TOLKIENOVI LIKOVI I DOGAĐAJI IMAJU DUBINU I SNAGU SVOJIH IZVORA-
u tome je bitna osobina koja daje povijesnu"snagu Gospodaru Prstenova"
TOLKIEN JE KOMBINIRAO UROĐEN DAR I MAŠTOVITOST PRIPOVIJEDAČA, SA SPOSOBNOŠĆU ISTRAŽIVAČA DA CRPI IZ DUBOKOG MITA LEGENDE KNJIŽEVNOSTI I POVIJESTI.

znam, opet sam pretjerao, ali tko bi odolio....

"Me

Gomil
Posted: Feb 19 2003, 08:43 AM 361 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 12

Elronde,

samo nastavi. Ne znam koliko si vremena ulozio u istrazivanje fenomena Tolkin, ali ako dopustis jednu krscansku: "Mi smo ovdje blagoslovljeni tvojim spoznajama".

rolleyes.gif

elrond
Posted: Feb 23 2003, 04:25 PM 435 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

QUOTE (Gomil @ Feb 19 2003, 07:43 AM)
Elronde,

samo nastavi. Ne znam koliko si vremena ulozio u istrazivanje fenomena Tolkin, ali ako dopustis jednu krscansku: "Mi smo ovdje blagoslovljeni tvojim spoznajama".

rolleyes.gif

...[COLOR=red][/COLOR] izbjegavaj zaključke koji nisu potvrđeni iskustvo[QUOTE]

elrond
Posted: Mar 19 2003, 07:49 PM 867 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

http://forum.soulsaver.hr/index.php?a...b255e4f0e95683d,
....o ovome sam već pisao,(pogled na gornje postove) pa da se ne ponavljam ( na novom topicu Duhovnost i Tolkien,-slična tematika)

Edited by elrond - Mar 19 2003, 06:58 PM

elrond
Posted: Mar 23 2003, 01:43 PM 928 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

mellon svima,
tek kao mogućnost komparacije, usporedbe, (alternativnog) pogleda, bilo bi zanimljivo čuti mišljenja o ovom što slijedi:
što je odgovor na zsgonetku "čarobnog govora" prstena?
postoji li tradicija zasnovana na simbolu prstena koja je tekla paralelno sa tradicijom simbola križa?

prsten je bio PRIMARNI SIMBOL JEDNE TRADICIJE KOJU JE CRKVA SMATRALA DA JE U SUKOBU S ORTODOKSNIM DOKTRINAMA KRŠĆANSTVA.
razumna je pretpostavka da su neki aspekti poganskih religija preživjeli kršćansko preobraćenje.
u biti, uobičajena taktika U PREOBRAĆIVANJU POGANINA bilo je primanje mnogih aspekata obožavanja u crkveno učenje. u drugim pak, prilikama kršćanski su oci nalazili da je, ako su imali dovoljno moći, lakše slomiti sve poganske običaje za koje se vjerovalo da predstavljaju PRIJETNJU ORTODOKSNIM KRŠĆANSKIM DOKTRINAMA.

u Europi je prsten bio dominantan simbol svig poganskih teutonskih plemena.
prsten je bio DOMINANTAN SIMBOL VIKINŠKE RATNIČKE KULTURE, koja je predstavljala najveću patnju i muku kršćanskoj Europi na kraju prvog milenijuma.
iznad svih ostalih, VIKINŠKI JEDNOOKI BOG ČAROBNJAK ODIN BIO JE "BOG PRSTENA".(On je Tolkienov osnovni izvor inspiracija za njegovog čarobnjaka "Saurona, Gospodara Prstenova".)
isto kao što je obožavanje Krista bilo simbolizirano Križem, obožavanje Odina bilo je simbolizirano prstenom.
poslije sloma riske vlasti europska kršćanska naselja, crkve su doživljavali stoljeća nemilosrdnog vikinškog nasilja.
nije čudo, da je jednostavno rečeno, Crkva vidjela u simbolu prstena NAJVEĆU PRIJETNJU AUTORITRTU KRISTA.
prsten je PUNO STARIJI SIMBOL AUTORITETA od kršćanstva i sama Crkva je primjenjivala prstenov autoritet u puno oblika (Papa je nosio prsten kao simbol svog položaja, isto su činili i drugi zvaničnici Crkva.
kršćanska vjenčanja su dobijala punovažnost, onim što se svodi na poganski običajpolaganja zakletve nad prstenom.
gdje je korijen moći nekog pojedinog prstena?
u liku preobraćenog vikinškog Kralja Olafa vidimo prvog krvoločnog i vatrenog misionara koji je vjerovao da zna gdje se nalazi izvor moći posebnog prstena. kad je Olaf pokrstio Farske otoke, farski poglavica Zigmund Bresteson je primio kršćanstvo, kao novu vjeru svog naroda.
međutim, Olaf je znao da je Zigmund zadržao jedan sveti zlatni prsten iz poganskih hramova.
točno znajući dublji simbolični smisao Zigmundovog postuka, Kralj Olaf je zahtijevao da prsten bude predat Crkvi.
Kršćanske vrline blagosti nisu se mogle vidjeti u Kralju Olafu. kad je Zigmund odbio predati prsten, Olaf je naredio da ga ubiju dok spava.

