Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Pages: (41) < [1] 2 3 4 5 6 ... > ( Go to first unread post )
Moral, i moralne dileme
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
antocjo
Posted: Nov 27 2005, 05:35 PM 295692 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

By the blood of the Lamb is my life kept safe

Group: Admin
Member No.: 5

Vidim da je nuzan ovaj topic i ovdje cu uskoro prebaciti neke postove koji su u drugom topicu odavno off-topic

Edited by antocjo - Nov 30 2005, 04:49 PM

freya
Posted: May 21 2005, 11:43 AM 295696 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

no title today

Group: Members
Member No.: 361

QUOTE (Lanthir Lammath @ May 19 2005, 09:51 PM)
Pomaknuto je jer vjeru usmjerava od covjeka prema necemu, a ne kako bi trebalo prema covjeku (ili prema samom sebi ili prema nekom drugom covjeku).
Ne mislim da je to lose, nego da je to nepotrebno. Ako bi svi ljudi bili "dobri", oni bi shvacali i s vremenom znali kako se treba ponasati, znali bi i postovali moralne principe (koji bi onda, naravno, bili isti svima), te se prema njima i ponasali. Uz to naravno ide i vjera u samog sebe i u druge kao nesto prirodno

Sad se ja moram vratiti na ovaj tvoj post. smile.gif Nisam baš sasvim sigurna da razumijem što sam to pokazala, a što i ti tvrdiš. puzzled.gif

Ti veliš da je vjera pomaknuta jer je usmjerena od čovjeka prema "nečemu", a ne prema drugom čovjeku ili samome sebi.
A ja kažem da nije jer se ta vjera vraća istom tom čovjeku i od njega se usmjerava drugim ljudima. yes.gif Samo što ide preko Boga, tj. odlazi k njemu i vraća se od njega. smile.gif

Ne kažem da i među onima koji ne vjeruju u Boga nema dobrih ljudi, naprotiv, ali oni koji vjeruju, moralne principe pronalaze i vide u Bogu. Oni i proizlaze od Boga. yes.gif
Osim toga, vjerovanje u Boga ne znači negiranje vjerovanja u sebe i u druge ljude, dapače. biggrin.gif Samo što je i ta vjera također utemeljena u Bogu.

Ne znam jel razumiješ to što ti želim reći. Vjeru ne možemo nikome naturiti, a ne bi bilo dobro ni pokušavati tako nešto ph34r.gif Puno ljudi drži je nepotrebnom, pa eto i ti, a ja ti samo iznosim način na koji doživljavam ono o čemu smo započeli razgovarati. smile.gif

Meni i još mnogim ljudima vjera je potrebna, prema tome ne može ju se proglašavati nečim nepotrebnim no.gif Isključiv stav, o čemu god se radilo, nije dobro polazište. smile.gif

Lanthir Lammath
Posted: May 21 2005, 09:52 PM 296002 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Still in the Shadow

Member No.: 378

Vjeru ne možemo nikome naturiti, a ne bi bilo dobro ni pokušavati tako nešto Puno ljudi drži je nepotrebnom, pa eto i ti, a ja ti samo iznosim način na koji doživljavam ono o čemu smo započeli razgovarati

Naravno da je to subjektivno i bilo bi, kako i sama kazes, suludo to nekome nametati (tu bi se sad moglo povuci pitanje vjeronauka u skolama). I ja takoder iznosim samo svoje misljenje, a ne govorim trenutno o nekom opcem principu koji bi morao vrijediti za sve.

ali oni koji vjeruju, moralne principe pronalaze i vide u Bogu. Oni i proizlaze od Boga

S ovim se ipak ne mogu sloziti. Moralni principi ne proizlaze iz Boga, nego imaju izvoriste u ljudima samim. Oni su univerzalni i razvijaju se kako se razvija drustvo i covjek unutar njega. Da nema ljudi, ne bi bilo ni morala, niti bi se ijedan cin mogao moralno prosudivati (naravno, ne bi ni bilo nekoga tko bi o tome odlucivao).

freya
Posted: May 23 2005, 09:53 AM 297363 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

no title today

QUOTE (Lanthir Lammath @ May 21 2005, 09:51 PM)
ali oni koji vjeruju, moralne principe pronalaze i vide u Bogu. Oni i proizlaze od Boga

S ovim se ipak ne mogu sloziti. Moralni principi ne proizlaze iz Boga, nego imaju izvoriste u ljudima samim. Oni su univerzalni i razvijaju se kako se razvija drustvo i covjek unutar njega. Da nema ljudi, ne bi bilo ni morala, niti bi se ijedan cin mogao moralno prosudivati (naravno, ne bi ni bilo nekoga tko bi o tome odlucivao).

