Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Pages: (36) < [1] 2 3 4 5 6 ... > ( Go to first unread post )
Buducnost planete Zemlje, it’s the end of the world as we know it
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
antocjo
  Posted: Oct 30 2003, 12:20 PM 16638 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

By the blood of the Lamb is my life kept safe

Group: Admin
Member No.: 5

Onaj topic "Sve ima dvije strane" je postao malo tijesan, pa sam mislio da otvorimo ovaj topic. I inače sam razmišljao da bi o toj temi mogli dosta raspravljati, i sad kad sam vidio kako je krenulo u onom topicu eureka.gif ... zato bih molio da onu raspravu nastavimo ovdje rolleyes.gif

Inače, i Tolkien spominje taj izraz 'na kraju dana' ili nešto tako, pa ako netko zna više neka napiše koji esejić u stilu onih Elrondovih. Možda Elenna rolleyes.gif

Uruk-hai
Posted: Oct 31 2003, 09:20 PM 16883 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Man with a condition..without pills

Group: Members
Member No.: 72

...upitajmo se zašto baš mi mislimo da smo ti koji ćemo doživjet kraj svijeta...:nemampojma:

...pa to su sigurno neki mislili kad su trajali prvi i drugi svjetski rat pa život nastavlja dalje.....

....i sva ta nebiblijska proročanstva me nerviraju jer svake godine druga knjiga sa drugom godinom kraja svijeta..... angry2.gif angry2.gif

merry
Posted: Nov 2 2003, 06:03 PM 16965 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Group: Hosts
Member No.: 7

QUOTE (Uruk-hai @ Oct 31 2003, 08:19 PM)
...upitajmo se zašto baš mi mislimo da smo ti koji ćemo doživjet kraj svijeta...:nemampojma:

...pa to su sigurno neki mislili kad su trajali prvi i drugi svjetski rat pa život nastavlja dalje.....

....i sva ta nebiblijska proročanstva me nerviraju jer svake godine druga knjiga sa drugom godinom kraja svijeta..... angry2.gif angry2.gif

dobro pitanje Uruk
mislim da je to u ljudskoj naravi - nekako treba se sve odnositi na nas....
Antikrist je uvijek upravo ovu facu koji nam danas napravi problem, to je malo naivno, a eth.. takvi smo mi wink.gif

s druge strane je ocekivanje povratka Isusa Krista stvar krscanske vjere - ovo ocekivanje - kada je zdravo, a ne sektasko - nam pomogne da zivim svoj zivot s horizontom vjecnosti, sa spremnoscu uvijek ciniti ispravnu stvar, nekako nas malo oslobodi od ovog zemaljskog ....

merry
Posted: Nov 11 2003, 04:08 PM 17990 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

mislio sam da ovaj post pripada i u ovaj topic biggrin.gif

Novi zavjet, Steffi, pokazuje na sjajnu buducnost booyah.gif crazy.gif innocent.gif whistling.gif innocent.gif crazy.gif booyah.gif

Potom opazih novo nebo i novu zemlju….. Evo stana Bozjeg medju ljudima! On ce stanovati s njima. On ce otrti svaku suzu s njihovih ociju. Smrti nece vise biti; neci vise biti ni tuge, ni jauka, ni boli, jer stari svijet prodje. … Evo sve cinim novo. Otkrivenje 21, 1-5

Ali mi ocekujemo prema njevogu obecanju, nova nebesa i novu zemlju GDJE PREBIVA PRAVEDNOST. 2. Petrova 3,13

Ta cijelokupno stvorenje ustrajno iscekuje ovo objavljivanje sinova Bozjih – stvorenje naima bijase podvrgnuto ispraznosti, ne svojevoljno, nego od onoga koji ga podvrgnu (to je moj citat koji navedes) – U NADI da ce se i samo stvorenje osloboditi robstva razpadljivosti da sudjeluje u slobodi slave djece Bozje. . Rimljanima 8,19-21

Novi Zavjet nas uci: da je kraj ove tuzne povijest ipak biti spasenje
spasenje za cijelo stvorenje
naravno Novi Zavjet prorece i velike katastrofe: ratove i unistavanje stable, rijeke i more, diktaturska vlast koja ce kontrolirati cijelu trgovinu….i izgleda da se ova prorocanstva sve vise ispunjavaju - to je strasno i zastrasujuci ali ipak to nije kraj

Ponovo ne mozemo nadji lijepsu ilustraciju nego LotR: Sauron i Mordor se ujedinjede da bi unistili sve sto je lijepo i bozansko i brzo napreduju i izgleda da ce uspjeti, ali na kraju dodje spasenje i poslije ovih uzasa svijet je lijepsi kao prije.

