Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Pages: (63) < [1] 2 3 4 5 6 ... > ( Go to first unread post )
Razne krscanske crkve i denominacije - nauk&praksa, RKC, pravoslavna, reformatorske...
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
merry
Posted: May 5 2005, 01:52 PM 79207 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Group: Hosts
Member No.: 7

posto stalno - kada govorimo o Bogu ili o Isusu - neke pocne govoriti o katolickim tradicijama ili o svecenicima koji ne valjaju ili slicno -
mislio sam da trebamo posebni topic za ovu crkvu -
samo tako mozemo nekako konstrukivno raspravljati o pojedinim temama

.... eto toliko za pocetak

edit: Antocjo: topic je ipak prosiren i za sve ostale krscanske crkve, denominacije, zajednice...

Prije svega naglasak je na specificnim naucima i praksama pojednih crkvi i rasprava na njihovoj utemeljenosti na Pismu.

Edited by antocjo - Sep 5 2005, 01:55 PM

Namarie
Posted: May 31 2004, 08:30 AM 79228 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Tuatha Dé Danann

Group: Members
Member No.: 60

nije Bog laž...nesto drugo je laž wink.gif a tu laž potaknula je propast Rimskog Carstva...pa se odjednom desilo da oni koji su prve krscane bacali lavovima u arenu, pocinju shvacati da bi mogli ovu vjeru iskoristiti. Zatim pocinje jedna nova era..od 312 godine pocinje kristijanizacija je Rimskog Carstva. Time su barem zaustavljenja klanja ranih krscana u rimskim arenama, ali dolazi nesto novo- hereza. Misljenja koja su odstupala od tradicionalnog krscanskog vjerovanja bila su utisavana na najstrasnije nacine. Paganskim hramovim (osim naravno hramova koji su pripadali starom Rimskom drzavnom kultu) konfiscirana su sva blaga te "donirana" crkvama. Eto odgovora zasto su rimski i grcki hramovi ostali sacuvani u tako velikom broju..dok su ostali bili razruseni do temelja..
Dakle da skratim..zakljucak je: vjera postaje laz kada ju drzava iskoristi u svrhu potlacivanja drugih naroda, ugnjetavanje svog naroda, poticanje ratova, lazna optuzivanja (mislim na spaljivanje nevinih zena pod izgovorm da je urekla susjedovu kravu), stvaranje straha ...itd. Vjera bi trebala biti nesto sasvim drugo.

merry
Posted: May 31 2004, 09:26 AM 79255 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

dobro si rekla Namarije klap.gif

znaci ne trebamo se orientirati na tradiciji nego na izvorom, tj. Bozja rijec

Earendil
Posted: May 31 2004, 01:11 PM 79335 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Nuin gilliath

Member No.: 154

QUOTE (Namarie @ May 31 2004, 09:29 AM)
nije Bog laž...nesto drugo je laž wink.gif a tu laž potaknula je propast Rimskog Carstva...pa se odjednom desilo da oni koji su prve krscane bacali lavovima u arenu, pocinju shvacati da bi mogli ovu vjeru iskoristiti. Zatim pocinje jedna nova era..od 312 godine pocinje kristijanizacija je Rimskog Carstva. Time su barem zaustavljenja klanja ranih krscana u rimskim arenama, ali dolazi nesto novo- hereza. Misljenja koja su odstupala od tradicionalnog krscanskog vjerovanja bila su utisavana na najstrasnije nacine. Paganskim hramovim (osim naravno hramova koji su pripadali starom Rimskom drzavnom kultu) konfiscirana su sva blaga te "donirana" crkvama. Eto odgovora zasto su rimski i grcki hramovi ostali sacuvani u tako velikom broju..dok su ostali bili razruseni do temelja..
Dakle da skratim..zakljucak je: vjera postaje laz kada ju drzava iskoristi u svrhu potlacivanja drugih naroda, ugnjetavanje svog naroda, poticanje ratova, lazna optuzivanja (mislim na spaljivanje nevinih zena pod izgovorm da je urekla susjedovu kravu), stvaranje straha ...itd. Vjera bi trebala biti nesto sasvim drugo.