To je tvoje mišljenje i ja ga poštujem. yes.gif
Ali što je deset Božjih zapovijedi, nego moralni principi koji su proizišli od Boga?
smile.gif Tvoj je stav, vjerojatno, da je i to ljudsko djelo kojemu je pokušana dati "težina" tako da ih se proglasi "božjim" zakonima. rolleyes.gif

U svakom slučaju, da se malo vratimo on topic, nadam se da će ljudi, svi zajedno, bez obzira na religijska opredjeljenja, pronaći dovoljno mudrosti, snage i ljubavi, nasuprot sebičnosti, pohlepi i mržnji, kako bi ovaj naš planet sa svim svojim stvorenjima ipak imao budućnost. yes.gif smile.gif

Lanthir Lammath
Posted: May 23 2005, 10:24 PM 297763 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Still in the Shadow

Member No.: 378

QUOTE (freya @ May 23 2005, 09:52 AM)
Ali što je deset Božjih zapovijedi, nego moralni principi koji su proizišli od Boga?
smile.gif Tvoj je stav, vjerojatno, da je i to ljudsko djelo kojemu je pokušana dati "težina" tako da ih se proglasi "božjim" zakonima. rolleyes.gif

Je. imas pravo. A koji je tvoj stav o tome?

U svakom slučaju, da se malo vratimo on topic, nadam se da će ljudi, svi zajedno, bez obzira na religijska opredjeljenja, pronaći dovoljno mudrosti, snage i ljubavi, nasuprot sebičnosti, pohlepi i mržnji, kako bi ovaj naš planet sa svim svojim stvorenjima ipak imao budućnost. yes.gif  smile.gif

Nadam se i ja, ali moram priznati da mi se ne cini da ljudi idu u tom pravcu. Vjerojatno bi se trebala pojaviti neka osoba, koja bi mogla utjecati na sve ljude, te im na taj nacin pokazati pravi put. Iako je tesko povjerovati da bi je bas svi poslusali, no bilo bi mislim dovoljno i da je vecina poslusa. Onda bi ta vecina vec nekako utjecala na manjinu.

Meni se cini da ovaj svijet ide bas u suprotnom smjeru. Nazalost sad.gif sad.gif
Da ide prema kaosu, potpunom kaosu, koji proizlazi iz vrlo velikog broja raznolikosti, koje se radaju svakim danom. I umjesto da te raznolikosti obogate covjecanstvo kao boje sliku, one ga (zbog ljudi) vode ka kaosu

Elros
Posted: Jun 3 2005, 01:29 PM 306860 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

...dreaming...

Member No.: 240

QUOTE (Lanthir Lammath @ May 21 2005, 10:51 PM)

by freya

Ja ovako gledam na moralne principe:
Lanthir, kazes da su moralni principi univerzalni - ne cini li ih to nezavisnim od ljudi i bezvremenskim? Slazem se da postojanjem ljudi tek dobivaju svoju ispunu smisla.
freya, kazes da oni koji vjeruju, moralne principe pronalaze u Bogu - nije li samo nase postojanje i nasa medjuovisnost dovoljna da uvidimo moralne principe?

Ja smatram ovako - ako Bog postoji, on jest ti moralni principi, no smatram da vecinu (mozda i sve, nisam jos nacisto s tim) tih prinicipa je moguce shvatiti samo slusajuci svoje srce u umu.
Biti vjeran onom malom glasicu razuma, samilosti, ljubavi, nas uvijek vodi istini.
Ali je tih i treba ga poslusati - jer znam da svi mi znamo sta je ispravno, a sto ne, po prirodi - samo cesto se ne ravnamo cak ni po sebi, vec po onome sto od nas trazi okolina, a kamoli da pokusamo prodrijeti dublje u sebe i potrazimo istinu

Elros
Posted: Jun 3 2005, 01:35 PM 306867 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

...dreaming...

