Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Pages: (73) < [1] 2 3 4 5 6 ... > ( Go to first unread post )
Religije svijeta i medjureligijski odnosi, religije i tolerancija
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
merry
Posted: Dec 16 2003, 12:23 PM 22618 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Group: Hosts
Member No.: 7

!!!!!! OVO JE POST OD MASTER ELROND !!!!!!

dakle pitanje je, prvobitno glasilo, međuvjerski odnošaji, snošljivost, tolerancija i sve ono što većinom propovijedaju religije,
vjerovatno sam loše pojasnio bit pitanja, pa...pokušajmo ponovo.
ljudi su oduvijek tražili da se njihovo vjersko osjećanje zaštiti od prinude.
dug je put za vjersku slobodu i zaštitu od vjerskih progona i nametanja religija koje se ne prihvaćaju.
povijest je puna vjerskih ratova, korištenja najsurovijih sredstava mučenja u cilju PREOBRAĆENJA iz jedne vjere u drugu.
tek poslije građanskih revolucija, ratova (paralela sa kataklizmama na kraju svakog Doba u Međuzemlju), osigurana je sloboda IZBORA vjere, u tom smislu da svaki čovijek može pripadati vjeri kojoj želi i biti zaštićen u svom vjerovanju.

ono što sam htio reći i na što se odnosilo pitanje na početku rasprave , je ovo:
vjerske zajednice su po prirodi svog učenja (međusobno), netrpeljive. svaka vjerska zajednica smatra da je samo njeno učenje pravo i istinito i po naravi navedenoh svaka teži da SVI ljudi prihvate njeno učenje i čine jedinstvenu vjersku organizaciju.

vjernici su organizirani u crkve, odnosno vjerske zajednice, sa svećenicima, klerom na čelu, čija je dužnost propovijedanje i širenje, dominiranje, religije.
netrpeljivost, nesnošljivost između kršćanstva, islama, budizma unosi nemir među ljudima koji rezultira nasiljem ratovima, ...međusobnim uništenjem....
Namarie je u pravu.
svatko onaj koji se bavio poviješću, crkve, kršćanstva, zna da su grozne stvari činjene u ime kršćanstva (da ne bi pogreno shvatili, ni druge religije, nisu "imune", na ovakve grijehe, dapače ishod je sličan ili isti, ostalo su nijanse )
glavni fajt, u početku bijaše između Pape, Katoličke crkve i srednjevijekovnih država, odnosno njihovih vladara.
feudalna podijeljenost srednjovijekovnih država (osobito izražena u Italiji), slabila je vlast lokalnih vlastodržaca, koji su se u ime Boga, uspješno klali i ubijali, išla je u prilog Katoličke crkve i jačanju Pape.
to je išlo tako daleko da je ondašnji Papa, naravno pozivajući se na božju volju i pravo koje mu je Bog podario, smjenjivao i postavljao vladare, koji nisu imali izbora (inače ode glava).
priviligije klera, crkve i ovakvi odnosi trajali su sve do pojave refrmacije, koja slabi položaj crkve i unosi određeni balans svjetovne i crkvene vlasti.
sistem jedna država jedna vjera, najbliži je poimanju teokratske države, gdje je poredak određen božijom voljom, IZRAŽENOJ U SVETOJ KNJIZI, KAO JEDINOM ZAKONU, a čuvari i tumači ovog zakona su svećenici, odnosno (pontifaks maximus)prvosvećenik dotične crkve, odnosno vjerske zajednice.

dosta sam "otprašio" od teme, ali svakako u dobroj namjeri, dakle pitanje bijaše, povijsno gledajući, pošto odnose među religijama, vjerama svedemo na puku borbu za duše vjernika, za moć i dominaciju religije, vjere, crkve, ne vodi li ta sva silna ljubav prema vjeri u nasilje, prisilu nad drugim, neistomišljenicima, malobrojnijim, slabijim inferiornijim ili jednostavno drugim religijama, ne vodi li to ukinuću SLOBODE IZBORA, svjesnih ljudskih bića, o Klingoncima, Borgovima, malim zelenima, novim civilizacijama ne bih ovog puta i tako mi nitko nije odgovorio o tomu.

--------------------
Ála tira acca haiya! Mal si a vanya as márë órelyar! Namárië, ar nai aistalë Eldar ar Atani ar ilyë Léralieron hilya le! Eleni sílar antalyannar!

merry
Posted: Dec 16 2003, 12:28 PM 22627 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

elrond - stvarno je tvoj post dobro i vidim da zelis iskreno analizirati stvar

ja te shvatim jer vidim iz kojeg ugla vidis pricu

kada analiziram nas razgovor, dolazim do tacke, da trazimo „krivac“ - u smislu, zasto nemamo mir na svijetu, zasto ratova, nasilje itd.

iz tvoje rijeci – ja citam da ti mislis da li cak tako, da je sama religija „krivac“ da se ljudi zbog nje svadjatju, pa ratuju.... citam da ti mislis, da je sama ideja da postoji jednu istinu “krivac”. da li sam te ispravno shvatio?

eto moj stav u tome:
ocito je, da religije nisu bas pomogle za pomirenje - to bi znacilo da su religije (bilo koja) prilicno daleko od Boga (AKO PRETPOSTAVIMO da je Bog, Bog mira i ljubavi).

a mislim da “krivac” ipak nisu religije, nego zlo (grijeh) u covjeku. u covjeku prebiva sila zla – i sama religija moze biti nacin kako izrazava odnosno opravdava zlo
ali religija nije uzrok problema nego samo daljni dokaz da problem postoji, shvatis sto mislim.
cinjenica koja potrvdjuje moju tezu je povjest komunizma
Lenin, Stalin itd. su vidjeli (negativnu) moc religije, pa su zabranili religiju ….
a sta onda? stvorili su novu religiju -jednu ateisticku…
religija je bila “nemamo religije”
a sta je bio rezultat ovog eksperimenta? nisu zavrsili nijedan posto bolje, nego religijski sistemi (po mojoj ocjeni cak su zavrsili gore…. ali sve jedno…)

stvar je u tome: ne mozemo se rijesiti religije, vjere ili kako god to zelis nazvati
mi ljudi nesto vjerujemo - mislimo: “problem je sto ljudi ne vjeruju u Isusa” ili “problem je sto ljudi vjeruju u Isusa” ili “problem je sto ljudi ne vide da je sve isto” ili ……

uzmimo tvoja pretpostavka da su te razlicite vjerovanje problem svjetskom miru (naravno, na neki nacin jesu)
sta je onda rijesenje? bismo trebali naci neko zajednicko vjerovanje -
ja bih predlozio vjera u Isusa Krista - ali naravno sa mnom se mnoge nece sloziti….
drugi bi predlozio “sheriat” cijelom svijetu - a, i snjim se mnoge nece sloziti….
pa treci kaze: trebamo naci NESTO NOVO - naci neku globalnu etiku, koja je svima prihvatljivo -
eh sad, da bismo nesto tako nasli, bismo jednostavno stvorili novu religiju
kako hocemo se brinuti da ce se svi ljudi prigriliti tu novu religiju?
time da ih zelimo ubjediti?
onda nista drugo ne cinimo, nego to, sto su vjernici odavno cinili
ili – korak dalje – time da mi zakonito zahtjevamo tako vjerovanje, pa i kaznimo ako netko ne zeli primiti ovu novu religiju?

