Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Pages: (45) < [1] 2 3 4 5 6 ... > ( Go to first unread post )
Biblija, komentiranje i razjašnjavanje
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
saruman
  Posted: Dec 15 2004, 10:43 AM 24475 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

kreč

Group: Hosts
Member No.: 130

QUOTE (Merry @ somewhere)
predolzim: otvori novi topic - ali strogo gospodari, da se ljudi drze teme !

uz Merryevu suglasnost, odlučio sam otvoriti topic Biblija

U ovom topicu svatko može navoditi citate iz Biblije i pitati/komentirati nešto vezano uz njih. Također možete i tražiti tumačenja eksperta: Merrya, antocja, Gomila i boromira.ž; ukoliko će biti voljni. (ako sam koga izostavio/(ubrojio a da ne želi biti) neka mi oprosti)
Ukoliko njih nema, ja sam tu, da iznesem svoje mišljenje, ali ono neće biti baš vjerodostojno i točno, jer nisam poročitao cijeli Stari Zavjet.

Što NE smijete raditi:
->vrijeđati
->zafrkavati se
->raspravljati o nečemu izvan citata
->biti offtopic
->nadodati ću pravila kako će nadolaziti problemi jer mi sada ništa ne pada na pamet

kršenje ovih pravila dovodi do editiranja i brisanja postova, bit ću kako merry kaže "strogo gospodari", ali ću nastojati imati razumijevanja i tolerancije

Također citate navodite sa onim brojkicama (ne znam kako se zovu), da ih svi možemo naći.

Morwen Tivele
Posted: Dec 28 2003, 12:17 AM 24477 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

dalhar d' oloth,faern d' vhid..

Group: Members
Member No.: 104

Ne znam jesam li offtopic.gif ,ali moram ovo napisat! Radi se o Bibliji. Dio biblije koji govori o Mojsiju, spasitelju Izraelskog naroda iz Egipatskog ropsva...
znam da je biblija u prenesenom znacenju, da ne bi tribali sve shvacati ozbiljno, ali na ovo nisam mogla zatvoriti oci....

Mojsije prid faraonom (skoro sam rekla sauronom tongue.gif ) trazi da se oslobodi Izraelski narod, te kad nijedno cudo ne uspije, Bog se odluci na ono zadnje....
Kaze da ce sva prvrodencad umrit, od stoke do covika,a zastitu daje samo "svom" narodu,Izraelcima!!!
Molim???? ohmy.gif angry2.gif
To bi tribao bit nas Bog onaj koji govori u 5. zapovijedi NE UBIJ!!! ,po tome on sam svoju ric ne postuje idje putem onoga kojeg je odbacio SOTONE!
I po kojem principu je samo Izraelski narod dobio zastitu, u Egiptu je siguro bilo jos postenih ljudi, mozda nisu virovali u Boga, ali su zivili dobrim i postenim zivotom, mozda su se cak i borili za Izraelce, tko zna... A tko kaze da su i svi Izraelci bili dobri ljudi!!??

Ovo me jako boli,kad te nesta pritisce unutar grudi, zeljela bih da mi netko kaze nesta.... unsure.gif

Da li je s tim tilo bit receno da bi Bog SVE napravia da oslobodi od patnje nevine (recimo da je Izraelski narod simbol nevinosti i vire), ali i u tom slucaju zar je potribno da se ide tako daleko i to uz blagoslov BOGA! puzzled.gif
Zbunjena sam i tuzna!!! sad.gif unsure.gif

Boromir
Posted: Jan 6 2004, 07:30 PM 26137 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Ranger of the North

Member No.: 48

...bok Goldberry biggrin.gif evo i mene... smile.gif

Pokušat ću ti dati jednostavne odgovore na tvoja pitanja, ali odmah ti želim reći da oni duboki, trajni i zapanjujući odgovori ne dolaze tako lako - oni se dobijaju na vlastitoj koži... wink.gif

Važno je na početku uvidjeti neke ključne stvari: Biblija govori o Bogu "ka' svevisnjoj osobi, dobroj, milosrdnoj, punoj ljubavi itd. ", ali ono što mi teže prihvaćamo (a valjda zato i teže uočavamo conf44.gif ) ona također govori i o svetom Bogu koji je pravedni sudac. (Mislim da iskrena ljubav nije ni moguća bez istine i pravednosti huh.gif ) Biblija također uči da od Adama i Eve, naših praroditelja, oni a po njima smo i mi danas odlučili protiv Boga, a time i protiv života čime smo si zapravo privredili smrt ph34r.gif
To što živimo Biblija predstavlja kao nezasluženu Božju milost a ne naše pravo... unsure.gif - to je sigurno jedan od ključeva za razumijevanje Biblije i Boga o kojem govori excl.gif

U tom svijetlu sada tebamo vrednovati Božje postupke:

1) Da Bog odabire pojedince za svoje namjere je nepobitna Biblijska činjenica, ali da nekome ne da prilike to nije točno - tada zapravo ne bi bio pravedan. Možeš to konkretno pogledati u Novom Zvjetu, Rimljanima 1:18-25.
Primjer s Noom je zapravo vrlo jednostavan, što se tiče ondašnjih ljudi "Vidje Jahve kako je čovjekova pokvarenost na zemlji velika i kako je svaka pomisao u njegovoj pameti uvijek samo zloća." (Post 6:5) - drugim riječima: hopless sad.gif "Ali je Noa našao MILOST u očima Jahvinim" (Post 6:8) Dakle Biblija objavlja svima da Noa nije principijelno "zaslužio" život, iako poslije u tekstu vidimo da je Noa živio u zajedništvu s Bogom i prije toga, več da mu se Bog smilovao - On mu je poklonio život.
Magdalena bi nas sada predaleko odvela, Goldberry, o njoj možemo kasnije. smile.gif

2) Bog ne kažnjava druge vjere. On zapravo želi osobni i neposredni odnos sa svakim pojedincom. Religije, uključujući tu i kršćanske ukoliko su samo to, mu zapravo stoje na putu. Stoga On nenametljivo, svakom pojedincu, svugdje na planeti, tiho, kroz prirodu, ljubav, ljepotu, vjernost, bol, tugu i dr. cijeli njihov život svjedoći da nije nalik idolima, propisima, ceremonijama, ritualima, filozofijama kakve ih okružuju.
Ukoliko se oni ne ogluše na to svjedoćanstvo, Bog će se već pobrinuti da saznaju o Isusu Kristu u kojem se potpuno očitovao te da mogu apstraktnog i nespoznatljivog Boga osobno voljeti voleći Isusa. yes.gif (Možeš ovo također pogledati u Rimljanima, 1 poglavlje smile.gif )
Vidiš, Goldberry, ponovo nije stvar tko je bolji, tko ima ispravniji nauk ili tko je više zaslužio spasenje, nego tko iskreno ŽELI živog, istinskog Boga umjesto njegovih karikatura u izvedbi religija i vjera koje su osmislili ljudi. Biblija tvrdi da da je ovo Božje globalno svjedočanstvo dovoljno da se voljni pojedinac otrgne od duhovnih ograničenja bilo kojeg društva u kojem se nalazi! (koliko god se to nama činilo nevjerovatno huh.gif ) Bog će se već pobrinuti za dalje. biggrin.gif