prsten je bio i simbol alkemičara. alkemičarski prsten- u obliku zmije koja guta svoj rep-PREDSTAVLJAO JE POTRAGU ZA ZNANJEM KOJE JE CRKVA ZABRANJIVALA.
alkemičari su često pogubljivani kaovještci ili čarobnjaci-opsjenari (Crkva ne trpi nikakav oblik MOGUĆE konkurencije, u bilo kojem obliku).obavljanje posla ili vršenje obreda spomenutih alkemičara, bilo je uvijek povezano sa njihovi prstenovima.
stvarna ili ZAMIŠLJENA upotreba i trgovina takvim "prstenovima moći", smatrana je ZLOM KOJE MORA BITI ISKORIJENJENO.
zbog STALNIH PROGONA alkemičari su svoja proučavanja radili tajno, svoja znanja su prenosili u šiframa, tajnim formulama isl...
alkemičarska proučavanja prenošena su mistično, baš kao što poezija koristi basne ili parabole, alkemičarski jezik je TAJNI JEZIK, kakav susrećemo kod čarobnjaka i tajnih društava i među misticima tradicionalnih religija.
"Magični govor" prstena i "tajni jezik" akemičara su jedno uz drugo. dominacija simbola prstena u poganskim religijama i u šamanističkim plemenskim kulturama KOJE KORISTE METAL-povezano je sa alkemičarskim porijeklom prstena.
tajna prstena je u njegovom stvaranju.
da bi napravio prsten, čovijek mora znati istopiti i iskovati metal.
"TAJNI JEZIK" ALKEMIČARA SIMBOLIZIRAN PRSTENOM BIO JE NJEGOVO POZNAVANJE METALURGIJE.
na kraju, ovo se tiče tajne topljenja i kovanja željeza za što se vjeruje da je otkriveno 1000. p.n.e. u okružiju Kavkaskih panina.
bila je to atomska taja svog doba, tajna koja je strogo čuvana: gdje se iskopavala ruda, kako se dobijao metal, kako se on kovao u oruđa i oružja.
oni koji su znali tu tajnu pokoravali su i ubijali neupućene.
željezno doba preobrazilo je narode bojažljivih pastira i ratara u okrutne ratnike sposobne za katastrofalna uništavanja njihovih nekad moćni, a sad podjarmljenih susjeda.
Heroj koji bi zadobio alkemičarski "prsten" u obliku tajne topljenja metala, doslovno je spašavao svoj narod.
vještine kovača i okultne nauke su tehnike koje se preklapaju i prenose u nasljeđe kao tajne zanata sa vlstitim obredima i ritualima.
tajne obreda inicijacije i tajni jezik rituala ovog zanata, postali su simboli u mitskim predajom.
"tajni jezik", mita možemo vidjetui i u analizi Kiklopa, (koje možemo usporediti sa teutonskim patuljcima), koji su bili rasa kovača, koja je živjela pod planinom i kovala čudesna oružja.
"Kiklopi su bili ceh heladskih kovača u bronzi.
Kiklop (Cyclops), ZNAČI "PRSTENOOKI" (a ne jednooki), i oni su imali istetovirane koncentrične krugove po čelu, baš kao što su Tračani bili tetovirani do antičkih vremena.
koncentrični krugovi su dio tajne kovačkog zanata...Kiklopi su također bili jednooki i u smislu ŠTO KOVAČI ČEST ŠTITE JEDNO OKO OD LETEĆIH ISKRICA, kasnije, njihov identitet je zaboravljen i postao je predmet fantazije.

simbolični jezik potrage za prstenom u svom najdubljem smislu, TIČU SE "DUHOVNIH" posljedica brončanog i željeznog Doba KOJA SU PROMIJENILA ZAUVIJEK ČOVIJEKOV POLOŽAJ I GLEDANJE NA SVIJET.
prije nego što se promijenilo lice Svijeta, željezno doba začelo je veliki broj obreda, mitova i simbola koji su imali odjeka TIJEKOM CIJELE DUHOVNE POVIJESTI ČOVIJEČANSTVA.
ako pogledamo mitove o prirodi prstena, kod većine kultura javljaju se određene pravilnosti, konstante: ČAROBNJAK, KOVAČ, RATNIK, MAČ, PATULJAK, DJEVA-BAJNA, BLAGO I ZMAJ.

