Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Pages: (11) < [1] 2 3 4 5 6 ... > ( Go to first unread post )
New age i krscanstvo, ...i sve što ide uz to
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Gomil
Posted: Mar 18 2003, 11:03 AM 810 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Group: Hosts
Member No.: 12

Forumasi Radagaste i Merry,

Blizak mi je nauk reinkarnacije i karme. I sam sam bio hinduist. I jedna stvar mi se mota glavom. Istina nisam do sada nikada o tome razmisljao, ali sada kako citam vase postove, nekako su moje male sive vijuge isprovocirane u tome smjeru.

No, tu bih se slozio sa Antocjom da je mozda potreban novi forum ili nesto tako. Dok toga nema dopusticu si luksuz da budem off topic.

Zakon karme (akcije reakcije) kaze kako nasa djelovanja danas, sada, u ovom zivotu, utjecu direktno na nasu poziciju u slijedecem. Ne znam koliko ste upoznati sa time ali to je tako. Postoji citav niz stvari koje predstavljaju poteze koji provociraju losu karmu, a isto tako citav niz onih koji provociraju dobru karmu.

I sada mi je sinula revolucionarna ideja. Zar se ne moze povuci paralela izmedju onih djela koja provocijaju losu karmu i grijeha. Nemojte, me molim vas optuzici za new age remiks.

Rekao bih da su to jedna te ista stvar. Razlika je samo u tome sto se popis krivih djela u Bibliji i popis u Bagvad Giti ili Vedama razlikuju. I postoji jos jedna razlika, a to je posljedica. Gita kaze kako je posljedica losih djela negativna karma koja ce nas u najvecem broju inkarnacija neminovno degradirati iz ljudskog oblika zivota u nesto drugo, dok Biblija kaze kako je posljedica krivih djela pakao.

I apsolutno bih se slozio sa Radagastom. Isus nam je ostavio primjer. Kako izaci iz zakona karme ili po krscanski kako se osloboditi grijeha.

Samo ljudi budimo realni. I jedni i drugi. Koliko zaista zivimo na takav nacin kako je Isus zivio. Ma nema sanse. Ako razmisljam u okviru karme definitivno cu postati ... sta ja znam ... lacosta biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif . Ako razmisljam u okviru grijeha i opet ... ono, necu bit krokodil, vec ce me pojesti krokodili. U oba slucaja crnjak (kako bi rekli dalmosi).

Vec smo pisali o tome kako je covjek pun lose vibre. Radagaste, ti si napisao kako je u nutrini svakog bica u medjuzemlju ili "zemlju" zlo, a to sam primjetio kao stav i u tvojoj knjizi Merry. Dakle, dragi moji forumasi nalazimo se u slijepoj ulici.

Batalimo pricu, kaj je dobro, a kaj nije. Ionako je posljedica koma. Nema sumnje kako i Hindusi i Krscani (mogao bih tu dodati i Budiste) zele napustiti ovu (ja volim reci "grebenu dolinu suza") planetu, ali pod gore navedenim predpostavkama, ja ne vidim izlaz.

Kaj vi mislite o tome?

luthien
Posted: Mar 18 2003, 12:53 PM 814 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

tuathaDEdanan

Group: Members
Member No.: 31

Hej Gomile ja te nebum optuzila za remix, namam takvih predrasuda, osim toga dobro zboris!!
Po meni je inkarnacija cinjenica i sve vezano uz nju. Mogli bi to gledat ovako: Istok kaze radat ces se sve dok ne postignes savrsenstvo, Zapad kaze ici ces u pakao. Zar pakao u tome smislu nebi mogao biti Zemlja? Nikome nije cilj ovdje se inkarnirati, stoga to se moze gledati u neku ruku kao mucenje duse…

Paralela se definitivno moze povuci. Sve sto kazes, radis sve se to odrazava na svemir. I dobro i lose vratit ce ti se. Ono sto sagrijesis to ces u neku ruku i iskusit, da osjetis na sebi sto si ucinio. Cinjenica da je put razvitka TEZAK I POLAGAN. Pa ljudi mi smo ovdje stoljecima i budite uvjereni da smo daleko dogurali…Ali nebi rekla da je u svakom slucaju crnjak!! Izlaz je tu, on je uvijek pred nama, mi smo ti koji ga ne vidimo, ne zelimo vidjeti ili prihavcamo samo male njegove djelice. Znam po sebi koliko je potresno i tesko prihvatiti neke cinjenice o sebi koje ti ne pasu i kako ego (nazovimo to tako) moze urlikat i borit se dok mjenjas svoja DOBRO UTVRDENA kriva uvjerenja. Ko da netko kida djelove tebe!!
Boli zato jer bi nam se zivoti u potpunosti izmjenili?Osjecamo strah od nepoznatog, paniku. A mi volimo sigurnost, stvari dobro ukorjenjene i opce prihvacene, a onda odjednom buuum!! I temelji koje si sagradio padaju kao kule od karata, odjednom neznas ni di si ni tko si. Covjek u takvim stvarima lako skrene(mentalno=poludi, ne?!), zato treba ici polako i sigurno!! Nitko ne kaze da moramo biti Isus, on je dosao da nam pokaze kakvi mozemo biti. Samo da i jedan mali dio njegovog zivota primjenimo na svoj ucinit cemo mnogo. Ako slusamo svoju savjest, stupimo u kontakt sa pravim sobom, ici cemo pravim putem. Naravno TO NI LAKO!!! I necemo se odma oslobodit inkarnacije, necemo uvijek uspjevat u svojim mislima i djelima, ali sa vremenom i iskustvom daleko se moze dogurat i vise nego sto sada mozemo zamisliti. (i regresija tu moze pomoci, objasniti neke postupke, strahove, osjecaje…) Uglavnom, pesimizma ima dovoljno na ovom svijetu, netrebamo i mi tako razmisljat!! Sto cemo izgubit promjenimo li stav u pozitivan? Nista!!!A dobit cemo mnogo. Ja sam mali stvor koji uci i radi na sebi, koji se upoznaje. Primam teske udarce ali i veliku ljubav koja mi daje snagu da idem neprijed. Ucim voljeti svijet, ucim primiti njegovu ljubav, dati mu ljubav, voljeti na kraju krajeva samu sebe. I nije mi lako, moja je galva dosta tvrda!!! Ne pokusavam biti svetica, trudim se biti ja. I ljubav radi svoje, mjenja mene i automatski moju okolinu.
Neki pametan covjek (neznam mu imena) rekao je: Mi smo duhovni samo onoliko koliko volimo sebe.
fakat nam treba forum...
rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif

radagast
Posted: Mar 18 2003, 06:36 PM 834 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Ofucani carobnjak™

Member No.: 19

@ Gomil

Vec smo pisali o tome kako je covjek pun lose vibre. Radagaste, ti si napisao kako je u nutrini svakog bica u medjuzemlju ili "zemlju" zlo, a to sam primjetio kao stav i u tvojoj knjizi Merry. Dakle, dragi moji forumasi nalazimo se u slijepoj ulici.

