Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Pages: (10) < [1] 2 3 4 5 6 ... > ( Go to first unread post )
Bog - tko je i kakav je?, karakter i narav Boga
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
antocjo
Posted: Apr 21 2004, 11:07 AM 61237 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

By the blood of the Lamb is my life kept safe

Group: Admin
Member No.: 5

Netko je rekao da je od toga da li vjerujete u Boga vaznije sto vjerujete o Bogu.

Sa cime bih se velikim dijelom slozio. sleep.gif

Dakle, sto mislite: Tko je i kakav je Bog? klap.gif

Earendil
Posted: May 11 2004, 08:03 AM 71159 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Nuin gilliath

Group: Members
Member No.: 154

QUOTE (Goldberry @ May 11 2004, 12:07 AM)
meni se svidja jedna filozofska teorija o bogu, a to je kozmoloska...

kaze da ako postoji nesta onda mora postojati i nesto sta je to stvorilo i tako dok se ne dodje do onoga sta nije stvoreno nego je stvorilo ono ostalo, a to je po razlicitim definicijama Bog, znaci on je ono prvo i od toga prvoga se ide prema necemu zadnjem, a to znaci da ima i sredinu(to smo recimo mi), a ako uzmes da nema Boga onda bi gledao u nesta beskonacno,odnosno to znaci da nema pocetka, kraja, a bome nema ni sredine.. znaci nema nicega... cool.gif

Slazem se da nema ni pocetka ni kraja.

Slazem se i sa Valom da su Boga stvorili ljudi, i sa Merryem kad je negdje prije spomenuo da je neka kreativna moc, snaga stvorila sve i mislim da je ta moc energija, a osnovni zakon energije glasi; energija ne moze nastati, ni nestati, ona se samo moze transformirati iz jednog oblika u drugi.
Prema tome energija ide iz negativne u pozitivnu beskonacnost i formira meteriju, koja se mijenja prilikom raznih transformacija energije.

Ljudi su formacija energije. Kada nase tijelo umire, ono se hladi jer ga napusta energija, umiremo jer nase stanice ostaju bez energije potrebne za kemijske procese koji se odvijaju unutar njih.

Sto je bilo prije; Bog ili jaje?
Mislim da to ovisi o tome sto tko shvaca pod pojmom Bog!
Za nekoga je Bog samo ideal ljudskog uma, a za nekoga je Bog rijec koja opisuje citavo postojanje.
Jedno je sigurno; puno je toga bilo prije nas.

cool.gif

merry
Posted: May 12 2004, 11:04 AM 71781 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Group: Hosts
Member No.: 7

QUOTE (Earendil @ May 11 2004, 08:02 AM)
QUOTE (Goldberry @ May 11 2004, 12:07 AM)
meni se svidja jedna filozofska teorija o bogu, a to je kozmoloska...

kaze da ako postoji nesta onda mora postojati i nesto sta je to stvorilo i tako dok se ne dodje do onoga sta nije stvoreno nego je stvorilo ono ostalo, a to je po razlicitim definicijama Bog, znaci on je ono prvo i od toga prvoga se ide prema necemu zadnjem, a to znaci da ima i sredinu(to smo recimo mi), a ako uzmes da nema Boga onda bi gledao u nesta beskonacno,odnosno to znaci da nema pocetka, kraja, a bome nema ni sredine.. znaci nema nicega... cool.gif

Slazem se da nema ni pocetka ni kraja.

Slazem se i sa Valom da su Boga stvorili ljudi, i sa Merryem kad je negdje prije spomenuo da je neka kreativna moc, snaga stvorila sve i mislim da je ta moc energija, a osnovni zakon energije glasi; energija ne moze nastati, ni nestati, ona se samo moze transformirati iz jednog oblika u drugi.
Prema tome energija ide iz negativne u pozitivnu beskonacnost i formira meteriju, koja se mijenja prilikom raznih transformacija energije.

Ljudi su formacija energije. Kada nase tijelo umire, ono se hladi jer ga napusta energija, umiremo jer nase stanice ostaju bez energije potrebne za kemijske procese koji se odvijaju unutar njih.