klap.gif Namarie

slazem se s tobom u vezi hereze i inkvizicije, to su bile grozne pogreske i grozna vremena!
Ako se mene pita, hereticki nacin razmisljanja je prisutan i sada svugdje u svijetu! Covjek bi trebao postovati jednako sve religije i sve nacine vjerovanja, ako zeli da se i njegova vjera siroko prihvaca!
Danas je problem, sto se crkva, nazalost, previse institucionizirala, previse se bavi problemima kojima se trebaju baviti drzavni organi, svecenici drze politicke mitinge, i na taj nacin sire ''Bozju rijec'' (cast izuzetcima, ali vecinom je tako)!

Religija je postala drustvena norma, ali mi se cini da nasa crkva nastoji i sam simbol i pojam vjere ukalupiti u drustvo i pravila koja ga cine!

Jeste li se zapitali koliko ljudi zaista vjeruje u nesto, i to radi sebe i potrebe za vjerom, zato jer ga to ispunjava, a ne zato jer mu to crkva nalaze?

Imas pravo Namarie, vjera bi trebala biti nesto sasvim drugo!

merry
Posted: Jun 1 2004, 07:11 AM 79492 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

sve stoji ....hug.gif

ali mislim bilo bi dobro iztrazivati vjeru prvih krscana, znaci kada se ova vjera jos nije institucionalizirala i se jos nije politizirala

trebamo se pitati kako je bilo moguce da jedna skupina ljudi prezivi tako progonstvo, bude sirom svjetu poznat za njihovu medjusobno ljubav i za njihovu ljubav prema svojim neprijateljima

kada smo iskreno trebamo priznati da upravo to nedostaje i kriticarima crkve -

znaci: sta je u stvari bila njihova vjera, koja im je dala toliku snagu da budu drugacije od ostalih (u pozitivnom smislu smile.gif )

Varda
Posted: Dec 28 2004, 09:09 AM 180537 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

V a l i e

Member No.: 83

QUOTE (saruman @ Dec 25 2004, 08:22 PM)

već ću pitati mogu li svećenici posvetiti neku stvar?
recimo hostija, kako može netko pomisliti da je to instatnt-Krist tableta za dobivanje Duha i odrješenje grijeha?

blink.gif Ne čini li ti se da se kao vjernik malo bedasto pitaš??? Ako je Isus lomio kruh i pio vino na posljednjoj večeri rekavši kako će kruh biti tijelo njegovo a vino krv njegova, i ako postoji obred nakon pročišćenja (ispovijedi) kada smo spremni primiti tijelo Kristovo (hostiju) ne misliš li da bi bilo malo bedasto da svečenici lome kruh. Ni hostija nije ništa drugo nego proizvod od brašna i vode (posni-bez kvasca) ali ono što znači u tvojoj glavi to nije to - to je tada tijelo Kristovo s kojim si onda u zajedništvu.

Svečenici su kao nekad Isusovi apostoli - tu su da naučavaju, šire i prenose Kristove poruke, pa shodno tome, kao Kristovi pomazanici, imaju valjda i dozvolu blagosloviti kuće ili vodu, kako to ti zoveš ...a koja nije prisutna samo u crkvi, nego ako si pošten i iskren, priznat ćeš da u kući imaš malu bočicu sa tom tekućinom koja je posvećena...a isto tako sjeti se da istu nalaziš i kod smrti..u kući umrlog kao i dok leži u mrtvačnici na odru prije ukopa, a što se poslije baca za pokojikom u grob. "Sveta voda" je jedno...a voda je nešto drugo.

Sve ti, dragi moj Sarumane, ovisi o moždanom sklopu.......i poštovanju onoga čemu vjeruješ. Ako znaš da je Krist ležao tri dana u pećini, logično je da se kalež drži u mjestu predviđenom za to (kod mene to je mali pretinac iza oltara gdje se čuvaju kalež i pladanj za hostije) - jer to predstavlja Krista...tijelo i krv / hostija i vino.

