Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Poll choices Votes Statistics
Vjerujem u Boga (Rimokatolik) 60  [41.10%]
Vjerujem u Boga (kršćanin neke druge kršćanske denominacije) 15  [10.27%]
Ne negiram postojanje viseg bica, ali mi je svejedno postoji li 14  [9.59%]
Ateist sam - bog ne postoji 31  [21.23%]
Mislim da postoji Nesto sto je sve stvorilo, ali to nema veze s nijednom poznatom religijom niti poznatim Bogom 26  [17.81%]
Guests cannot vote
Pages: (43) < [1] 2 3 4 5 6 ... > ( Go to first unread post )
Jeste li vjernik?, bas me zanima koji je omjer membera
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
zagymir
Posted on Mar 17 2004, 11:22 PM 35481 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Timeless

Group: Members
Member No.: 145

curiosity

nisam bas isguran da sam pogodio sve moguce odgovore, odnosno znam da nisam jer ne mogu se sasvim pronaci pa biram b

//edit by antocjo

Nadopuna:
Za razliku od topica "Iz osobnog iskustva" u kojem raspravljamo o osobnim duhovnim iskustvima ovaj topic je rezerviran za stavove/uvjerenja membera happy.gif

Valarauco ramainen
Posted on Feb 21 2004, 03:46 PM 35482 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

kvantna fluktuacija

Member No.: 8

QUOTE (zagymir @ Feb 21 2004, 11:34 AM)

Ja imam bolje prioritete, vjerujem u covjeka

Ja cu prihvatiti i prihvacam jako puno biblijskih nacela, ali ne mora covjek biti vjernik da bi bio dobar i cinio dobro.

jumpy.gif notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif appl.gif

I malo cu prosirit ovu misao gore, iako ona u malom objasnjava sve sto ja mislim, pa bi je prosirivanje cak i pokvarilo... thumbup.gif - ako se nadjem u situaciji da moram izabrati izmedju dobrog covjeka koji je vjernik, i dobrog covjeka koji je ateist, uvijek cu izabrati ateista.
80% vjernika je dobro samo iz straha od (bozje kazne, od pakla). Oni su zapovijedima i ucenjem prinudjeni da budu dobri. Oni mogu raditi dobre stvari i misliti dobro, ali biti dobar samo kao posljedica nekakvog Pavlovljevog refleksa, meni nije zadovoljavajuce. Pitanje je kolika je njihova stvarna, unutrasnja dobrota, i kakva je.

S druge strane, dobar covjek koji je ateist, je dobar po samoj svojoj prirodi. On sam za sebe zna sto je lose i sto je dobro, i svjesno bira dobro jer tako zeli, ne zato jer to MORA. I nije nimalo cudno sto je vecina ateista koju poznajem (opet oko 80%), iznimne cvrstoce karaktera, dobri, moralni i eticni svojom odlukom, ljudi koji misle svojom glavom, koji nisu povodljivi, i koji imaju tone i tone zdravog razuma, znaju sto hoce i to rade, i zadovoljni su sobom i svojim zivotom.

Oni u sebi nalaze sve ono sto im treba za srecu, mir, uspjeh i dobrotu.

Vecini vjernika treba nesto izvana da bi im ukazalo na sve to, oni to ne mogu sami, jer da mogu, vjera im ne bi ni trebala... conf44.gif A oni koji mogu, onih preostalih 20%, pravi vjernici koji vjeruju i srcem i dusom i mozgom, ne shvacaju da nisu dobri zato sto vjeruju, nego da su dobri jer su jednostavno takvi, ok, i pozitivni... znam mnogo tih primjera, o yessss.... yes.gif - ukloni vjeru od njih, nece se pokvariti.
Ukloni vjeru od one velike vecine, i pokazat ce se kakvi su zapravo, kad nemaju krinku i staku u obliku vjere.

I na kraju, ispada zakljucak da vjera ne treba ateistima i pravim vjernicima ( o kojima sam govorio gore), a da ne/pravim vjernicima ne pomaze.
I koja je onda korist od nje? conf44.gif
Ajme, da mi je da samo na neko vrijeme mogu uklonit pojam vjere iz umova svih ljudi, da nitko ne zna sto je to bilo i sto to znaci, i onda samo promatrat... rolleyes.gif

PS. Ako nekome jos nije jasno, ja sam ateist cijelog zivota. I ne smatram se dobrim. Smatram da sam cesto ok, ali nisam zadovoljan time i poboljsavam se svakim danom. Ako mi netko kaze da nabrojim 10 Bozjih zapovijedi, vjerojatno cu se zblokirat na sedmoj i necu znat dalje, ali ne trebaju mi, jer u ono doba kad sam ih znao sve, cudio sam se u cemu je fora, zar to nije sasvim normalno i bez pismenih uputa. I jednom sam krao u ducanu yes.gif , ali sam shvatio da to nije u redu. Sam od sebe, zamislite. eureka.gif

Edited by Valarauco ramainen - Feb 22 2004, 02:31 AM

zagymir
Posted on Feb 22 2004, 02:13 AM 35674 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Timeless

Valarauco ramainen
QUOTE (zagymir @ Feb 21 2004, 11:34 AM)

Ja imam bolje prioritete, vjerujem u covjeka

Ja cu prihvatiti i prihvacam jako puno biblijskih nacela, ali ne mora covjek biti vjernik da bi bio dobar i cinio dobro.
jumpy.gif  notworthy.gif  notworthy.gif  notworthy.gif  appl.gif

I malo cu prosirit ovu misao gore, iako ona u malom objasnjava sve sto ja mislim,....
... I nije nimalo cudno sto je vecina ateista koju poznajem (opet oko 80%), iznimne cvrstoce karaktera, dobri, moralni i eticni svojom odlukom, ljudi koji misle svojom glavom, koji nisu povodljivi, i koji imaju tone i tone zdravog razuma, znaju sto hoce i to rade, i zadovoljni su sobom i svojim zivotom.

Oni u sebi nalaze sve ono sto im treba za srecu, mir, uspjeh i dobrotu.

Vecini vjernika treba nesto izvana da bi im ukazalo na sve to...

