Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Pages: (8) < 1 2 3 4 [5] 6 7 8 > ( Go to first unread post )
Problem patnje, dobar Bog i ljudska patnja?
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Seth
Posted: Mar 16 2008, 05:21 PM 880232 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

When in doubt, set
something on fire.

Group: Members
Member No.: 557

QUOTE (gric @ Mar 16 2008, 12:53 PM)
Ako je orgazam dobra stvar, a njegova svrha je ?? nastavak vrste? zasto je svecenicima zabranjeno dozivljavati te dobre stvari ?

Zapravo vrlo logicno. Orgazam postoji kako bi ljude privukao da cesce upraznjavaju soplne odnose, a to iz razloga reprodukcije i sto veceg broja potomaka.
Veci broj potomaka, veca potreba za selekcijom i opstaju kao i uvijek najsposobniji. Mislim da covjek nije jedina vrsta koja dozivljava orgazam. To onda moze bit i evolucijski ostatak koji jos nije eliminiran.
Naravno, moze bit i neki treci razlog, ali ove smatram najvjerojatnijima biggrin.gif

Eirien
Posted: Mar 16 2008, 09:50 PM 880378 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Forgiven

Member No.: 1741

QUOTE (gric @ Mar 16 2008, 03:20 PM)
posvetiti se bogu znaci zanemariti svoje tjelo i psihu?

Ne, nego i tjelo i psihu predati njemu... Na neki nacin sleep.gif

sholky
Posted: Mar 17 2008, 10:11 AM 880562 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Member No.: 98

QUOTE (Eirien @ Mar 16 2008, 02:34 PM)

Pa da! Ja u potpunosti vjerujem Bibliji...

Znaci, kad u skoli moras na biologiji nesto odgovarati o evoluciji kazes profesorici da to odbijas iz vjerskih uvjerenja? div294.gif

Sto se ovog drugog tice, Seth je dobro rekao, stvar je vrlo jednostavna. Ljudi su u principu strojevi za prezivljavanje gena koje nose. Geni koji svoje strojeve "programiraju" tako da uzivaju u spolnim odnosima imaju vecu sansu da se prosire na potomstvo i zato s vremenom prevladaju u populaciji. Naravno, ovo je i jako dobar primjer kako se covjek moze vrlo lako izdici iznad djelovanja samo po onome za sto je programiran od strane gena, samo koristis kondom i to je to. biggrin.gif

Sto se svecenika i celibata tice, inace bih rekao "ok, njihova stvar, bas me briga."
Samo, problem je u tome sto zaobilaze jedan od osnovnih ljudskih instinkta, a kao bonus nisu ni svjesni da to rade.
To gotovo sigurno mora dovesti do nekakvih frustracija.
Te frustracije se moraju negdje izbaciti.
E tu dolazimo do utjecaja na ostatak drustva, i zbog toga to nije samo njihov problem.

O prepustanju "tijela i psihe bogu" valjda ne moram, pretpostavaljm da svi znate kako i zasto je celibat uveden. Money makes the world go 'round...

Seth
Posted: Mar 17 2008, 04:49 PM 880733 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

When in doubt, set
something on fire.

QUOTE (sholky @ Mar 17 2008, 10:11 AM)
Samo, problem je u tome sto zaobilaze jedan od osnovnih ljudskih instinkta, a kao bonus nisu ni svjesni da to rade.
To gotovo sigurno mora dovesti do nekakvih frustracija.
Te frustracije se moraju negdje izbaciti.
E tu dolazimo do utjecaja na ostatak drustva, i zbog toga to nije samo njihov problem.

Ljudi i bez toga imaju poprlicino frustracija tongue.gif

A s druge strane, da se ljudi ponasaju po instinktima, svijet bi bio kaotican. I mislim da bi bilo masovnih grobnica diljem planeta. Jedna od znacajki ljudske vrste jest da su u sposobnosti zatomiti svoje instinkte. A sad, onaj tezi dio je znati prepoznati koji i kada treba zatomiti/overrideat biggrin.gif

sholky
Posted: Mar 18 2008, 10:57 AM 881125 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Member No.: 98

QUOTE (Seth @ Mar 17 2008, 05:48 PM)

A s druge strane, da se ljudi ponasaju po instinktima, svijet bi bio kaotican. I mislim da bi bilo masovnih grobnica diljem planeta. Jedna od znacajki ljudske vrste jest da su u sposobnosti zatomiti svoje instinkte.  A sad, onaj tezi dio je znati prepoznati koji i kada treba zatomiti/overrideat biggrin.gif

Pa, i ne bas, zapravo sebicno ponasanje gena ukljucuje i odredenu kolicinu altruizma, iako to moze zvucati malo paradoksalno bonk.gif

Uf, velike rijeci doh.gif

Ali da se ponasaju po instinktima, ocekivao bih recimo da preferiraju svoju rodbinu u odnosu na ostale, prvo najblizu pa onda sve siru, sve dok na kraju ne preferiraju jednu drzavu/narod u odnosu na drugi, ili mozdaa rasu, vrstu...