Joj, ne, sad.gif krivo si shvatio..... nije covjek pun lose vibre... mislim je, ali zato kaj nam je kultura (zapadna) bolesna, ne zato kaj mi jesmo takvi! NISAM REKAO DA JE ZLO U NUTRINI; NEGO - ONO STO NAM JE U NUTRINI IZLAZI NA POVRSINU, pa one frustracije izlaze van..... drugim rijecima, mi smo velikim dijelom odgovorni (mi ljudi) za sve lose i sve dobro na svijetu.... ono u sto vjerujemo postaje istina!
Svatko od nas pomaze ili odmaze ssvijetu prirodi i covjecanstvu. U svakom trenutku. Recimo to ovako, za bilo sto sto radite, mislite ili vjerujete, zapitajte se "Sto bi bilo da svi na svijetu tako rade/vjeruju?" ZATO JE VAZNO VJEROVATI U ISTINU LJUDSKE NEVINOSTI I DOBROTE, svi smo mi Bozja djeca, svi smo mi nevini, a i kad radimo "krivo" cesto to radimo u neznanju! Svi mi znamo duboko u sebi da je laz da je ljudski rod "gresan", da se radjemo u grijehu, da smo slabi, ako te izjave zive u nama, sto mislite kako cemo se ponasati??? "Ja to ne mogu", "ja to ne zasluzujem", "nitko nije savrsen" u sto vjerujemo to cemo i dozivjeti

VELICINA CIVILIZACIJE POKAZUJE MOC LJUDI, ljudi su stvorili civilizaciju jer su izgubili dodir s prirodom, tj , izgubili smo dodir s prirodom jer smo stvorili civilizaciju, a sve to jer smo zaboravili da nam je sve osigurano i da ce se Bog za sve pobrinuti. Uvijek. i zauvijek biggrin.gif

Uostalom, svi oni koji s nama dijele zivotne puteve, cak i da su nas povrijedili, radili su najbolje sto su znali. Radili su ono u sto vjeruju (tipa "batina je iz raja izasla", mos mislit rolleyes.gif )

merry
Posted: Mar 19 2003, 05:43 PM 861 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 7

vidio sam novi topic Radagast - mislim sljedece bi bilo za to -ipak stavim ovdje jer je odgovor za Luthien tongue.gif

Luthien
baš si se trudila ... cool.gif – slažem se s tobom da Numenor vise podsjeća na Atlandidu nego na Egipat. (Netko je mislio da pad egipatske vojske u moru ilustriran je u crnim jahačima koje tone u rijeci (Bruinen) dok Frodo se spasi kroz nje….)

Jasno je da ne napadnemo netkoga osobno kada imamo druge mišljenje – tolerancija je kada je dozvoljeno imati drugo mišljenje i kada možemo i reci: ne slažem se s tobom.... biggrin.gif

Luthien, zaista vjerujem da je Isus jedini put i jedini posrednik izmedju Boga i covjeka – ne jer mislim da je “naša kultura” jednostavno ispravno nego jer to piše u Bibliji.
“Jedan je Bog, jedan je posrednik između Boga i ljudi: čovjek Isus Krist koji dade samog sebe kao otkup mjesto sviju» (1.Timotej 2,5) i «Ja sam put, istina i život- reče mu Isus. - Nitko ne dolazi k Ocu osim po meni.» (Ivan 14,6)
Kada bih vjerovao da nije tako, trebao bih vjerovati da je Isus slagao! On je jedini put, jer je jedini on umro za nase grijehe. Zbog toga kaže Pavao pobožnim Atinjanima: «A sada – zatvorivši ocči nad vremenima neznanja – Bog poručuje ljudima da se svi i svagdje obrate.»

Krščanstvo uopće nije zapadna religija, ono je universalno. U Kini i u Africi ima vise npr. više sljedbenike Isusa nego u Europi.

Isus je došao sa radosnom vijesti. Mislim da nije fer ako bilo koji narod ili bilo koja kultura bude ukrađena te vijesti. On je došao da bi nas oslobodio od grijeha i suda, da bi nam dao sigurnost spasenja i vječni život.
Poganske kulture nisu tako lijepe kako nam se danas čine. Ljudi su živjeli u stalnom strahu od gnjeva bogova. Donjeli su im žrtve (često čak ljudske žrtve!). Za pravi Hindus reinarnacija je užasna patnja iz koje na kraju nema izlaza. Stvarno i njemu je potrebno radosnu vijest!