3) Ubojstvo je grijeh, Bog nikad nije i neće sagriještiti, stoga Bog ne ubija! Pravedna presuda nije ubojstvo, ako Bog oduzme život kao pravedni sudac on time nije ubio. Ubiti možemo mi koji oduzmemo život bez ovlasti za to. sad.gif
Također nije točno da Bog "ubija" nevjernike a ponekad i vjernike...
Npr. razlog zašto je izraelski narod - Božji izabranici koje Bog neizmjerno voli - trpio i stradavao 400 godina u egipatskom ropstvu, je baš zbog toga što po Božjem pravednom sudu, grijeh Amorejaca (naroda kojeg je trebalo protjerati iz obećane zemlje koju je Bog obećao Izraelu) nije bio tolik da bi oni to zaslužili. (Post 15:16) Kada se "mjera amorejskih zlodjela navršila" krenuo je strašan ali i pravedan sud unsure.gif Tako vidimo da i Božji narod, zbog Božje pravednosti, trpi zbog naroda koji je daleko od Njega unsure.gif
Ako k tome još i dodamo da mi sami živimo, ne po pravu nego po Božjoj milosti, jasno je da Boga ne možemo pozivati na red... dry.gif

Evo Goldberry, "instant" odgovora na tvoja pitanja...wink.gif Naravno, to nisu iscrpni odgovori o kojima se ništa više ne može reći, ali su dobar start za iskreno srce koje traži Boga smile.gif Javi mi da li su ti odgovori zadovoljavajući i da li želiš o nekoj točki podrobnije pisati. Iako bijem bitku s vremenom, nastojati ću odvojiti vrijeme za to. smile.gif

Što se tiče razumijevanja i tumačenja Biblije, to je još jedno izvrsno pitanje nadam se da ćemo moći i o tome, na žalost ne večeras...booyah.gif

Edited by Boromir - Jan 6 2004, 07:38 PM

Gomil
Posted: Jan 8 2004, 02:14 PM 26476 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 12

Goldberry,

Vec kada si napisala onaj prvi post zelio sam ti odgovoriti. Kako je bio konsenzus da se preko nove godine nista ne pise, cekao sam.

Ovo sto cu napisati iskreni je odgovor (bez provokacija) na iskreno pitanje. Na neki nacin i nastavak onoga sto je i Boromir pisao.

Ovo je prvenstveno odgovor Goldberry i biti ce dugacko, pa ako netko nema volje, neka preskoci.

.
.
.

Istina je da je Bog uzeo zivote, ali reci ti meni postoji li uopce smrt koja ne ukljucuje Boga? Da li osoba koja umre u 85 godini zivota od starosti, umire sama od sebe ili je i tu Bog ukljucen? U svakoj smrti od postanka svijeta do danas ukljucen je Bog.

Ali ne samo smrti, vec i zivotu. Bez Boga ne bi bilo niti tvog niti mog zivota. Kao sto je Iluvatar pjevanjem stvarao, tako je i stvarni Bog stvarao i stvorio zivot. Kada proucavas Bibliju, mozes vidjeti da je zamislio da covjek ima trajan zivot. I trajan zivot je moguc samo sa njim, jer je on izvor zivota. Odmakni se od njega i eto ti smrti.

Smrt nije Bozja kreacija, nego zlo koje je uslo u svijet covjekovom zeljom. Kako? Grijeh nas je odvojio od izvora zivota - Boga.

Mozda ti se postavlja pitanje kako to da smo mi gresni? Molim te, razmisli malo o onima najmanjima. Djeci. Koliko puta si mogla vidjeti njihovu sebicnost, zlocu, neposlusnost. Koliko puta si kao mala i ti sama bila sebicna. I ja jednako. Cak kao mala djeca ljudi su skloni zlu. Samo sto je nama odraslima to simpaticno, jer su ona djeca, ali u biti je to strasno. Jedina razlika izmedju djece i odraslih je u tome sto su djeca iskrena i u svom malom svijetu ne mogu sakriti svoju zlocu jer su jos uvijek naivna i ne znaju da u zivotu bolje prolazis kada na licu nosis masku pred drugim ljudima. Odrasli su naucili skrivati svoje prljavstine. Druga razlika je to sto djeca za razliku od odraslih imaju manju moc, pa je i opseg i posljedica njihove gresnosti manja. Ali u biti nema razlike izmedju malog djeteta i odraslog covjeka. Odrasli samo duze zive i ucinili su vise zla.

Covjek nije gresan zato sto je sagrijesio, vec grijesi zato sto je gresne naravi. To izvire iz njega. Smrt kroz grijeh izvire iz covjeka. I svejedno je da li je covjek jos dijete ili je odrasla osoba.

Rijetko kada covjekov postupak ima skroz nevine i ciste motive. Uvijek nesto zelimo dobiti za sebe, Sebe, SEBE.

Samo jedan citat iz Biblije:

Poslanica Rimljanima 3:23 - Svi su zaista sagrijesili i potrebna im je slava Bozja

U ovom svijetlu, Bozje uzimanje zivota je doista djelo pravednog Suca, bez obzira je li rijec o covjeku od 85 godina ili malom djetetu.

.
.
.

Boromir je spominjao nekih 400 godina Bozje strpljivosti. Razmisli samo koliko si u svom zivotu grijesila protiv Boga i jos uvijek si ziva. Bog nas opominje i strpljiv je s nama i zeli nam sve najbolje. Mi smo ti koji se bunimo protiv njega.

Istina je da je Bog uzeo zivote Egipcana, ali da li znas da je to deseto zlo koje se spustilo na Egipat. Prvo upozorenje koje je Bog dao Egipcanima je bilo bezazleno (stap koji se pretvorio u zmiju i pojeo druge dvije zmije). Bog nije surov, vec blag. Ali, njegova volja je sveta i vrhovna. S njim nema sale. Faraon je tada mogao poslusati i pokoriti se Bozjoj volji. No pise da je faraon otvrdnuo svoje srce. Nakon toga je doslo slijedece zlo. Faraon je opet otvrdnuo svoje srce. Pa slijedece. I opet isto. Do zadnjeg. kada je cijena postala nesnosljiva. Na kraju je popustio i pustio Bozji narod, ali ni tada se nije pokorio. Iako ih je vec pustio i opet je krenuo svom silinom svoje vojske kako bi na obalama Crvenog mora unistio Izraelce i opet ostao neposlusan Bogu. I tada je cijena bila konacna. Cijela njegova vojska je unistena u dubinama mora.

I tko je kriv za zlo koje se dogodilo. Bog? Ili faraon tvrdog srca koji nije volio niti svoj vlastiti narod?

Da li razumijes koja je skola u tome? Bog i danas upozorava svakog covjeka da ga poslusa, za njegovo vlastito dobro. Ne za zlo. U pocetku nema puno stete po covjeka ako ne poslusa. Ali, neposluh se uvijek vraca kao bumerang i steti neposlusnom covjeku. Uvijek. Cijena postaje sve veca i veca. Na koncu pogadja ljude okolo. I one koje bi trebali voljeti, svojim neposluhom prema Bogu ostecujemo sve vise i vise. A na samom kraju cijena je i nas vlastiti zivot. Grijeh ima posljedicu i jako je skup. Zivot bez Boga je smrtonosan i Bog nas poziva da mu se vratimo i da zivimo.