Siguran sam da ce se upravo tako desiti jer na kraju svih ovih prorocanstava pise:
“ove su rijeci pouzdane i istinite; Gospodin Bog koji nadahnjuje proroke, posla svog andjela da pokaze njegovim slugama sto se ima uskoro dogoditi.” Otkrivenje 22,6

Galad
Posted: Nov 11 2003, 07:50 PM 18004 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Narcissus in Chains

Member No.: 75

Slazem se s onim..novo doba..apokalipsa nije nuzno kraj svijeta.. vec mozda samo kraj starog poretka stvari!

merry
Posted: Nov 12 2003, 09:25 AM 18048 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

otprilike tako smile.gif

elrond
Posted: Nov 20 2003, 12:42 PM 18715 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 29

merry Posted on Nov 11 2003, 03:07 PM
Ponovo ne mozemo nadji lijepsu ilustraciju nego LotR: Sauron i Mordor se ujedinjede da bi unistili sve sto je lijepo i bozansko i brzo napreduju i izgleda da ce uspjeti, ali na kraju dodje spasenje i poslije ovih uzasa svijet je lijepsi kao prije.

da, slažem se, ali samo djelomično, stvar je u ponavljanju
, povijest Međuzemlja (naravno i ljudska povijest), govori nam da nakon , uvjetno rečeno jedne pobjede Dobra nad Zlom, ide pauza" od , pa recimo par stotina godina, u kom Morgoth skuplja snagu, regenerira se i opet se pojavljuje negdje drugdje s starim ciljem , (da postane kalif umjesto kalifa), on želi vladati Međuzemljem, cilj je isti, ostalo su "nijanse".
što se tiče odnosa Saurona, Sarumana, Mordora, stvari su puno kompleksnije naravi, uostalom zato je i naziv djela "gospodar prstenova",
jednina, nikako množina, jer....Prsten je samo jedan i jedini, vlasnik je samo jedan, nema tu ustupaka, koalicije, demokracije....
što se tiče apokalipse, nestanka svjeta, kataklizme, opise nalazimo ne samo u Lotr-u primjera radi..."Uspon i pad Numenora"-ljudi zaratiše sa vilenjacima, zbog zavisti, besmrtnosti, uzrok, naravno Melkor, kod tolkiena ima dosta primjera koji ilustriraju navedeno,
dok je god Međuzemlja, bit će borbe Dobra i Zla, a budućnost planeta ME, ups Zemlje, ovisi, ponajviše o nama samima, to je ono što budi nadu, ali i _zabrinjava.

Uruk-hai
Posted: Nov 20 2003, 08:28 PM 18735 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Man with a condition..without pills

Member No.: 72

QUOTE (Galad ~elven prince~ @ Nov 11 2003, 07:50 PM)
Slazem se s onim..novo doba..apokalipsa nije nuzno kraj svijeta.. vec mozda samo kraj starog poretka stvari!

....ja ipak mislim da to nije tako...ako malo bolje i pažljivije počitaš Mateja i ono što Isus njemu govori o kraju svijeta shvatit ćeš da to nema veze sa bilo kakvim poretkom(a kamoli političkim)..... smile.gif

...eto nadam se da sam te uputio u dobro štivo...usput jel ideš ti redovito na mise jer to je bilo neku nedjelju, tak sam i ja upućen u tu isusovu priču.. booyah.gif

elrond
Posted: Nov 22 2003, 03:17 PM 18899 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 29

merry Posted on Nov 22 2003, 07:47 AM
Nemam sad vremena traziti sve citate. ali mislim trebamo uzeti u obzir, da je Tolkien ipak bio krscanin i da je izjavio da njegovo djelo "fundamentalno katolicko" to mu je bilo tako vazno, da je to dao cak provjeriti od jednog Isusovaca.
Tako da nikako ne mogu vjerovati da je pisao o NEPRESTANOJ borbi. Ova borba je neprestano - i u tome se slaze dok ME postoji, ali i u Sil/LotR vidis da postoji sigurna nada u "novu zemlju i nova nebesa".

tolkien je bio kršćanin, da to je ok, ali ono sa čim se ne slažem je izjava da je "fundamentalno katoličko", možda je rečeno van konteksta, jer motivi nastajanja tolkienovog djela su filantropski, domoljubni, isto tako stoji jedan tolkienov citat:
"Imao sam namjeru napraviti, manje-više povezane legende,
koje bi se protezale od velike i kosmogonijske, do nivoa romantične bajke....koju bih posvetio jednostavno Engleskoj, mojoj voljenoj postojbini"
kraj citata
stoji još jedna činjenica, da je Lotr, tolkienovo djelo općenito, komercijalizirano i eksploatirano do krajnjih granica, ambicije tolkiena kao pisca kretale su se više, ciljano, prema publici koja je fascinirana mitom i folklorom, merry, tolkien je htio stvoriti mitologiju za Englesku, u njegovom djelu nalazimo kako biblijske motive tako i alkemiju, orijent, pretkršćanske elemente, prije Krista, Muhameda, on je bio kršćanin, nesumljivo to je imalo uticaj na kreiranje likova i svijeta ME, ali isti slučaj utjecaj imali su i mitovi ostalih naroda, motivi tolkiena kao pisca, kreatora ME su domoljubni, ali svojatanje da je to fundamentalno, jednostavno ne slažem se sa time.