Bio sam prosle godine u Egipat. Vidio sam “svetinje” drevnog svijeta. Priznajem: fantastična umjetnost. Ali da li smo svjesni da su Faraoni time samo hranili svoj ego. Proglasili su se (slično rimskim carevima) bogovima, ali bili su pun zavisti, ljubomore i straha.
Svaki je htio biti veci od prijašnog Faraona, te je gradio jos veći kip, jos veći hram. Sada smo fascinirani te umjetnosti, ali NAROD je platio svojom krvi! Bezbroj robova su se mucili u pjesku da bi se Faraoni proslavili poput bogova!
Groblje Faraona su bun bogatstva, materijalnim stvarima. U zidovima su urezane bezbrojne molitve koje bi ih trebale osiguravati siguran dolazak u onom svijetu. Kakva je to vjera?
Očito je to bila religija za bogataši i tlacitelji koji su mogli sebi priuštiti sve to. Jao običnom seljaku koji je trebao bez išta putovati u drugi svijet.... To je realna slika te religije. sad.gif

Što se Mojisije tiče. On se nije oslanjao na svoje obrazovanje na egipatskom fakultetu (mada je sigurno imao i neki korist od toga) nego on je bio poslanik Boga svoga oca “Bog Abrahamov, Bog Izakov, Bog Jakovljev.” (Izlazak 3,6)
Također trebas opaziti da se on borio protiv egipatske bogove. Kada se npr. Nil pretvorio u krv ili kada je vladala tama u zemlji Egipatskoj Jahve je ponizio egipatske bogove.
Zlatno tele (prema uzoru Egipćana) bilo je grijeh koji je izazvao Božji sud. Prva zapovijed koji je Bog kroz Mojsije objavio bila je: “Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuce ropstva. Nemoj imati drugih bogova zu meine. Ne pravi sebi lika ni oblicja bilo cega sto je gore na nebu ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im sluzi.“ Ova zapovijed je direktan napad na egipćansku religiju.

Možda trebam još spomenuti da jednom sam mislio slično tebi. Mislio sam da je naivno vjerovati da je Isus jedini put, ali potpuno sam promjenio svoje mišljenje kada sam osobno prihvatio Isusa kao svog Gospodara i Spasitelja....

u sve govorim u mellonskom duhu - postujem svatkog koji ima druge mišljenje (dok me ne spali na lomaču blink.gif )

volim vas sve
merry ph34r.gif

luthien
Posted: Mar 20 2003, 12:24 AM 877 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

tuathaDEdanan

Da Merry, krscanstvo ima sljedbenike svuda po svijetu. Davno a mozda i ne tako davno u proslosti sjecas li se na koji su nacin ljudi postajali K? Nije fer da bilo tko bude zakinut od K., ali nije ni fer da te OBJESE, MUCE i neznam kakve ti sve GADOSTI rade da te NATJERAJU da se okrenes na «PRAVI PUT». Tisuce i tisuce ljudi je ubijano zbog tog pravog puta. Pa i u samoj Europi. F U J !!!Sori stari ali kada se sjetim sto su sve radili, meni se K uopce ne cini ni kao radosna vijest. Zar si zaboravio na Indijance??? Nazivali su ih DIVLJACIMA a bili su VECI DIVLJACI OD NJIH.Dali si procitao pismo indijanskog poglavice bijelom sovjeku???? Pa mene je u tim trenucima bilo SRAM. Mi tako razvijeni, puni znanja, «PRAVI « VJERNICI, koljemo druge, mrcvarimo sve koji ne misle kao mi…Dali su ti poznati Aborigini??? Ti to mozes nazivati poganim plemenima, ali su oni vise duhovni od mnogih tvojih religijskoh kolega. Cast tebi.

Ovo sa Egiptom, blago tebi, bio si tamo…Ostalo – mogla bih napisat postove i postove na temu Egipta. Vidim da onaj dio o rusenju KRIVE slike o njemu u mojem postu si samo galantno ignorirao (ili izbjegao??!!!!)!! Tvoje misljenje zasniva se na tvom znanju. I ja sam jednom tako razmisljala.

Da ti ispricam jednu pricu!! Od kada sam prvi puta cula za Egipat(4/5 razred) svidio me se. Pomisao na njega budila je u meni neki cudan feeling. Feeling postovanja, privlacnosti, mogu reci ljubavi i zelji da o njemu vise saznam (tad sam bila mala pa mi je bilo dovoljno da si pokeljim po sobi slike od sfinge i faraona!!!). Sa vremenom saznavala sam o njemu sve vise i vise.Sve to sa robovima, mucenjem,materijalizmom je u meni uspjelo potisnut (ne ubit) ljubav prema njemu. Dugo sam se smartala K i to ne samo po obiteljskoj crti i kao takvoj naravno da mi se nije svidao «zlocesti» Egipat. Ali samo je promjena stalna pa se je i moje misljenje nakon nekog vremena PONOVO promjenilo. I to naravno pod nekim nonvim saznanjima. Ako imas vremena i volje, procitaj: Elizabeth Haich – INICIJACIJA. Mogu pretpostaviti tvoju reakciju na knjigu, dosta je udarna za nekog sa cisto krscanskim uvjerenjima. Ali i izuzetno dobra za saznati nesto novo. Kada to procitas mozes reci «price za malu djecu» ali i «vidis, vidis ova knjiga objasnjava dosta toga sto vec znam o Egiptu».(Sama knjiga govori mnogo vise od Egipta i svakog koga zanima sve vezano uz duhovnost, covjecanstvo i znanje TOPLO MU JE PREPORUCAM.) Necu ti govorit sto bi to mogao shvatit, to budes uzmes li ju u ruke bez IKAKVIH PREDRASUDA. I kad zavrsis, posudi Robert Bauval & Graham Hancock – SFINGINA ZAGONETKA. To je CISTO znanstvena knjiga o kojoj sam isto govorila u predhodnom postu. Ona RUSI temelje. I ko bi reko (!!!) podudara se sa Inicijacijom. Tj. potvrduje ju.
Jos samo Mojsije, pa naravno da se je borio protiv «egipatskih bogova», ali borio se je njihovim najjacim oruzjem. Zato ga je i Bog poslao tamo DA NAUCI NJIHOVA TAJNA ZNANJA …no ako imas vramena MOLIM TE procitaj barem jednu knjigu. Moglo bi biti interesting!! Pozivam i druge…!!!!

