Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Pages: (8) < 1 [2] 3 4 5 6 7 ... > ( Go to first unread post )
Problem patnje, dobar Bog i ljudska patnja?
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Hamm
Posted: Jul 5 2005, 08:01 AM 335427 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Make a final stand and die with a Beer in your hand

Group: Members
Member No.: 263

QUOTE (Lady Gladden @ Jul 5 2005, 07:52 AM)
mislim da se meni to dogada. ne mogu shvatiti cemu toliko patnje i zasto dragi Bog uzima k sebi dobre ljude pune ljubavi, postenja, milosti. a pusta zle da kroce i dalje muce i maltretiraju sve oko sebe, bilo psihicki bilo fizicki.
zasto dopusta najgore muke? jeli to samo put do Njegova kraljevstva ili sto???? nije posteno, nije ni najmanje

Da vidiš vrlo zanimljivo. To sam ja jednom pitao svecenika i samo mi je odgovorio..čundi su putevi božiji...to svi kažu...ili ce ti ovdije izvuci enki citat iz biblije...ako je to put do njegova kraljevstva...onda je na želim biit dio toga...

Jednom mi je palo na pamet...moza je ideja glupa a mislim vjerojatno je ali uglavnom: što ako je Bog u kjeg vjerujemo zao bog a Lucifer dobar Bog. Jer na kraju krajeva Bog je taj koji je dao ubiti svog sina. A Lucifer nije ništa napravio nego je samo htio doci na mjeto Boga. A i Lucifer u prijevodu znaci "svijetlonoša". Poznato je da pobjednici pišu povijest. Ajmo reci da postoji i Bog i Đavao aka. Lucifer. Bog je pobjednik u tom nastalom ratu. A poznato je da pobjednici pišu povijest (Biblija). Khm...ne znam kolko ovo sve ima smisla puzzled.gif

merry
Posted: Jul 5 2005, 08:34 AM 335446 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Group: Hosts
Member No.: 7

kome sad odgovorim? hamm ili Lady Gladden?

jer oba pitanja -zahtjevaju izcrpan odgovor.....

nek odlucuje vitesko ponasanje.... ladys first wub.gif

vjera poljuljana? Da , mislim da ne postoji istinska vjera koja nece proci kroz krize - to je bas zanimljivo u Bibliji, jer tamo pogotovo svi velikane vjere idu kroz takve krize.

zasto? jer istinska vjera -upravo nije "opijum za narod" , nego istinska vjera shvaca ozbiljno obecanje vjere, trazi istinu i zbog toga od vremena na vrijeme "provjeri" svoju vjeru.

Patnja su teski izazov vjere u dobrog Boga. Zanimljivo je da neki ljudi u svojim patnjama otpadnu od vjere dok drugi u svojim patnjama nadju vjeru.

Osobno sam dozivio da sam u najvecim patnjama bio puno blize Bogu. Kada sam bio na grobu svoga brata ili kada nisam znao ima moju zenu tumor u mozgi (hoce li umrijeti) onda sam tako snazno osjetio Bozje prisustvo i utjeha da to ne mogu opisati. Znao sam ON je TU.
To je moje osobno iskustvo.

Ali time patnje nisu zavrsili u mom zivotu. I upravo prosle godine sam se puno bavio ovom pitanjem. Bog mi je dao puno odgovore u Bibliji u knjigama koje sam citao. Hvala Bogu - Ham - Bog ima vise i dublji odgovori nego "cudni su Bozji putevi".

Ali kako sve to iznjeti na post? onda bi odgovor ponovo bio povrsan.
Eto par Biblijskih mjesta u kojima je pitanja o patnji tretirana:
Novi Zavjet:
Isusov zivot, njegove patnje na krizu
Rimljanima 5,1-10
Rimljanima 8,18-21
Rimljanima 8,28-30
Rimljanima 8,35-38
2.Korincanima 1,3-10
itd. itd.

Stari Zavjet:
Job
Psalmi
Jeremija (djelimicno) i Tuzaljke
Habakuk
itd. itd.

vidite tema je opsirna jer je sazeta i slozena - puno toga tek mozemo razumijeti kada sami idemo kroz patnje. Naravno ja bih mogao preporuciti i izvrsne knjige o ovoj temi. Samo ne znam da li postoje na hrvatskom.