Išto te toliko muči kleknuti kad ulaziš u crkvu...pa dok je bio bebač klanjali su mu se kraljevi - točnije 3 kralja!?

I zašto govoriš o prisiljavanju i tjeranju na misu! Mislim ja fakat ovdje ne kužim ni tvoje starce, ako ćemo pošteno! Nekako mislim da bi preko njih trebao nešto naučiti bez prisile, a ne ovako...dođeš iz crkve i ništa ti nije jasno...a kažeš novopečeni vjernik si!

Meni tu nekaj ne štima ljubavi! hug.gif

saruman
Posted: Dec 28 2004, 01:00 PM 180660 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

kreč

Member No.: 130

QUOTE (Varda @ Dec 28 2004, 10:08 AM)
Ne čini li ti se da se kao vjernik malo bedasto pitaš??? Ako je Isus lomio kruh i pio vino na posljednjoj večeri rekavši kako će kruh biti tijelo njegovo a vino krv njegova, i ako postoji obred nakon pročišćenja (ispovijedi) kada smo spremni primiti tijelo Kristovo (hostiju) ne misliš li da bi bilo malo bedasto da svečenici lome kruh. Ni hostija nije ništa drugo nego proizvod od brašna i vode (posni-bez kvasca) ali ono što znači u tvojoj glavi to nije to - to je tada tijelo Kristovo s kojim si onda u zajedništvu.

Svečenici su kao nekad Isusovi apostoli - tu su da naučavaju, šire i prenose Kristove poruke, pa shodno tome, kao Kristovi pomazanici, imaju valjda i dozvolu blagosloviti kuće ili vodu, kako to ti zoveš ...a koja nije prisutna samo u crkvi, nego ako si pošten i iskren, priznat ćeš da u kući imaš malu bočicu sa tom tekućinom koja je posvećena...a isto tako sjeti se da istu nalaziš i kod smrti..u kući umrlog kao i dok leži u mrtvačnici na odru prije ukopa, a što se poslije baca za pokojikom u grob. "Sveta voda" je jedno...a voda je nešto drugo.

Sve ti, dragi moj Sarumane, ovisi o moždanom sklopu.......i poštovanju onoga čemu vjeruješ. Ako znaš da je Krist ležao tri dana u pećini, logično je da se kalež drži u mjestu predviđenom za to (kod mene to je mali pretinac iza oltara gdje se čuvaju kalež i pladanj za hostije) - jer to predstavlja Krista...tijelo i krv / hostija i vino.

Išto te toliko muči kleknuti kad ulaziš u crkvu...pa dok je bio bebač klanjali su mu se kraljevi - točnije 3 kralja!?

I zašto govoriš o prisiljavanju i tjeranju na misu! Mislim ja fakat ovdje ne kužim ni tvoje starce, ako ćemo pošteno! Nekako mislim da bi preko njih trebao nešto naučiti bez prisile, a ne ovako...dođeš iz crkve i ništa ti nije jasno...a kažeš novopečeni vjernik si!

Meni tu nekaj ne štima ljubavi!

Isus je to simbolički rekao o kruhu,mislio je da će se dati za nas, a lomljenje kruha i pijenje vina je rekao da činimo njemu na spomen.

Besmisleno jest da Isus ulazi u hostiju pa da bi tek tada mogao ući u našu dušu! blink.gif

Svi mi možemo primiti Krista svaki čas, samo ako otvorimo srce. Hostija je obred, da se ljude podsjeti, ali kakvi su to vjernici koji Krista primaju samo kad idu u Crkvu, kao na doze. Ljudi na hostiju gledaju kao na svetu ali ona to nije, ona je samo personifikacija toga što bi oni trebali dobiti ali o otvaranju svoga srca ne razmišljaju osim kad im netko ne propovijeda, zaključio bih da je misa uglavnom namjenjena za malovjerne. Da ih se jednom tjedno podsjeti na njihovu pravu svrhu života.