I zasto smo mi ljudi uvijek takvi da trazimo vodju kojeg cemo slijepo slusati.
I sto je jos gore, uvijek se uzdamo u nekog ljudskog vodju.
Pa sve pocinje od nas samih, nasa tolerancija vodi ucenju o drugima, nase ucenje vodi razumijevanju, nase razumijevanje vodi suradnji, a sve to zajedno vodi boljoj buducnosti.

Dakle, kao sto kaze Elrond, "we will unite, or we will fall"!

freya
Posted: Jun 4 2005, 12:04 PM 307685 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

no title today

Ja, Elros, ne mislim da oni koji ne vjeruju u Boga ne poznaju moralne principe huh.gif Ima puno jako dobrih, moralnih ljudi koji ne vjeruju u njega. Možda to i jest nešto što ljudi nagonski osjećaju, univerzalna načela dobra, koja treba provoditi slijedeći svoje srce.

Ali isto tako postoje i načela zla koja ne možemo zanijekati, a to se zlo i prečesto ispoljava u ljudima. I znaju li ljudi zaista uvijek prepoznati razliku između jednoga i drugoga i odabrati ono dobro?

Ali onda se opet pitam tko je ta načela usadio u ljude?

Ono što pokušavam izreći je to da kad vjeruješ u Boga nema dilema, nema nedoumica, sumnji. Rukovodiš se Bogom, a on je Dobro. wub.gif

Ja sam tek počela otkrivati Isusa, upoznavati ga i volim ga sve više i ne mislim da sad odjednom sve znam i da imam odgovore na sve. Naprotiv. Uviđam koliko malo znam i koliko još moram učiti i spoznavati. yes.gif

A nadasve vjerovati mu. Mislim da je to ključno. Čini mi se da će sve ostalo proizići iz te vjere i sve će doći na svoje mjesto. wub.gif

antocjo
Posted: Jun 4 2005, 07:36 PM 308155 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

By the blood of the Lamb is my life kept safe

Group: Admin
Member No.: 5

QUOTE (Elros @ Jun 3 2005, 02:29 PM)
Ja smatram ovako - ako Bog postoji, on jest ti moralni principi, no smatram da vecinu (mozda i sve, nisam jos nacisto s tim) tih prinicipa je moguce shvatiti samo slusajuci svoje srce u umu.
Biti vjeran onom malom glasicu razuma, samilosti, ljubavi, nas uvijek vodi istini.
Ali je tih i treba ga poslusati - jer znam da svi mi znamo sta je ispravno, a sto ne, po prirodi - samo cesto se ne ravnamo cak ni po sebi, vec po onome sto od nas trazi okolina, a kamoli da pokusamo prodrijeti dublje u sebe i potrazimo istinu

booyah.gif

a ja samo mogu nadodati da tek kad dodjes pred onoga koji je usadio taj moral u nas mozes ga bolje razumijeti i obdrzavati da se ne povodis za ljudima... uistinu nam treba cvrsto uporiste za tako nesto... yes.gif

QUOTE (freya @ Jun 4 2005, 01:04 PM)
Ja sam tek počela otkrivati Isusa, upoznavati ga i volim ga sve više i ne mislim da sad odjednom sve znam i da imam odgovore na sve. Naprotiv. Uviđam koliko malo znam i koliko još moram učiti i spoznavati.  yes.gif

A nadasve vjerovati mu. Mislim da je to ključno. Čini mi se da će sve ostalo proizići iz te vjere i sve će doći na svoje mjesto.   wub.gif

ajme divote... hug.gif

Edited by antocjo - Jun 4 2005, 11:12 PM

Elros
Posted: Jun 5 2005, 01:34 AM 308525 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

...dreaming...