Lady Gladden
Posted: Jul 5 2005, 08:43 AM 335452 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

...leading lady...

Member No.: 78

QUOTE (merry @ Jul 5 2005, 09:33 AM)

1. nek odlucuje vitesko ponasanje.... ladys first wub.gif

2. Zanimljivo je da neki ljudi u svojim patnjama otpadnu od vjere dok drugi u svojim patnjama nadju vjeru.

3. Kada sam bio na grobu svoga brata ili kada nisam znao ima moju zenu tumor u mozgi (hoce li umrijeti) onda sam tako snazno osjetio Bozje prisustvo i utjeha da to ne mogu opisati.
Znao sam ON je TU.

4. Ali time patnje nisu zavrsili u mom zivotu.

1. hvala... hug.gif

2. mislis na nacin poput neke utjehe? unsure.gif laicki receno- to je sve dio nekog veceg plana?

3. zao mi je da si kroz sve to prosao... sad.gif nadam se da je sada situacija bolja... hug.gif

4. to je ono sto mene muci.... sad.gif konstantno samaranje ruznim, ruznim stvarima koje ne bih pozeljela ni najgorem neprijatelju... no.gif trazim smisao u tome, ali ga nikako ne mogu pronaci.

merry
Posted: Jul 5 2005, 01:20 PM 335885 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

QUOTE (Lady Gladden @ Jul 5 2005, 08:42 AM)
QUOTE (merry @ Jul 5 2005, 09:33 AM)

1. nek odlucuje vitesko ponasanje....  ladys first  wub.gif

2. Zanimljivo je da neki ljudi u svojim patnjama otpadnu od vjere dok drugi u svojim patnjama nadju vjeru.

3. Kada sam bio na grobu svoga brata ili kada nisam znao ima moju zenu tumor u mozgi (hoce li umrijeti) onda sam tako snazno osjetio Bozje prisustvo i utjeha da to ne mogu opisati.
Znao sam ON je TU.

4. Ali time patnje nisu zavrsili u mom zivotu.

1. hvala... hug.gif

2. mislis na nacin poput neke utjehe? unsure.gif laicki receno- to je sve dio nekog veceg plana?

3. zao mi je da si kroz sve to prosao... sad.gif nadam se da je sada situacija bolja... hug.gif

4. to je ono sto mene muci.... sad.gif konstantno samaranje ruznim, ruznim stvarima koje ne bih pozeljela ni najgorem neprijatelju... no.gif trazim smisao u tome, ali ga nikako ne mogu pronaci.

1. drago mi je hah.gif

2. da - i jos vise....

kada procitas navedene Biblijske citate vidis da su patnje pravednika uvijek dio veceg plana. (patnje gresnika su poslijedice njegovog ponasanja) Ovaj plan tek mozemo u vjecnosti potpuno shvatiti, ali ponekad cak u ovom zivotu.
Ponekad nam nesto lose, na kraju ispadne dobro: Npr. moja zena je jednom na odmoru na more slomila nogu. Zbog toga nije mogla ici na plazu, zbog toga je upoznala ljudi s drugog satora. Ovi ljudi su bili prijatelji od mene, oni su je pozvali da dodje jednom u Svicarsku. Samo zbog toga smo se upoznali. I danas smo sretni. Znaci sve je pocelo sa nesrecom.

To je samo jedan primjer kako Bog moze i hoce patnje pretvoriti u nesto veoma lijepo. Mnogi su kroz patnja tek dosli u osobno spoznavanje Isusa. Pa oni ce Boga biti vjecno zahvalni za to.
A onda ima stotine price bez odgovor na "zasto?" ali Bog obecava da u vjecnosti cemo sve razumijeti. To meni vise nije blitka utjeha, jer sam stvarnost te istine vec dozivio.
Najveci primjer u ovome nam je Isus, koji je utjelovljeni Bog. On je patio ali svojom patnjom nas je spasio. Iz najvece tragedije je postalo najvecu slavu.
o tome bih jos vise..... brise.gif

ali da jos kazem onu drugu tacku: pored toga da patnja pravednika sluzi vecem planu ima jos vise: covjek moze u patnjama i dozivjeti zajednistvo s Bogom - jer je ON "blizu onima skrusenog srca", jer je ON "Bog utjehe i milosrdje" i jer je ON sam patio.