Također mnogi misle da je hostije sveta, ali vjeru ne održavaju izvan crkve, tj. stvoren je običaj koji je izgubio svoju pravu vrijednost, a ljudi traže svugdje Boga osim u svome srcu i sebi.

"Svečenici su kao nekad Isusovi apostoli" - a to pravo dobivaju studijem bogoslovlja?! Nažalost glupljeg običaja crkve nisam vidio, na prijemnom se za motiviranost dobiva 4 boda, od ukupnih stotinjak. "Apostoli" katoličke crkve postaju obrazovai ljudi, ali vrlo rijetki od njih imaju pravu vjeru i Pravi apostolat, Crkva je odavna izgubila svoje lice pred Gospodinom. Svećenicima postaju ljudi bez vjere, kako je i sam svećenik jednom rekao kada su ga zapitali što ga je razočaralo u rim-kat. crkvi a on je rekao: Nedostatak bratstva.

Važno: Crkva nije kler (svećenstvo) Crkvu čine svi vjernici.

To što svećenici su bubali spise i crkvene dekrete na pamet, to ih ne čini ljudima vjere, to ih čini uglavnom onime što jestu: karijeristi. thumbdown.gif

Također sam i vjere da svete stvari ne postoje.
Uzmimo najočitiji primjer iz Novog Zavjeta. Oni koji su se doticali Kristovih skuta ozdravljali su. Pitanje jest je li halja sveta ili Krist? Halja je bila kao vodič, bez Krista ona je samo krpa i ne iscjeljuje nikoga.
A SIGURAN SAM da Krist nikada ne bi posvetio predmet da čini čuda ili da ima duhovnu vrijednost, jer bi tada to bilo ideopoklonsvo jer bi se ljudi po starom običaju predmetu klanjali.

Zato zamišljanje Krista kao komada kruha i kaleža, svete vode, vina, raspela jest krivo; jer Krist i Bog u svemu materijalnom jest jednako, tako i običan kamen jest svet. Ali gdje je najvažnije mjesto njihovog prebivališta, njihov pravi hram jest u nama, i tamo bi trebali uređivati im prebivalište.

Zaključak: Krist ne prebiva u stvarima načinjenim od ljudskih ruku. Ni onome što je svećenik blagoslovio... On jest sveprisutan, ali jedino mjesto koje ga zanima jet naša duša, uzaludu nam crkvice, kapelice, kaleži, vodice, i ine dosjetke koje nas pokušavaju podsjetiti da uredimo nered u duši.

Ne štima jedno, a to je rezodnjenje vjere, prevlašću običaja i dvoličnosti, kako klera tako naroda.

Gomil
Posted: Apr 22 2005, 09:17 AM 270174 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 12

Helou svima bye.gif.

Lijepi pozdrav i tebi Hamm.

Evo mali komentar i s moje strane. Rijec je naravno o crkvi (instituciji).

Vrlo je opasno emotivno pristupati bilo cemu. Emocije su savrsen nacin da postanemo podlozni manipulacijama. Radi toga, probao bih cijeloj problematici pristupiti hladne glave, logicno i naravno osvjetliti problematiku Biblijom kao vrhovnim autoritetom.

Htio bih naglasiti kako nisam Katolik. Idem u malu Krscansku zajednicu "Crkva Radosne Vijesti" koja je i pokrenula ove stranice i board. Ne slijedimo niti tradiciju niti nauk Katolicke Crkve, vec smatramo Bibliju vrhovnim autoritetom kako za vjerski nauk i praksu, tako i zivot uopce.

Pa krenimo

...

Vrlo je opasno crkvu promatati institucijalno. O tome je govorio i Antocjo. Crkvu cine vjerni koji su Duhom svetim povezani u jedno tijelo.

Prva Petrova poslanica 2:4-5 - Pristupite k njemu, Kamenu zivomu sto ga, istina, ljudi odbacise, ali je u ocima Bozjim izabran, dragocjen, pa se kao zivo kamenje ugradujte u duhovni Dom za sveto svecenstvo da prinosite zrtve duhovne, ugodne Bogu po Isusu Kristu.

