Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Pages: (8) < 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... > ( Go to first unread post )
Problem patnje, dobar Bog i ljudska patnja?
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Seth
Posted: Nov 27 2007, 12:39 PM 826868 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

When in doubt, set
something on fire.

Group: Members
Member No.: 557

QUOTE (Tamaria @ Nov 26 2007, 03:45 PM)
Uvijek je tako bilo da dobri ljudi moraju patiti, a da loši imaju sve. Loši ljudi su obićno bogati, a oni mogu potplatiti koga god žele, a kako se današnji svijet vrti oko novca, to nije fora... Onda oni koji idu na fer-play, oni uvijek stoje negdje po strani. i tako...

Ja vjerujem da nije dobro ici ni u jednu krajnost. Biti apsolutno dobar nije dobro jer ce takav covjek u danasnjem svijetu moci uciniti vrlo malo, biti apsolutno los je lose jer takav covjek nece uciniti gotovo nista dobrog. Naravno, njega za to nije briga, ali opet ljudi su slozena bica, ne postoji netko tko je zao i bez trunke dobrote. Posot su ljudi slozena bica, to se zan istopit u pohlepi i ljudi se izgube.
Trpit ce posljedice mozda kasnije, mozda uopce nece, uglavnom svojim ponasanjem su i izgubili dosta prilika.
Ali meni je zanimljivo pitanje, je li u redu da jedan covjek pruzi patnju nekome u cilju da ucini mnogo vise dobra u odnosu na to sto je ucinio. Opravdava li cilj nacin postizanja, vjecno pitanje tongue.gif

Queen Arwen
Posted: Nov 27 2007, 01:14 PM 826885 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Undómiel