Sto je bilo prije; Bog ili jaje?
Mislim da to ovisi o tome sto tko shvaca pod pojmom Bog!
Za nekoga je Bog samo ideal ljudskog uma, a za nekoga je Bog rijec koja opisuje citavo postojanje.
Jedno je sigurno; puno je toga bilo prije nas.

cool.gif

svidja mi se tvoj misao da trebamo definirati rijec "Bog"

jer stvar nije u imenima (Varda, - lijepo te ponovo vidjeti) - stvar je u tome sta trebamo podrazumijeti pod ovim pojmima.

koliko sam shvatio je Val cisti materialist (?da li sam u pravu?), koji ne vjeruje kao ti Earendil u neki duh, stvaralacki um, ili nesto slicno

ti u to vjerujes, a mislis da je ova energija bezlicna, eto upravo energija

pitanje, je li to logicno - shvatimo da je osobnost veca od ciste energije
grom je jaci od covjeka - ipak je covjek vise, jer ima razum, ima sposobnost razmiljanja, odlucivanja, komunikacije, zajednistva itd.

jer mi sve to mozemo, mislim da je stvaralacki duh - u kratko Bog - isto tako kao mi (sigurno jos u vecem nivou, za nas ne potpuno dokucivo), ali ipak ne moze biti nize od nas. nije moguce da smo mi postali veci, od inteligencije koja nas je stvorila. shvatis sto mislim?

zozo
Posted: May 12 2004, 01:06 PM 71846 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

world, hold on!

Member No.: 147

zasto mislis da nas je stvorila inteligencija?

Earendil
Posted: May 12 2004, 01:22 PM 71858 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Nuin gilliath

QUOTE (merry @ May 12 2004, 12:04 PM)
[svidja mi se tvoj misao da trebamo definirati rijec "Bog"

jer stvar nije u imenima (Varda, - lijepo te ponovo vidjeti) - stvar je u tome sta trebamo podrazumijeti pod ovim pojmima.

koliko sam shvatio je Val cisti materialist (?da li sam u pravu?), koji ne vjeruje kao ti Earendil u neki duh, stvaralacki um, ili nesto slicno

ti u to vjerujes, a mislis da je ova energija bezlicna, eto upravo energija

pitanje, je li to logicno - shvatimo da je osobnost veca od ciste energije
grom je jaci od covjeka - ipak je covjek vise, jer ima razum, ima sposobnost razmiljanja, odlucivanja, komunikacije, zajednistva itd.

jer mi sve to mozemo, mislim da je stvaralacki duh - u kratko Bog - isto tako kao mi (sigurno jos u vecem nivou, za nas ne potpuno dokucivo), ali ipak ne moze biti nize od nas. nije moguce da smo mi postali veci, od inteligencije koja nas je stvorila. shvatis sto mislim?

Potpuno razumijem sto zelis reci.

Kada kazem da vjerujem da je neka kreativna moc I snaga ‘’stvorila’’ sve mozda sam jednim dijelom u krivu, jer vjerujem da nema pocetka I da nije sve nastalo iz jedne tocke, mozda bi bilo bolje da kazem da vjerujem da ta moc odrzava I stvara sve od negativne do poz. beskonacnosti u svim pravcima I smjerovima.

Sto pdrazumjevas pod pojmom ‘’ciste energije’’?

Osobnost je psiholoska karakteristika covjeka, uzrokovana kalupima drustva, moguca radi kemijskog sastava naseg mozga, koji kao sto kazes ima razvijen proces razmisljanja a njegove rezultate mi nazivamo razumom.

Za svaki proces unutar I izvan nasih tijela, potrebna je energija, bez nje, nista ne bi bilo moguce, jer energija je uvjet za neki rad, bilo koji, od razmisljanja do kretanja planeta…

Mislim da je I svijest takodjer energija,jedan od oblika energije, I da ima smisla u tome kad kazes da je mozda ono sto ljudi nazivaju Bogom, personifikacija povisene svijesti.
Ako smo mi na visoj razini svijesti od nekih drugih bica, sigurno su I neka druga bica na visoj razini svijesti od nase.
Ali o kojoj god materiji I formaciji bilo organskih, bilo anorganskih oblika se radilo, oni su prozeti energijom I svaki pravac nijhovog djelovanja moguc je radi energije.