PS. Ako nekome jos nije jasno, ja sam ateist cijelog zivota. I ne smatram se dobrim. Smatram da sam cesto ok, ali nisam zadovoljan time i poboljsavam se svakim danom... I jednom sam krao u ducanu  yes.gif , ali sam shvatio da to nije u redu. Sam od sebe, zamislite. eureka.gif

ok, vidim da su postovi nabujali, ali ne mogu ne reagirati na toliku hvalu spram ateista.
Mislim da ateiste valja jos manje generalizirati od vjernika. Mora da i ateista ima ovakvih i onakvih (pa i onih koji vjeruju a da to ne znaju). Svaka tebi cast ako su 80 posto ljudi sto znas, ili dobar dio tog postotka takvi cvrsti karakteri, mora da i ti nesto ucis onda od njih.
Ja bih to bivanje jakog karaktera, dobrotu, moralnost i etc. sasvim izbrisao iz viskekratnika ateizma, religije i inih bratija i vratio to u ljudsku individualnost. U svakom cete razredu naci svega, mozda u specificnima vise necega jedne vrste (recimo dobrote), al to opet ne mora biti pravilo .
Ja sam presao na ateizam:) (bar mislim da jesam), a ne smatram se bas prevec karakternom osobom, stovise mislim da sam ponekad previse povodljiv, ali opet mislim i znam da jesam dobar i pozitivac (ili tako moj um voli misliti, ali zasad mi frendovi i humansi oko mene jos ne govore drugacije). A kamoli da sve cinim sto mislim da je dobro ciniti. Od misli do djela nekad je veliki jaz.
Sto hocu reci: Da je covjek pravo bogatstvo i dobroga i losega, pa i zla ako hocete. Toga svega ima u meni, toga svega ima u beskrajnim kolicinama u meni. Samo ja sam jos uvijek sposoban (kao sto ste i svi vi) odlucivati o kolicini svakog od tih zacina koje zelim izvuci za gotovo svaki pojedini event u nasem danu. A ponekad pak nisam u mogucnosti biti sef kuhar, nego zacini poput prstena izmame svoj vlastiti skec, pa ti sinko popravljaj sto se dade.

Dobro, zabrijao sam sada: htio sam reci: ok, mozda bih vise cijenio ateista, ali ne mislim da su vjernici glupi (kao masa jesu), uvjeren sam, stovise znam nekih divnih osoba a da su vjernici, i divim im se. indid I do. Ma ako hocete i zavidim im, postici i imati takav lijepi equilibrium u tako vaznmo podrucju zivota kao sto je to duhovnost, wow to mora da je prekrasno.
But then again, I'd rather take my sorrow voyage of doubt and self quest.

Placam pice svakom tko je procitao sve ovo, prvom prilikom!

PS: i ja sam krao u trgovini, u srednjoj, mislim gotovo iskljucivo da su mi cilj bile: cokoladice super karamela. ah koji slatki grijeh, damn. danas kad god udjem negdje u trgovinu gdje ih imaju ne mogu da uzmem pokoju, i platim naravno! ispovijedio sam to tada, kada sam jos u sebi mario za ispovijedi.
O tempora o mores!

Edited by zagymir - Feb 22 2004, 02:15 AM

Valarauco ramainen
Posted on Feb 22 2004, 02:29 AM 35675 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

kvantna fluktuacija

Member No.: 8

Placam pice svakom tko je procitao sve ovo, prvom prilikom!

Bankrotirat ces... yes.gif oni svi citaju... yes.gif ali barem si naucio editirati kvotove... tongue.gif
ali ne mogu ne reagirati na toliku hvalu spram ateista.
Mislim da ateiste valja jos manje generalizirati od vjernika. Mora da i ateista ima ovakvih i onakvih (pa i onih koji vjeruju a da to ne znaju). Svaka tebi cast ako su 80 posto ljudi sto znas, ili dobar dio tog postotka takvi cvrsti karakteri, mora da i ti nesto ucis onda od njih.
Nisam ih generalizirao, govorio sam o onima koje poznajem, a za koje sigurno znam da su ateisti. 80% zvuci kao gomila, ali to ne znaci da je osnovni broj iz kojeg je izvucen taj postotak stotine ljudi.

I onih 80% vjenika koji se spominju su takodjer moji vjernici.

A da nastavimo u istom tonu, biggrin.gif , 80% vjernika koje sam upoznao ovdje na boardu spadaju u onih preostalih 20% vjernika, koji su spomenuti u postu kojeg si kvotao.
I sad sam se definitivno smotao i spetljao, i idem brzo procitat taj post da vidim da sad nisam rekao neko generalno sr**nje zbog kojeg ce me ic ubit', iako sam prilicno siguran da nisam.
Mutikasho! neener.gif

merry
Posted on Feb 22 2004, 02:39 PM 35769 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Group: Hosts
Member No.: 7

ohmy.gif koliko postova za tako malo vrijeme - joj da stignem sve procitati onda razmisliti, a jos odgovoriti blink.gif moj mali mozak je preopterecen
information overload silly.gif

Zagy dugujes mi pice tvoj post sam citao

nesto sto sam pamtio, i mislim da tu postoji nesporazum o krscanskoj vjeri:

nije to tako, da je kraljevstvo samo na onoj strani smrti
znam da crkva otprilike je tako poucavao ljudi a to - mislim iz dva razloga:

1. jer oni koji su propovijedali cesto sami nisu dozivjeli Bozju snagu
tako im ostaje svu snagu i svu utjehu za zivot poslije smrti (sto uopce nije bibljisko naucavanje)

2. crkva je dosta primila od grcke filozovije - a u njoj je dusa i tijelo odvojeno i cesto na taj nacin da se kaze dusa je dobra, a tijelo je lose

Isusova poruka o kraljevstvo je puno sire, nego ono sto ti mislis (da bi bilo tako, stvarno bi bilo malo jadno, i sumnjam da li bih onda vjerovao u to).