.
.
.

Nadalje, nije istina da je Bog postedio Izraelce. Bog je rekao da ce svi stradati, ali dao je i uputu. Vecer prije nego sto se dogodilo deseto zlo, Izraelci su trebali zaklati janje ili kozle bez mane, njegovom krvi namazati stokove oko vrata i pojesti to peceno janje ili kozle. Te noci naisao je andjeo Zatornik i u svakoj kuci na cijim vratima nije bila krv je uzeo zivot prvorodjencu. Da koji Izraelac nije bio poslusan Bogu, jednako bi zavrsio. Ali isto tako su i Egipcani mogli biti postedjeni da su slusali Boga. I opet neposlusnost covjeka koji ne mari za Boga je kostala Egipcane. Ljudi su sami krivi.

Taj dan kada su ljudi krvlju oznacavali svoja vrata naziva se Pasha. I ta Pasha je prototip prave zrtve. Zrtve Isusa Krista. I danas Bog ljudima porucuje da Isusovom krvlju, kao janjeta bez mane oznace vrata svog zivota. Oni koji to cine biti ce sacuvani. Oni koji ne poslusaju otici ce u propast. Na covjeku je da sam odluci sto ce.

Vidis, istina je da je Bog uzeo zivot, jer na to kao Bog ima pravo, ali on nam zeli dati zivot. I radi toga nam je poslao svoga sina Isusa da bi on bio nase pashalno janje. Oznaceni njegovom krvi sigurni smo i andjeo Zatornik nas nece niti taknuti. I naravno postoji onaj ali. Ako sada ne poslusamo cijena nece biti jako velika, ali na koncu ce nas kostati vlastitog zivota. Nista manje.

elrond
Posted: Mar 7 2004, 03:43 PM 40603 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 29

QUOTE (merry @ Mar 1 2004, 10:52 AM)
Bog je u svima nama???? kakav je onda to bog?
povijest ljudi je sramota - kada je bog u svima nama, onda je on sramota

lijepe rijeci - nazalost nego mogu "proci stvarnost" - lijepe su za filozofiranje ali za zivot, nazalost, su nesposobne

u vezi savjest: slazem se djelomicno s tobom sholky

veliki dio nase savjesti je produkt odgoja i slicno
ali nesto u nama ipak je urodjeno - to se vidi samo po tome, da svaki covjek ima savjest u bilo kojem plemene on zivi (naravno standarde mogu biti veoma razlicite ili cak suprotne)

a onda jos nesto zbog kanibalima i drugim lopovima - oni mozda nemaju losa savjest kada cine te grozne grijehe - ali oni IPAK ZNAJU da je to lose, to se vidi po tome, da kad njima bude nesto ukradjeno ili njihovo dijete pojedeno, onda su veoma ljut, znaci oni tacno znaju da je to lose, iako nemaju losa savjest kada sami to ucine no.gif

da, konačno ga pronađoh, (mislim na post, pročitan je elrondu i rezultat će se uskoro pojaviti pred vama, dakle na sudu javnosti)

Nakon Drugog vatikanskog koncila u Katoličkoj crkvi je fundamentalistički pristup službeno isključen, ali su i katolici svojevremeno Bibliju čitali fundamentalistički. Zato je i došlo do mnogih nesporazuma u povijesti – sjetimo se samo Giordana Bruna, Galilea, Kopernika, Markantuna de Dominisa, itd. Tolkienu je sve to laskalo, ali je, s druge strane, osuđivao one kojima je miješanje 'Gospodara prstenova' i LSD-a bila najbolja stvar na svijetu. (mada se mnogi ne slažu s ovom zadnjom tvrdnjom biggrin.gif biggrin.gif
evo ti samo jedna tema: koliko je naucavanje katolicke crkve zbilja utemeljeno na bibliji, a koliko se ona svojim propisima i zakonima zapravo udaljila od onog bitnog i temeljnog pa katolici cesto zvuce ko oni farizeji protiv kojih je Isus govorio??? Bog sve vidi, ali za razliku od ljudi, ne osuđuje. On je veoma diskretan i nenametljiv i poštuje čovjekovu slobodu. To trebamo učiti u konkretnosti... Katolička crkva je sigurno učinila mnogo pogrešaka ali i tisuću puta više dobrih stvari.Evo nedavno sam pročitao jedan članak sa izvatkom iz govora Sathya Sai Babe u kojem upozorava ljude da se klone optuživanja Crkve jer iako je učinila i neke loše stvari ona je nosila duhovnu svjetlost u ovom zapadnom svijetu kroz sva ova stoljeća i bez nje naša civilizacija ne bi uopće ni preživjela do danas. Sramota je da mi kršćani toliko pljujemo po Crkvi i jedva čekamo da joj netko potkopa temelje a pripadnici drugih kultura i vjera je brane. Crkva su ljudi. Neki od njih čine greške i procjenjuju pogrešno dok neki opet djeluju potpuno u skladu sa Božjom voljom i čine mnoga dobra. Ima tu i žita i kukolja ali činjenica je da ti kritičari Crkve ne čine ništa osim što kritiziraju. Crkva čini pogreške zato što djeluje , bila bi savršena da se svi zatvore u samostane i prekinu vezu sa svijetom. Ali ona je u svijetu prisutna i nešto od te nečistoće prelazi i na nju, na njene djelatnike. Ako poučava jednu stvar krivo poučava i tri pravo. Zašto ne razgovaramo o onome što je pravo pa će u tom svjetlu ono što je krivo izaći prije na vidjelo. Svi jedva čekaju da im se baci dnevna doza truleži o kojoj onda sa zadovoljstvom raspravljaju. Ne zato što im je stalo do dobrobiti Crkve i svih kršćana već zato što uživaju u takvim razgovorima o nečijim slabostima i pogreškama.
od diskutabilnih tema, nabacimo nekolicinu,
Bertrand Russell o moralu lika Isusa Krista
Jedan od najvećih filozofa i logičara 20. stoljeća, Bertrand Russell je pisao: "Postoji ozbiljan defekt koji mi pada na um glede Kristovog moralnog karaktera, da je vjerovao u Pakao. Osobno mislim da nitko, tko je duboko human, ne može vjerovati u vječnu kaznu. Isus je svakako vjerovao u vječnu kaznu, kako je opisano u Evanđeljima, i osjeća se osvetoljubivi gnjev protiv onih koji nisu slušali njegove propovjedi, stav koji je zajednički propovjednicima, ali koji je nespojiv s višim kvalitetama karaktera. . . .
Stvarno mislim da osoba s odgovarajućim stupnjem dobrote u svojoj prirodi, ne bi stavila takve strahove i užas u svijet. . . .
Moram reći da je ova doktrina, da je pakleni oganj kazna za grijeh, doktrina surovosti. To je doktrina koja je uvela surovost u svijet i dala svijetu generacije okrutnog mučenja; a Krist iz Evanđelja, ako ga uzimate na način na koji je predstavljen od strane njegovih kroničara, svakako mora biti držan djelomično odgovornim za to."