shvatis sto mislim? lako je nesto kritizirati, ali sta je alternativa?

problem nisu vjerovanje, ja mislim da je “krivac” zlo-grijeh u covjeku

prestanem ovdje – da vidim da li si shvatio moje misle – i da mozemo ostati u konstruktivnom razgovoru
ph34r.gif

Ezekiel
Posted: Dec 17 2003, 03:28 AM 22770 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Jedi master

Group: Members
Member No.: 51

mi user posted image cijeli dan i noc.

nigdar ni bilo da nekak ni bilo.

mira u svijetu nema iz ciste ljudske gluposti, nema se tu kaj vise reci. tako to traje vec stoljecima i trajat ce jos stoljecima. zato jer ce se uvijek naci neki bezveznjak koji nece biti zadovoljan sa 'uopce nije bitno s cime'.

mozemo mi ovdje okrenut i nebo i zemlju, pa jos jednom i jos jednom ali slabe vajde od toga.

iako se sjecam.. ne tako davno pokrenuta je inicijativa na globalnom nivou da se jedan dan prekinu sva neprijateljstva. mislim da je nekih 20tak minuta tog dana uspjelo. bilo je fenomenalno. takavo blazenstvo nisam osjetio nikada prije i nikada poslije.

rjesenje sukoba bi mozda moglo biti u trazenju nekakvog novog vida sukobljavanja... recimo virtualni prostor, internet, cyberspace .. ali... cak ni to ne odgovara nikome tako da je u ovom trenutku besmisleno.
prije nekoliko godina sam pokrenuo jednu takvu inicijativu, ali nist od toga.. zapravo.. jos nista od toga. ideja postoji. pa tko zna... mozda jednom..

ideja je: fizicki sukob pretvoriti u virtualni sukob.. kao prelazno razdoblje... nakon toga kad ljudima dosadi virtualno fajtanje.. onda skroz prekid sukoba.
ideja je SF totalno, ali nije neostvariva.

merry
Posted: Dec 17 2003, 08:31 AM 22824 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

znaci cool.gif ponovo se slazemo ezekiele biggrin.gif

problem je u covjeku na stvarima poput religije, politike itd. samo se ispoljava ovaj problem....

ps dancing smile je mrak ph34r.gif

elrond
Posted: Dec 17 2003, 12:59 PM 22858 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 29

Ezekiel Posted on Dec 17 2003, 02:28 AM
rjesenje sukoba bi mozda moglo biti u trazenju nekakvog novog vida sukobljavanja... recimo virtualni prostor, internet, cyberspace .. ali... cak ni to ne odgovara nikome tako da je u ovom trenutku besmisleno.
prije nekoliko godina sam pokrenuo jednu takvu inicijativu, ali nist od toga.. zapravo.. jos nista od toga. ideja postoji. pa tko zna... mozda jednom..

ideja je: fizicki sukob pretvoriti u virtualni sukob.. kao prelazno razdoblje... nakon toga kad ljudima dosadi virtualno fajtanje.. onda skroz prekid sukoba.
ideja je SF totalno, ali nije neostvariva

istina, Ez, ideja je super, ali treba za nju bit na određenom stupnju kulturnog, civilizacijskog napretka, nemoj me krivo shvatit, ali mišljenja sam da svijet u cjelini još nije spreman za takvo što, draža im je "lovina u živo", prirodna ljudska krv, koja teče u potocima, a još ako im je to oprošteno, dapače i stimulirano, društveno-priznato od sredine u kojoj žive, a od vrlog naprednog svijeta prešutno odobravano, sve dok vjerski vođe budu upirali pogled, prema nebu, govoreći da je masakr "božja volja", dok "božji ljudi", budu blagoslov davali oružju , namjenjenom da ubija, ljude zbog njihove različitosti, mišljenja ili bilo čeg sličnog tomu, dotle kolege moji i prijatelji, savjest mi ne dozvoljava složiti se da je religija uprljana čovijekom, a ne obratno.
prvi put nakon 1946g. i Nürnberškog procesa dva pripadnika sedme sile osuđena su na genocid .
riječ je o Ruandi, to što se tamo dogadja, događa se sad i ovdje, na planetu ljudi, Zemlji.
sukob Hutua i Tutsija. većina od njih ne zna, što je radio, o kompjuteru da i ne govorim. vjera, religija, pretežno, muslimanska, borba protiv nevjernika, uz parole "grobovi još nisu puni", "obavite posao", "istrijebite žohare Tutsije", ekstremni i pobožni, desničari Hutui, gotovo su istrijebili Tutsije,
kao pripadnik, ljudske vrste, valjda, ona half-polovica dry.gif mogu vam samo reći da je u Ruandi ubojstvo metkom luksuz , ljudi se tamane toljagama, čavlima letvama, za smaknuće metkom se plaća, rezultat, onakav kakav bi i Hitlera, ostavio impresivan dojam, u 100(stotinu) dana=800.000 (osamsto tisuća)na najgnusniji i napodmukliji način ubijenih kud ćeš bolje pucačine u prvom licu i to još uživo odigrane, koji adrenalin, koje uzbuđenje sick.gif sick.gif sick.gif
ljudi izmasakrirani leže uz cestu, nabacani pa spaljeni poput orka, ubijani po školama, crkvama....
dadoh si malo oduška flaming.gif flaming.gif nemojte mi govorit o religijama, vjerama da su nevine, nemojte, jer vjerovat vam neću, nitko mi ne može reć da vjerske vođe ne mogu reć ono što propovijedaju "ne ubij" da se civilizirani svijet nije mogao organizirat i zaustavit genocid da se vjerske i političke vođe nisu mogle dogovorit kako zaustavit nasilje, tokom 11 godina

građanski rat" u Ruandi započeo je u travnju 1994 godine i nijednu vjeru, nijednog političara ne može zaobić odgovornost, što se događa, tu, sada i ovdje, a Ruanda nije jedina excl.gif

Morwen Tivele
Posted: Dec 17 2003, 02:10 PM 22875 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

dalhar d' oloth,faern d' vhid..