3. situacija je bolja .... ali nikada ne znas

4. naci smisao: ja vidim da mogu naci smislu u Bozjoj rijeci - no nazalost ona ne pruzi "instant-rjesenje".
Biblija zaista puno govori o patnjama, ali to nije samo da to citamo i intelektualno pokusavamo shvatiti. Nesto mozda mozemo razumom shvatiti, ali tek kada slijedim Krista, kada zivim po njegovim zapovijedima, tek onda cu s vremenom sve vise upoznati Boga, tek onda ce mi rijec biti vise i vise ziva rijec. i onda dobijem odgovore - ne uvijek, ali cesto.
Naravno ponekad nam Bog daje i odmah odgovor kada VAPIMO njemu.

toliko - u kratko - blush.gif

freya
Posted: Jul 5 2005, 01:24 PM 335888 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

no title today

Member No.: 361

Čitajući knjigu "Isus naša sudbina" naišla sam na neke odgovore na pitanje : zašto patnja?

A sve se svodi na to da nam patnja i tjelesna i duševna, nije dana bez razloga yes.gif Nažalost, taj razlog je često vrlo teško prepoznati, a jednako ga je teško i prihvatiti nakon što ga se prepozna i pomiriti se s time sad.gif
Za to je potrebna bezgranična vjera u Boga, povjerenje, predavanje i ljubav wub.gif

Kad jednom uspijemo doći do toga i potpuno se predati Bogu, zaista potpuno i patnja dobiva svoj smisao.

merry
Posted: Jul 5 2005, 01:26 PM 335891 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Hamm u vezi dobrog sotone i zlog Boga

prvo sto trebas znati Bog Otac i Bog Sin su jedno- Bog je jedan. Zbog toga kada je Isus patio radi nas. Sam Bog je patio. Bog je platio nasu krivicu, nasu paklu.
Samo po tome vidis da je ON dobar i da nas istinsko voli.

S druge strane je sotona - on je bas budalo poput Melkora, nista nije stvorio samo moze krasti i kvariti, a ocrniti Onoga koji je samo dobar.

Kada zelis znati tko je sotona u stvari a ne zelis citati Bibliju eto:
"Symathie for the Devil" Rolling Stones
"Melkor u Silmarillionu" Tolkien
"Djavolji advokat" Al Pacino
ili procitaj nasu knjigu "poruke... " i tamo dobijes jasnu sliku o nasem neprijatelju ph34r.gif

zeljkica
Posted: Jun 21 2006, 05:23 PM 564832 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Sing to me.

Member No.: 472

ne znam ako se o tome već tu pisalo i ako je ovo pravi topic (ispričavam se ako nije), ali nešto me zanima...

kako Bog zna tko treba umrijeti u nekom određenom trenutku?
je li to nešto što je "određeno" već kod rođenja ili se to "određuje" prema načinu života (mislim da to nije) ili kako?
ili vrijeme smrti uopće nema veze s Bogom?

pitam zbog nedavnog događaja koji mi se dogodio, a zaista ne razumijem zašto.

hvala na odgovoru.

flowers
Posted: Jun 22 2006, 04:50 PM 565606 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

waiting for Aslan

Member No.: 442

Evo sto ja mislim blush.gif

Bog nam je dao zivot i on ga ima pravo i uzeti. Znaci ako Bog hoce, sad mi ima pravo uzeti dah, kad ovo tipkam.
Ako ga uzme, On najbolje zna zasto ga je uzeo, mi mozemo samo nagadati. conf44.gif Mozda bi se u buducnosti dogodilo nesto jos gore s tom osobom pa je bolje da ju je Bog uzeo sad.

Evo i primjera iz Narnije:

"Understand, then, that it would have healed her; but not to your joy or hers. The day would have come when both you and she would have looked back and said it would have been better to die in that illness."

imladris
Posted: Aug 22 2006, 10:47 PM 598765 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Frigga

Member No.: 633

postavit cu vam jedno pitanje koje su vjerojatno postavile tisuce ljudi prije mene a i postavit ce ga jos tisucu,ali eto,zelim cuti vase misljenje jer ga cijenim- kako vi mozete "opravdati",odnosno sto mislite zasto Bog,kao krajnje i jedino istinsko dobro,koje brine o svojoj djeci,voli ih i zeli jedino najbolje za njih, dopusta sve ove tragedije u svijetu?zasto se cini kao da je digao ruke od svijeta?
jedno vrijeme dok sam bila mlađa me "zadovoljavao"odgovor-pa covjek ima slobodnu volju i sam je kriv sto se to sve dogodilo,ali mi to nije dovoljno.Dugo sam razmisljala o tome.Istina,dao nam je slobodnu volju,ali moze utjecati na nas i nasa djela.Jer da ne moze ne bi bio svemoguc. Pa zasto to onda ne radi?zasto ne pomogne svim ljudima da uvide svoje greske i prestanu ciniti zlo?