Ovaj stih pokazuje Bozji naum u pogledu onoga sto Crkva - Hram Bozji jest. Bilo koja vjerska institucija ili gradjevina nije crkva. Dakle, "Crkva Radosne Vijesti" ne znaci nista i nije crkva u Bozjim ocima, ali ljudi koji se pod tim imenom okupljaju u Isusovom imenu jest crkva. U Bozjim ocima svejedno je gdje si ti i tko si ti, smatras li se pripadnikom ove zajednice ili pak one tamo druge. Pripadnikom Crkve Bozje se ne postaje upisivanjem u clanstvo neke vjerske institucije.

U Bozjim ocima vazno je samo da li si upoznao Isusa kao svog osobnog spasitelja i da li si mu predao zivot svoj da on bude tvoj kralj i gospodar. Drugim rijecima, da li si prihvatio Boga u svoj zivot kao vrhovnog autoriteta. U tom slucaju krv Isusa Krista cisti te od grijeha i kao dar primas Duha svetoga i postajes dio njegove Crkve. A kao konac bastinis zivot vjecni.

Gornji stih nas upucuje sto nam je ciniti. Pristupiti onome koji je umro i dao svoj zivot za nas. Da ga ne odbacimo kao sto su ga odbacili u povijesti.

Evandjelje po Ivanu 1:11-12 - K svojima dodje i njegovi ga ne primise. A onima koji ga primise podade moc da postanu djeca Bozja: onima koji vjeruju u njegovo ime,

Posto smo primili Isusa, postali smo djeca Bozja. NE PRIJE. Postali smo dionici necega sto je on nazvao crkvom. NE PRIJE. Potom nas Bog poziva da mu dopustimo da budemo ugradjeni u DUHOVNI dom, ne instituciju. Duhovni dom je nesto sasvim drugo od ljudske tvorevine. Duhovni hram je samozatajan, neznatan i gotovo nevidljiv ocima ljudi usmjerenih na medije. Duhovni hram je mjesto u kojem Duh sveti ima najveci utjecaj i on je taj koji vodi, potice, hrabri, usmjerava, odredjuje, kori, opominje, tjesi, itd. Nista od toga nije vidljivo ocima jer je Duh sveti kao vjetar.

Evandjelje po Ivanu 3:8 - Vjetar puse gdje hoce; cujes mu sum, a ne znas odakle dolazi i kamo ide. Tako je sa svakim koji je rodjen od Duha."

Uocavas neko djelovanje onoga sto jest Crkva Bozja, ali je gotovo nevidljiva.

...

Dakle, pripadnost bilo kojoj Krscanskoj instituciji ne znaci ama bas nista.

Koliko milijardi ljudi se danas naziva Krscanima? Puno. A da li su uistinu dio Crkve Bozje? E to je pravo pitanje.

Druga poslanica Timoteju 3:1-5 - A ovo znaj: u posljednjim danima nastat ce teska vremena. Ljudi ce doista biti sebeljupci, srebroljupci, preuzetnici, oholice, hulitelji, roditeljima neposlusni, nezahvalnici, bezboznici, bescutnici, nepomirljivci, klevetnici, neobuzdanici, goropadnici, neljubitelji dobra, izdajice, brzopletnici, naduti, ljubitelji uzitka vise nego ljubitelji Boga. Imaju oblicje poboznosti, ali snage su se njezine odrekli. I njih se kloni!

Koliko ima Krscana oko nas koje krase ove gore karakteristike? Koliko ljudi ono nas ili jos bolje koliko nas samih je zadrzalo vanjski oblik poboznosti, a nemamo pravi zivot vjere u sebi? Ako Bog nama porucuje da ih se klonimo, to znaci da ih u konacnom smislu niti Bog ne prizaje svojima.

Evandjelje po Mateju 7:22-23 - Mnogi ce me u onaj dan pitati: 'Gospodine, Gospodine! Nismo li mi u tvoje ime prorokovali, u tvoje ime djavle izgonili, u tvoje ime mnoga cudesa cinili?' Tada cu im kazati: 'Nikad vas nisam poznavao! Nosite se od mene, vi bezakonici!'"