Isusove kletve

Čovjek za sva vremena, najmudriji, nepogrešivi, bezgriješni Sin Božji i Bog sam, koji vas sve voli:
" Tko nije sa mnom, protiv mene je.
Vama je otac đavao.
Leglo gujinje! Kako možete govoriti dobro kad ste opaki.
Pustite ih! Slijepi su, vođe slijepaca!
Ne shvaćate li: sve što ulazi na usta, ide u trbuh te se izbacuje u zahod.
Licemjeri, dobro prorokova o vama Izaija: "O rode nevjerni i opaki! Dokle mi je biti s vama! Dokle li vas podnositi!
Jao vama, pismoznanci i farizeji! Licemjeri!
Jao vama! Slijepe vođe!
Budale i slijepci!
Nalik ste na obijeljene grobove. Izvana izgledaju lijepi, a iznutra su puni mrtvačkih kostiju i svakojake nečistoće.
Tako sami protiv sebe svjedočite da ste sinovi ubojica proroka.
Licemjeri! Obilazite morem i kopnom da pridobijete jednog sljedbenika.
Zmije! Leglo gujinje! Kako ćete uteći osudi paklenoj? "

"A moje neprijatelje - one koji me ne htjedoše za kralja - dovedite ovamo i smaknite ih pred mojim očima !"
[Isus Krist, Evanđelje po Luki 19:27]

" Tko vjeruje u Sina, ima vječni život; a tko neće da vjeruje u Sina, neće vidjeti života; gnjev Božji ostaje na njemu."
Isus zagovara kastraciju !

Postoje i eunusi koji su se kastrirali "dragovoljno" kako bi izbjegli grijeh seksualne napasti -- Origen (c. AD 185-c. 254) je najpoznatiji, ali bilo ih je mnogo u raznim kršćanskim razdobljima koji su poslušali Kristov 'mudar' savjet:

" Doista, ima za ženidbu nesposobnih koji se takvi iz utrobe materine rodiše. Ima nesposobnih koje ljudi onesposobiše. A ima nesposobnih koji sami sebe onesposobiše poradi kraljevstva nebeskoga. " Matej 19:12; 5:28-30.
" Tko god s požudom pogleda ženu, već je s njome učinio preljub u srcu. (29) Ako te desno oko sablažnjava, iskopaj ga i baci od sebe. Ta bolje je da ti propadne jedan od udova, nego da ti cijelo tijelo bude bačeno u pakao."
Matej 5:28-30.

Jasno je na koji ud je Isus Krist mislio, kad je rekao da je bolje da se odreže. Srećom rijetki su koji su slijedili njegove upute. Koje licemjerje od samoga Isusa. "On obećava kraljevstvo nebesko onima koji se onesposobe".

U 3. stoljeću je postojala kršćanska sekta Valesii, koji su sebe kastrirali u vjerovanju da služe Bogu. Nažalost, Papinim kastratima nije bila pružena prilika da sami odluče (vidi film: Farinelli). Sveta Lucija je imala vrlo lijepe oči, predmet obožavaja mnogih udvarača. Da bi zadržala svoju vjeru u Krista i ulaznicu za Raj, iskopala ih je svojim rukama. Kao moralni primjer, proglašena je sveticom.
"Ime Isus Krist je prouzročilo više progona, ratova i bijede nego što je bilo koje drugo ime to prouzročilo."
[John E. Remsburg, The Christ(1910)]

elrond
Posted: Mar 7 2004, 04:12 PM 40611 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 29

"Ako je Krist doista rekao "Nisam došao donijeti mir nego mač," to je jedino proročanstvo u Novom Zavjetu koje se doslovce ispunilo."
[Robert G. Ingersoll]

ovdje, je povučena paralela s Tolkienovim Rotk-om. kad se južnjaci, obvezuju na poslušnost Aragornu, ali tek nakon poraza u krvavim bitkama...

Prva Božja zapovjed
" ......(5) Ne klanjaj im se (drugim Bogovima) niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, (6) a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovijedi. "
Izlazak 20:5

Ako je vaš otac, djed, pradjed ili šukundjed obožavao nekog drugog Boga, biti ćete nemilosrdno kažnjeni !
Ako ste nevjernici vi, biti će kažnjena vaša djeca, unuci, praunuci i šukununuci !

Jahvino prokletstvo

Prokletstvo kojim vas kune Jahve ako ga ne poslušate (interesantno da ne prijeti PAKLOM - vječno ognjeno jezero je u Novom Zavjetu uveo Isus Krist, kao svoj originalni doprinos ovoj kletvi.)

(14) "ako odbacite moje zakone i prekršite moj Savez, evo što ću ja učiniti vama:
podvrgnut ću vas strepnji, iznemoglosti i groznici što oči troše a život gase.
(17) Sjetve ćete svoje uzalud sijati - neprijatelji vaši njima će se hraniti. Ja ću se protiv vas okrenuti, a vaši će vas neprijatelji ametice tući. Oni koji vas mrze gospodarit će nad vama.
Bježat ćete i onda kad vas nitko ne bude progonio. (18) Pa ako me i unatoč tome ne poslušate, ja ću vas sedmerostruko kažnjavati za vaše grijehe. (19) Slomit ću ja vašu drsku silu.

Budete li se još i dalje protivili, ne htjednete li me poslušati, sedmerostruko ću još na vama povisiti rane za vaše grijehe. (22) Na vas ću pustiti šumsku zvjerad da vas liši djece, blago vam podavi a vas prorijedi tako da vam putovi postanu pusti. (23) Ako vas ni to ne popravi nego nastavite življenje koje se meni protivi, (24) onda ću se i ja suprotstaviti vama i sam ću vas još sedmerostruko udariti za vaše grijehe. (25) Na vas ću dovesti mač neka se iskali osvetom za Savez.

A kad se zbijete u svoje gradove, poslat ću na vas kugu i bit ćete predani u ruke neprijatelju. (26) Još kad vam obustavim namicanje kruha, deset žena moći će vam peći kruh u jednoj peći i na mjeru će vam kruh davati. Jest ćete, ali se nećete nasititi. (27)
Ako me ni tada ne poslušate nego mi se dalje budete suprotstavljali, (28) i ja ću se vama suprotstaviti - sedmerostruko ću vas kazniti za vaše grijehe. (29) Jest ćete meso od svojih sinova, jest ćete meso od svojih kćeri. (30) Porušit ću vaše idolske uzvišice; oborit ću vaše kadione žrtvenike, zgrnut ću vaša mrtva trupla na trupla vaših kumira i odbacit ću vas. (31) Gradove ću vaše pretvoriti u ruševine; svetišta ću vaša opustošiti, vaš ugodni miris neću više mirisati. (32) Zemlju ću ja pretvoriti u zgarište tako da će se vaši neprijatelji koji se u njoj nastane zaprepastiti nad njom. (33) Vas ću rasijati po narodima; izvući ću protiv vas mač iz korica tako da će vam se zemlja pretvoriti u pustaru a gradovi u ruševine. (34)
(36) A onima od vas koji na životu ostanu po zemljama svojih neprijatelja, njima ću strah u srce utjerati. U bijeg će ih nagoniti šuštaj lista što zatrepti. Bježat će kao što se bježi od mača; padat će, iako ih nitko neće progoniti. (37) Spoticat će se jedan o drugoga kao kad se bježi ispred mača, premda ih nitko neće progoniti. Nećete se održati pred svojim neprijateljima; (38) izginut ćete među narodima - proždrijet će vas zemlja vaših neprijatelja. (39)

A koji od vas prežive venut će u zemljama svojih neprijatelja zbog svojih opačina; venut će i zbog opačina svojih otaca. (40) Priznat će tada svoju opačinu i opačinu svojih otaca što su je protiv mene počinili izdajom, što su mi se protivili. (41) I ja sam sa morao suprotstaviti njima i odvesti ih u zemlju njihovih neprijatelja."