Member No.: 953

Ja bi samo nasto ukratko rekla, sto ja mislim. Svo zlo koje sad na svijetu vidimo su posljedica grijeha. Grijeh rada smrt, bolest i neimastinu. Kad je Bog stvorio Adama, stvorio ga je besmrtnog, zivog duha u kojeg je svaki dan Bog sijao dio svog znanja. Adamova zadaca bila je cuvati vrt, zemlju koja mu je dana da njoj upravlja - Bog je i dalje bio vlasnik svega, ali je Zemlju dao Adamu na upravljanje. A Adam je imao sve sto mu je potrebno, Bog mu je sve dao, i direktno mu je u duh davao znanje o nekim stvarima - tako je Adam imao otkriveno, a ne iskustveno znanje. Tada jos nije bilo bolesti, patnje, neimastine i smrti. A sada se postavlja pitanje:ako je Adam bio postavljen da cuva vrt, kako je davao uopce uspio doci u vrt? Adam ocito vec tada nije bio na mjestu svoje svrhe na koje ga je Bog postavio. Trebao je zastititi Evu jer joj je bio muz, to je bila jedna od njegovih zadaca. Davao je uspio prevariti Evu, je ona nije bila ta u ciji je duh direktno Bog neke stvari otkrivao, vec je ona sve ucila od Adama. Kad je Adamu bilo ponudeno da bira, on je znao u sto se upusta, nije bio prevaren, nego je svjesno pocinio grijeh. Takoder znamo da im je bilo zabranjeno jesti s tog drveta jer je to bilo stablo spoznaje dobra i zla, za kojeg im je Bog rekao da ca umrijeti ako jedu njegovog ploda, ali ne u tijelu, negu u duhu. Vidimo da Adam i Eva nisu odmah umrli kad su pojeli njegovog ploda, ali su umrli u duhu, i zbog toga se odjednom u njih uvukao strah i osjecaj neizvjesnosti i odvojenosti od Boga kojeg nisu prije imali jer su zivjeli u zajednistvu s Bogom i on im je bio prijatelj. Pojevsi plod zapravo su rekli Bogu da im ne treba, da ce sve sto trebaju znati, nauciti sami, bez da im on ista govori. A Bog ih je istjerao iz vrta ne zato je ih vise nije volio, nego upravo suprotono. Znao je da ako nastave jesti s drugog stabla, stabla zivota, da ce zivjeti zauvijek, a onda nece biti kraja njihovom grijehu. Prije nego sto su otisli iz vrta, Bog ih je odjenuo u krzno - sto znaci da je morao ubiti zivotninje - sto znaci da je zivotinja morala platiti zivotom kako bi njihov grijeh bio pokriven - a to je slika onoga sto je ISus poslije napravio na krizu. Posljedica grijeha je smrt, bolest, razdor u obitelji,neimastina i nevolja i to je ono sto je ljudski rod preko Adama dobio u naslijede i cemu se ne moze oduprijeti - cak i ako ima zelju, ne moze to napraviti sam od sebe. TAkoder, kad je Adam pocinio grijeh, svoj autoritet koji mu je BOg dao da upravlja ZEmljom, dao je u ruke davlu i njemu je pripalo pravo da upravlja ZEmljom. A Adam i Eva krenuli su u zivot pun neizvjesnosti, patnje i boli koju nikada zapravo nisu trebali iskusiti, ali su se pobunili protiv Boga, jer su sami htjeli biti svoji gospodari bez ovisnosti o Bogu, a zapravo su tek onda potpali pod ropstvo davla. Vidimo kako poslije Kain i Abel prilaze Bogu. Abel zrtvuje zivotinje, prolijeva krv kako bi njegov grijeh bio pokrive, grijeh kojeg je primio u bastinu preko svojih roditelja jer smrt moze roditi samo smrt i nista vise. I Bog prihvaca njegovu zrtvu jer je zivot bio dan za zivot. Kainovi zrtvu ne prihvaca jer nije bilo prolivene krvi, ne zato jer su, kako negjde pise, plodovi bili truli ili nesto slicno. I vidimo kako kroz vijekove Bozji narod dolazi do Boga preko zrtve - cisto janje koje svojom prolivenom krvi moze pokriti, ali ne i izbrisati ljudski grijeh kako bi covjek ipak nekako moga doci do Boga. Ali tada Bog salje Isusa koji je bio savrsena zrtva.BEz grijeha, cista i neokaljana zrtva koja je svoju dragocjenu krvu prolila za ljudski rod, i zbog toga jer je ta zrtva bila savrsena (nije bila jednokratna, kao janje) vec sveta i jedinstvena zrtva, Isus je oprao ne samo one pocinjene grijehe, vec i one ne pocinjene i zauvijek oprao grijeh. Stvar je samo u tome sto se ljudi radaju s Adamovim naslijedem, a ne s ISusovim - postaju dio Njegove bastine tek kad mu povjeruju. Isus je novi Adam, preko njega u naslijede dobivamo zivot (duh nam vise nije mrtav) i balgosov, sve sto smo preko Adama izgubili, a trebalo je biti nase da nam davao nije ukrao. Naravno, to sto vjerujemo u Isusa i njegovu zrtvu, ne znaci da vise nikada necemo pociniti grijeh jer je Adamova gresna narav i dalje u nama, ali Adamov grijeh vise nema vlasti nad nama, kao ni davao. Takoder znamo da duh treba tijelo kako bi mogao djelovati na zemlji. Covjek je duh koji ima dusu i zivi u tijelu. KAd je neciji duh mrtav, tj. odvojen od Boga, tada njime upravlja davao (koji je duh, kao sto je i Bog duh, tj. njegov Duh Sveti). Kad je covjekov duh ziv jer ga je Bog ozivio, i zivi tako u zajednistvu s Bogom, tada davao vise nema mjesta u njemu jer se u njemu sada nastanio Bozji duh. Covjek koji je odvojen od BOga nema izbora, nema iz cega ciniti dobro jer nema niceg dobrog u njemu, u njemu je samo ono sto je od Adama naslijedio. PA cak i sam PAvao, koji je bio obarceni krscanin, kaze da zeli ciniti dobro, ali mu je to nemoguce zbog gresne naravi koja je i u njemu, jer je u svakome od nas gresna narav zbog koje se ne mozemo oduprijeti grijehu, samo nam Bog u tome moze pomoci. Mi nismo gresnici zato jer grijesimo, nego grijesimo zato jer smo gresnici. A bog je smislio nacin da nas od grijeha oslobodi, a to je Isus i njegova zrtva na krizu jer kao sto smo svi mi bili u Adamu kad je pocnio grijeh, tako smo bili i u Isusu kad nas je opravdao i njegovu smo pravednost primili u naslijede. A zlo se dogada jer je davao i dalje zbog Adama gospodar ovoga svijeta iako je Bog njegov vlasnik, i kroz djeluje kroz one koji su odvojeni od Boga. Kad bi Bog odlucio (a mogao bi da zeli) zgromiti davla, morao bi to napraviti i svima onima koji su njegovi, ali to ne radi zato jer im i dalje zeli dati sansu da mu se vrate. Nevolje na ovom svijetu su posljedica grijeha, i to je to.

Ups, mislim da ipak nisam bila tak kratka kak sam mislila. blush.gif

E da, i ispricavam se na tipfelerima, nisam ih mogla ispraviti jer kak bi neko slovo izbrisala i napisala druo, pocela bi mi se automatski brisati rijec poslije nje... ph34r.gif

Lady Gladden
Posted: Nov 27 2007, 01:37 PM 826905 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

...leading lady...

Member No.: 78

QUOTE (Tamaria @ Nov 26 2007, 04:45 PM)

A mene isto tako zanima, ako je bog tako dobar i pravedan, zašto onda postoje sve te smrtonosne bolesti??