Za kraj: NIKAD nisam mislila da je naivno vjerovati u Isusa. On je jos uvijek Bice koje cjenim, VOLIM, postujem. Tako da nisi nikada razmisljao kao ja. Stari, stvaras krivu sliku o meni!!! Ako ne prihvacam SAMO K to ne znaci da nemam vjere.Nisam izgubljena u svijetu religije, duhovnosti i ne podsmjehujem se svemu i svecemu (to nisam radila ni ko djete od 12 god). Ja i ti prije tvog obracenja bili smo potpuno razliciti. Sada smo mrvicu slicniji!! Kod mene duhovnost i vjera nikad nisu bili upitni. Samo se sa vremenom kristaliziraju i postalju sve jasniji.

luthien
Posted: Mar 20 2003, 12:28 AM 878 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

tuathaDEdanan

Kada govorimo o budizmu, hinduizmu,islamu…to nisu poganske religije:

Nijedna religija NE drzi Knjuceve Neba, niti ce itko biti zauvijek proklet zato sto je usao u crkvu sa sesirom na glavi umjesto bos. Na ulazima u Tibetanske lamasreije stoji natpis: «TISUCE MONAHA, TISUCE RELIGIJA». Vjerujte u sto hocete ako vam je geslo: «CINITE DRUGIMA ONO STO BI HTJELI DA DRUGI VAMA CINI I P R O C I CETE KADA DODE POSLJEDNJI POZIV.»
Neki kazu da se unutarnja spoznaja moze postici samo ako se priklonite ovom ili onom kultu i pritom uplatite znatan prilog (a moze i bez priloga). Zivotni zakoni kazu: «TRAZI I NACI CES».
Knjiga od kuda je ovaj citat plod je drugacijeg zivota, odgoja i obrazovanja prikupljanog po vecim tibetanskim lamaserijama te znanja i spoznaja stjecanih kroz strogo razvijane MOCI (!!!!) i savjesnim sljedenjem Zivotnih Zakona. To znanje kojem su me (pisca!!) naucili davni preci zapisano je u egipatskim piramidama, u visokim hramovima Anda, i u NJAVECOJ svjetskoj riznici okultnih znanja – na visoravnima Tibeta.

T. Lobsang Rampa, «Pecina predaka»

p.s. nemoj da pozelenit na okultno!!!

merry
Posted: Mar 20 2003, 10:07 AM 879 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Luthien
ne zelim dati krivu sliku o tebi, ponekad je tesko pismeno diskutirati - dobro da imamo tolerancija, tako da se ne uvrijedimo.... smile.gif

ocekivao sam da ces mi govoriti o zlocinama "krscana". Potpuno se slazem s tobom, da K svijet nije bas sjajan (blago receno).

ali ja i ne vjerujem u "K" ili u Crkvu kao Božja institucija. (uostalom - sadašnji Papa je u "dominus Isus" , iako veoma ekomenski govori, još jednom je potvrdio da je rimokatolička crkva jedina institucija Božja, i tako obnovio tvrdnje da je zapravo ON glavni Božji posrednik kome se treba svaki čovjek na zemaljkoj kugli podrediti sad.gif sad.gif - JA neću tongue.gif )

Ja vjerujem u Isusa i u ono što je pisano - već je Isus rekao da će mnogi lažni proroci doći u njegovom imenu. oficialna crkve je često prave vjernike spalio na lomaču, zabranila običnom narodu čitati bibliju. Ovi narodi koji su bili silom obračni zapravo i nemaju božju svijetlu, nemaju čisto kršćanstku vjeru nego samo synkretizam koji ne oslobađa.
Kada govorim o sljedbenicima Isusa mislim na one ljude, koji su doživlji osobno duhovno usksnuće, predavši svoj život Isusa, koji sada čitaju Bibliju i žive po njezinim oslobađajućim zakonima. biggrin.gif

Trebam biti kratko je ići ću na poslovno putovanje (znači sloboni ste od mene za otprilike 10 dana biggrin.gif biggrin.gif )

Što se tiče ME - Tolkien, kao ubjeđen kršćanin (nije bio ekumenski orientiran), je pisao o svijetu PRIJE Božje (zvanične) objave (Abrahamu itd). ME je svijet prije našeg vremena.
Namjerno je to svijet bez hramova i religije. Jer ispravna religija samo može biti, kada se Bog direktno objavio (kako to obještava Biblija). Tolkien je vjerovao (sljedivši katoličke teologije, da je Bog svim narodima nešto objavio da bi ih pripremio za evanđelje - kao npr. Židovima je dao pashalno janje da bi poslije mogli shvatiti da je Isus janje Božje koji odstranjuje grijeh svijeta).

Ipak nađemo religiju u Numenor. Tamo je bio JEDAN hram u kojem su ljudi molili JEDINOM Bogu Iluvatar. Pa kada ih Sauron otrovio svojim lažima prestali su se moliti njemu i hram je bio napušten. - Sve to veoma liči na priče iz Staroga zavjeta.

Mozda možemo se jednom vidjeti onda možeš me posuditi onu knjigu što smatraš najsadržanijom u vezi tvoje vjerovanje (nažalost ne živim u Zabrebu ali kadkad jesam u ovom lijepom gradu.) Ja ti preporučujem također jednu knjigu zove se "smrt jednog gurua" pisan od (Brahman) Rabindranath Maharaj. Vjerovatno Gomil bi ti mogao nabaviti.

toliko od mene ljudi - sada moram ići - lijepo je biti s vama
merry
ph34r.gif

Gomil
Posted: Mar 20 2003, 10:50 AM 880 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Pozdrav svima

Ok. Od prije je znano da sam Krscanin i kao takav se predstavljam. No sto to uopce znaci biti Krscanin. Zanimljivo je kako se u doba Novog Zavjeta kada su apostoli hodali zemljom Isusovi ucenici nisu zvali Krscani vec sljedbenici puta (Isusovog puta).

Medjutim, nacin njihovog zivota, vjera koju su imali (NE RELIGIJA - oprostite na velikim slovima), druge oko njih su naveli da ih nekako nazovu. Nevjerni ljudi, ljudi s kojima su zivjeli dali su im naziv Krscani. I to iskljucivo radi njihovog zivota.

S time hocu naglasiti. Covjek se moze zvati kako hoce, ali to ga nuzno ne cini onim s cime se naziva. Nije zlato sve sto sija, niti je Krscanin onaj koji se tako naziva, vec onaj koji slusa i slijedi Isusove upute za zivot. Rijec Krscanin je ustvari epitet koji opisuje onoga koji zivi na odredjeni nacin.

Pravo istinsko Krscanstvo sirilo se propovjedanjem. Tucet apostola okrenulo je tadasnje cijelo Rimsko carstvo naglavacke. Nisu ubijali, nisu mucili, nisu otimali, nisu silovali. Cak sto vise, bili su ubijani, bili su muceni, bili su otimani, bili su silovani. Zašto?