Radosna vijest je da vec SADA mozes uci u kraljevstvo, vec sada mozes dozivjeti Bozju snagu obnove. I Bozje kraljevstvo ukljucuje sve i limonadu i sl. , sve osim grijeha - ali posto grijeh, ikako nam cini ponekad sladak, na kraju nas samo unistava i frustrira, je to bas super, da nas grijeh u kraljevstvu nema mjesta klap.gif biggrin.gif

vidi Isus nije ljudi samo tjesio s nebom, Isus nije ljudima samo nudio "psiholoski stap". Njegov nauk je bio pracen izcjeljenima, to je upravo ono bilo sto je ljudi zacudio. Isusov nauk je za onaj i ZA OVAJ zivot.
Vecinom ja osobno samo mislim na OVAJ zivot i bas mi je super odkad zivim u kraljevstvo, dozivljavam Bozju silu, dozivljavam obnovu svih stvari cool.gif
to je cool, to je the real thing

sto se tice zivot poslije smrti: kako sam rekao, Isus nije samo govorio o dusi, nego o tijelesnom uskrsnucu - govorio je o tome, da cemo tamo imati i limunadu smile.gif i jos puno vise....

sta god si vidio kod tkz. "krscana" pa vjeruj mi da Isus ima super vijest, puno bolje nego ono sto se obicno misli o njoj

dosta toga jos si zanimljivo rekao a ne samo ti, nego i druge
pa o tome bih mogao satima bonk.gif ali cuvam sebe i vas silly.gif

zagymir
Posted on Feb 23 2004, 12:01 AM 35890 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Timeless

QUOTE (merry @ Feb 22 2004, 02:38 PM)
ohmy.gif   koliko postova  za tako malo vrijeme  - joj da stignem sve procitati onda razmisliti, a jos odgovoriti  blink.gif    moj mali mozak je preopterecen
information overload  silly.gif

nije to tako, da je kraljevstvo samo na onoj strani smrti
znam da crkva otprilike je tako poucavao ljudi  a to - mislim iz dva razloga:

1. jer oni koji su propovijedali cesto sami nisu dozivjeli Bozju snagu
tako im  ostaje svu snagu i svu utjehu za zivot poslije smrti (sto uopce nije bibljisko naucavanje)

2. crkva je dosta primila od grcke filozovije - a u njoj je dusa i tijelo odvojeno   i cesto na taj nacin da se kaze dusa je dobra, a tijelo je lose

OK, merry, dakle rasprava 1) kraljevstvo - zivot poslije smrti.
ja sam rekao da u Raj ide dusa. odnosno da tumacim crkveno tumacenje (ne moje, ja sam ateist, ne zaboravite:) da tijelo ode dva metra podzemlju a dusa na zasluzeni vjecni holiday u raj (pakao)

ti kazes da kraljevstvo je nase i prije smrti, da ga mozemo prigrliti, ako to zelimo. eh, dakle ja se s tim ne slazem. koje je to kraljevstvo? pada mi na pamet samo kraljevstvo vjere; ispunjenja nase duhovnosti prihvacanjem nacela da Bog u biblijskom smislu postoji. iz prizme mojih misli to moze biti samo nesto apstraktno. pretpostavljam da i ti tako nesto mislis, samo da uspijevas zamisliti si vecu postojanost te apstraknosti i jace prigrliti ljubav vjere; bogatstvo duha, koje bi kao pojedinac trebao osjecati kada je prigrljen vjerom. ako je to to onda se to kraljevstvo ne razlikuje od kraljevstva koje bi dobre duse trebalo cekati nakon smrti. e, a ako je pak to isto to, pa zasto onda brzati ka tom kraljevstvu kad ce nas vec docekati to prije ili kasnije.

mozes li mi dati koji jaci argument (jer ovaj ispred je vrlo subjektivan), na koji nacin ti sebi materijaliziras kraljevstvo u kojem jesi
1a) za ovo grcko: tijelo lose, dusa dobra, to mogu samo reci da je cisto "merde"to je taj religijiski manipulatorski pristup: sto ja cinim kroz sebe je lose (tijelo), sto bog cini kroz mene je dobro (dusa)

Radosna vijest je da vec SADA mozes uci u kraljevstvo, vec sada mozes dozivjeti Bozju snagu obnove. I Bozje kraljevstvo ukljucuje sve i limonadu i sl. , sve osim grijeha  - ali posto grijeh, ikako nam cini ponekad sladak, na kraju nas samo unistava i frustrira, je to bas super, da nas grijeh u kraljevstvu nema mjesta  klap.gif  biggrin.gif

grijeh ne mora biti samo sladak, ima gorkih grijeha, o, da. i nije tocno da nas svaki grijeh (na crkvenom tumacenju) unistava i frustrira, to je netocno generaliziranje. i pitanje: zasto je grijeh sam po sebi nesto rajski iskljucivo? sto je to toliko nesmisleno u grijehu da za grijeh nema mjesta u kraljevstvu?

vidi Isus nije ljudi samo tjesio s nebom, Isus nije ljudima samo nudio "psiholoski stap". Njegov nauk je bio pracen izcjeljenima, to je upravo ono bilo sto je ljudi zacudio. Isusov nauk je za onaj i ZA OVAJ zivot.
Vecinom ja osobno samo mislim na OVAJ zivot i bas mi je super odkad zivim u kraljevstvo, dozivljavam Bozju silu, dozivljavam obnovu svih stvari  cool.gif
to je cool, to je the real thing

e, bravo, sad se vec negdje krecemo (ka mat poziciji I am afraid).
citam li ja u ovim recima da ti kazes da Isus iscjeljuje? (mislis stila ozivio Lazara, ribom nahradio narod, pretvorio vino u vodu, izlijecio i tijelom i duhom ovog ili onog?) a sad opet o tvom iskustvu: obnovu kojih stvari, mislis li tu samo na duhovne, misaone, ili na fizicke? osjecas li se i fizicki snaznije, u smislu bolje, postojanije, svjezije, raspolozenije?
mislis li da bog kojemu se ljudi mole, uskace svojim nevidiljim ukazima i pomaze dobrim ljudima kada im je potrebno? sigurno ne uskace kada im je potrebno, jer previse je predobrih ljudi kojima je pomoc prepotrebna a nema je; dakle mozda bog pomogne izravno samo ponekad (cudne li onda selekcije)? zar nije logicnije shvatiti: da si ti sam sebe ozdravio; tebe je ozdravilo tijelo tvoje, duh tvoj, um tvoj; ti si postigao unutarnji equilibrium i to te je izlijecilo.ti si taj smiraj u sebi pronasao u vjeri, netko drugi ce ga pronaci u zagrljaju partnera, ili poslu, ili picu; ali opet ce se svesti na tog pojedinca, a ne na act of god.
sto se tice zivot poslije smrti: kako sam rekao, Isus nije samo govorio o dusi, nego o tijelesnom uskrsnucu  - govorio je o tome, da cemo tamo imati i limunadu  smile.gif    i jos puno vise....