U svakoj krscanskoj vjerskoj instituciji ima takvih i oni nisu pravi predstavnici Boga. Postoji mogucnost da u "Crkvi Radosne Vijesti" ima onih koji nemaju pravi zivot vjere u sebi. Moja je odgovornost da ih prepoznam i pozovem na obracenje i pokajanje i predanje Bogu.

Pripadnost zajednici ovoj ili onoj ne znaci nista. Zivot vjere da. Ne vjera koja kaze vjerujem, vec vjera koja ZIVI vjerujem.

Neka nam se Bog smiluje da ne protratimo svoje kratke zivote i na kraju se suocimo s recenicom: 'Nikad vas nisam poznavao! Nosite se od mene, vi bezakonici!'

Uzas

...

Tu i kaonacno dolazim na samu srz teme. Grijesi struktura, tj. institucija.

Pocet cu sa stihom:

Poslanica RImljanima 12:19 - Ne osvecujte se, ljubljeni, nego dajte mjesta Bozjem gnjevu. Ta pisano je: Moja je odmazda, ja cu je vratiti, veli Gospodin.

Bez obzira tko je tko, osveta je Bozja. I grijesi proslosti nece ostati nekaznjeni. Postoji pravedan sudac u cijim rukama nitko nece izbjeci pravdi.

Nije nase prosudjivati bilo ciji grijeh i vracati neoprastanjem. Svaki put kada pustamo gnjev osvetne mrznje u svoje srce grijesimo protiv ovog gore stiha. To je opasno, jer i sami grijesimo i cak sto vise ...

Evandjelje po Mateju 6:12 - I opusti nam duge nase kako i mi otpustismo duznicima svojim!

... nasi grijesi nailaze na zapreku neoprastanja, jer i sami ne oprastamo. Cuvajmo se od toga da drzimo sebe u neoprastanju i mrznji i preziru. To je grijeh. Cak i danas, nase je ukazivati na grijeh i ljubiti, a pustiti Bogu da bude sudac. I danas institucijalno krscanstvo zivi u mnogim grijesima i treba ukazivati na to i pozivati na promjene, no svejedno ljubiti, jer je Bog taj koji ljubi.

...

Postoje dvije krajnosti i niti jedna nije dobra. S jedne strane suditi i mrziti i prezirati, ili sa druge strane tolerirati.

Grijeh je grijeh i treba ga nazvati pravim imenom. Ali jos i vise, treba se cuvati da i sami ne upadnemo u grijeh.

Neka nam se Bog smiluje da mozemo zivjeti ispravno, a prije svega oprati svoje zivote krvlju i zrtvom Isusa Krista.

Eleni
Posted: May 13 2005, 02:31 PM 290580 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Warriors...come out to play-ay!

Member No.: 183

Stvar je u tome... kako vjerovat takvim ljudima? Mozda je Bog samo jedna velika izmisljotina takvih pokvarenih ljudi? tko je stvorio Boga?gdje je on?sta je on?

i jos nesto... Crkva je priznala pracovjeka... da smo nastali od ajmo rec majmuna tj pracovjeka... i znanstveno je dokazano... a di su tu Adam i Eva? po meni veci dio biblije je prica za djecu...bajka

Eleni
Posted: May 13 2005, 02:38 PM 290584 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

I jos jedna stvar...za mene je vaznija vjera u ljude dobrotu i prirodu... i to nas moze spasit...a ne Bog...

antocjo
Posted: May 13 2005, 02:38 PM 290585 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

By the blood of the Lamb is my life kept safe

Group: Admin
Member No.: 5

QUOTE (Elly @ May 13 2005, 03:31 PM)
Stvar je u tome... kako vjerovat takvim ljudima? Mozda je Bog samo jedna velika izmisljotina takvih pokvarenih ljudi? tko je stvorio Boga?gdje je on?sta je on?