Evandjelje po Luki 12:51-53 "Mislite li da sam došao mir dati na zemlji? Nipošto, kažem vam, nego razdjeljenje. Ta bit će odsada petorica u jednoj kući razdijeljena: razdijelit će se trojica protiv dvojice i dvojica protiv trojice - otac protiv sina i sin protiv oca, mati protiv kćeri i kći protiv matere, svekrva protiv snahe i snaha protiv svekrve."

Ljudi su prezirali Isusa. Nevjerojatno da je to uopce moguce, ali tome je bilo tako. I zato su progonili njegove sljedbenike.

Istinsko Krscanstvo, se nevjerojatno razlikuje od onoga sto mozemo vidjeti pod onim sto se naziva Zapadna civilizacija. Zao mi je da to uopce moram spomenuti, ali danas je poceo rat i zar je moguce da se oni koji su ga zapoceli nazivaju Krscanima. To je sramota. Uvjeren sam da ih Isus nikada ne bi priznao svojima.

Evandjelje po Mateju 5:9 - Blago mirotvorcima, oni ce se sinovima Bozjim zvati.

Bog odbacuje svakoga koji cini takvo sto. Bilo to osvajanje Indijanaca, Kolumbovo otkrice Amerike, Krizarski ratovi, Inkvizicija, moderno ratovanje pod krinkom oslobodjenja svijeta od toboznje opasnosti, itd. Bog takve odbacuje i ne priznaje svojima.

Kako postati Krscanin?

Krscanin se moze postati jedino na taj nacin da se osobno upozna Isus i da se slijedi njegove upute za zivot. U miru i tisini svoje sobe, ili cak to i ne mora biti tako, ali osobno. Prvi apostoli su upoznali Isusa i on im je promjenio zivot. Neki su bili ribari, neki carinici, neki pismoznanci, neki sta ja znam sto. Normalni ljudi, nista posebni, koji su zivili svoj zivot, dok im jednog dana nije dosao Isus - Sin Bozji. Taj susret je promjenio njihove zivote do te mjere da su na koncu bili spremni i umrijeti radi toga. Mogu ih razumjeti.

No hajmo razmisljati. Kada samo pogledate zemljopisnu kartu Hrvatske i kada znate povijest znate da je ono sto vidimo danas nastajalo kroz stoljeca i da nije samo od sebe postalo. Svaki pedalj zemlje obiljezila su raznorazna previranje kroz povijest.

Isto je tako i sa Isusom. Isus nije samo lik iz neke drevne knjige vec je zaista hodao zemljom, i ono sto danas vidimo posljedica je svega sto je nekad bilo. Isus je obiljezio zadnjih 2000 godina povijesti. Vrijeme se racuna od njega u najvecem dijelu planeta. U Engleskom jeziku se kaze Before Christ, i After Christ (BC, AC). Nema sumnje da je Isus obiljezio to vrijeme.

I onda si postavljam pitanje, pa cime? Mnogi veliki ljudi su zivjeli, ali nikome nije kroz povjest dana takva cast. I opet, njegovi sljedbenici su spremni umrijeti u njegovo ime. Kolika fanaticnost, kolika krajnost. Mi sebi to danas ne mozemo pojmiti, jer kod nas je demokracija i takvo sto je gotovo nemoguce, ali nekada je bilo drugacije.

Cime je Isus ucinio takvo sto?

Uskrsnucem. Uskrsnucem je Isus zapanjio tadasnji svijet i to se kao posljedica reflektira sve do danas. Isus je uskrsnuo i nije neki lik sa slike vec je ziv, kao bilo koji covjek na zemaljskoj kugli. Radi toga ga je i moguce osobno upoznati. Jer je ziv. Mrtvi ljudi su mrtvi i to je to. Ali sa zivima se moze razgovarati. Pa ako vec ne razgovarati a ono pisati, citati biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif. Kada su Isusa ubili, njegovi ucenici su se razbjezali. To jasno stoji pisano u Novom Zavjetu. I kada bi Isus zaista bio mrtav, danas ja ovdje ne bi pisao ovo sto pisem, nego nesto sasvim drugo. Ali, Isus je uskrsnuo nakon tri dana. Pobjedio je smrt bas kao sto je bio i rekao da ce biti i time je obiljezio svo vrijeme poslije sebe. Njegovi preplaseni i izgubljeni ucenici, plasljivi i nikakvi, pretvorili su se u silne propovjednike (npr. Pavao). To je djelo zivoga Boga. I on je tada rekao: "Ja dolazim ponovo". Otisao je k Ocu s obecanjem da ce doci ponovo. Nije umro, nego je samo otisao kao na daleki put. I rekao je: "Doci cu ponovo".

Od tuda snaga njegovim ucenicima za sve. Cak i za umiranje, jer ako je Isus uskrsnuo od mrtvih i Krscani mogu. Smrt im ne moze nista. I to je radosna vijest. Smrt vise nema utjecaja na covjeka. Smrt je porazena Isusovim uskrsnucem. Ono, cega se svaki covjek u svojoj nutrini silno boji (bez obzira kakve poglede na svijet imao) je smrt. A Duh Sveti po apostolu Ivanu kaze:

Prva Ivanova poslanica 5:13 - To napisah vama koji vjerujete u ime Sina Božjega da znate da imate život vječni.

Mellon svima.

luthien
Posted: Mar 20 2003, 11:53 AM 882 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

tuathaDEdanan

Napisah ovo prije nego sto sam vidla Gomilov post, pa neznam dali se nadovezuje ili ne. Ovo je vise odgovor na Merrya...

Veli Merry: «Dobro je da imamo toleranciju prem drugima, tako da se ne uvrijedimo» , ja bih nadodala: Mozemo razmatrat misljenja, pokusavati si razjasniti neke cinjenice, diskutirati, no ako imas svoja uvjerenja nebi te trebao povrijedit neciji stav. Bio on provokativan ili ne. Spurotna misljenja mogu ucvrstiti moja. A mogu ih i prosiriti.