Edited by imladris - Aug 22 2006, 10:47 PM

Silmoshan
Posted: Aug 23 2006, 10:21 PM 599190 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Rider of the Mark

Member No.: 65

Još jednom ispočetka...

Da, zlo u svijetu postoji zahvaljujući slobodnoj volji koju Bog ne želi ukinuti jer je čovjeka stvorio da bi imao sebi-donekle-ravnopravnog prijatelja. Ravnopravnog u rasuđivanju i poznavanju dobra i zla...

Kao i ti, kad biraš prijatelja, biraš nekoga tko je kao ti...

Čovjek uviđa svoje greške, što mu je dar od Boga, ali čovjek zbog slobodne volje često odabire grijeh, ali ne zato što Bog ne čini ništa za čovjeka već jer je grijeh lakši a nerijetko i slađi... Očekivati da će ljudi presteti griješiti bi bilo jednako očekivanju Utopije... ali ja to vidim i malo drugačije... sve dok je grijeh protiv čovjeka, tipa neka fora da nekome podmjestiš nogu dok ovaj trči i padne na nos pa se svi nasmiju i sutradan ti ovaj vrati pa se opet svi smiju... to čini život zanimljivim... Kad bi svijet bio savršeno dobar, čini mi se da bi bio i potpuno dosadan... ma koliko pravedan... I mislim da to i Bog vidi i razumije i oprašta...

Tragedije... Lagan odgovor bi bio čovjek je kriv... ali nije sve u tome... Sjetimo se Joba, Bog nekad dopušta kušnje da bi nam produbio vjeru i na kraju, što su sva zla ovog svijeta ako me čeka život vječni...

Pa da mi je i dolinom smrti proći...

Ali pogledajmo prirodne katastrofe... Bog je u stvaranju prirode učinio jednu veliku stvar, natjerao nas je da ovisimo o njoj... Sjetite se velikog Tsunamija prije koju godinu... Sjetite se koliko je malo životinja stradalo... Ljudi su stradali jer su bili znatiželjni, zabadali nos tamo gdje mu nije mjesto... i tu leži dio krivnje, tj. na čovjeku a ne samo na Bogu koji to dopušta...

imladris
Posted: Aug 23 2006, 11:00 PM 599295 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Frigga

QUOTE (Silmoshan @ Aug 23 2006, 10:21 PM)
Kad bi svijet bio savršeno dobar, čini mi se da bi bio i potpuno dosadan... ma koliko pravedan... I mislim da to i Bog vidi i razumije i oprašta...

a zar to nije bio prvotni Bozji plan? edenski vrt?

antocjo
Posted: Aug 25 2006, 08:49 AM 599705 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

By the blood of the Lamb is my life kept safe

Group: Admin
Member No.: 5

u vezi patnje: zaista preporucam ono predavanje na koje je flowers ukazala, evo direktni link, i ovaj post

sto se tice Edenskog vrta preporucam ovaj post, a usput i ovaj smilie.gif

bye.gif

imladris
Posted: Aug 25 2006, 11:02 AM 599769 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Frigga

nisam bas pretjerano zadovoljna odgovorima,ali nema veze,to su neka pitanja na koja mislilm da nikad necu dobiti zeljeni odgovor...a i nema smisla raspravljat o nekim pitanjima,jedni imaju jedno misljenje,drugi drugo, i nitko nikoga ne moze uvjeriti u svoje,a i ne treba...treba postovati tuda misljenja i stajalista,ali i ocekivati postovanje vlastitih...

Tamaria
Posted: Nov 26 2007, 03:46 PM 826358 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Still in the Shadow

Member No.: 1237

Uvijek je tako bilo da dobri ljudi moraju patiti, a da loši imaju sve. Loši ljudi su obićno bogati, a oni mogu potplatiti koga god žele, a kako se današnji svijet vrti oko novca, to nije fora... Onda oni koji idu na fer-play, oni uvijek stoje negdje po strani. i tako...