Još prijetnji Svemogućega

" Jahve će te udariti sušicom, groznicom, upalom, žegom i sušom, medljikom i snijeti; to će te goniti dok te ne nestane. "

" Jahve će te udarati egipatskim prištevima, čirevima (originalno je: hemoroidima), krastama i svrabom, od kojih se nećeš moći izliječiti. "

"Tvoga će vola na tvoje oči zaklati, ali ti od njega nećeš jesti; tvoga će magarca ispred tebe otimati, ali ti ga neće vraćati; "

" Imat ćeš masline po svemu svome području, ali se uljem nećeš mazati jer će ti masline opadati."

" I žena najnježnija i najmekša što bude u tebe - toliko nježna i tankoćutna da se ne usuđuje spustiti stopala na zemlju - zlobnim će okom gledati na muža u svome naručju, i na sina svoga, i na kćer svoju, (57) i na posteljicu svoju što joj iziđe između nogu, i na djecu što ih ima roditi, jer će ih potajno jesti, oskudna u svemu, zbog nevolje i jada kojim će te neprijatelj tvoj pritisnuti po svim gradovima tvojim. "

" Držite, dakle, subotu, jer je ona za vas sveta. Tko je oskvrne neka se pogubi; tko bude u njoj radio ikakav posao neka se odstrani iz svoga naroda."

Veliki prorok Ilija galami na kralja koji je obožavao drugog Boga, a ne milostivog Jahvu: " Oboljet ćeš od mnogih bolesti: od bolesti u crijevima, tako da će ti crijeva izaći od bolesti koja će trajati dane i dane.
" Poslije svega toga udari ga Jahve neizlječivom crijevnom bolešću. (19) Ona je trajala dane i dane, a kad su se navršile dvije godine, izašla su mu crijeva s bolešću te je umro u strašnim mukama."
II Ljetopisi 22:18

toliko, zasad o toleranciji i interpretaciji među religijama, što reći čemu je to iznešeno, ponajviše zbog tvrdnji da je čovijek u biti biće orku slično, zlo, nečisto...u općem smislu govoreći, apsolutno ga treba mjenjati i sl.
s tim se ne slažem, jer ono što nas je Tolkien naučio, jest mogućnost izbora, koja je dana ljudima, taj izbor uključuje mnoge opcije, a ne samo jednu, pravu, najbolju....kako ovo poznato zvuči, uglavnom nitko od nas ne osjeća se prljavim zlim iskvarenim, niti ima šanse da dozvolim,o da nam se netko USUDI nabijati komplekse, a ako vraćanje na "pravi" put uključuje mačeve(verbalne),...neka bude.

merry
Posted: Mar 8 2004, 05:19 PM 41176 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 7

ELROND !!!!! ohmy.gif

MORAS se pomiriti time sto je Tolkien bio krscanin. I da je on rekao da je njegova namjera da se LotR slaze sa krscanskim idejama i uvjerenja.

Gjde ti grijesis - i stvarno grijesis - to je TVOJE protumacenje krscanstva.
Svim silama, cini mi se zelis ovu vjeru pokazati na najruzniji nacin. Naravno u takvo krscanstvo ni Tokien, ni ja ne vjerujemo.

Isus je donio mac razdvaja na svijet. Ponovo samo je ZLONAMJERNO iterpretaciju ako netko govori da je ovdje Isus zagovorio za ratovanje.
... ali necu vise o tome no.gif

sto se tice prokletstvo: molim te Elronde otvori oci i suoci se sa stvarnoscu. Grijeh DONOSI prokletstvo i dolazece narastaje!!
Uzmi samo poslijedni rat u Balkanu.... i taj rat je (medjuostalom)I poslijedice od grijeha nasih otaca i djedova -

ako te to ne uvjeri- pitaj svakog psihologa i on ce te ispricati kako je istina grijehe roditelje naprave stetu na djecu, i kako mnoge stvari mogu ici od narastaja do narastaja.

BIBLIJA JASNO OBJAVI (tko god to zeli vidjeti ce i vidjeti) da je Bog ljubav i da on zeli spas ljude. Ali Bog opozorava nas, da grijeh ima tragicne poslijedice, da ce zbog grijeha i patiti nasa djeca i unuka i zbog toga nas zaklinje (kako to i cini na kraju ovogo govora koji si citirao iz Ponovljenog zakona) "stavio sam pred vama put zivota i put smrti. Biraj dakle zivot"

kako kazes mogucnost odabir
upravo to uci i Stari i Novi zavjet - i naravno i Tolkien

antocjo
Posted: Mar 9 2004, 10:45 AM 41320 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

By the blood of the Lamb is my life kept safe

Group: Admin
Member No.: 5

Elronde, mislim da je za komentar one serije tvojih postova dovoljno rekao merry:

QUOTE (merry @ Mar 8 2004, 05:33 PM)
vidim da si u zanos  da blatis Bibliju  - ne znam da li ti sam trazis sve te citate ili ih uzmes iz jedne knjige.  Ako ih sam trazis onda mi je zao, jer onda moram imati dojam da namjerno ignoriras konekst svega sto citiras.
U slucaju da sve preprisujes, preporucujemo ti malo vise izbalasirana literaturu.

a ja bih samo nadodao: Dolje sa TAKVIM Bogom.

Moram priznati da da me je donekle iznenadio ton tvojih postova, a i obim... wow.gif ... o tvojim motivima nije na meni da sudim ili bar da ih javno iznosim... ali me samo kopka na kakvu to raspravu zelis potaknuti i od kud toliki žar za njom s obzirom na tvoje zdravstveno stanje. Zar je žar za Tolkienom vec splasnuo da nisi uspio odvojiti koji trenutak za koji post o knjizi ili filmu puzzled.gif ... S druge strane je opet zacudjujuca kolicina citata na koje si se znao toliko puta zaliti uzimajuci i u obzir i tvoj stav o Bibliji... dolje konkretno o biblijskim prorocanstvima...
QUOTE (elrond @ Jan 7 2004, 05:37 PM)
...s napomenom da ne uzimam biblijska proročanstva olako, antocjo ne uzimam ih nikako.