eh, sad, ovo je i meni novo; bit ce da ipak nisam uvijek najbolje pazio na vjeronauku (sto me bas cudi jer me povijest uvijek zanimala)
gdje se to kaze da ce nas cekati nakon uskrsnuca materijalna dobra?
sad mi na um pada da kroz bibliju i crkvu gledam na dva zivota nakon smrti: jedno je fizicko uskrsnuce: kao sto je isus krist uskrsnuo tri dana nakon smrti: isetao iz pecine, otisao medju ljude, bio vidjen i slavilo se (malo mi je mutno di je onda na kraju nestao); ja sam odustao od tog fizickog usrksnuca u praksi i zamisljao raj kao zivot za duse, sto mi je smislenije (a i lakse je pripovijedati nesto sto nitko ne vidi); jerbo pobogu ako cemo mi uskrsnuti tijelom nasim (koje smo i ostavili kad nas je smrt ozenila) pa gdje su sve te milijarde umrlih dobrih ljudi? sto nemamo u susjedstvu zombije? pa njihova tijela istrunuhu stoljecima ispod nas. nece moje tijelo nitko krpati za me. istrunut ce; ili zelis mozda reci da cemo se reinkartnirati? ne sjecam se da je to iz katolicizma i krscanstva. o, ne. mislim da nas mora biblijski zakljucak voditi samo ga pravom najavljivanom raju samo preko smrti i nogiranja tijela. dakle i dalje necemo imati cime prihvatiti slamcicu limunade. mad.gif
i sto znaci: i puno vise od limunade, kako mozemo znati sto ce biti tamo? po spisima starim tisucama godina? ima i drugih spisa i starijih; kako znam da ona nisa tocna?

pa vjeruj mi da Isus ima super vijest, puno bolje nego ono sto se obicno misli o njoj

vjeruj mi merry, ja bih zelio vjerovati, ali razum mi govori drugacije; a razum sam dobio i zasluzio zato da ga koristim;
sve tako sjajno zvuci u bliblisjkim stranicama; ta super vijest krscanska; ta sjajna vjera. samo cujemo sve u superlativima; ali zasto i dalje nikako ne znamo koja je to vijest? ima li u toj vijesti zasto, kako, kada, tko i gdje?
i ne mogu ti vjerovati, zato sto ni ti ne mozes znati.
tako je, ni ja ne mogu znati da vijest nije super

no mislim da svi argumenti poznati covjecanstvu zasad su jaci od postulata krscanstva u pitanju: Ima li Boga u biblijskom tumacenju ili ne.

merry
Posted on Feb 23 2004, 11:19 AM 35932 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Zagy - kao prvo klap.gif klap.gif WOW booyah.gif
nema mnoge s kojima mozes tako razgovarati
osjetim da imas otvoren duh, (mozda grijesim), svakako drago mi je blush.gif

brise.gif sada odogovoriti na sve

mozes li mi dati koji jaci argument (jer ovaj ispred je vrlo subjektivan), na koji nacin ti sebi materijaliziras kraljevstvo u kojem jesi

citam li ja u ovim recima da ti kazes da Isus iscjeljuje? (mislis stila ozivio Lazara, ribom nahradio narod, pretvorio vino u vodu, izlijecio i tijelom i duhom ovog ili onog?) a sad opet o tvom iskustvu: obnovu kojih stvari, mislis li tu samo na duhovne, misaone, ili na fizicke? osjecas li se i fizicki snaznije, u smislu bolje, postojanije, svjezije, raspolozenije?

mislim na sve: Isus je okrenuo moj zivot u svim segmentima
navest cu sada samo "materijalne" blagoslove, jer ti pitas u vezi njih.
Puno sam snaznije od prije, prije sam cesto bio bolestan, ali sada skoro nikada - pa poznajem ljudi koji su na osnovi vjeru u Isusa se izlijcio od teskih bolesti, npr. znam barem dvije zene koje bi trebale operisati maternicu (da je vise nemaju) - koje su bile 100% izlijecene, nakon sto su krscani intenzivno molili za njih

popravio se i drasticno moje financijske stanje, odkad zivim po Isusovim zapovijdima smile.gif - jednom cak sam dobio besplatno auto jumpy.gif zajedno sa svojom suprugom sam se molio i nijednom covjeku nismo o tome pricali a pet dana poslije, doce nam prijatelj, koji kaze, da on treba novi auto jer mu obitelj ce uskoro porasti - pa je mislio da ce nama pokloniti svoju staru kolu. (jos uvijek je vozimo) -

pa duhovno i dusevni - da ti ne pricam, bilo bi puno - ali zaista ti kazem da je radosna vijest Isusa CIJELOVITA, obuhvaca svaki segment ljudskog bica, ljudskog zivota - tako pise, tako vjerujem, tako dozivljavam

grijeh ne mora biti samo sladak, ima gorkih grijeha, o, da. i nije tocno da nas svaki grijeh (na crkvenom tumacenju) unistava i frustrira, to je netocno generaliziranje. i pitanje: zasto je grijeh sam po sebi nesto rajski iskljucivo? sto je to toliko nesmisleno u grijehu da za grijeh nema mjesta u kraljevstvu?

rekao sam PONEKAD - naravno ima i gorkih grijeha, i neki nisu nam privlacne

grijeh na ckrvenom tumacenju - sto je sad to, znam ja, melon moj, samo djelomicno - jer ja nisam rimokatolik, moji su roditelji protestanti, tako da ne znam tacno sto ti podrazumjevas pod ovom izrazom, jer samo djelomicno znam rimokatolicku tradiciju shocking2.gif
ono sto Biblija naziva grijeh - to stvarno unistava i -na kraju frustrira -
mozda mi to uopce ne primjetimo: mnoge godine ja sam uzivao u nekim stvarima koji su po Bibliji grijeh - i mislio sam da je to jednostavno super -

ali neke plodove nasih djela cemo zeti tek puuuno poslije
a ponekad smo slijepi da vidimo povezanost izmedju neke probleme i frustracije koje imamo - i grijehe koje cinimo

toliko za danas - da moj post ne bude predugacki neener.gif

ali odgovorit cu ti na sve, jer stvarno mislim da imas dobre misle i dobre argumente cool.gif

zagymir
Posted on Feb 23 2004, 07:44 PM 36078 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Timeless