Member No.: 104

QUOTE (elrond @ Dec 17 2003, 12:58 PM )
dadoh si malo oduška    flaming.gif  flaming.gif  nemojte mi govorit o religijama, vjerama da su nevine, nemojte, jer vjerovat vam neću, nitko mi ne može reć da vjerske vođe ne mogu reć ono što propovijedaju "ne ubij" da se civilizirani svijet nije mogao organizirat i zaustavit genocid da se vjerske i političke vođe nisu mogle dogovorit kako zaustavit nasilje, tokom 11 godina

To je zaista uzasno,ali za takvo nesta triba osudjivat crkvu i cilu populaciju svita, a ne vjeru!! no.gif

Edited by Goldberry - Dec 17 2003, 02:10 PM

merry
Posted: Dec 18 2003, 11:04 AM 23057 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Elrond - ne kazem da religije su nevine - ti si itekako u pravu - da religije cesto jesu krive -
to upravo sam htio reci kada sam govorio o tome da vjera nije dobra vec neutralna - da moze biti dobra ili lose.

mozes vjerovati da Bog zeli da ljubis svoje neprijatelje da im cinis dobro da nadvladas zlo za drobom

ili mozes vjerovati da Bog zeli da ubijes one koji ne djele tvoje vjerovanje

znaci religije nikako nisu nevine - ali ne mislim da su posljedni uzrok zloga
mislim da je to, grijeh -ono zlo- u covjeku, jer to postoji on stvara odnosno slijedi i zlim vjerovanjima.... shvatis sto hocu da kazem?

Morwen Tivele
Posted: Feb 19 2004, 11:12 PM 35001 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

dalhar d' oloth,faern d' vhid..

Member No.: 104

imam jedno pitanje ili da bolje kazem zanima me vase misljenje... objasnite mi svoje stajaliste o drugim religijama... da li mislite da je "nas" Bog isti ka' i "njihov"??
-->navodnici zato sta ja mislim da je to sve jedan Bog, samo su drugacija shvacanja jedno te istog Boga. yes.gif

antocjo
Posted: Jun 17 2004, 02:36 PM 85868 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

By the blood of the Lamb is my life kept safe

Group: Admin
Member No.: 5

QUOTE (Goldberry @ Feb 20 2004, 12:12 AM)
imam jedno pitanje ili da bolje kazem zanima me vase misljenje... objasnite mi svoje stajaliste o drugim religijama... da li mislite da je "nas" Bog isti ka' i "njihov"??
-->navodnici zato sta ja mislim da je to sve jedan Bog, samo su drugacija shvacanja jedno te istog Boga. yes.gif

Evo sam ovo Goldyno pitanje iscupao a nije joj bas odgovoreno a i Earendil me je potakla na razmislim o tome klap.gif Imao sam priliku preslusati predavanja koja je u '99 Zagrebu odrzao Rabindranath Maharaj inace vrsni poznavalac svjetskih religija. Pa evo nekih natuknica u komparaciji religija s time da je i sam napomenuo da ne usporedjuje ljude vec samo ucenja...

Doktrina o Bogu - je li Bog isti u svim religijama?

Hinduizam - Za Boga se kaze Brahman. Brahman je sve. Sve je Brahman. Panteisticki pogled. Hindu ce se mozda sloziti da postoji jedan Bog, ali pod time se misli da postoji samo Bog. U Giti Krishna kaze "Sve sto postoji, to sam ja" "Sve sto ne postoji to sam takodjer ja".

Postoji takodjer politeizam. Mnogo bogova - sluzbeno 333 milijuna. Medju kojima su Shiva, Rama, Vishnu... Takodjer se zivotinje kao krava, majmun, slon, zmija stuju kao bogovi.

Brahman bez atributa - Bog je neosoban... Stvorenje i stvoritelj su jedno te isto.

Budizam - mnogi govore da je Bog u budizmu i hindizmu isti. Budha je bio Hindu, ali je odbacio hinduizam iako je bio iz najvise kaste brahmana. Vidio je da hinduizam ne radi nista za one koji pate, a mucio ga je problem patnje. Napustio je obitelj i povukao se u divljinu da bi meditirao o problemu patnje.

Budha nikad nije govorio da je on Bog niti je govorio o Bogu, nikoga nije ukazao na Boga. Nije namjeravao zapoceti novu religiju. Prije smrti zamolio je ucenike da ga ne stuju kao neko bozanstvo. Ali jedva da je umro upravo su to ucinili. Takvi su ljudi... danas postoje stotine milijuna koje stuju Budhu kao Boga. On to nije htio.

Zbog toga se niti ne moze govoriti o Bogu u budizmu, bar ne u "Budhinom budizmu"...

Islam - muslimani za Boga kazu Alah. On je velik, iznad svega i sve je po njegovoj volji. Samo usporedbe radi... to sto krscani vjeruju da je 'Alah' dosao na Zemlju kao ljudska beba rodjena u Betlehemu, rodjena od zene je najveca uvreda za muslimana. Alah je toliko velik da nikad ne bi dosao na ovu Zemlju kao ljudsko bice. Nikad nije i nikada nece.

Krscanstvo - Biblija zapocinje sa "U pocetku stvori Bog nebo i zemlju" (Post 1:1). Stvorenje i Stvoritelj su odvojeni i nisu jedno te isto. Svijet nije niti bozanski niti produzetak Boga.

Bog je osoban - ima osobine. Moze misliti, odlucivati, izabrati, smilovati se, suosjecati, suditi ali moze i voljeti.Sve religije govore o ljubavi ali osobitost krscanstva je osoban Bog koji voli - koji voli svakoga pojedinca.

Jasno se vidi da je Bog razlicit u svim religijama, i koncepti su uglavnom u kontradikciji.

Doktrina o spasenju - spasenje od cega i kako?