već spomenuti Vikinzi bili su prosto opsjednuti moćima prstena. prsten je u ovom ratničkom narodu predstavljao bogatstvo, čast, slavu i sudbinu. pod znakom prstena Vikinzi su vodili barbarske ratove, zaklinjali se na svoju vjeru, poklanjali ga kao veliki dar i umirali za njega.
njihovi bogovi bili su gospodari prstena na nebu a njihovi kraljevi bili su gospodari prstena na zemlji.

kipovi, figure, na kljunu njihovih dugih brodova bio je prsten, stegnut u zmajevim zubima ili sam, izrezbaren u vidu krljušti. brodovi s prstenom na pramcu bili su vjesnici vatre, smrti i uništenja.
nijedan zemaljski kralj ili velikaš koji nije bio "davalac prstena" nije dugo zadržavao vlast.
jer kroz ove darove bogatstca i časti ratnik je očekivao da dobije nagradu za svoju odanost.
od otetog zlata kraljev kovač oblikovao bi teške izgravirane prstenove koji su se nosili na prstu, masivne prstenove koji su se nosili oko ruke i velike ogrlice u obliku prstena od upletenog zlata.
oni su bili simbol plemenitog roda, bogastva, slave. tako se često moć kraljeva mogla, s pravom, prosuđivati prema kraljevoj "riznci prstena".

u mitovima potrage za prstenom Vikinga, te divlje ratničke kulture Nordijaca, vidimo jedan od OSNOVNIH IZVORA INSPIRACIJE, ZA TOLKIENOV FANTASTIČNI EP "Gospodar Prstenova".
iako je simbol prstena bio široko rasprostranjen i istaknut u mnogim daleko starijim kulturama, upravo su Nordijci doveli potargu za prstenom do najpunijeg izraza i do same biti svog kulturnog identiteta.
praktično sve sljedeće priče o potrazi za prstenom u mitu i književnosti fantastike uveliko duguju staronordijskim mitovima.
Tolkienov "Gospodar Prstenova", mada zapanjujući po svojoj originalnosti i novinama, nije izuzetak.
...toliko zasad, mellon svimauser posted image

Edited by elrond - Mar 23 2003, 01:57 PM

elrond
Posted: Mar 24 2003, 01:48 PM 1063 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

...baš nikakav komentar,
kaj je mica popala jezik,
il je toliko loše, da nemožete ni slova reć,
u nedoumici, sam, il da pišem il da ne pišem huh.gif

nimrodel
Posted: Mar 24 2003, 02:00 PM 1065 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Lost

Member No.: 33

laugh.gif laugh.gif Pisi,pisi,samo malo krace postove.Izgubim se u ovolikom stivu unsure.gif

radagast
Posted: Mar 24 2003, 03:50 PM 1070 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Ofucani carobnjak™

Member No.: 19

Super je covjece, opsirno i zanimljivo, svaki put kad se spremim postat neki esej na temu Elrond, ti povecas opus, laugh.gif jos malo, pa ce stici....

elrond
Posted: Mar 25 2003, 11:13 AM 1092 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

...iskreno rečeno, ne znam što da radim, sad.gif
kvaka je u ovom;istina dry.gif postovi su za prosječnog interesenta,
zamorno predugi, no za pripremu pojedine teme, posta,
treba i dosta sad.gif vremena(kojeg nemam nikad dosta),
osobno, stvarno, trudim se da iznesem samo ono što smatram
nužnim, na kraju to ispadne puuuuuno,(a i mene tema uhvati, teško je
reći "Stop")
...sad sam u dilemi, Val viče MANJE SLIKA, vi postovi su PREDUGI,
....a ovo je Forum (Val vooooooooolim slikice, znaš onu, jedna slika=?riječi
kaj, nam je tehnika toliko u banani, da ne možemo stavljati slike u postove, pa makar, bile i ograničenih dimenzija (nije da se opravdavam, ali Stvarno nastojim da slike budu vezane uz TEMU posta,(Val bar napiši svoje mišljenje-trebaš nam),
mellon svima

397 replies since Jan 22 2003, 05:15 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (27) < [1] 2 3 4 5 6 ... >
Back to O knjizi "Poruke iz zemlje Prstenova"

[ Script Execution time: 0.0223 ]   [ 9 queries used ]   [ GZIP Enabled ]