QUOTE (merry Posted on Feb 23 2004 @ 05:27 PM)

citam li ja u ovim recima da ti kazes da Isus iscjeljuje? osjecas li se i fizicki snaznije, u smislu bolje, postojanije, svjezije, raspolozenije?

mislim na sve: Isus je okrenuo moj zivot u svim segmentima
navest cu sada samo "materijalne" blagoslove, jer ti pitas u vezi njih.
Puno sam snaznije od prije, prije sam cesto bio bolestan, ali sada skoro nikada  - pa poznajem ljudi koji su na osnovi vjeru u Isusa se izlijcio od teskih bolesti, npr.  znam barem dvije zene koje bi trebale operisati maternicu (da je vise nemaju)  - koje su bile 100% izlijecene, nakon sto su krscani intenzivno molili za njih

zasto si prije bio cesto bolestan? oprosti, ne zelim ulaziti u tvoju privatnost, samo ponavljam da je normalno da tijelo obolijeva, bolesni mogu biti i najsikreniji vjernici i najveci grijesnici; isto tako ozdraviti mogu i jedni i drugi; i ne znaci da oporavak salje samo isus (jer kaze ozdravljaju i grijesnici, pa zasto ne bi po istoj formuli ozdravljali i vjernici).
vjerujem da lijecnici, znanstvenici i strucnjaci mogu sasvim lijepo i jasno objasniti kako su te dvije zene i mnoge druge bile izlijecene.
ok, prihvacam cak da ni ta ekipa trucnjaka nece uvijek znati odgovor na to, jer x-filesa doista ima, odnosno neobjasnjivih slucajeva. Ali takvih slcuajeva ima jer ih mi/oni ne znaju objasniti, ne zato sto su sami po sebi neobjasnjivi. Pa covjek se danas jos uvijek muci kako najlakse otvoriti kutijicu nekog poklona, pa zasto bismo onda bolje razumijevali neke puno kompliciranije stvari?
Jako me zaboli kada se neobjasnjivo pripisuje gotovo po defaultu - Bogu, Njemu. posebice ako je to pozitivan cin.
Kazem: nase tijelo, nas duh sposobno je izlijeciti samo sebe. Mi smo svoja najjaca snaga, nasa vjera u sebe i nas izvorni pozitivizan, koji posjeduje svaka osoba, ima veliku moc, a tvrdim da ima i iscjeljiteljsku moc. , samo mnoge pod utjecajem okoline i zivota pokleknu i mijenjaju svoju filozofoiju i razmisljanje . Zato kazem ja: nije tebe bog iscijelio: nego si se sam iscijelio; ako to netko zeli nazivati vjerom u boga, to je onda za tu osobu to. Ali, to i dalje ne znaci da Bog postoji. Takodjer, uvjeren sam da bi te osobe ozdravile da i nije bilo molitve drugih; ali tkozna, eto dopustam, da je ta pozitivna snaga koje su druge osobe im dale. osobi A po defaultu jako je drago sto osoba B(C,D,E) brine (brinu) za nju i to je ispunjava pozitivnom energijom; a pozitivna energija djeluje na bolest; dodaj jos i placebo efekt i mora se dogoditi i fizicki i duhovni napredak za osobu A. Eto, to je objasnjenje demonstracije vjere; i ako sam dobro racunao sve moze funkcionirati bez postojanja osobe X (bog), iako taj zamisljenji X moze postojati negdje sa strane kao nisan i osobi A i osobama BCDE..

popravio se i drasticno moje financijske stanje, odkad zivim po Isusovim zapovijdima   smile.gif   - jednom cak sam dobio besplatno auto  jumpy.gif  zajedno sa svojom suprugom sam se molio i nijednom covjeku nismo o tome pricali a pet dana poslije, doce nam prijatelj, koji kaze, da on treba novi auto jer mu obitelj ce uskoro porasti - pa je mislio da ce nama pokloniti svoju staru kolu. (jos uvijek je vozimo)

smile.gif smile.gif divno je ovo cuti, da jos ima dobrih i velikodusnih ljudi. Ali, opet zar ne bi bilo malo uvredljivo za gospodina donatora tvrditi da je poklon dan jer je to tako Bog htio i odlucio? Ja mislim da su ljudi sposobni za velike stvari, i ovako velikodusne i sami od sebe.
On je poklonio auto jer te ocito poznaje, zna kako ste ti i tvoja obitelj cestiti ljudi; i otvorila mu se mogucnost da ucini pravu stvar, and it has been done. ne razumijem ovaj dio: molili ste se ti i supruga (za sto za auto?) ili usual day prayers? I kao iz ptehodnih mojih mislis: ne znas da ti gospodin ne bi poklonio auto i da ti nisi tih dana intenzivno molio. Dakako, ne govorim ja ovdje da ti trebas prestati moliti. Ocito je da tebe molitva i vjera ispunjava i odusevljava i to je super. ja samo drzim da to nema veze s nepostojecim bicima tipa Bog.
mozda mi to uopce ne primjetimo:  mnoge godine ja sam uzivao u nekim stvarima koji su po Bibliji grijeh - i mislio sam da je to jednostavno super.ali neke plodove nasih djela cemo zeti tek puuuno poslije
a ponekad smo slijepi da vidimo povezanost izmedju neke probleme i frustracije koje imamo - i grijehe koje cinimo

da, tocno je da ce nas neki nasi potezi sustici kroz posljedice puno kasnije. shit happens. i mislim da smo jako cesto slijepi, ili jednostavno ne marimo dovoljno sto ce se dogoditi. ja volim gledati ponekad unaprijed; ali to zna nekada biti i jako opterecujuce, a i ne koncentriram se tada dovoljno na sadasnjost. no, um, jednostavno sam po sebi prebire po svim mogucim putevima; raspletima; a kako zaustaviti vlastitu misao kada skakuce s jednog kamena na drugi?
al, da ne odem previse u off-topic;
grijeh: i ja ga shvacam kao nesto lose; samo grijehom nazivam druge stvari, svoj popis radim;a biblijski u potpunosti ne priznajem;
ako cu ja zbog svojih grijeha ispastati na kraju puta: so be it. i shall accept it (i hope, for what a fool would I be kad bih mislio da znam kako cu unaprijed za svaku krizu reagirati).