Hinduizam - ne govori o grijehu, glavni problem je neznanje. Ti si Bog, samo si zaboravio da si Bog. Sada trebas spoznati da si Bog. A ta spoznaja (spasenje) ide kroz sebe, kroz djela, yogu, hodocasca, samokaznjavanje... Yoga je glavno sredstvo spasenja. U hinduizmu yoga ima vrlo malo veze sa zdravljem i fitnesom... Rijec yoga znaci jaram... Postoji indo-europska veza. Tako se u engl kaze za jaram yoke, a i u njem i fra je slicno.
Postoje razne vrste yoge. Hare Krishna prakticiraju Bahti yogu - postizanje jedinstva sa Brahmanom stovanjem Krishne.
Mantra yoga - jedinstvo sa Brahmanom se postize ponavljanjem mantre... milijune puta. Mantra je tajna za svakoga a daje mu je guru. Mantra yogu je na zapadu prakticirao Maharishi Yogi - voditelj transcedentalne meditacije. Govorio je da TM nema veze sa religijom, ali je ona dijelom hinuizma. On nije prihvacen u Indiji jer ne dolazi iz najvise kaste, ali ima uspjeha na zapadu gdje se ne zna ta razlika. Slijedio ga je i John Lennon.
Tantra yoga - jedinstvo sa Brahmanom kroz senzualnost, spolnost. Oblik yoge od koje su se Hindusi u Indiji udaljili. Na zapad ju je donio Bagwan R. Kao posljedica mnogi od njegovih sljedbenika su umrli od AIDS-a, pa cak i sam Bagwan.

Cilj je u hinduizmu je moksha - samospoznaja - spoznaja sebe kao Boga.

Budizam - kad se Budha vratio, naucavao je cetiri plemenite istine. 1. da postoji patnja, 2. da je sva patnja rezultat zelje, 3 da bi se prekinulo sa patnjom treba prekinuti sa zeljom, 4. da bi se prestalo zeljeti treba se prakticirati njegov osmerostruki put. Nesto poput 8 zapovjedi budizma.

Dakle problem je zelja, spasenje je opet kroz sebe i djela. Ali ipak razlicito od onog u hinduizmu. Cilj je nirvana - Budha je zakljucio kad se ona dosegne vise ne postojite.

Islam - spasenje je kroz djela - molitva 5 puta na dan, postenje, davanje milostinje, hodocasce u Meku...

Krscanstvo - sredisnji problem je grijeh. Sagrijesili smo protiv svetog Boga. Grijeh nas je odvojio od Boga. No Bog je Bog ljubavi i zeli ukloniti tu prepreku koja nas od njega razdvaja. U starom zavjetu postoji 365 stihova gdje govori da ce na ovu Zemlju doci Mesija (Pomazanik). Vrlo odredjena prorocanstva. Da ce biti rodjen u Betlehemu, od djevice. Da ce lijeciti ljude, uskrsavati mrtve. Da ce biti razapet na kriz. Zanimljivo da kad su to proroci pisali nisu imali pojma sto to znaci, jer tada u Izraelu nije bilo razapinjanja na kriz. Njega su uveli Rimljani malo prije Isusova rodjenja, a to je prestalo kratko nakon Isusove smrti. huh.gif Prorocanstva govore da nece biti razapet zbog svojih nego za nase grijehe, govore da ce uskrsnuti. I sve je to ispunjeno u osobi i zivotu Isusa Krista.

Spasenje nije kroz sebe i djela nego kroz Krista i besplatan je dar. To je jedna od najvecih razlika krscanstva i ostalih religija. "Ta miloscu ste spaseni po vjeri. I to ne po sebi! Bozji je to dar! Ne po djelima da se ne bi tko hvalisao." (Efezanima 2:8-9)

ps: ako nekoga zanimaju predavanja imam ih u mp3 formatu, a i postoji njegova knjiga "Smrt jednog guru" gdje prica svoju pricu... (moze ju se skinuti sa soulsaver-a) Luthien ju je procitala i koliko se sjecam cak preporucila drugima blowkissplus.gif pa ako ima zainteresiranih... biggrin.gif

Earendil
Posted: Jul 27 2004, 02:14 PM 95562 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Nuin gilliath

Member No.: 154

QUOTE (antocjo @ Jul 2 2004, 03:49 PM)
Earendil, evo sam uspio naci vremena da ti odgovorim na onaj tvoj post od prije... Postavila si dobra pitanja klap.gif a ja bi se za sada usredotocio na ono o Bozjem izboru... U cijeloj ovoj prici kao tanka nit ce se provlaciti stvar legitimnosti... (legalnog prava)

QUOTE (Earendil @ Jun 15 2004, 10:14 AM)
Zasto bi svi morali slijediti put Isusa Krista? Da ne bi isli linijom manjeg otpora? To mi nije bas jasno.
Zasto je onda Bog odabrao samo nekolicinu ljudi, ako je kao sto kazes, to onaj pravi, jedan Bog? Ne bi li se trebao objaviti svoj svojoj djeci?

Pa da pocnem od pocetka, mada sam ovo vec pisao ali evo ponovit cu... Stvorivsi covjeka. Bog mu je povjerio zemlju: "I blagoslovi ih Bog i rece im: 'Plodite se, i mnozite, i napunite zemlju, i sebi je podlozite! Vladajte ribama u moru i pticama u zraku i svim zivim stvorovima sto puze po zemlji!'" (Postanak 1:28) Nekima se dize kosa na glavi ajme.gif jer smatraju da je ova misao da covjek vlada zemljom, izvor mnogih zala i uzrok ovakvog stanja naseg planeta... djelomicno istina... ovakvo stanje planeta i ovakva vladavina covjeka je posljedica covjekova pada i taj autoritet koji ima je samim padom uglavnom krivo koristen... Ali Bozji plan je bio da posto je covjek stvoren na njegovu sliku, da ga covjek na ovom svijetu na neki nacin reflektira....reprezentira na zemlji... i u svojoj prirodi je trebao reflektirati zivot, prirodu i naposljetku Bozji karakter...

Ali bio je zaveden od Sotone i odlucio se za put neovisnosti o Bogu... i na neki nacin samim time Bog je izgubio pravo na covjeka i zemlju (jer je dana covjeku) jer postuje covjekovu slobodu izbora. Ali to pravo je sada pripalo Neprijatelju koji ne mari za slobodnu volju. Njemu je dovoljno dati mali prst da bi uzeo sve... I u Novom zavjetu se Sotona naziva "bogom ovog svijeta"... i u onoj kusnji u pustinju, on govori Isusu da ako mu se pokloni da ce mu dati sva kraljevstva svijeta jer su njemu predana ph34r.gif Gdje je grijeh, Sotona ima legitimno pravo na to... (tko pocinja grijeh, rob je grijeha).