Sve mi to sam daje potvrdu za uvjerenje koje sam ti napisao jos prije tvoje nezgode http://forum.soulsaver.hr/index.php?a...=345#entry26764

Znakovito mi je kad ti se ona desila... nakon one tvoje serije postova u sijecnju... Krhka smo stvorenja... u to sam se i sam prekjucer mogao uvjeriti kad sam se nasao u jednoj kriticnoj prometnoj situaciji... hvala Bogu bez posljedica... brise.gif

QUOTE (elrond @ Jan 12 2004, 10:40 AM)
QUOTE (Gomil @ Jan 12 2004, 08:21 AM)
Ne bi bilo lose Elrond da i ti razmislis i o Bozjim stavovima.

maybe someday, but not yet.

Vise puta mi je doslo da na ovo stavim: "It is time." ali ipak sam mislio da za takvim komentarom nije bilo potrebe i nadao sam se da ces kao mudri Elrond razmisliti... Vjerujem cak i da jesi... ali vidim kakav je rezultat no.gif ...now that I see it, I do pity you. sad.gif

Valarauco ramainen
  Posted: Mar 10 2004, 12:21 AM 41491 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

kvantna fluktuacija

Member No.: 8

Ja stvarno ne vidim cemu cijela uzbuna oko Elrondovih postova. Od pocetka ovog foruma o Religijama, neprestano smo zasipani citatima koji su divni, krasni, dobri, i savrseno potvrdjuju ono sto autor posta hoce reci.
E, Elrondu je to ocito dosvirilo, kao sto je i meni vec dosta puta, ali on je za razliku od mene imao strpljenja uzet knjigu u ruke i dobro je prouciti.
I pokazati da istina zaista ima dvije strane... biggrin.gif
Biblija je kompleksno djelo, i ako netko iz nje vadi ono sto mu odgovara kao citat, zasto se buni kad netko drugi napravi potpuno istu stvar? cool.gif
Je li problem u pokazanome? cool.gif Dragi ljudi, ne mozete iz necega uzimati samo ono sto vam pase... pokazite i ono sto ne valja...

Elronde, booyah.gif - za ovu Bibliju, extended edition... tongue.gif

antocjo
Posted: Mar 10 2004, 11:57 AM 41636 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

By the blood of the Lamb is my life kept safe

Group: Admin
Member No.: 5

QUOTE (Valarauco ramainen @ Mar 10 2004, 12:20 AM)
Ja stvarno ne vidim cemu cijela uzbuna oko Elrondovih postova. Od pocetka ovog foruma o Religijama, neprestano smo zasipani citatima koji su divni, krasni, dobri, i savrseno potvrdjuju ono sto autor posta hoce reci.

Sorry braco, ali nije istina da su bili navodjeni samo super, krasni citati o ljubavi i kako je sve ruzicasto a_ne.gif ... bilo je uz takve stvari dosta govora o Bozjoj svetosti i pravednosti a sam time i sudu - a to nisu divni citati... niti oni o paklu... a takvih je bilo... nije li? Mislim da ih se moze najvise naci u Gomilovim postovima... A bilo je i onih o tome kako je Isus jedini Put - a to uopce nije Isusova tolerantna izjava...

E, Elrondu je to ocito dosvirilo, kao sto je i meni vec dosta puta, ali on je za razliku od mene imao strpljenja uzet knjigu u ruke i dobro je prouciti.

Cisto sumnjam da je Elrond uzeo Bibliju u ruke i proucavao ju... ili bar samo Bibliju... Ono izneseno mi vise djeluje kao copy-paste.

Biblija je kompleksno djelo, i ako netko iz nje vadi ono sto mu odgovara kao citat, zasto se buni kad netko drugi napravi potpuno istu stvar? cool.gif
Je li problem u pokazanome?  cool.gif

Kao sto si vidio, kad bi netko citirao Bibliju davao je referencu... di je to napisano i svatko tko ima zelje moze otvoriti Bibliju i to naci i provjeriti cijeli kontekst tog citata... nazalost vecina Elrondovih citata je bez tih referenci i totalno su van konteksta u kojem su napisani... i utrpani u kontekst onoga sto je Elrond htio prezentirati.

Ja uopce ne bjezim od tih citata niti zatvaram oci pred njima. Ali nacin i namjera s kojom su stavljeni ne zasluzuju da ih previse komentiram. Nadao sam se da ce to i ostalima biti jasno, ocito sam imao krivo... Ako nekoga zanima pravi kontekst nekoga citata mozemo otvoreno raspravljati... yes.gif kao sto je Evenstar lijepo pitala kontekst jedne Isusove izjave booyah.gif ... ali opet moram reci da ni sam nemam vremena da cu moci na sve odgovoriti niti si umisljam da mogu sve objasniti... ali postoji pravi kontekst i moze se virnuti o cemu se zaista radi.

edit// nadopuna: evo samo jednog primjera masakriranja Biblijskog teksta u kojem će ti biti o namjeri autorâ tog teksta i njihovoj iskrenosti u potrazi za time sto Biblija/Isus kaze/u: excl.gif bonk.gif

QUOTE (elrond @ Mar 7 2004, 03:42 PM)
Čovjek za sva vremena, najmudriji, nepogrešivi, bezgriješni Sin Božji i Bog sam, koji vas sve voli:
" Tko nije sa mnom, protiv mene je.
Vama je otac đavao.
Leglo gujinje! Kako možete govoriti dobro kad ste opaki.
Pustite ih! Slijepi su, vođe slijepaca!
Ne shvaćate li: sve što ulazi na usta, ide u trbuh te se izbacuje u zahod.
Licemjeri, dobro prorokova o vama Izaija: "O rode nevjerni i opaki! Dokle mi je biti s vama! Dokle li vas podnositi!
Jao vama, pismoznanci i farizeji! Licemjeri!

Ovako pretstavljeno izgleda da je to Isus izgovorio u jednom dahu... No pogledaj koji je kontekst onoga sto je boldano.

Tada pristupe Isusu farizeji i pismoznanci iz Jeruzalema govoreći: "Zašto tvoji učenici prestupaju predaju starih? Ne umivaju ruku prije jela!"... Petar prihvati i reče mu: "Protumači nam tu prispodobu!" A on reče: "I vi još uvijek ne razumijete? Ne shvaćate li: sve što ulazi na usta, ide u trbuh te se izbacuje u zahod. Naprotiv, što iz usta izlazi, iz srca izvire i to onečišćuje čovjeka. Ta iz srca izviru opake namisli, ubojstva, preljubi, bludništva, krađe, lažna svjedočanstva, psovke. To onečišćuje čovjeka; a jesti neopranih ruku ne onečišćuje čovjeka. (Matej 15:1-2&15-20)

Helloouuu, sto je ovdje Isus sa time da ono sto se pojede neopranih ruku izadje na odredjenom mjestu i zavrsi u zahodu rekao krivo/lose... luuuud.gif

Boromir
Posted: Mar 10 2004, 12:35 PM 41656 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Ranger of the North

I pokazati da istina zaista ima dvije strane... biggrin.gif
Je li problem u pokazanome?  cool.gif Dragi ljudi, ne mozete iz necega uzimati samo ono sto vam pase... pokazite i ono sto ne valja...