To sto Merry govori o K poznato mi je. Dolazim iz obitelji u kojoj je vjera normalna stvar. Cak i kod onih koji se ne nazivaju vjernicima imaju visoko razvijen osjecaj za moral, dobrotu i ljubav. Mugo reci da sam odrasla u vjerskom okruzenju vise nego religijskom iako je i ona vrslia velik utjecaj na mene. Odmalena su mi govorli i ucili me: «Nikad nesmijes reci, to je tako, to je dobro ili lose…To je SAMO tvoje misljenje i nesmijes ga nametati drugima. Mozes reci : Meni je to ok, super ili grozno. Time izrazavas svoje i postujes tude razmisljenje.» I sa tim se u potpunosti slazem i toga se drzim.

Osobno vjerujem u to da covjeku nije potrebna nikakva religija da bi bio duhovno svjestan. Danas je covjeku ona jos uvijek oslonac i to je savrseno u redu, dok got osoba misli svojom glavom.Definitivno sam protiv «slijepe» vjere ili «ja u to vjerujem jer sam tako odgojen i ako su moji preci tako i ja cu». Ljude treba uciti razmisljati, dati im mogucnost da traze i nadu se u onome sto im najvise odgovara. Osobno mi je fenomenalan stav protestantskih crkava. Kod njih se bebe nemogu krstit. Naravno da je djete prihvaceno kao vjernik i na krasan nacin ga vode putevima K. No tek kada odrastu i nauce sami razmisljati moze se uzeti u obzir krstenje. Baptisti to smatraju prekrasnim cinom, ponovnim rodenjem i novim nacinom zivota. Kada recimo ja odlucim da se zelim krstit, pricam sa svojim pastorom, ljudima koji su i teolozi i psiholozi. To su opusteni i prijateljski razgovori (nikakva ispitivanja) u kojima ti oni pomazu da shvatis ozbiljnost tog cina. A sam proces krstenja, prekrasan je. Lici na prva krscanska krstenja, dakle cijeli ulazis u vodu i pod pastorovom rukom zaronis. Divno je to sto u cijelu pricu ulazis potpuno svjestan svoje radnje i cina.

Mellon

radagast
Posted: Mar 20 2003, 06:24 PM 891 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Ofucani carobnjak™

Member No.: 19

Bog odbacuje svakoga koji cini takvo sto. Bilo to osvajanje Indijanaca, Kolumbovo otkrice Amerike, Krizarski ratovi, Inkvizicija, moderno ratovanje pod krinkom oslobodjenja svijeta od toboznje opasnosti, itd. Bog takve odbacuje i ne priznaje svojima.

Mellon, pravedne su tvoje rijeci i pravedno sudis.....ali ja to ne mogu prihvatiti... jer vjerujem u Boga Ljubavi i Milosrdja...... ne vjerujem da bi Bog ikoga ikada odbacio od sebe jer on voli svakoga jednako (svatko je jednako drag Njegovom srcu, nema izabranih naroda, izabranih pojedinaca ni drzava).
Ipak, da bi pravda bila zadovoljena - takvi ljudi takvim postupcima ODBACUJU BOGA OD SEBE. I sve ono sto Bog jest - ljubav, radost, obilje, istina. Oni osudjuju sebe same svojim postupcima (karma). Ja jednostavno ne mogu i ne zelim vjerovati u Boga koji moze mrziti, koji je "Jahve, Bog Ljubomoran i Osvetoljubiv". Ne zelim.... i ne mogu! Nije mi spojivo sa "ljubite neprijatelje svoje" u sto vjerujem - volis li onoga tko tebe mrzi, oprastas mu i ne dajes mu da te povrijedi, volis ga jer igra ulogu "zloceste osobe", a ti imas mogucnost voljeti nekoga i oprostiti mu usprkos njegovoj mrznji. laugh.gif

Ima jedna pjesma od System Of A Down na albumu Steal This Album, zove se Boom i poceli su snimati spot upravo radi ovog rata i ide ovako
"Every time you drop the bomb
You kill the God Your Child has born"
previse prikladno jelda....

merry
Posted: Mar 20 2003, 08:46 PM 895 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

prije nego što odem unsure.gif
Radagast nekako nađemo kod Boga suprotnosti – ali naravno na kraju nisu, nego samo je to njegovo savršenstvo.
Bog mrzi zlo! Zašto? Jer je on dobar! biggrin.gif
Tko god ne ljubi njega i ne stavi njega na prvo mjesto na kraju ce ciniti zlo. sad.gif
Zato je on ljubomoran Bog. Otpad od Njega znaci velike nevolje.
dat cu primjer, da možemo to bolje razumjeti: otac koji je alkoholičar nanosi ne samo štetu sebi, nego i neizrecivu štetu svojoj obitelji. Zato Bog mrzi alkoholizam. mad.gif

Kažeš da Bog ne odbacuje nikoga nego ljudi odbacaju Njega. To si u pravu. Bog voli sve ljude, i nema radosti u smrti bezbožnika. To je zaista super ilustriran u LotR. Ipak, svi ovi koji su odbacili Boga i nisu htjeli milost i pomirenje do gorkog kraja, ce biti odbaceni od Boga. (I to je fenomenalno ilustriran u LotR).

Kada shvatimo da je Bog «ultimativno dobro», onda riječ da je on ljubomoran i da ce kaznit svakog koji je protiv njega, dobije novi izgled. Zlo trebaš kazniti, ako neces kaznit ceš nevine. Uzmi ljude koji siluju djecu, koji ih prodaju za prostituciju (nemoj mi reci da oni cine najbolje što znaju, to je laž), ako njih ne kazniš, cinio si veliki zlocin, predao si im nevine ljude.