A mene isto tako zanima, ako je bog tako dobar i pravedan, zašto onda postoje sve te smrtonosne bolesti?? ok, za ratove mi je jasno, ljudska "pamet", ali bolesti kojima nema ljeka, pa zakaj me onda Bog ne prosvjetli, pa da ja nađem ljek za AIDS ili rak... jel mi neko može to objasnit... pljiz?? puzzled.gif

elrond
Posted: Nov 27 2007, 11:44 AM 826849 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 29

QUOTE (Evenstar @ Aug 3 2004, 03:09 PM)
Ne znam tocno kada, ali cini mi se davno sam se pomirila s time da se lose stvari cesto dogadjaju dobrim ljudima te dobre stvari losim ljudima (ove kategorije dobri/losi ne dozivljavam kao krajnjosti, op.a.). I okej, hajde, neka ima neki veci plan, neka On zna sto radi i zasto radi, no nije mi jasno sljedece. Zasto u svoj toj nepravdi ljudi jos moraju i patiti? I to mislim na fizicku bol i bolest. Konkretno, dobra osoba ima rak. Okej, umrijet ce mnogo prije vremena, uvije je vodila ok zivot, nije uredu i tako dalje.. MOZE. Ali zasto onda Bog jos u paketu salje: dane prepune fizicke boli, povracanja, ne znam cega, a eutanazija je protiv Njegove volje? Ima neka misao da Bog daje bol ljudima koji mogu izdrzati to pa dozvoliti cu si i reci testira ih (jer neki bi se vec odavno predali i ubili), ali ja ne razumijem. Koje su to fore? Neki ce u raj, neki ce u pakao, a neki ce prozivjeti takve muke pa ce se onda vidjet kuda ce oni? I'm so sad.

nitko nije posve dobar ili posve loš yes.gif , sve ovisi o konkretnim životnim situacijama.
što znači da je netko dobar ili loš?
ne postoji crno i bijelo, odnosno kako znati za nekog tko ti se čini dobrim da nije tokom svog života donio odluke koje su učinile patnju i bol drugim osobama, čak i ljudi koje nazivamo "sveti" imaju, ako "zagrebemo"u njihove živote tamnih i mračnih razdoblja, obiteljskih, osobnih, društvenih.....svakakvih.
što je ok život?
osobe koje se deklariraju vjernicima ili nevjernicima, čiji su postupci bili u isto vrijeme za neke dobri a za druge krajnje ili djelomično zlo,
doista, poznajem puno osoba koje se deklariraju vjernicima, nose križeve koji im po teženi materijala stvaraju grbe na vratu i leđima, kidaju odjevne predmete......a pouzdano znamo da su tokom svog života činile i čine zlo drugim ljudima, da kradu, varaju, lažu.....jesu li oni dobri ili loši?
čak i djete koje se tek rodilo, a ima recimo AIDS od roditelja prenešen ili neku sličnu boleštinu.....ne okajava li djete svojom bolešću i patnjom grijehe svojih roditelja, roditelja koji preko djeteta stiču besmrtnost, a tome je rečeno stop!
je li to pravda, ako jest od koga jest i zašto je tomu tako?
uvijek postoji razlog, ako sudba nekog želi maknuti s puta, pošalje mu bol patnju i smrt iz razloga za koje mi možemo samo suditi, a sudimo uvijek prema sebi i svojim kriterijima, ne pitajući se jesu li oni dobri i imamo li uopće pravo na njih!
"mnogi koji žive zaslužuju smrt.
neki koji umru zaslužuju živjeti.
možeš li im to dati?
ne odlučuj prenaglo tko zaslužuje umrijeti/živjeti!!
ni najmudriji ne vide sve!!!
samo odlučujemo što ćemo s vremenom koje imamo."

vjerujem da ti je poznat ovaj citat, on je odgovor na tvoja pitanja.

117 replies since Aug 3 2004, 03:10 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (8) < 1 [2] 3 4 5 6 7 ... >
Back to Religije, moral, duhovnost...

[ Script Execution time: 0.0337 ]   [ 9 queries used ]   [ GZIP Enabled ]