Elronde,  booyah.gif  - za ovu Bibliju, extended edition... tongue.gif

...Val, ti si svakako osoba koja razmišlja pa zato želim samo maknuti prašinu s nekih činjenica da možda još malo bolje odvažeš zaključke. dry.gif

Elornd je prije nekih tri - četri tjedna tvrdio da ne brije na Bibliju i da je treba bolje proučiti. Nas nekoliko kršćana na ovom forumu proučavamo Bibliju (od Postanka do Otkrivenja excl.gif ) svaki za sebe, neki već pet a neki već deset i više godina. Važnije od toga, Biblija nam je na neki način središte životne orijentacije i našeg shvaćanja života uopće. Kritički je tumačimo i provjeravamo, između ostalog, i pod snagom argumenata skeptika... štoviše neki od nas ne mogu spavati dok ne nađu zadovoljavajuće odgovore conf44.gif

Pa kako je Elrond u ovih nekoliko tjedana postao jednako kompetenta osoba da tumači Bibliju kao i mi? huh.gif

PS Nice to get to know you personally booyah.gif

Evenstar
  Posted: Mar 10 2004, 12:40 PM 41657 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

:In Contact:

Member No.: 121

QUOTE (Boromir @ Mar 10 2004, 12:34 PM)
Pa kako je Elrond u ovih nekoliko tjedana postao jednako kompetenta osoba da tumači Bibliju kao i mi? huh.gif

Ja nisam njegove postove dozivjela kao tumacenje Biblije, a tako niti vase postove ne dozivljavam kao tumacenje Biblije. Smatram to vasim argumentima i citatima da poduprijete ili pokopate neka misljenja, a ne kao propovijed. Iz toga razloga mislim da bi svi trebali moci slobodno citirati Bibliju i druge knjige, osobe, a na nama je da taj citat prepoznamo ili ukazemo na nase ne slaganje. U kratko, ne osjecam da si ti vise pozvan citirati Bibliju od Elronda ili npr. mene. But that would be a day biggrin.gif

Boromir
Posted: Mar 10 2004, 01:40 PM 41668 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Ranger of the North

QUOTE (Evenstar @ Mar 10 2004, 12:40 PM)
QUOTE (Boromir @ Mar 10 2004, 12:34 PM)

Ja nisam njegove postove dozivjela kao tumacenje Biblije, a tako niti vase postove ne dozivljavam kao tumacenje Biblije. Smatram to vasim argumentima i citatima da poduprijete ili pokopate neka misljenja, a ne kao propovijed. Iz toga razloga mislim da bi svi trebali moci slobodno citirati Bibliju i druge knjige, osobe, a na nama je da taj citat prepoznamo ili ukazemo na nase ne slaganje. U kratko, ne osjecam da si ti vise pozvan citirati Bibliju od Elronda ili npr. mene. But that would be a day biggrin.gif

...uf, uf, vrijeme leti! ...evo još samo ovaj odgovor pa moram ić'... brise.gif

Naravno, svi mogu tumačiti, čitati i citirati Bibliju tj. provjeravati da li je ono što im se u njeno ime kaže zaista tako. To i sama Biblija nalaže: "Ovi su Židovi (Židovi u gradu Bereji, Boromir ) bili plemenitiji od onih u Solunu. Primiše riječ Božju sasvim spremno, svaki dan istražujući Pisma da li je to tako." ( Djela Apostolska 17:11) biggrin.gif

No činjenica ostaje, kao i u svemu drugome, da će temeljni pristup (prijateljski - neprijateljski, s vjerom - bez vjere) čitanju, citiranju i razumijevanju Biblije unaprijed odrediti da li će interpretator zaista razumijeti Biblju ili ne! conf44.gif

Osim što nam to govore univerzalna načela Hermeneutike (metoda tumačenja starih tekstova), to govori i sam Isus: "Vama je dano da upoznate tajne Kraljevstva nebeskog, a njima nije dano. Jer tko ima dat će mu se a tko nema uzet će mu se i ono što ima...Ušima ćete slušati a nećete razumijeti; očima ćete gledati, a nećete vidjeti. Jer je odrvenjelo srce ovog naroda; uši mu otvrdnule, oči se zatvorile - da očima jednom ne vidi, da ušima ne čuje i srcem ne razumije, pa da se ne obrati i da ga ne ozdravim. A blago vašim očima jer vide i ušima jer čuju." (Matej 13:11-15)

Vidiš Evenstar, razlika je u tome da li, i kako, PRIMAŠ Riječ. O stavu srca i motivima kojim pristupaš Bibliji. Židovi u Bereji su "sasvim spremno primili Riječ" te u dobroj savjesti provjeravali u Starom Zavjetu da li je to zaista tako. Naravno, zato su primili još više, te očima vidjeli i ušima čuli, razumjeli i tako ušli u zajedništvo s Bogom. Blago njima! biggrin.gif

Moje retoričko pitanje je upućeno Valovom zaključku da je Elrondovo izlaganje Biblije REPREZENTATIVNO u istoj mjeri kao i naše. Drugim riječima da je Elrond svojim negativnim pristupom Bibliji pokazao jednako ispravno lice Biblije poput našeg, te da je njegova trotjedna bibličarska avantura raskrinkala ono što mi tobože godinama skrivamo kao zmija noge. dry.gif
Ukoliko nas ne želiš označiti neiskrenim manipulatorima (a iskreno se nadam da ne želiš unsure.gif ) ovakva jednađba ne drži vodu... wink.gif

PS Što se tiče knjige... da li poznaješ Mirelu koja radi na garderobi na našem faksu (pod štengama kod nove referade)? Tamo bih ti sutra oko 09.30. ostavio knjigu. Napisati ću: "za Evenstar", pa čak ako i ne poznaješ Mirelu, možeš podići knjigu pod tom šifrom! Zanim me što češ reći! booyah.gif

Evenstar
  Posted: Mar 10 2004, 08:55 PM 41835 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

:In Contact:

Member No.: 121

QUOTE (Boromir @ Mar 10 2004, 01:40 PM)
Moje retoričko pitanje je upućeno Valovom zaključku da je Elrondovo izlaganje Biblije REPREZENTATIVNO u istoj mjeri kao i naše. Drugim riječima da je Elrond svojim negativnim pristupom Bibliji pokazao jednako ispravno lice Biblije poput našeg, te da je njegova trotjedna bibličarska avantura raskrinkala ono što mi tobože godinama skrivamo kao zmija noge. dry.gif

PS Što se tiče knjige... da li poznaješ Mirelu koja radi na garderobi na našem faksu (pod štengama kod nove referade)? Tamo bih ti sutra oko 09.30. ostavio knjigu. Napisati ću: "za Evenstar", pa čak ako i ne poznaješ Mirelu, možeš podići knjigu pod tom šifrom! Zanim me što češ reći! booyah.gif

Što se tiće tvojega retoričkoga upita Valu i ovog objašnjenja koje si naveo ne mogu si pomoći i ne složiti se s time da je njegovo pravo iznjeti i drugu stranu i samim time po meni jest reprezentativno. Nisam to shvatila kao raskrinkavanje isto kao ni sto vase prezentacije ne shvacam kao ultimativno u pravu. Sto se tice knjige - do kada radi ta kopiraonica tamo?