No, ako je 'izgubio pravo' na covjeka Bog nije digao ruke i odmah nakon pada kaze zmiji: "Neprijateljstvo ja zamecem izmedju tebe i zene, izmedju roda tvojeg i roda njezina: on ce ti glavu satirati, a ti ces mu vrebati petu." (Postanak 3:15) ... To je tkz. praevandjelje, govori o potomku zene (ili pravilnije: sjemenu zene - sto je jako cudan izraz za ondasnje patrijahalno drustvo huh.gif ) koji ce satrti glavu Sotoni. No, to je jos trebalo doci, taj potomak se trebao ocitovati kako pise "u punini vremena"... a do tada je Bog poceo pripremati put da bi on mogao doci i otkupljivao one koji su mu vjerovali... Abel, Henok, Noa...

A onda se pojavio jedan covjek kojega je Bog pozvao (izabrao), covjek koji mu je na poseban nacin vjerovao i koga se naziva ocem vjere - Abraham. Bio je vec star, on i zena mu Sara i nisu imali djece, a Bog mu je obecao sina i veliko potomstvo. Abraham mu je povjerovao i Bog mu to uracuna u pravednost. U dobi od sto godina dobio je po obecanju sina Izaka i sav Abrahamov blagoslov i nasljedje je bilo sad preneseno na Izaka. I onda ga Bog kusa ( klik ), kaze mu da mu prinese Izaka ("sina koga ljubi") kao zrtvu shocking2.gif Ne mogu zamisliti kako se Abrahamu tada pred ocima rusio cijeli svijet... zasto je zivio bilo je to dijete i obecanje velikog potomstva po kome ce biti blagoslovljeni svi narodi... i sada bi ga trebao zrtvovati Bogu koji mu ga je obecao. I uputio se sa Izakom da ga prinese na brdu u krajini Moriji... ph34r.gif Kako li je samo poznavao Boga da je bio spreman to uciniti, koliko mu je vjerovao... koliko je vjerovao u obecanje... I kad je skoro to i ucini, Bog ga zaustavlja i kaze mu "Kunem se samim sobom, izjavljuje Jahve: Kad si to ucinio i nisi mi uskratio svog jedinca sina, svoj cu blagoslov na te izliti i uciniti tvoje potomstvo brojnim poput zvijezda na nebu i pijeska na obali morskoj! A tvoji ce potomci osvajati vrata svojih neprijatelja. Buduci da si poslusao moju zapovijed, svi ce se narodi zemlje blagoslivljati tvojim potomstvom." (Post 22:16-18).

Ovim cinom poslusnosti i djelom vjere Bog je dobio nekoga na koga ima pravo i po kome ce se njegov blagoslov prenijeti na sve ljude. Taj blagoslov je dalje prelazio na Izaka, njegova sina Jakova koji je imao dvanaest sinova i od kojih je potekao Bozji izabrani Zidovski narod... sve zbog Abrahamova blagoslova. I Bog sam sebe cesto naziva Bogom Abrahamovim Izakovim i Jakovljeviom. Izraelski narod, posto je bio izabrani narod uzivao je mnoge blagoslove ali i imao veliku odgovornost da se po njima prosiri spoznaja pravoga Boga. I ima li su dobrih i losih razdoblja... povijest o tome svjedoci...

No ta povjest izabranog naroda kulminira pojavom obecanog Bozjeg pomazanika - Isusa. Potomak zene koji je imao satrti glavu zmiji (u Pasiji je to simbolicno prikazano u Getzemanskom vrtu) i potomak i legitimni nasljednik Abrahamov... "Krist nas otkupi od prokletstva Zakona, postavsi za nas prokletstvom - jer pisano je: Proklet je tko god visi na drvetu - da u Kristu Isusu na pogane (narode) dodje blagoslov Abrahamov: da Obecanje, Duha, primimo po vjeri." (Galacanima 3:13-14) Isus, za koga je Bog rekao da je mu je on ljubljeni Sin koga je odabrao imao je legitimno pravo ciniti/govoriti ono sto je cinio/govorio. A i samim time sto se odupro Sotininim kusnjama (slicnima na kojima je Eva pala) pokazao je da Sotona nema prava nad njim nikakava... i prije nego je otisao na kriz rekao je: "Necu vise s vama mnogo govoriti jer dolazi knez svijeta. Protiv mene ne moze on nista. Ali neka svijet upozna da ja ljubim Oca i da tako cinim kako mi je zapovjedio Otac." (Ivan 14:30-31) Time sto je kao nevin umro na krizu platio je kaznu za grijehe svakoga tko tu njegovu zrtvu osobno prihvati za sebe. Sotona sada nema pravo po Bozjem zakonu zahtjevati da Bog kazni nekoga za koga je Isus platio cijenu, jer ne moze biti nepravedan da dva puta kazni isti grijeh. I to je radosna vijest da je Isus platio jer mi nismo mogli i Sotoni je izmaknuto tlo pod nogama jer vise ne polaze pravo nad onima koje je Krist otkupio. tongue.gif zupi.gif

Antocjo,

Evo da ti odgovorim.
Slijedi poduzi post, valjda ti nece bit tlaka procitat ga.

Sve sto si napisao ima savrsenog smisla i pozitivno je nacelo, i stvarno bi se ljudi trebali ugledati na neke postupke koji su u Bibliji opisani i dati kao primjer.

To je prelijepo i preplemenito. Zivio je covjek koji je bio toliko nesebican i altruistican,da je bio voljan preuzeti greske drugih i umrijeti s njima i za njih, pruzajuci tako primjer ljudima kako trebaju zivjeti.
Po ovome je sve to u biti stvarno Bozji plan. Bog je unaprijed najavio da ce doci covjek koji ce oduzeti sve grijehe svijeta. I svoj je naum proveo kroz Isusa.

Ali ako je sve volja njegova, zasto je onda odmah neposredno nakon Isusove smrti dopustio sve zlocine, ratove, krvoprolica... i zasto to Bog konstantno dopusta...
Gdje je tu smisao njegovog nauma? I da li uopce ista ima smisla, ili ga mi nismo kadri razumjeti?