Varda
Posted: Dec 3 2003, 07:17 PM 20066 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

V a l i e

Member No.: 83

QUOTE (Ezekiel @ Dec 2 2003, 11:41 PM)
ma stvar je u tome da nas planet kao planet jos uvijek ne dozivljava. inace planet je ziv (alive). u onom momentu kad shvati da smo opasni pobrinut ce se na svoj nacin (citaj ledeno doba ili tak nekaj).

A-a! Ovaj planet odavno je izgubio dusu i ono sto ga je do nedavno cinilo takvim kakav je. Mrtav je, finito, muerte....osudjen od samog postojanja covjeka na propast mad.gif i bolest sad.gif Pobrinut ce se sam za sebe kazes - o da - uz nasu malu pomoc bilo u zraku, bilo na kopnu ili u vodi ili pod vodom i pod zemljom - BUUUUUUUUUUUM i onda mrak - vjecni mrak sad.gif

radagast
Posted: Dec 3 2003, 08:23 PM 20078 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Ofucani carobnjak™

Member No.: 19

QUOTE (Steffi @ Dec 3 2003, 06:16 PM)
QUOTE (Ezekiel @ Dec 2 2003, 11:41 PM)
ma stvar je u tome da nas planet kao planet jos uvijek ne dozivljava. inace planet je ziv (alive). u onom momentu kad shvati da smo opasni pobrinut ce se na svoj nacin (citaj ledeno doba ili tak nekaj).

A-a! Ovaj planet odavno je izgubio dusu i ono sto ga je do nedavno cinilo takvim kakav je. Mrtav je, finito, muerte....osudjen od samog postojanja covjeka na propast mad.gif i bolest sad.gif Pobrinut ce se sam za sebe kazes - o da - uz nasu malu pomoc bilo u zraku, bilo na kopnu ili u vodi ili pod vodom i pod zemljom - BUUUUUUUUUUUM i onda mrak - vjecni mrak sad.gif

Ma, ZIHER doh.gif
No way
Ljudi nisu toliko opasni, niti vazni. Niti losi. Samo umisljeni da su neka bitna sila, da mogu unistiti planet. BUUUUU hah.gif NO WAY!
Nije dozvoljeno. Dozvoljeno je da covjecanstvo krepa, ali ne i planet. nismo toliko bitni, ako necemo biti ono za sto smo namijenjeni, nece nas biti, planet ce se pobrinuti da nas zamijeni necim funkcionalnijim.
Nije problem u ljudima nego u ponasanju tj. KULTURI I CIVILIZACIJI koje nas cijeli zivot siluju idejama da je covjek VRH evolucije (kao da cijela evolucija postoji da bi na kraju nastao covjek), da ljudi imaju pravo... cak, cak OBAVEZU OSVOJITI PLANET i NJIME VLADATI. LJUDI SI UMISLJAJU DA POSJEDUJU ZIVOTINJE,
rotfl.gif
LJUDI SI UMISLJAJU DA POSJEDUJU ZEMLJU,
rotfl.gif
LJUDI SI UMISLJAJU DA POSJEDUJU ZRAK, VODU....PLANET.
rotfl.gif rotfl.gif rotfl.gif
ne svi ljudi civilizirani ljudi. umisljaju da posjeduju ZIVOT. conf44.gif

a ne posjedujemo ni vlastita tijela!

ja se ne zabrinjavam, jer znam da ce se Bog/svemir/priroda/planet pobrinuti za sve, mene i druge, znam da je svijet vrlo relativan
ako mislis da je svijet zlo mjesto puno pokvarenih ljudi koji su sebicni i egocentricni - takav svijet ces i dobiti
ako mislis da je svijet predivno mjesto puno raznolikosti, ljudi koji su susretljivi, kreativnoi, iskreno dobri i odgovorni prema sebi i drugima, to ces i dobiti
ja svijet vidim kako mjesto koje se uvijek mijenja na kojem ljudi imaju svoje mjesto, ali ni po cemu nisu IZNAD plijesni, mrava, planktona, slonova ili balegara. vidim kako se lagano raspada civilizacija koje ljude drzi zarobljene i kako ljudi polako shvacaju u kakvom su mraku i slijedeci svjetlo oslobadaju svoje duse iz crne rijeke "civilizacije" koje tece prema katastrofi. katastrofi za civilizaciju. jednog dana ce ovo doba zvati MRACNIM!!!!!!!!!!!!!!!!!