Gomil
Posted: Mar 11 2004, 10:18 AM 42056 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 12

QUOTE (Evenstar @ Mar 8 2004, 01:09 AM)
QUOTE (Hannah @ Mar 8 2004, 01:05 AM)
QUOTE (elrond @ Mar 7 2004, 03:42 PM)
da, konačno ga pronađoh, (mislim na post, pročitan je elrondu i rezultat će se uskoro pojaviti pred vama, dakle na sudu javnosti)

Elronde, tj, pitanje za autora ovog posta, reci mi kakvo je tvoje mišljenje o tome kada se nesto vadi iz konteksta? Što misliš o tome? huh.gif

E super da si to spomenula. Mozes li mi objasniti kontekst Isusove recenice Tko nije samnom taj je protiv mene ili kako vec glasi gore navedena.. Bas me interesira huh.gif

Evenstar i ostali,

Ovo ce biti poduzi post. Porucujem svima da ga prouce.

Evandjelje po Mateju 12:22-30 - Tada mu donesose opsjednuta, slijepa i nijema. I ozdravi ga te njemak progovori i progleda. I sve ono mnostvo zapanjeno govorase: "Da ovo nije Sin Davidov?" A farizeji cuvsi to rekose: "Ne moze ovaj izgoniti djavle osim po Beelzebulu, poglavici djavolskom."

A on, znajuci njihove misli, rece im: "Svako kraljevstvo u sebi razdijeljeno opustjet ce i svaki grad ili kuca u sebi razdijeljena nece opstati. Ako Sotona Sotonu izgoni, u sebi je razdijeljen. Kako ce dakle opstati kraljevstvo njegovo? I ako ja po Beelzebulu izgonim djavle, po kome ih sinovi vasi izgone? Zato ce vam oni biti suci. Ali ako ja po Duhu Bozjem izgonim djavle, zbilja je doslo k vama kraljevstvo Bozje."

"Ili kako bi tko mogao uci u kucu jakoga i oplijeniti mu pokucstvo ako prije ne sveze jakoga? Tada ce mu kucu oplijeniti."

"Tko nije sa mnom, protiv mene je, i tko ne sabire sa mnom, rasipa."

Da li je potrebno objasnjavati kontekst!!!

Isus je dosao kao Sin Bozji i cinio je dobro. Ljudi su se pitali da nije slucajno taj Isus, Sin Davidov. Zasto Davidov? Zato sto je Bog obecao Davidu da ce iz njegove loze Mesija doci na svijet. Cijelo Zidovstvo je iscekivalo tog i takvog Mesiju.

Knjiga proroka Izaije 9:5-6 - Jer, dijete nam se rodilo, sina dobismo; na plecima mu je vlast. Ime mu je: Savjetnik divni, Bog silni, Otac vjecni, Knez mironosni. Nadaleko vlast ce mu se sterat' i miru nece biti kraja nad prijestoljem Davidovim, nad kraljevstvom njegovim: ucvrstit ce ga i utvrdit u pravu i pravednosti. Od sada i dovijeka ucinit ce to privrzena ljubav Jahve nad Vojskama.

.
.
.

U povijesti Zidova do Isusa nije bilo zabiljezeno da je netko od Zidova ovako bolestan ozdravio. Zasto je tome tako? U Bozjem narodu "Zidovi" bolest je bila oznaka Bozje kazne radi grijeha. Elrond je u jednom drugom poduzem postu na jednom drugom mjestu pisao o Jahvinim prokletstvima. I to je istina. Pravedan Bog je vec ovdje na zemlji bolestima kaznjavao grijeh a o paklu da i ne govorim. Isto tako, neki ljudi su bili od rodjenja bolesni jer su njihovi ocevi ili djedovi zivjeli u grijehu. Radi toga nitko nije mogao izlijeciti bolesne. Jer je izljecenje bolesnih moralo podrazumijevati oprostenje grijeha. Cudo koje je Isus ucinio bilo je namjenjeno jedino Mesiji, jer je Mesija trebao bio taj koji ce ponijeti grijehe svijeta na svojim plecima.

Knjiga proroka Izaije 53:4-5 - A on je nase bolesti ponio, nase je boli na se uzeo, dok smo mi drzali da ga Bog bije i ponizava. Za nase grijehe probodose njega, za opacine nase njega satrijese. Na njega pade kazna - radi naseg mira, njegove nas rane iscijelise.

Naravno postoje bolesti koje nisu direktna posljedica grijeha, ali vrlo mnogo njih s kojima se danas susrecemo diretna su posljedica grijeha ljudskog roda iz proslosti. Inicijalno u Edenu, svijet je bio mjesto bez bolesti.

.
.
.

No farizeji su ga optuzili da je od Djavla. Kolika uvreda za Svetog i pravednog Boga. To je tolika uvreda da Bog sam porucuje kako se hula protiv Duha Svetoga nece oprostiti. Kolike samo drskosti od ljudi koji su postavljeni za duhovne autoritete u Izraelu. Oni, koji su znali da je to sto je Isus ucinio direktni pokazatelj i potvrda Bozja da Isus jeste obecani Mesija, samog Isusa ocrnjuju i pripisuju mu djavolski izvor.

U tom kontekstu je Isus rekao:

"Tko nije sa mnom, protiv mene je, i tko ne sabire sa mnom, rasipa."

Isus je tu spomenuo kraljevstvo koje se raspada ako pripadnici kraljevstva rade sami protiv kraljevstva.

"Svako kraljevstvo u sebi razdijeljeno opustjet ce i svaki grad ili kuca u sebi razdijeljena nece opstati. Ako Sotona Sotonu izgoni, u sebi je razdijeljen. Kako ce dakle opstati kraljevstvo njegovo?

Isus je utjelovljeni autoritet Bozji, a ljudi koji ga optuzuju postavljeni su od Boga kao duhovni autoriteti. I oni sami djeluju protiv izvora svog kraljevstva, protiv samog Mesije. Isus im porucuje: "ako niste sa mnom, protiv mene ste, i tko ne sabire, rasipa." Isus je dosao sabrati Bogu puke i narode i tko god s njim ne sabire, rasipa. Isusova recenica direktni je ukor ljudima koji nisu dali slavu Bogu radi kojeg je Isus ucinio to djelo, vec su ocrnili njegovu sluzbu.

.
.
.

No ima tu i druga poruka. Poruka za nas danas. Ne mozes biti neutralan. Ako nisi s Isusom, s Djavlom si. I o tome je Elrond pisao. Ne mozes biti neutralan. To nije moguce. Postoje samo dvije strane - Bog i Djavao. Ili si na Bozjoj strani ili si na djavolskoj strani. Nema sredine.

Pozvao bih sve da se zamisle nad ovim.

661 replies since Dec 15 2004, 10:43 AM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (45) < [1] 2 3 4 5 6 ... >
Back to Religije, moral, duhovnost...

[ Script Execution time: 0.0204 ]   [ 9 queries used ]   [ GZIP Enabled ]