Mislim da je Isus primjer idealnog nacina zivljenja za postizanje sklada sa svime sto nas okruzuje.
A sve sto nas okruzuje mozemo shvatiti i kao Boga. Onda je s tog kuta gledano Isus idealan nacin za postizanje sklada sa Bogom.
Mislim da Biblija pokusava reci da je moguce nadici vlastite slabosti i da je moguce postovati druge i da se ne treba vjecno na nesto zaliti, jer je i drugima tesko.
Jos pokusava reci da je moguce odbaciti sebicnost i mrznju i strah...samo sto je odluka na nama.
Takva smo vrsta da imamo mogucnost odabira.
Puno je toga unutar nasih mogucnosti, no nije put do svakog cilja isti...

Sto bi bila apokalipsa? Konacni rezultat pogresnih odabira. Suma gresaka, njihova prevlast!

Kada razmisljam o vjeri, ne razmisljam o njoj na nivou nikakve religije. Za mene tu nema pravila. Vjera je moranje. Ona je nuznost naseg opstanka.

Zasto bi covjek morao ici u Crkvu ili bilo kakvu instituciju da bi pronasao Boga ili da bi vjerovao?
A sto kad institucije nisu postojale? Zar i onda nije bilo Boga?

Mislim da je Bog beskonacnost, sadrzana u energiji i suludo mi je takvu pojavu rijecima nazivati i opisivati.

Takodjer mi je nesto palo na pamet kada se govori o prvom grijehu.

Eva zagrize jabuku i sagrijesi.
Kajin ubije Abela.

Sve na samom pocetku, u osvit povijesti covjeka.
Kako sam ja to shvatila? Ljudi su unikatni kao vrsta. Fascinantan smo oblik sisavaca. Imamo punu svijst o svijetu koji nas okruzuje, dapace, toliko smo se ukopali u tu svijest, da se bojimo uvecer kad pada mrak i bojimo se zaspati, jer ne zelimo prihvatiti da da nasa budna svijest nije jedini nacin opisa svijeta.

Ljudski grijeh je proizvod svijesti o tome da se moze birati.
Svaka odluka moze imati vise nacina provodjenja. Covjek svoje odluke moze provoditi u skladu ili neskladu s okolinom koja ga okruzuje, dovoljno je svijestan da ima tu mogucnost.
Zamislimo covjeka sa svojim grijehom, sa svojom neskladnom odlukom, kako pokusava pruziti otpor na putu svog provodjenja. Cemu i kome on proza otpor? U kakvom je on polozaju? Imaju li njegove odluke smisla? Da li ce postici ucinak, i ako hoce, koliko ce taj ucinak biti trajan? Kako se sve to skupa na njega reflektira?
Na kraju krajeva, namece mi se pitanje; mora li postojati nesklad da bi postojao sklad?
Mora li postojati Sotona da bi postojao Bog? Jesu li Bog i Sotona dva lica istog novcica?

Uglavnom, kada je Covjek postao svjestan mogucnosti odabira, kada mu je evolucija to dozvolila, postao je svjestan i raznih ishoda i raznih puteva, nekih tezih i nekih laksih.
Postao je svjestan da moze ubijati zivotinje oruzijem puno lakse i efikasnije nego rukama. Poceo je oruzije prilagodjavati svojim potrebama, poceo je podredjivati zivotinje i biljke svojoj volji uzgajajuci ih, poceo je svijet sebi prilagodjavati.

Ali svijet ne cini samo covjek!

''Bog stvori covjeka...'' Koga? Covjeka opcenito ili Homo Sapiensa? Neandertalca? Homo Erectusa? Sve su to bile ljudske vrste! – znanstveno dokazano...

I to su bili ljudi, izumrli sto zbog nemogucnosti prilagodbe, a sto zbog nas, nase vrste, koja je, recimo, prije 30-ak tisuca godina iskorijenila Neandertalce, jer su bili drugaciji...
Mozda se tada kod nase vrste javio taj specifican genski sindrom zelje za prevlasti bez ikakvog bitnijeg razloga, eto cisto pohlepe i znatizelje radi, kao sto je ''Kain ubio Abela i Eva zagrizla jabuku''...
Eva je majka covjecanstva po Bibliji, znaci u njoj su sadrzane sve ljudske karakteristike.
Da bi ljudi bili gresni, ona je morala zgrijesiti.
Mozda je grijeh stvarno proizvod evolucije svijesti. Mozda grijeh samo evolucija moze i unistiti, mozda vrsta poslije nas u koju evoluiramo, ako evoluiramo, vise nece grijesiti.

Ako se mene pita, mi smo samo grana evolucije koja se malo drugacije prilagodila od ostalih vrsta.
Ne vladamo Zemljom, nego samo mislimo da vladamo.
Mislimo, vjecno nesto mislimo, po tome smo specificni, i u tome i lezi vecina nasih problema i nesuglasica i medjusobno i sa drugim vrstama.
Kao paraziti smo sa svojim glupim proizvodima na tijelu ove prekrasne kugle koja nas je ugostila.

Zivimo u prosjeku 70g. I taj zivot trosimo manje vise unutar 4 zida nekakve prostorije, kao ja sad, i mislimo da smo dosegli vrhunac postojanja i nasoj egocentricnosti nista nije ravno.
Stvarno je cudno sto se vrtimo oko Sunca!
S obzirom na nasu pustu moc, trebalo bi i Sunce i svi planeti rotirati oko nasih preinteligentnih i prevrijednih glava, a ako ne i citav Svemir, jer mi smo centar postojanja i nase su misli i proizvodi nasih glava jedini zakljuci od kojih sve polazi i jedino mi imamo pravo odlucivati i o sebi i o drugim vrstama i o citavom svemiru!
Stvarno mi je cudno sto sveukupan svemirski materijal ne kolapsira unutar nas,jer nastavimo li ovako, lako sto cemo prozdrijeti sebe nego cemo i sve drugo okolo svojom gluposcu usisati!

Nema sta, prava smo sila, glupost nam takvom brzinom gravitira put glave da nije ni cudo sta je sva sadrzana u nama.

Gdje je tu Bog? Gdje je tu njegov naum?

Ako je Bog ljubav i sklad i ravnoteza i ako je on sve a sve je u njemu sadrzano, onda smo i mi dio njega, ali i stabla i ptice i sve zivotinje i biljke i svi organski i anorganski oblici koji postoje.
Onda je Bog i stablo i misao i kamen. Onda je citava evolucija takodjer Bog, onda je Bog postojanje i sila koja to postojanje odrzava.

Ne mogu jednostavno prihvatiti da je Bog osoban i da je samo to. Kao covjek.
Mislim da je on puno vise.