saruman
Posted on Feb 23 2004, 08:11 PM 36090 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

kreč

Member No.: 130

something good happens --> hvala Bogu! Aleluja! biggrin.gif

something bad happens --> čudni su putevi Božji... huh.gif

or It's all my fault, it's test of my faith, I should trust God rolleyes.gif

život se sastoji od mnogo trenutaka i loših i dobrih
ali nije bitno kakvi su trenuci već kakvi smo MI!

merry
Posted on Feb 24 2004, 10:10 AM 36314 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

luuuud.gif ciao saruman - ponovo se vidimo

zagy potpuno shvatim tvoje misli u vezi "iscjelio si sam sebe" poznata mi je ova teorija - stvar je u tome, da sam previse dozivio da bi mogao nijekati da je to sila iz vana, odnosno Isusa

znas ti se molis za nesto (npr. za auto - mi smo konkretno molili za auto, a supruga je jos dodala, da bi htjela auto sa servo-volan) i onda to dobijes.
slucajnost? ali sta, ako ti se desi 100 slucajnosti?

sta, ako nisam uspio sam sebe izlijeciti odkad nisam zivio s Isusom, ali sada odjednom mi puno bolje? (pitas za moje bolestii, bio sam jednostavno slab: cesto prehladjen, stomacni problemi, i dva puta cudnovatna bolest koju nitko nije mogao tacno objasniti)

znam, i sto posto vjerujem u snazi duha i duse, pa Isus mi i oznasi upravo unutrasnji covjek, tako da mogu osjetiti i tijelesne poslijedice

u vezi auta i donatora: naravno u pravu si, da je taj prijatelj to meni poklonio - ali on nece biti tuzan, kada kazem "to sam od Boga dobio" kao ja, i on je vjernik, i vjeruje da Bog i radi kroz nas ljudi

grijeh: promasaj cilja - mislim da nitko ne zeli promasiti cilj
ponekad nam je svejedno sto smo promasili, jer ne znamo cilj
ali kada jednom vidimo taj cilj, onda stvarno zelimo ga dostici svim srcem
budi pozravljen - ti si Bozji san, i On te voli blush.gif

merry
Posted on Feb 24 2004, 10:14 AM 36315 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

nastavit cu odgovoriti na tvoj "master piece"

QUOTE (zagymir @ Feb 23 2004, 12:00 AM)
mislis li da bog kojemu se ljudi mole, uskace svojim nevidiljim ukazima i pomaze dobrim ljudima kada im je potrebno? sigurno ne uskace kada im je potrebno, jer previse je predobrih ljudi kojima je pomoc prepotrebna a nema je; dakle mozda bog pomogne izravno samo ponekad (cudne li onda selekcije)? zar nije logicnije shvatiti: da si ti sam sebe ozdravio; tebe je ozdravilo tijelo tvoje, duh tvoj, um tvoj; ti si postigao unutarnji equilibrium i to te je izlijecilo.ti si taj smiraj u sebi pronasao u vjeri, netko drugi ce ga pronaci u zagrljaju partnera, ili poslu, ili picu; ali opet ce se svesti na tog pojedinca, a ne na act of god.

mislim da Bog pomaze SVIM LJUDIMA ne samo dobrim - naravno mi to cesto ne vidimo, jer pozitivne stvari shvatimo kao „normalno“ i ne mislimo puno o njima – suprotno tome pazimo na negativne stvari pa mislimo „zasto“, „gdje je sada Bog“ itc.
ponekad Bog na pomogne kroz negativne stvari - u smislu bol ti pokazuje na bolest, tako da ustanes i nesto poduzmes protiv tu bolest – shvatis sto mislim

ZASTO - naravno, ne mozemo sve razumijeti, jer Bog ima Big Job - to je lijepo ilustriran u filmu „Bruce Almighty“ (ako ga nisi vidio, gledaj ga)

a kao trece: ono sto trebamo shvatiti, to je ZAKON - svi znamo za ZAKON graviteta, i mi se pokorimo ovom ZAKONU - ako se netko ne zeli pokoriti ovom zakonu, izvoli on to moze, ali on ce se srusiti.
cak kada je ta osoba vjernik, kada se puno moli – to nista nece joj pomagati – jer Bog nece za nju mjenjati zakon graviteta

naravno ima jos vise zakona osim onog od graviteta, kada ljudi prkrse ove zakone, da li su sada vjernici ili ne, oni ce patiti i cesto i njihova djeca i unuka -

to je tako jednostavno, ono sto se desava se ne desava slucajno, covjek ce zeti sto je sijao – ponekad ce i zeti sto su njegovi roditelji i djedovi sijali (uzmimo npr. konflikt na balkanu)

Bozja pomoc cesto izgleda ovako, da nam on pokazuje, gjde smo mi (ili nasi ocevi) sgrijesili, pa onda nam pokazuje sta su zakona uspjeha, pa onda nam jos daje snagu da zivimo po ovim zakonima

mnoge religije (uz to padne i „krscanske tradicije“) osnovne su na bezveznim ritualima, koje nemaju snagu nesto promjeniti, te rituale cesto samo utjese vjernika, pruzaju mu neke utociste – to je mozda dobro, jer se na taj nacin bolje osjeca – ali naravno to nece nista promjeniti tako da on ostaje u blatu