AIDS je stvorio covjek u labosu...

sad, tu mi pada na pamet scena iz Petog elementa wub.gif kada Leelloo kaze nesto u stilu: zasto spasavati, kada ionako sve unistavate?

postali smo bahati, gramzljivi, gleda se na vlastitu korist...

pardon, danas sam malo ogorcena...

Voronwe
Posted: Nov 27 2007, 01:39 PM 826908 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Member No.: 858

QUOTE (Queen Arwen @ Nov 27 2007, 01:13 PM)
Svo zlo koje sad na svijetu vidimo su posljedica grijeha. Grijeh rada smrt, bolest i neimastinu.

yes.gif istina... Ali, smrt se javlja i kao posljedica elementarnih nepogoda koje nisu uzrokovane grijehom. Naravno, zagađenje atmosfere kao grijeh čovjecanstva izaziva takve stvari. Ali, takvih nepogoda je bilo i prije. Naše izrabljivanje planeta stvari samo pogoršava, no toga je bilo i prije pa nemožeš te stvari opisati kao posljedica grijeha conf44.gif

Queen Arwen
Posted: Nov 27 2007, 01:47 PM 826912 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Undómiel

Member No.: 953

QUOTE (Voronwe @ Nov 27 2007, 02:38 PM)

yes.gif istina... Ali, smrt se javlja i kao posljedica elementarnih nepogoda koje nisu uzrokovane grijehom. Naravno, zagađenje atmosfere kao grijeh &#269;ovjecanstva izaziva takve stvari. Ali, takvih nepogoda je bilo i prije. Naše izrabljivanje planeta stvari samo pogoršava, no toga je bilo i prije pa nemožeš te stvari opisati kao posljedica grijeha conf44.gif

pa pogledaj noin potop - nije se to dogodilo zato jer su oni ljudi imali tvornice i ispusne plinove (dobro, to su imali, ali ne te vrste ph34r.gif ) nego zato jer su toliko ogrezli u grijeh da je sam Bog poslao potop da ocisti zemlju od njih yes.gif to je primjer globalne katastrofe

a sad bi se covjek pitao, zasto umiru nevina djeca, zasto bi Bog napravio takve stvari itd...

Nije Bog taj koji to radi, djeca umiru zbog grijeha svojih roditelja i onih prije nih, kojeg su dobili u nasljedstvo, a sami za to nisu krivi. To je prokletstvo koje ide s koljena na koljeno zbog grijeha cija je posljedica smrt. To je lancana reakcija, nista drugo. Kao sto sam rekla, Adam je dao davlu da upravlja svijetom...

Valarauco ramainen
Posted: Nov 27 2007, 01:59 PM 826916 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

kvantna fluktuacija

Member No.: 8

Ako pretpostavimo da je to istina i da taj Bog postoji rolleyes.gif
Ima li nekoga tko bi znao napisati odrednice grijeha u Islamu, Budizmu, Hinduizmu, Taoizmu i ostalim svjetskim religijama?
Da ne ispadnemo iskljucivi tongue.gif

Drunken Amber
Posted: Nov 27 2007, 02:09 PM 826919 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

I cry for you...

Member No.: 415

Deda si ti ateist? huh.gif

Pitanje ti je na mjestu, jer samo govorimo o krščanskom i ateistickom pogledu na vjeru (u svim topicima), a ostale religije jedva i spominjemo (nije da ih baš možemo ignorirat wink.gif )

elrond
Posted: Nov 27 2007, 02:10 PM 826920 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 29

QUOTE (Valarauco ramainen @ Nov 27 2007, 01:58 PM)

Da ne ispadnemo iskljucivi tongue.gif

grijeh je čin kojim se krši božanski zakon.
Grijeh je Pobuna protiv Boga koja je prema kršćanskom učenju čovjekovo trajno stanje od Adamovog pada i izgona iz rajskog vrta.
dakle, griješan si kad se narodiš, zakmečiš, pljesnu te po guzi, popi***s doktora......dijete u širem kontekstu tako gledajući je prenešen genetski materijal svojih roditelja, viza za besmrtnost, koju će opet prenijeti djeci svoje djece prije nego što postanu prah i pepeo.....eh, sad u tom genetskom materijalu svašta ima, i zacijelo, zato nas odmah između ostalog i tuku i mi plačemo....jer smo griješni, po difoltu.....

Drunken Amber
Posted: Nov 27 2007, 02:15 PM 826921 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

I cry for you...

QUOTE (elrond @ Nov 27 2007, 02:09 PM)
jer smo griješni, po difoltu.....

To je glupost!