iskvarenost je doslasa vremenom, ali vrati se na izvor pa prosudi... wink.gif

i prodji malo topicom Biblija ili jos bolje uzmi nju u ruke prije nego je otkantas kao bajku wink.gif

Eleni
Posted: May 13 2005, 02:40 PM 290587 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

svatko ima svoje misljenje i ja to postujem... ali crkva se nije promjenila... svi jako dobro znaju sta je sve crkva ljudima radila u proslosti...i to je nesto strasno

saruman
Posted: May 13 2005, 02:41 PM 290589 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

kreč

Member No.: 130

QUOTE (Elly @ May 13 2005, 02:31 PM)

miješaš dvoje stvari Crkvu i vjeru

s time mješaš još dvije stvari: čovjeka i Boga

čovjek je pokvareno biće i u stanju je iskvariti sve lijepo, nevino i dobro na ovome svijetu...

U Bibliji je rečeno kome vjerovati: Prepoznat ćete ih po plodovima.
vidiš li nekoga pokvarenog, znat ćeš da mu ne treba vjerovati

no, pokvarenjaci nisu izmislili kršćanstvo a_ne.gif
no u ime kršćanstva (i općenito svih vjera)...svašta se radilo i radi dalje yuk.gif

tko je stvorio Boga? nitko... On jeste. On je logos. I više od toga.

Gdje je On? ponajviše u srcima dobrih ljudi i vjernika

Što je On? Bog.

antocjo
Posted: May 13 2005, 02:42 PM 290592 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

By the blood of the Lamb is my life kept safe

Group: Admin
Member No.: 5

QUOTE (Elly @ May 13 2005, 03:39 PM)
svatko ima svoje misljenje i ja to postujem... ali crkva se nije promjenila... svi jako dobro znaju sta je sve crkva ljudima radila u proslosti...i to je nesto strasno

na izvor mislio sam na Novo zavjetnu Crkvu od koje se RKC udaljila.... Prcitaj npr. Djela apostolska... wink.gif samo 20 str u velikoj Bibliji wink.gif

Faerie
Posted: May 13 2005, 03:14 PM 290632 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

you are my sunshine...my only sunshine.... :D

Member No.: 364

QUOTE (Elly @ May 13 2005, 02:25 PM)
Nadam se se da nisam off... malo sam prosvrljala religije... pa jedno misljenje... svecenici,mislim da ih ima jako malo koji su ok... i mislim da se u cjeloj Hrvatskoj mogu izbrojat na prste jedne ruke,svojim ocima sam vidjela svecenike koji imaju ''zene'',puse,piju a*****l i imaju djecu.toliko novaca zaradjuju (ovo govorim jer sam vidjela i znam) da ne znaju kud ce s njima,ljudi koji imaju i nemaju daju crkvi dok najveci dio ide svecenicima...a oni se razbacuju time...sta reci?ja samo na tu temu jos uvijek sokirana...

vase misljenje o tome? tongue.gif

boli me što zaista ima istine u tome.
to s pušenjem je najmanji i po meni nebitan problem.
žao mi je Elly što ljudi koji RKC gledaj sa strane u njoj vide samo takve stvari. Jer, kao što se to milijun puta razvlačilo po svim ovim topicima - svećenici su ljudi. Koji imaju slobodu biranja. I koji odlučuju koliko će dopustiti da ih Gospodin vodi. A ljudi su sposobni na svašta.
Ali ne brini se, Bog je duhovnim vođama dao jasno upozorenje: "Ako tko upropašćuje Hram Božji, upropastit će njega Bog. Jer hram je božji svet, a to ste vi" (1 Kor 3,17)

Ima i svijetle strane u RKC. Zaista ima. Ljudi kojima je Gospodin promijenio život. I takvi se ne obaziru na tuđe grijehe, već nastoje obratiti sebe.

Edited by Faerie - May 13 2005, 03:15 PM

939 replies since May 5 2005, 01:52 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (63) < [1] 2 3 4 5 6 ... >
Back to Religije, moral, duhovnost...

[ Script Execution time: 0.0546 ]   [ 9 queries used ]   [ GZIP Enabled ]