Misli li Krscanstvo uopce da je Bog sve ili se samo bazira na ljude i nihove karakteristike i s obzirom na taj uski spektar shvaca Boga?
Zasto bi Bog ''dao covjeku Zemlju i sve zivo na njoj u vlasnistvo'', kad je sve to dio njega?
Ali ocito jest dao, jer bar genetski gledano, stvarno imamo mogucnost prevlasti.
Ako su ljudi dio Boga i gresni, da li je i Bog grijesan?

Dao nam je mogucnost! Priroda nam je puno toga dala. Samo mi mnogo toga pogresno koristimo!
Ali valjda je i to volja viseg cilja? Stvarno ne znam.
Znam samo da se razmisljanjem o svemu ovome vrtim konstantno u istom krugu.
Mozda zato jer se razmisljanjem i ne moze tko zna gdje stici?

Sta se Biblije tice:
Biblija je za mene prekrasna knjiga i preduboka i pozitivno nacelo zivljenja, ali i nju su pisali ljudi...kao i mi...

Uglavnom, nije problem ni u Bogu ni u Krscanstvu ni u Budizmu ni u kojoj religiji, sve su one zamisljene kao put do sklada.
Problem je u ljudima i u ljudskim slabostima kojima je tesko vladati, a jos ih teze savladati.

Ali kao sto sam rekla, valjda ce evolucija tu pokazati svoje prste...

Puno pozdrava smile.gif i nemoj se ljutit ako se sa mojim misljenjem ne slazes hug.gif , ali sam morala rec sta mislim iako u principu mislimo isto vecina nas odi, samo su nam metode tu i tamo drugacije.

P.s Jedna mi jos stvar nije jasna.
Tice se Abrahama. Bog nije namjeravao zrtvovati Izaka, ali zasto je na taj nacin provjeravao ljubav Abrahamovu?
To je isto kao da muz provjerava zeninu ljubav na taj nacin.
Zar ljubav mora traziti zrtve takvog karaktera? Zar se ne moze na druge nacine provjeriti?

antocjo
Posted: Jul 27 2004, 02:38 PM 95566 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

wow.gif trebat ce mi neko vrijeme... brise.gif klap.gif

i ne moj se ispricavati ili bojati da cu se sto ljutiti ako se sto ne slazem... slap.gif

al evo samo za pocetak ovo...

QUOTE (Earendil @ Jul 27 2004, 03:13 PM)
Sta se Biblije tice:
Biblija je za mene prekrasna knjiga i preduboka i pozitivno nacelo zivljenja, ali i nju su pisali ljudi...kao i mi...

ako je to istina kako onda objasniti npr... ovo jos nitko na forumu to nije komentirao conf44.gif

nije mi jasno kako je to mogao napisati 'samo covjek'... conf44.gif

Earendil
Posted: Jul 27 2004, 02:52 PM 95567 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Nuin gilliath

Member No.: 154

QUOTE (antocjo @ Jul 27 2004, 03:38 PM)
Sta se Biblije tice:

ako je to istina kako onda objasniti npr... ovo jos nitko na forumu to nije komentirao conf44.gif

nije mi jasno kako je to mogao napisati 'samo covjek'... conf44.gif

E bome sutra nastavak slijedi yes.gif
Sad nemam vise vrimena ali procitala sam link...

Pozdrav do sutra bye.gif

antocjo
Posted: Jul 28 2004, 02:21 PM 95757 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

A sve sto nas okruzuje mozemo shvatiti i kao Boga. Onda je s tog kuta gledano Isus idealan nacin za postizanje sklada sa Bogom.
.
.
.
Mislim da je Bog beskonacnost, sadrzana u energiji i suludo mi je takvu pojavu rijecima nazivati i opisivati.
.
.
.
Na kraju krajeva, namece mi se pitanje; mora li postojati nesklad da bi postojao sklad?
Mora li postojati Sotona da bi postojao Bog? Jesu li Bog i Sotona dva lica istog novcica?
.
.
.
Ako je Bog ljubav i sklad i ravnoteza i ako je on sve a sve je u njemu sadrzano, onda smo i mi dio njega, ali i stabla i ptice i sve zivotinje i biljke i svi organski i anorganski oblici koji postoje.
Onda je Bog i stablo i misao i kamen. Onda je citava evolucija takodjer Bog, onda je Bog postojanje i sila koja to postojanje odrzava.
.
.
.
Zasto bi Bog ''dao covjeku Zemlju i sve zivo na njoj u vlasnistvo'', kad je sve to dio njega?
Ali ocito jest dao, jer bar genetski gledano, stvarno imamo mogucnost prevlasti.
Ako su ljudi dio Boga i gresni, da li je i Bog grijesan?
Dao nam je mogucnost! Priroda nam je puno toga dala. Samo mi mnogo toga pogresno koristimo!
Ali valjda je i to volja viseg cilja? Stvarno ne znam.
Znam samo da se razmisljanjem o svemu ovome vrtim konstantno u istom krugu.
Mozda zato jer se razmisljanjem i ne moze tko zna gdje stici?

Nemoj ovo shvatiti da te sada potezem za rijec ali onim sto si gori napisala si upravo 'dokazala' da Bog ne moze biti sve sto nas okruzuje... onda bio Bog bio i dobro i zlo, i ljubav i mrznja, onda je bio u Hitleru koliko i u Isusu i na kraju nista nema smisla niti se isplati zivjeti po njegovim nacelima jer i ona koja nisu od njega su ipak od njega jer On je sve... wacko.gif

Ako ga se pogleda kao Stvoritelja odvojenog i suverenog od stvorenja sve lako sjeda na svoje mjesto yes.gif

Mislimo, vjecno nesto mislimo, po tome smo specificni,  i u tome i lezi vecina nasih problema i nesuglasica i medjusobno i sa drugim vrstama.
Kao paraziti smo sa svojim glupim proizvodima na tijelu ove prekrasne kugle koja nas je ugostila.

Uza sve tu pricu odlicno pasu ove rijeci kralja Salomona, najmudrijeg covjeka svoga doba:

"Otkrih ovo: Bog stvori čovjeka jednostavnim, a on snuje nebrojene spletke." Propovjednik 7:29

"Poslije svih napora da dokucim mudrost, pokusah spoznati sto se radi na zemlji. Uistinu, covjek ne nalazi spokojstva ni danju ni nocu. Promatram cjelokupno djelo Bozje: i odista - nitko ne moze dokuciti ono sto se zbiva pod suncem. Jer ma koliko se covjek trudio da otkrije, nikad ne moze otkriti. Pa ni mudrac to ne moze otkriti, iako misli da zna." Propovjednik 8:16-17

Bas sam nesto zozi jutros spominjao to kao Biblija jako dobro opisuje proslost (sjenku proslosti) i sadasnje stanje (a i buduce) i meni ti osnovni principi izgledaju skroz logicno i jedostavno za shvatiti... conf44.gif ...ali ocito je da smo skloni kompliciranju...