Ja mislim da je proces stvaranja covjeka, Zemlje, nase galaksije, samo kap u beskonacnom oceanu postojanja.
Znas li da bi se nasa galaksija za nekoliko milijona godina mogla sudariti sa Andromedinom(nama najblizom), I da se takve pojave stalno dogadjaju u nasem svemiru?

Pa s obzirom na sve to ne mogu se jednostavno zadovoljiti time da je ljudski razum mjerilo zakljucivanja istinitosti svih pojava oko nas, niti da je ljudska dedukcija, logika postojanja.

Vise mislim da ljudi svijeu daju opis da bi ga sebi prilagodili(da bi ga prilagodili ogranicenosti ljudskog uma), upravo zato jer razumom nisu kadri pojmiti ono sto u biti jest.

Za mene je ocito “Bog” energija koja dolazi u beskonacno mnogo oblika, koja ne nastaje niti nestaje, koja formira sve sto postoji, oduvjek I nadalje u beskonacnost, koja je sveprisutna I svevrenenska I bezvremenska, I koja je u bezbroj svojih oblika jednostavno tu, mogli je mi razumjeti ili ne.

Sve me navodi na to da je bitnije vjerovati, nego razumjeti, ali ljudi su misaona bica I teze razumjevanju. puzzled.gif

Ali to je samo moj vid situacije, nakon mnogo, mnogo dumanja I pokusaja razumjevanja(a sta sam vise nastojala razumjeti, manje toga sam znala). blush.gif

Mogla bih do sutra ovako bonk.gif

Puno pozdrava

antocjo
Posted: May 12 2004, 01:49 PM 71878 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

ej Earendil...

dobri su mi ovi tvoji postovi biggrin.gif

QUOTE (Earendil @ May 12 2004, 02:21 PM)
Za mene je ocito “Bog” energija koja dolazi u beskonacno mnogo oblika, koja ne nastaje niti nestaje, koja formira sve sto postoji, oduvjek I nadalje u beskonacnost, koja je sveprisutna I svevrenenska I bezvremenska, I koja je u bezbroj svojih oblika jednostavno tu, mogli je mi razumjeti ili ne.

Po tome dobijam dojam da Boga dozivljavas neosobnim ili barem ne onako kako mi ljudi zamisljamo osobnost. Postao sam se sa Luthein davno o tome pa ako te zanima evo link na jedan post.

Pozdrav...

ps: sorry opet link doh.gif

Earendil
Posted: May 12 2004, 02:57 PM 71890 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Nuin gilliath

QUOTE (antocjo @ May 12 2004, 02:48 PM)
ej Earendil...

dobri su mi ovi tvoji postovi biggrin.gif

QUOTE (Earendil @ May 12 2004, 02:21 PM)

Po tome dobijam dojam da Boga dozivljavas neosobnim ili barem ne onako kako mi ljudi zamisljamo osobnost. Postao sam se sa Luthein davno o tome pa ako te zanima evo link na jedan post.

Pozdrav...

ps: sorry opet link doh.gif

Procitala sam link koji si mi dao, i razumim lutien i razumim tebe, u biti Lutienin pogled ima nekih dodirnih tocaka s mojim,a vjerojatno si mi to i zelio naznaciti.

Antocjo, ja ''Boga'' dozivljavam i osobno i neosobno, jer je on i jedno i drugo. Ja sam jako znatizeljna osoba, a shvacam da je toliko toga sto ne mogu shvatiti, pa se stalno pitam neke stvari.

Trazim neki globalni smisao u cilom ovom kaosu, ali tesko da cu ga nac.
Recimo Lutien kaze da ona vjeruje da je prije Velikog praska bila samo jedna golema svijest, ja recimo mislim da je nas svemir samo jedan u nizu beskonacno njih i da je Bog ljudski termin za poimanje necega iznad naseg mozga , ti mislis da je Bozja osobnost kao i nasa.

A di je tu smisao?

Ja isto zelim vjerovati da postoji neka bezgranicna ljubav i da je to BOG, jer fala bogu, sta ima lipse od ljubavi?
Ali moj se mozak snazno odupire i trazi gole cinjenice, mogle se one razumit ili ne!

ph34r.gif

A mogla bi pisat i pisat a opet ne bih sve rekla...