princip zakona, je i odgovor na tvoje pitanje, zasto ja ne mislim, da sam ja sam sebe ozdravio itd.
mogu reci DA I NE.
Da, jer znam, da mnoge pozitivne promjene u mom zivotu dolaze od mog promjenjenog ponasanja.
Ne, jer upravo su mi Bozije zapovijedi koje citam u Bibliji zakoni uspjeha. Ja ih slusam, ja ih vjerujem, ja ih cinim, ja dozivim uspjeh. Znaci Bog je moj mentor, zbog toga je on krajni uzrok ovog blagoslova. ON mi je pokazao put zivota (nisam to sam izmislio), pa On mi daje i snagu da zivim po ovim zakonima. Mozda sada pitas, zasto ja vjerujem da On mi da snagu za to, a zasto ne vjerujem da ja sam imam toliku snagu.
Odgovor: jer mnoge stvari sam pokusavao vec prije, bez Isusa, a nisam uspio.
Tako ne samo ja, nego znam stotine ljudi koji bi mogli isto svjedociti. S druge strane znam i nekoliko religiozni ljudi, koji nemaju taj osobni odnos s Isusom, pa jednostavno nisu u stanju da zive prema Bozjim receptu za uspjeha, iako bi to htjeli.
Zbog toga vjerujem da je Isus taj koji izlijeci moj zivot.

Gomil
Posted on Feb 24 2004, 10:29 AM 36317 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 12

Ovaj quote je od Vala. Vec bu ga prepoznal.
80% vjernika je dobro samo iz straha od (bozje kazne, od pakla). Oni su zapovijedima i ucenjem prinudjeni da budu dobri. Oni mogu raditi dobre stvari i misliti dobro, ali biti dobar samo kao posljedica nekakvog Pavlovljevog refleksa, meni nije zadovoljavajuce. Pitanje je kolika je njihova stvarna, unutrasnja dobrota, i kakva je.

Volio bih Val malo popricati s tobom o ovdi iznesenom. Znam da ti prica o Bibliji ne znaci puno, pa cu probati bez nje, ali cu govoriti o sebi i na sebi objasniti ono sto mislim.

Nekada prije vise od 6 godina sam znao da sam izgubljen. Znao sam da mi pakao ne gine. Znao sam da u meni nema nista dobro. Zivio sam u buntu protiv Boga, idolopoklonstvima, bludu, pijanstvima, razuzdanosti, nepostivanju roditelja, sebicnosti, oholosti, ponosu i sta ja znam sta sve ne. O necistoci misli necu niti pricati. Cak i dobro koje sam cinio motivirano je bilo samo time da bih se ja osjecao bolje. Bio sam rob odredjenih grijeha (kao sto je netko rob droge ili cigarete) i znao sam da nisam sposoban za dobro. Jednako i danas znam da nisam sposoban ciniti dobro. Po sebi sam uistinu gresnik i ne mogu si pomoci. Mozda sam u nekim stvarima super i savrsen, no u nekim drugim stvarima sam slab. To sto se slabosti mozda ne vide, ne znaci da ih nema. Ima ih. I bit ce ih dok sam ziv. Nadam se i vjerujem i znam sve manje i manje, ali uvijek ce ih biti.

No, usprkos tome ne bojim se pakla. Ne bojim se Bozje kazne. Moj zivot sada izgleda bolje, ali ne zato sto se bojim pakla. Stvarno ga se ne bojim. Niti najmanje.

Nekada sam ga se bojao. Znao sam da lose stvari koje sam cinio ne mogu proci bez posljedice i te posljedice sam se bojao. No taj strah nije ucinio to da budem bolji. Strah ne moze uciniti nista. Vec sam pisao o sebi i objasnio sam kako sam upoznao Isusa. Taj susret me je oslobodio straha. Sve one javne i tajne grijehe koje sam cinio Isus je odnio u jednoj sekundi. Bog mi je obecao da dok vjerujem u Isusovu zrtvu necu biti sudjen niti cu ici u pakao. Radi toga se uopce ne bojim. Vjerujem u Isusa i slobodan sam. Mogu neoptereceno kusati Bozju ljubav i milost.

Dobro koje danas cinim nije plod straha nego ljubavi koju mi je Bog dao. Znam da i pogrijesim i ucinim ponekad stetu bliznjima (uglavnom radi nepaznje. Po prirodi sam temperamentan), no unutrasnjost me tjera da to popravim. Nemiran sam kada postupim protiv ljubavi i silno zelim popraviti to. Razlog zasto cinim dobro nije skup propisa vec unutarnja zelja koju je Bog stavio u moje srce.

Ovo ne pisem kao opravdanje vec kao objasnjenje.

.
.
.

Bozji propisi imaju svoju svrhu. Svrha im je da covjek u njima kao u ogledalu vidi svoje pravo stanje. Istina je da ima boljih i losijih ljudi, ali i najbolji ljudi su daleko od istinskog standarda ljubavi i svetosti. Jako, jako puno nasih dobrih postupaka motivirano je sebeljubljem. Biti dobar u najvecem dijelu svoga zivota, ali ne u cijelom nije dovoljno. Jako je upitno kolika je stvarna unutarna dobrota covjeka.

Npr. - bijela kosulja koja naprijed ima crvenu fleku od vina velicine tri centimetra, vise nije za nosenje. Potrebno ju je oprati. Preko 90% ona je cista pa sto fali ako ima fleku. Fali, prljava je i treba ju oprati.

Eto to je to. netko je mozda 10% prljav. Ja imam osjecaj da sam bio 100% prljav. No i jedan i drugi trebamo pranje.

.
.
.

... a potom i peglanje. biggrin.gif

P.S. - Edit je jer mi se quote sblesiro.

Edited by Gomil - Feb 24 2004, 10:29 AM

Gomil
Posted on Feb 24 2004, 10:46 AM 36323 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 12

QUOTE (Evenstar @ Feb 22 2004, 12:24 PM)
Nije zagymir moj a_ne.gif vi ste moji! jumpy.gif

hug.gif svima koji su poludjeli zbog offtopic.gif

wub.gif

zagymir
Posted on Feb 24 2004, 02:45 PM 36387 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Timeless

QUOTE (Gomil @ Feb 24 2004, 10:28 AM)
Bozji propisi imaju svoju svrhu. ...Biti dobar u najvecem dijelu svoga zivota, ali ne u cijelom nije dovoljno. Jako je upitno kolika je stvarna unutarna dobrota covjeka.