Evo i ovdje cu ponovi jedan pripjev pjesme Michaela Carda - God's Own Fool:

When we in our foolishness thought we were wise
He played the fool and He opened our eyes
When we in our weakness believed we were strong
He became helpless to show we were wrong

odnosno sto oce reci:
"Ta pisano je: Upropastit ću mudrost mudrih, i odbacit ću umnost umnih. Gdje je mudrac? Gdje je knjizevnik? Gdje je istrazivac ovoga svijeta? Zar ne izludi Bog mudrost svijeta? Doista, kad svijet u mudrosti Bozjoj Boga ne upozna mudroscu, svidjelo se Bogu ludoscu propovijedanja spasiti one koji vjeruju. Jer i Zidovi znake istu i Grci mudrost traze, a mi propovijedamo Krista raspetoga: Zidovima sablazan, poganima ludost, pozvanima pak - i Zidovima i Grcima - Krista, Bozju snagu i Bozju mudrost." (1. Korincanima 1:19-24)

ne misli se opcenito na mudrost, nego na mudrost ovog svijeta, oholu... koja uporno Boga zanemaruje i hodi svojim putevima...

antocjo
Posted: Jul 28 2004, 02:57 PM 95761 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Ne mogu jednostavno prihvatiti da je Bog osoban i da je samo to. Kao covjek.
Mislim da je on puno vise.

Je, covjek je stvoren na sliku Bozju, ali Bog je puno vise nego covjek. Vidim da se opet vracamo na pricu o tome kakav je Bog. Ali ako nije osoban od kud onda tolike nase raznolike osobnosti huh.gif

Misli li Krscanstvo uopce da je Bog sve ili se samo bazira na ljude i nihove karakteristike i s obzirom na taj uski spektar shvaca Boga?

Isus je rekao: Tko je vidio mene, vidio je i Oca. Sto se tice Bozjeg karaktera, savrseno je bio ocrtan u Isusu... Bog ma koliko bio nepojmljiv nama u svojoj velicini i slavi se odlucio oplijeniti i postati covjekom da bi nam pokazao kakav jest... onako kako ga mi mozemo razumijeti... i sad ga vidimo mutno ali doci ce vrijeme kad cemo ga vidjeti licem u lice.

A sto se tice van tog 'uskog spektra' (ako ga tako dozivljavas) sve sto postoji duguje njegovoj volji postojanje. Sve je po Njemu i za Njega. Dio njegova karaktera je vidljiv u stvorenju, kao sto iz slike mozemo doznati nesto o slikaru... ali ono glavno sto nam Bog zeli reci je 'Rijec koja je u pocetku bila, tjelom postala i nastanila se medju nama'.

antocjo
Posted: Jul 28 2004, 02:57 PM 95762 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Po ovome je sve to u biti stvarno Bozji plan. Bog je unaprijed najavio da ce doci covjek koji ce oduzeti sve grijehe svijeta. I svoj je naum proveo kroz Isusa.

Ali ako je sve volja njegova, zasto je onda odmah neposredno nakon Isusove smrti dopustio sve zlocine, ratove, krvoprolica... i zasto to Bog konstantno dopusta...

Stvar je u tome da sve sto se desava pod Suncem nije njegova volja... zaboravljas ono sto sam pisao da je Sotona 'bog ovoga svijeta'... a i mi sami imamo volju u koju se On ne mijesa.

Mislim da Biblija pokusava reci da je moguce nadici vlastite slabosti i da je moguce postovati druge i da se ne treba vjecno na nesto zaliti, jer je i drugima tesko.
Jos pokusava reci da je moguce odbaciti sebicnost i mrznju i strah...samo sto je odluka na nama. Takva smo vrsta da imamo mogucnost odabira.
Puno je toga unutar nasih mogucnosti, no nije put do svakog cilja isti...

Dobro ciljas... sve te nase slabosti moguce je rjesiti ali ne tako da sad jako odlucimo i odaberemo vise da one nama ne vladaju, jer nam je to nemoguce. Biblija rjesenje vidi drugacije. Hm, ne znam koliko je to ovdje spominjano ali rijesenje je da... 'umremo' njima...

"Ta po Zakonu ja Zakonu umrijeh da Bogu zivim. S Kristom sam razapet. Zivim, ali ne vise ja, nego zivi u meni Krist. A sto sada zivim u tijelu, u vjeri zivim u Sina Bozjega koji me ljubio i predao samoga sebe za mene." Galacanima 2:19-20

"Plod je pak Duha: ljubav, radost, mir, velikodusnost, usluznost, dobrota, vjernost, blagost, uzdrzljivost. Protiv tih nema zakona. Koji su Kristovi, razapese tijelo sa strastima i pozudama." Galacanima 5:23-24

"Ovo znamo: nas je stari covjek zajedno s njim raspet da onemoca ovo gresno tijelo te vise ne robujemo grijehu." Rimljanima 6:6

Ali ne samo da umremo nego da se nanovo rodimo po snagi njegova Duha koji je i Isusa uskrsnuo od mrtvih... i onda zivimo opremljeni Njegovom snagom, svjesni od kud je ta snaga.... "'Ne silom niti snagom, vec duhom mojim!' - rijec je Jahve nad Vojskama." (Zaharija 4:6)

Kada razmisljam o vjeri, ne razmisljam o njoj na nivou nikakve religije. Za mene tu nema pravila. Vjera je moranje. Ona je nuznost naseg opstanka.

sori, ovo mi nije bas jasno puzzled.gif

Zasto bi covjek morao ici u Crkvu ili bilo kakvu instituciju da bi pronasao Boga ili da bi vjerovao?

Od kud ti to? Svatko sada sam moze po Isusu doci pred lice Bozje... tko god zeli. On je jedini posrednik izmedju covjeka i Boga biggrin.gif

1080 replies since Dec 16 2003, 12:23 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (73) < [1] 2 3 4 5 6 ... >
Back to Religije, moral, duhovnost...

[ Script Execution time: 0.0329 ]   [ 9 queries used ]   [ GZIP Enabled ]