Pozdrav

antocjo
Posted: May 12 2004, 04:07 PM 71897 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (Earendil @ May 12 2004, 03:57 PM)
Procitala sam link koji si mi dao, i razumim lutien i razumim tebe, u biti Lutienin pogled ima nekih dodirnih tocaka s mojim,a vjerojatno si mi to i zelio naznaciti.

e jesi me prokljuvila blush.gif ... to sam i milsio ima dodirnih tocaka... smile.gif

QUOTE (Earendil @ May 12 2004, 03:57 PM)
Antocjo, ja ''Boga'' dozivljavam i osobno i neosobno, jer je on i jedno i drugo. Ja sam jako znatizeljna osoba, a shvacam da je toliko toga sto ne mogu shvatiti, pa se stalno pitam neke stvari.

Ne znam, imam i ja dozivljaj kakav je Bog ili kakav bi mogao biti, ali to je onda dosta subjektivno i zato se vise oslanjam na nesto sto znam da je cvrsta istina. A ta istina za mene jest Isus koji je rekao tko je vidio njega, vidio je i Oca klap.gif

zagymir
Posted: May 13 2004, 12:12 AM 72231 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Timeless

Member No.: 145

antocjo ne mozes znati da je to cvrsta istina, mozes cvrsto vjerovati, to da, al ne mozes ZNATI da je to Bog, posebice Tvoj bog cvrsta istina. ostaje ti samo vjero, to je sve sto imas.

merry
Posted: May 13 2004, 07:14 AM 72252 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

QUOTE (zozo @ May 12 2004, 01:05 PM)
zasto mislis da nas je stvorila inteligencija?

zar nisam to rekao? wink.gif

jednostavno: jer je svemir, jer smo mi, jer je svaka bakterija, nevjerovatno komplikovan sustav

valjda ti nosis sat - i tebi je logicno da neko je napravio ovaj sat, da nije nastao sam od sebe, slucajno
nego neki pametan covjek je dugo mislio, pa probao, pa napravio
mozda drugi covjek koji ima smislu za design, je crtao design itd.
ti kada vidis svoj sat, vidis da iza ove tvorevine stoji neku inteligenciju

kako to, da onda ne vidimo da iza stvare koje su beskrajno kompleksnije i savrsenije stoji jednu inteligenciju? bonk.gif

merry
Posted: May 13 2004, 07:19 AM 72253 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Earendil

naravno i ja vjerujem da je Bog (za tebe energija) bezkonacan, On je bio prije svemira i hoce biti kada svemir nestane

iz svih tvojih rijeci, ne bas kontam sve....

ali zar ne mislis da ova energija onda treba sve obuhvatiti sto mi smo dostigli, ono sto nazovem razum, volja, emocije, i mozda najvaznije osobnost

cista energija - wink.gif - nedostaje mi rijeci na ovom jeziku crryyy.gif
mislio sam, ako je Bog samo energija u smislu energija poput struje, bezlicno, bez svega ovoga sto sam gore naveo blink.gif

Earendil
Posted: May 13 2004, 07:51 AM 72256 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Nuin gilliath

QUOTE (merry @ May 13 2004, 08:18 AM)
Earendil

naravno i ja vjerujem da je Bog (za tebe energija) bezkonacan, On je bio prije svemira i hoce biti kada svemir nestane

iz svih tvojih rijeci, ne bas kontam sve....

ali zar ne mislis da ova energija onda treba sve obuhvatiti sto mi smo dostigli, ono sto nazovem razum, volja, emocije, i mozda najvaznije osobnost

cista energija - wink.gif - nedostaje mi rijeci na ovom jeziku crryyy.gif
mislio sam, ako je Bog samo energija u smislu energija poput struje, bezlicno, bez svega ovoga sto sam gore naveo blink.gif

Ma opet mali lapsus linguae!

Nismo se bas oko energije sporazumili.

Bez brige i ja isto vjerujem da su razum i emocije i osobnost predivno ljudsko dostignuce,da su isto neka vrsta energije i da nisu isto sto i struja ohmy.gif , premda se nekad izrazim da ispadne kao da tako mislim. bonk.gif .
Covjek tezi emocijama.
Mislim da covjeka simboliziraju osjecaji i svijest.
Ali mi nismo sami na ovoj zemlji, a kamo li u svemiru!
Nismo iznad svega, pa tako ni nas razum nije vrhovna vlast u poimanju.
Moram ic, ali vratit cu se na temu ubrzo!