Npr. - bijela kosulja koja naprijed ima crvenu fleku od vina velicine tri centimetra, vise nije za nosenje. Potrebno ju je oprati. Preko 90% ona je cista pa sto fali ako ima fleku. Fali, prljava je i treba ju oprati.

Eto to je to. netko je mozda 10% prljav. Ja imam osjecaj da sam bio 100% prljav. No i jedan i drugi trebamo pranje.

excl.gif excl.gif excl.gif

no can do excl.gif

tesko nama patnicima ljudima ako zelimo slijediti bozju svrhu, a koja po defaultu kaze "Biti dobar u najvecem dijelu svoga zivota, ali ne u cijelom nije dovoljno"
pa ljudi onaj tko je dobar u najvecem dijelu svog zivota ja bih mu u svom kraljevstvu sagradio finu vilu, a ne prognao u pakao! Dodjite, meni! kotizacija samo 100 eura!
--------------------
gospodo, tko je bez grijeha neka prvi baci kamen!
jel ga tko bacio?
ne, nije!
Zato jer ljudi po defaultu ne mogu biti KOSULJE BEZ MRLJE. Mi to ne znamo biti! Zato je taj Isusov trik bio zapravo vrlo rezonski sut (mislim na Isusa iz price, ovaj Biblije, ne na stvarnog Boga jer ne vjerujem u takav postulat svijeta). Nitko nema tako cistu kosulju. Da, mozda ce se netko 100 posto pokajati, ali i potom ce opet grijesiti.
Znate sto se meni zgadilo u ispovijedima? Ima ona molitva na kraju naseg dijaloga sa svecenikom: kajem se....nesto.. nesto.. i da necu vise grijesiti.
kako da to govorim, kada ZNAM da grijesiti cu opet!
Uostalom, tko To kaze da moramo biti bijele kosulje? Trebamo se samo truditi najbolje sto mozemo, a ne se ubiti u pojam, ako nismo ocistili 10 posto losih stvari. Zar ne bi vjera trebala biti olaksanje, a evo tu se trazi maksimalna zrtva vjernika.

Pa stvarno Boze veliki si kad samo sto trazis jest moj spasenje, al koje mogu dobiti samo AKO SE SASVIM PROMIJENIM. eh, pa tada ni neces dobiti mene, dobiti ces nekoga drugog.

A ja cu tvrditi i dalje da mogu biti sasvim dobra osoba i s puno manjim postotkom od 100 ili 90 ili 80.
Zamislite, krscanstvo nam brani i misli nase; pise da mozemo zgrijesiti i mislima. A misli, koliko su god utjecajne na bice nase, nisu jedino, pa niti najvaznije sto nas odredjuje. Ono sto smo mi, ono sto sam ja, ono sto si ti jest ono sto mi, ja, ti izaberemo. Svasta se mota mislima nasim, ali ne ugadjamo mi svakoj toj misli, o ne. Mi biramo nase ponasanje.
Eto iskoristit cu malog Harryja Pottera u ovom slucaju: njega je sesir htio ubacit u Slytherine, o potencijala koji ima taj klinac za to! Ali, ne njegova je odluka: Ja Gryfindor bit cu! (doduse rekao je on: samo ne slytherin, al to sporedno ovdje jest). Ili ako mislite da je lose koristiti jos jedan primjer iz izmisljenje price evo stvarnog: kad sam nekad u trgovini, promatram (kao sto i svugdje drugdje pokusavam sto otvorenije promatrati sve) sigurnosni faktor: kamere, raspored osoblja. ne, ne planiram pljacku; ali uvijek se stresem: kako to da ovaj dio nije cuvan. i hrpu puta mozemo primjetiti da nesto vrlo lako mozemo ukrasti. Eh, when that moment comes; i isolate it and withdrew myself from it. Olti in kroejsa words: Ne ukradem. Niti osjecam neku posebnu zelju za kradjom; iako vidim da mogu i da me nitko nece skuziti ne vidim nikakva zadovoljstva da iskoristim tu mogucnost.
OK, reci cete: da slucajno ti je zelja za kradjom velika, ili da ti je nuzda ukrao bi ti. Tko zna, mozda i bih, tja bio sam rekao na nekom postu ranije da jesam ukrao nesto cokoladica u srednjoj, tada sam to radio jer nisam imao love za kupiti ih.

Al nekad cak i kada me intrigira neka pomisao, ne izvrsim je jer znam razluciti sto je dobro, a sto nije. bar vjerujem da to tako jos jest.

I choose to govern myself, and not to be govern by a force that do not exist.
I zelim da mi um razmislja vise i dalje od samo jedne ideje: ideje poniznosti Njemu, pa makar ja bio i ushicen tom poniznoscu.

JEDNA JE SAMO SVRHA Covjecja: TO LIVE UP TO THYSELF POTENTIAL!eureka.gif
Ne zakukuljiti se u jednu vjeru, jednu ideju, jednu snagu. Varietas delectat! excl.gif I wanna see how high I can climb, I wanna see how far down I can fall. I want to see, and not to be told what I see excl.gif bonk.gif

Edited by zagymir - Feb 24 2004, 03:03 PM

Evenstar
  Posted on Feb 24 2004, 02:59 PM 36388 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

:In Contact:

Member No.: 121

QUOTE (Gomil @ Feb 24 2004, 10:28 AM)
Jako, jako puno nasih dobrih postupaka motivirano je sebeljubljem. Biti dobar u najvecem dijelu svoga zivota, ali ne u cijelom nije dovoljno. Jako je upitno kolika je stvarna unutarna dobrota covjeka.

S ovim se slazem iako smatram da je moguce unutarnju dobrotu postici i bez boga ili Boga. Naravno, nekome je lakse uz Njegovu ili njegovu pomoc, mozda se cini i jedini put i ako covjeku u tom smisl pomaze - super, samo ne volim kad se ode u krajnjost i tvrdi da je svaka dobrota koja nije iz vjere pronikla licemjerna i zapravo nije iskrena conf44.gif Ne svidja mi se to cry.gif

643 replies since Mar 17 2004, 11:22 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (43) < [1] 2 3 4 5 6 ... >
Back to Religije, moral, duhovnost...

[ Script Execution time: 0.0204 ]   [ 11 queries used ]   [ GZIP Enabled ]