Kako novorođence može bit grešno? huh.gif

elrond
Posted: Nov 27 2007, 02:18 PM 826923 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

QUOTE (Drunken @ Nov 27 2007, 02:14 PM)

Kako novorođence može bit grešno? huh.gif

po roditeljima i po trajnom stanju čovjekovom od adama do danas, bar tako kaže definicija.
po islamu je vrlo slično:
Trebamo biti svjesni da nema covjeka koji ne grijesi kako je rekao nas Poslanik Muhammed, sallallahu alejhi we sellem: ''Svaki covjek grijesi, a najbolji su oni grjesnici koji se kaju.''
eto, griješnici su na cijeni cool.gif

Valarauco ramainen
Posted: Nov 27 2007, 02:18 PM 826924 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

kvantna fluktuacija

QUOTE (Drunken @ Nov 27 2007, 02:09 PM)
Deda si ti ateist? huh.gif

Pitanje ti je na mjestu, jer samo govorimo o kršćanskom i ateistickom pogledu na vjeru (u svim topicima), a ostale religije jedva i spominjemo (nije da ih baš možemo ignorirat wink.gif )

dobro jutro, unucicu, jesam yes.gif tongue.gif

donekle je razumljivo zasto se obradjuje samo jedna religija, jer pripadnika drugih trenutno i nema na boardu, no to ne znaci da je to u redu tongue.gif kao da se u forumu o sportu obradjuje samo nogomet a zanemaruje kosarka, tenis ili rukomet tongue.gif
svi zajedno cine sportski pogled na svijet, i o svemu saznajemo vise ako ih usporedjujemo tongue.gif
naravno, ako je prisutno najvise nogometasa i nogometnih navijaca, normalno je da se sve vrti oko kornera i penala, ali to je osiromasenje rasprave i ne nauci se mnogo iz nje tongue.gif

Drunken Amber
Posted: Nov 27 2007, 02:20 PM 826925 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

I cry for you...

BAH! rolleyes.gif

To je samo izgovor da bi ljudi visili u vjerskom središtu... dry.gif

Da pokušaju izbrisat grijehe koje nisu ni pocinili.. dry.gif

Valarauco ramainen
Posted: Nov 27 2007, 02:23 PM 826929 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

kvantna fluktuacija

Drunken, dopusti ljjudima osobnu slobodu tongue.gif Neki zele vjerovati u to, i takvi si idu cistiti nepocinjene grijehe, i osjecaju se bolje yes.gif Ja ne smatram da sam se rodio s grijehovima, ergo, nemam sto cistiti i ne idem tamo... i svi drugi imaju mogucnost tog odabira, pa su odabrali.
I ovdje nismo da bismo raspravljali o tom odabiru i je li on tocan ili pogresan, to je ljudska, privatna stvar... jedna strana ne moze razumjeti argumente druge, niti shvatiti porive koji ih gone na te odluke, so zanemari to i idemo dalje yes.gif

Drunken Amber
Posted: Nov 27 2007, 02:24 PM 826931 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

I cry for you...

ja sam samo rekao svoje mišjenje... conf44.gif

To šta nemogu nać ljepše rijeci za izrazit se samo govori koliko sam ogorcen na ovaj svijet... dry.gif

elrond
Posted: Nov 27 2007, 02:27 PM 826936 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

QUOTE (Drunken @ Nov 27 2007, 02:19 PM)
BAH! rolleyes.gif

To je samo izgovor da bi ljudi visili u vjerskom središtu... dry.gif

Da pokušaju izbrisat grijehe koje nisu ni pocinili.. dry.gif

evo par prigodnih definicija grijeha:
Blaise Pascal
"Postoje samo dvije vrste ljudi: s jedne strane pravednici koji se smatraju griješnicima, a s druge griješnici koji se smatraju pravednicima."
Henry David Thoreau
"Ne možemo bez svojih grijeha; oni su glavni put naše vrline."
Hermann Hesse
"Svaki grijeh već u sebi nosi milost, sva mala djeca imaju u sebi već starca, sva dojenčad smrt, svi umirući vječni život." (Siddhartha)
Isabel Allende
"U molitvi i naporima naći ćete utjehu za grijehe. Nisam ovdje da liječim zdrave, nego da pazim bolesne." (Eva Luna)
Mistična rijeka (film)
"Mi pokopavamo naše grijehe, mi ih pročišćavamo" (reklamna rečenica)
Oscar Wilde
"Ništa nije grijeh osim gluposti."
William Shakespeare
"Čovjek sam protiv koga više su
Griješili nego što griješio je sam." (Kralj Lir)

osobito u kontekstu, postanja obratite pozornost na definiciju Hermana Hessea:
Hermann Hesse
"Svaki grijeh već u sebi nosi milost, sva mala djeca imaju u sebi već starca, sva dojenčad smrt, svi umirući vječni život." (Siddhartha)

117 replies since Aug 3 2004, 03:10 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (8) < 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... >
Back to Religije, moral, duhovnost...

[ Script Execution time: 0.0221 ]   [ 9 queries used ]   [ GZIP Enabled ]