Earendil
Posted: May 13 2004, 08:57 AM 72268 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Nuin gilliath

QUOTE (zagymir @ May 13 2004, 01:11 AM)
antocjo ne mozes znati da je to cvrsta istina, mozes cvrsto vjerovati, to da, al ne mozes ZNATI da je to Bog, posebice Tvoj bog cvrsta istina. ostaje ti samo vjero, to je sve sto imas.

Razumijem sto zelis reci, stvarno ljudima mozda ne preostaje drugo nego vjerovati. conf44.gif

Ma valjda je bitno za covjeka da je necim ispunjen. Antocjo je jako sretna osoba, on ima svoju vjeru koja ga ispunjava.
A ja osobno mislim da je istina jedna za sve sto postoji, ali puteva do nje ima mnogo.
Mozda je Antocjo pronasao jedan od tih puteva, ti mozda ides nekim drugim putem a, ja trecim.
U konacnici se sve svede na isto.
Svaki put moze odvesti ili ka istini ili ka neuspjehu, a onaj koji trazi utociste u neuspjehu taj ga nikad nece ni naci!
Bitno je kako na tim svojim putevima mi djelujemo, hocemo li prihvacati izazove ma kako teski oni bili, ili cemo potonuti u neuspjeh!

Ja prihvacam stavove i uvjerenja drugih ljudi,a kao sto ti kazes tesko je tvrditi da je nesto istinito.

Ali opet, to je samo moje misljenje, a o njemu i nemam bas neku najsvijetliju predodzbu! ph34r.gif blush.gif

Puno pozdrava svima bye.gif

antocjo
Posted: May 13 2004, 02:42 PM 72471 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (Earendil @ May 13 2004, 09:56 AM)
A ja osobno mislim da je istina jedna za sve sto postoji, ali puteva do nje ima mnogo.
Mozda je Antocjo pronasao jedan od tih puteva, ti mozda ides nekim drugim putem a, ja trecim.
U konacnici se sve svede na isto.

Razumijem u potpunosti i tebe i zagya...

stvar je kod mene da sam iskusio i upoznao da je Isus osoba vrijedna povjerenja i da se njegova rijec svakodnevno obistinjuje u mome zivotu. I kad Isus kaze nesto netolerantno npr. da je on jedini put...

"Ja sam Put i Istina i Zivot: nitko ne dolazi Ocu osim po meni. Da ste upoznali mene, i Oca biste moga upoznali. Od sada ga i poznajete i vidjeli ste ga." (Ivan 14:6-7)

i meni zna zazvucati bahato ali znam tko je Isus i znam da su i te njegove rijeci istina.

A kad to znam odmah sam i radostan posto je Isus donio tu spoznaju Oca i istine da mi ne moramo lutati u svojim trazenjima... uistinu nam treba objava od njega samoga.

Jednom je rekao nevjernim zidovima da kad bi rekao da ne poznaje Oca da bi bio lazac poput njih. Ako Isus zna istinu i meni ju objavi, ne znam zasto ju ne bih prihvatio.

QUOTE (Earendil @ May 13 2004, 09:56 AM)

U vezi sa tim evo jos jedne Isusove prilicno netolerantne izjave:

"Udjite na uska vrata! Jer siroka su vrata i prostran put koji vodi u propast i mnogo ih je koji njime idu. O kako su uska vrata i tijesan put koji vodi u Zivot i malo ih je koji ga nalaze!" (Matej 7:13-14)

conf44.gif

Earendil
Posted: May 13 2004, 03:03 PM 72479 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Nuin gilliath

QUOTE (antocjo @ May 13 2004, 03:41 PM)

Ako Isus zna istinu i meni ju objavi, ne znam zasto ju ne bih prihvatio.

Tu si potpuno u pravu! klap.gif

Nemam bas vremena vise danas, ali vratit cu se na temu!

biggrin.gif

144 replies since Apr 21 2004, 11:07 AM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (10) < [1] 2 3 4 5 6 ... >
Back to Religije, moral, duhovnost...

[ Script Execution time: 0.0338 ]   [ 9 queries used ]   [ GZIP Enabled ]