freya, nisam ni mislio da smatras da samo oni koji vjeruju u Boga poznaju moralne principe - barem toliko sam uvidio iz tvojih postova
Samo kazem, da vjerujem da mozemo prepoznati dobro i lose - znam po sebi
Znam da sve varira od covjeka do covjeka, od situacije do situacije, ali osjetio sam da smo duboko, duboko, duboko (ne znam koliko bih trebao jos napisati ovih duboko) u sebi na neki nacin nepogresivi
Nemojte misliti da nam davam neke bozje epitete, vec samo kazem da vjerujem da smo po prirodi dobra bica, kao i sva ostala bica na ovom planetu (razlika medju ljudima i ostalim bicima je ta sto mi imamo jedan veci i poseban oblik razvijene svijesti)

Tko nam je to usadio - ne znam
Mozda bi se i sam trebao baviti vise im pitanjem, ali mi je nekako prioritet da uspijem prodrijeti do tog dijela sebe
Mozda mi je put pogresan, ne znam, ali saznati cu jednom
Kada god to bude, biti cu sretan

Znam samo jedno sada - cijeli svijet je sada na raskrizju - ili ce poci prema boljim vremenima ili cemo svi propasti
Vjerujem u ljude, vjerujem da ima nade

Evenstar
  Posted: Dec 3 2005, 10:24 PM 434677 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

:In Contact:

Member No.: 121

Ne znam gdje smo ono pricali o silovanju i abortusu, ali evo jedan clanak tek tolko da vidite da se takve stvari zaista dogadjaju, a nisu samo 'sto ako'..

zozo
  Posted: Dec 3 2005, 10:48 PM 434693 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

world, hold on!

Member No.: 147

prestrasno, prestrasno, odvratno, uzasno !!!!

9 godina nije nista.
smrtna kazna je preblaga za ovakve slucajeve...

ovakve ljude treba poslati da rade pjescane plaze na golom otoku

koma
koma
koma

freya
Posted: Dec 4 2005, 04:39 PM 435144 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

no title today

samo devet godina???????? shocking2.gif shocking2.gif shocking2.gif shocking2.gif

zbilja ne znam koja kazna bi bila primjerena ovakvom zločinu...... ph34r.gif

silovatelji i nasilnici bilo koje vrste nešto su najodvratnije što je čovječanstvo proizvelo....... ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif

Boromir
Posted: Dec 4 2005, 04:45 PM 435146 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Ranger of the North

Group: Hosts
Member No.: 48

QUOTE (Evenstar @ Dec 3 2005, 11:23 PM)
Ne znam gdje smo ono pricali o silovanju i abortusu, ali evo jedan clanak tek tolko da vidite da se takve stvari zaista dogadjaju, a nisu samo 'sto ako'..

Nitko nije tvrdio da se to ne događa Eve, i mislim da u svojim komentarima nisam ostavio dojam da pojednostavljujem dvojbe oko ovakvih tragedija. (Jesi li čitala prethodne postove? huh.gif )
U članku koji si navela ipak vidiš triumf života a ne gorčine; takav je komentar novinara i takve su izjave djevojčice-mame koja ne traži krv već novčanu pomoć za sebe i svoje djete.
(Možda joj zozo istim žarom kojim se zgražava i mrzi zločinca ujedno i pritekne u pomoć dry.gif )

Tragedija je velika, ali teško onome tko pomisli da je time milost bankrotirala. sad.gif

freya
Posted: Dec 4 2005, 04:51 PM 435148 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

no title today

znaš Boromire, teško mi je i pomisliti na bilo kakvu milost u slučajevima poput ovoga..... jednom se i meni gotovo dogodilo nešto slično, a čak nisam imala apsolutno nikakve veze s dotičnim likom, a pogotovo mu nisam išla u stan...... ph34r.gif

ali bez obzira na to, a hvala Bogu, imala sam sreće i uspjela se izvući...... ma, znam da je kršćanski iskazati milosrđe i sve je to tako...... ali kad se sam nađeš u takvoj situaciji.... ili netko tvoj ..... kći..... sestra..... supruga.....bilo tko..... unsure.gif

to su slučajevi u kojima možda čak i ne dvojim....... huh.gif

607 replies since Nov 30 2005, 04:47 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (41) < [1] 2 3 4 5 6 ... >
Back to Religije, moral, duhovnost...

[ Script Execution time: 0.0821 ]   [ 9 queries used ]   [ GZIP Enabled ]