Mislim da svi se slažemo (barem kada bi bila u pitanju naša djeca), samo kada čujemo da je Bog sudac, protivimo se. Zašto? On je kadar za to i kao Stvoritelj sigurno ima i pravo za to. Mislim jer nam je nezgodno, svjesno ili nesvjesno znamo da i mi imamo krivicu i da necemo proci Božji sud nekažnjeni.
Ipak Bog nam je poslao svog Sina, da bi on platio kaznu za naše grijehe. Na križu vidiš istovremeno milosrđe i strogost Božju. Pošto je pravedan MORA kazniti zlo, pošto je milosrđan SAM nosi kaznu! kakav je to fantastičan Bog! Kakva je to ljubav!
U takvog Boga mogu i želim vjerovati (iako jednom nisam htio, poput tebe)!
Ne preziri milost Božju poput Sarumana!

u mellonskom duhu
merry
ph34r.gif

Elenna Eleniel
Posted: Mar 20 2003, 11:00 PM 897 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Aegnoriel, heri en Dorthonion

Member No.: 22

uh,cini se da sam uletila medu same velike vjernike blink.gif svaka vam cast,ljudi,na takvoj vjeri.ja nemogu reci da pripadam nekoj religiji ali nisam ni ateist.mislim da ni jedna religija nije potpuno tocna ali ni potpuno kriva.vjerujem da je istina negdje u sredini.jer svaka religija ima svoje proroke,a ako ne vjerujes u tude tko ti garantira da su tvoji stvarno postojali i govorili istinu?ustvari mislim da tolkien dobro prikazuje ljude,kao slabija bica kojima mnoge stvari nisu jasne ili ih krivo shvacaju,i zbog toga trebaju neka savrsenija bica da ih poduce.jedino je pitanje gdje i tko su ta bica danas?mozda bi se i sami ljudi mogli podijeliti na te 2 vrste.ali to ,barem za sad,nemozemo znati.mozda na samom kraju....a mozda nakon smrti...

luthien
Posted: Mar 20 2003, 11:36 PM 901 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

tuathaDEdanan

slazem se sa Elennom u vezi religije i vjere!! smile.gif
Pametne zene!!!! ohmy.gif smile.gif biggrin.gif laugh.gif laugh.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif

Gomil
Posted: Mar 21 2003, 09:13 AM 907 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Radagaste u potpunosti si upravu kada kazes da je Bog milosrdje, ljubav, radost, obilje, istina. Ali to je samo dio price. Ja osobno vjerujem da je Bog i vjecan, sveprisutan, kralj kraljeva, gospodar gospodara, stvoritelj. Isto tako vjerujem da je Bog svet i pravedan.

Kada tome ne bi bilo tako ne bih se mogao pokoriti takvom Bogu. Zamisli Boga koji je ravnodusan na to da netko cini zlo. Taj Bog svojom ravnodusnoscu ne bi bio milosrdan nego nepravedan. I to bi bilo koma. Zamisli da je onaj u koga su uprte sve nade ljudi (bez obzira na nasu nutrinu) nepravedan. U tom slucaju niti ne zelim zivjeti. Jer sve nema smisla. Zivot nema smisla. Zivot se onda pretvara u to da cinimo ono sto nam se u datom trenutku cini najboljim. Drugim rijecima ono sto zelimo.

Upravo radi toga sto cinimo ono sto zelimo, svijet moralno propada sad.gif . Prvi ljudi Adam i Eva su zivjeli u skladu sa prirodom (to nam je svima ovdje zajednicko. Svi ljubimo prirodu). Ali nije civilizacija dovela do ovakvog unistavanja prirode nego grijeh. Pohlepa. Pozuda koja se nalazi u covjeku. Pozuda je i navela Evu da uzme plod sa zabranjenog stabla

Postanak 3:6 - Vidje žena da je stablo dobro za jelo, za oči zamamljivo, a za mudrost poželjno: ubere ploda njegova i pojede.

Ali nije niti bitna Eva, i mi danas vrlo cesto jedemo, radi pozude, sa zabranjenog stabla.

I sada kada ne bi bilo pravednog i svetog Boga kao korektivnog elementa, a onda cemu sve. Takav svijet je zaista besmislen i upravo mu sveti i pravedni, ali u isto vrijeme milosrdni i Bog koji ljubi daje smisao. Ne covjek, ne civilizacija, ne nafta, ne obitelj, ne novac, ne nacija, ne posao, ne karijera, ne sport, ne hobi, ne duhovnost (u smislu lar pur lar), ne ... Samo i iskljucivo samo Bog.

Zamislite da Boga nema. Zamislite da je zaista sve oko nas slucaj. zasto ja zivim? Zasto itko zivi? Bezveze. Uzas. Uzzzaaaasss.

Bog je taj koji zivotu daje smisao. Ali, Bog onakav kakav jest. Milosrdan, ali i pravedan.

Ima jedna zanimljiva slika.

Zamislite da se vozite u autu i prodjete kroz crveno. Zaustavi vas policajac i kaze vam: "Prema clanku tom i tom zakona o sigurnosti prometa na cestama moram vas kazniti sa 500 kuna plus 150 kuna sudskih troškova" (Znam iz osobnog iskustva huh.gif ).

Sto mislite sto bi policajac trebao uciniti da istovremeno bude i pravedan i milosrdan. Mislim, napravili ste prekrsaj i kazna mora postojati. Zakon je jasan i tu milosrdja nema. Svi se slazemo s tim da pravna drzava mora postojati. Svi smo bili sretni kad su policajci ulovili Bandica u prometnom prekrsaju i kad je izgubio poziciju gradonacelnika, jer to je pravedno. Inace imamo mafiju na vlasti. Dakle, pravda nije nesto nepozeljno, vec pozeljno. Pravda i pravednost je dobra stvar.

Dakle ako policajac ne kazni prekrsitelja nije pravedan. Ali opet, ako kazni prekrsitelja nije milosrdan. To je zaita velika dilema. Kako policajac treba pristupiti da bi bio i jedno i drugo?

Ima jedna stvar koju policajac moze uciniti: "Znate, prema zakonu ja vas moram kazniti, ali evo ja placam umjesto vas kaznu jer vam zelim iskazati milosrdje". U tom slucaju bi policajac bio i pravedan i milosrdan.

Ono sto mi tada mozemo napraviti, je prihvatiti to ili reci (radi ponosa u nasem srcu) hvala ne treba.

To je pravo milosrdje. Nije milosrdje, neosnovano oprostiti nekome eto tako. takvo milosrdje iskljucuje pravdu i to je milosrdje koje vodi u propast cijeli svijet. Svaku osobu. Propast.