merry
Posted: Dec 3 2003, 10:16 PM 20088 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Radagast:
sto ja ne mogu shvatiti, kako kazes da problem nisu ljudi nego civilzacije - kao da je civilzacije nesto odvojeno od ljudi.
civilizacija to su ljudi - kada je ona losa onda su ljudi losi, jer ljudi cine civilizaciju

radagast
Posted: Dec 4 2003, 05:14 PM 20230 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Ofucani carobnjak™

QUOTE (merry @ Dec 3 2003, 09:16 PM)
Radagast:
sto ja ne mogu shvatiti, kako kazes da problem nisu ljudi nego civilzacije - kao da je civilzacije nesto odvojeno od ljudi.
civilizacija to su ljudi   - kada je ona losa onda su ljudi losi, jer ljudi cine civilizaciju

Ma, nikako.
Civilizacija je oblik kulture. Skup pravikla, normi, zakona.... uglavnom belj.gif
Salim se biggrin.gif
Ali stvarno, ljudi NISU civilizacija. Ljudi su postojali prije civilizacije, postojat ce i nakon nje. Nasa civilizacija je nacin zivota za koji mnogi misle da je NAJBOLJI i JEDINI nacin zivota za covjeka bonk.gif bonk.gif bonk.gif
Ne postoji jedan jedini najbolji nacin zivota.
Civilizaciju stvaraju VODJE ljudi i onda ljudi slijede vodje i slijede pravila i stvaraju civilizaciju. Onakvu kakva su pravila. Ako su pravlia losa, losa ispadne civilizacija. Vidis, ne moraju ljudi biti losi da bi civilizacija ispala losa.
Dovoljna su glupa pravila i ideje.

Npr....
Ljudi su posebna vrsta bica na ovom planetu i IZNAD ostalih
Nema dovoljno hrane,novaca, zivotnog prostora... za sve ljude na svijetu
Razvojem zivota na planetu i evolucijom dolazimo do covjeka (finito, nema daljnjeg razvoja)
Zivjeti treba ovako: rodis se, ides u skolu, pokoravas se pravilima, ne mislis svojom glavom, ides u srednju skolu, pokoravas se pravilima, ne mislis svojom glavom, ides u vojsku i pokoravas se pravilima, ne mislis svojom glavom, ides na faks pokoravas se pravilima, pomalo mislis svojom glavom, i onda imas izbore koji su cista iluzija da nesto mozemo promijeniti, nades si posao i mjesto u drustvu,pokoravas se pravilima, ne mislis svojom glavom....................... i onda umres
a zivio si gledajuci druge, slusajuci druge, imitirajuci druge i slijedeci druge.

Think for yourself, question authority!

Tko se usudi tvrditi da su ljudozderska plemena losa zato sto se ko nas ne gleda blagonaklono na jedenje ljudi?! To je SAMO NASE MISLJENJE!!!

Edited by radagast - Dec 4 2003, 04:14 PM

Boromir
Posted: Dec 5 2003, 11:16 AM 20333 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Ranger of the North

Member No.: 48

QUOTE (radagast @ Dec 4 2003, 05:13 PM)
Ali stvarno, ljudi NISU civilizacija. Ljudi su postojali prije civilizacije, postojat ce i nakon nje.

smilie.gif ...Radagaste, samo jedna antropološka notica... gdje god postoji suživot dvaju ili više osoba - to je službeno oblik civilizacije. Ona može biti primitivna ili složena (nemoj odmah čitati: bolja - lošija rolleyes.gif ) ali je pogrešno misliti da je u nekim šlućajevima nema. cool.gif

radagast
Posted: Dec 8 2003, 01:22 PM 20792 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Ofucani carobnjak™

QUOTE (Boromir @ Dec 5 2003, 10:15 AM)
smilie.gif ...Radagaste, samo jedna antropološka notica... gdje god postoji suživot dvaju ili više osoba - to je službeno oblik civilizacije. Ona može biti primitivna ili složena (nemoj odmah čitati: bolja - lošija rolleyes.gif ) ali je pogrešno misliti da je u nekim šlućajevima nema. cool.gif

A sto bi znacilo
"NEcivilizirana drustva" ????

530 replies since Oct 30 2003, 12:20 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (36) < [1] 2 3 4 5 6 ... >
Back to Religije, moral, duhovnost...

[ Script Execution time: 0.0245 ]   [ 9 queries used ]   [ GZIP Enabled ]