Bog nije takav. Bog je i pravedan i milosrdan. Pravda i milosrdje su se susreli u Isusu. U Isusu je Bog kaznio grijeh u nama (jednako kao i policajac koji je oprostio prekrsaj, sam plativsi kaznu) i time je iskazao milosrdje nama i pravednost jer kazna se mora platiti.

Radi Isusa, ja danas nisam duzan. Bog mi prasta jer sam prihvatio Isusovu zrtvu. Netko drugi to ne mora. Moze jednostavno reci hvala lijepo ne treba.

Isus je umro i u svoju smrt je na svojim ledjima ponio i moj grijeh. Ali je onda uskrsnuo i pokazao da je njegovim uskrsnucem moj grijeh pobijedjen. I to je radosna vijest. Isus zivi. I jednoga ce dana doci. A kada dodje (obzirom da je u njemu sve uskladjeno, jer grijeh je otplacen) tada ce svijetom vladati ravnoteza. Sklad. Biblija pise o tome. Pise o Isusovom drugom dolasku. Pise da ce lav lezati kraj janjeta, pise da ce dijete zavlaciti ruku u zmijino gnjezdo i da mu nista nece biti, pise da smrti vise nece biti. Pise da ce vladati ljubav, mir i radost. To je svijet u kojem zelim biti. To je moje Medjuzemlje. Priroda, neoskvrnjena, cista, zdrava, onakva kakvom ju je Bog stvorio. O, to je ono cemu se radujem. I danas znam da cu dozivjeti taj dan.

Zaista (po meni) pravednost nije nesto sto nas vrijedja, vec nesto izuzetno pozeljno. Pravednost Bozja, nama, malim ljudima daje smisao.

antocjo
Posted: Mar 21 2003, 05:33 PM 914 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

By the blood of the Lamb is my life kept safe

Group: Admin
Member No.: 5

Pa, evo da se i ja malo očitujem po tom pitanju cool.gif

QUOTE (Elenna Alaniel @ Mar 20 2003, 10:59 PM)
ja nemogu reci da pripadam nekoj religiji ali nisam ni ateist.mislim da ni jedna religija nije potpuno tocna ali ni potpuno kriva.vjerujem da je istina negdje u sredini.

Ima tu istine, jer su religije uglavnom ljudska nastojanja da se dođe do Boga pa tu onda svatko ima svoje zamisli i koncepte: kakav je Bog? zašto je 'daleko'? i kako mu se mogu približiti...

ustvari mislim da tolkien dobro prikazuje ljude,kao slabija bica kojima mnoge stvari nisu jasne ili ih krivo shvacaju

Pogodila si što bi se reklo 'u sridu' biggrin.gif Svi tapkamo u mraku i pokušavamo nešto napipati. A što je najgore (znam da se neki neće složiti) postoji i onaj koji ljude zavodi i vodi ih u skroz drugom smjeru. Ne dolazi sa rogovima i repom ph34r.gif nego, kao što kaže Biblija, kao 'anđeo svijetla'. Nudi i obećaje brda i doline a samo da bi spriječio ljude da dođu k pravoj spoznaji Boga i Isusove pobjede na križu.

2. Korinćanima 4:3-4: "Ako je i zastrto evanđelje naše, u onima je zastrto koji propadaju: u onima kojima bog ovoga svijeta oslijepi pameti nevjerničke da ne zasvijetli svjetlost evanđelja slave Krista koji je slika Božja."

Postanak 3:4-5 "Nato će zmija ženi: 'Ne, nećete umrijeti! Nego, zna Bog: onog dana kad budete s njega jeli, otvorit će vam se oči, i vi ćete biti kao bogovi koji razlučuju dobro i zlo.'"

Pazi samo što kaže: "Ne slušajte Boga, on samo vas sputava. Uživajte u svemu, budite sami bogovi i sami određujte što je dobro, a što zlo..." Svakodnevno iskustvo nam govori koliko je u tome uspio, ma koliko se opirali toj činjenici.

i zbog toga trebaju neka savrsenija bica da ih poduce.jedino je pitanje gdje i tko su ta bica danas?

A što da kažem? Opet u sridu smile.gif Bog je vidio koliko se mučimo i premda je svet i pravedan, pun je ljubavi i milosti i poslao je svog Sina na ovaj svijet.

Ivan 1:9-13 "Svjetlo istinsko koje prosvjetljuje svakog čovjeka dođe na svijet; bijaše na svijetu i svijet po njemu posta i svijet ga ne upozna. K svojima dođe i njegovi ga ne primiše. A onima koji ga primiše podade moć da postanu djeca Božja: onima koji vjeruju u njegovo ime, koji su rođeni ne od krvi, ni od volje tjelesne, ni od volje muževlje, nego - od Boga."

Ivan 3:19 "Svjetlost je došla na svijet, ali ljudi su više ljubili tamu nego svjetlost jer djela im bijahu zla."

Pitanje je samo jesmo li spremni i da li uopće želimo doći na svjetlo?

jer svaka religija ima svoje proroke,a ako ne vjerujes u tude tko ti garantira da su tvoji stvarno postojali i govorili istinu?

Postoji preko 300 proročanstava u Starom zavjetu koji govore o Mesiji napisana više stoljeća prije Krista i sva su se ispunila u osobi i životu Isusa Krista. Od toga gje će biti rođen, kako će živjeti, za koliko će ga izdati, kada i zašto će umrijeti... Dva najočitija poglavlja su Izaija 53 i Psalam 22 za mene jedan od najpotresnijih djelova u Bibliji jer se u njemu može doživjeti što je Isus osjećao dok je išao na križ ohmy.gif

mozda bi se i sami ljudi mogli podijeliti na te 2 vrste.ali to ,barem za sad,nemozemo znati.mozda na samom kraju....a mozda nakon smrti...

Zašto ne već sada, ako je moguće: "To napisah vama koji vjerujete u ime Sina Božjega da znate da imate život vječni." biggrin.gif (1. Ivanova 5:13)

150 replies since Mar 25 2003, 03:42 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (11) < [1] 2 3 4 5 6 ... >
Back to Religije, moral, duhovnost...

[ Script Execution time: 0.0282 ]   [ 9 queries used ]   [ GZIP Enabled ]