A to se uopce ne dogada u svijetu? wink.gif

PS. I gdje je nestalo nekoliko postova iz ovog topica od jucer? blink.gif
Jos jucer su nestali, mislio sam da se premjestaju u neki drugi topic ili tako nesto, ali nema ih huh.gif

PPS. Aha, jesu ubaceni u prikladniji topic, samo prije nekog proslog posta pa ih nisam vidio, sorry doh.gif

Edited by sholky - Mar 18 2008, 12:28 PM

Seth
Posted: Mar 18 2008, 11:21 PM 881395 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

When in doubt, set
something on fire.

QUOTE (sholky @ Mar 18 2008, 10:56 AM)
Pa, i ne bas, zapravo sebicno ponasanje gena ukljucuje i odredenu kolicinu altruizma, iako to moze zvucati malo paradoksalno bonk.gif

Uf, velike rijeci doh.gif

Ali da se ponasaju po instinktima, ocekivao bih recimo da preferiraju svoju rodbinu u odnosu na ostale, prvo najblizu pa onda sve siru, sve dok na kraju ne preferiraju jednu drzavu/narod u odnosu na drugi, ili mozdaa rasu, vrstu...

A to se uopce ne dogada u svijetu?  wink.gif

Dogada, ali ne u kolicini na koju sam ja mislio. Da se ljudi iskljucivo ponasaju prema instiktima, ne bi bili toliko razvijeni vjerojatno. Nereda bi bilo vec na skali gradanstva, vlada bas ne bi imala puno funkcije. Ali zato ljudi nisu bas ciste zivotinje, sto se to ne dogada.
U zamjenu covjek sve to trenutno vrsi preko politickih i drustvenih makinacija i igre.
A sto se tice stavljanja rodbine na prvo mjesto i slicno, ne nuzno tongue.gif Da se covjek vodi instinktima i da mu rodbina predstavlja prijetnju ili ga koci, rijesio bi je se. Neki ljudi se tako i ponasaju.
Ali covjek je empatijsko i drustveno bice, tako da to vecini pojedinaca nije izvedivo, mozda i s pametnim razlogom conf44.gif

Altruizam? As in dok i ti imas koristi od pomaganja nekomu? unsure.gif

Gomil
Posted: Mar 20 2008, 05:57 PM 882486 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Group: Hosts
Member No.: 12

QUOTE (gric @ Mar 16 2008, 12:53 PM)
tongue.gif zazvucao si ko neki tantrik rofl.gif

Ako je orgazam dobra stvar, a njegova svrha je ?? nastavak vrste? zasto je svecenicima zabranjeno dozivljavati te dobre stvari ?

pogotovo ako su cistog srca?

Celibat mi nikad nije bio jasan.

moze neko objasnjenje ?

Pa nije im zabranjen orgazam. To je neispravna interpretacija Pisma.

Svecenici se smiju zeniti i to se jasno vidi u Bibliji.

Ne ulazim u to zasto Katolicka crkva to tako prakticira, ali mislim da je u najmanju ruku protuprirodno.

aquawind
Posted: Jul 15 2008, 08:17 PM 925433 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Citizen of Imladris

Member No.: 1836

QUOTE (Evenstar @ Aug 3 2004, 03:09 PM)
Ali zasto onda Bog jos u paketu salje: dane prepune fizicke boli, povracanja, ne znam cega, a eutanazija je protiv Njegove volje?

Nije to protiv Njegove volje, nego protiv volje Crkve . dry.gif dry.gif Kao što sam već rekla, ljudoma je potrebna vjera kako bi se patnje ublažile.Koga ćeš okriviti ako ti se nešto loše dogodi ? Boga, naravno.
Crkvi je to potrebno jer........... :

1. čovjek se razboli

2.rodbina i on se naljute na Boga, pitaju "Boga" dobro poznato - " Zasto?! "

3. Crkva zabrani eutanaziju

4.Prijatelji i rodbina postaju ocajni, idu se moliti Bogu

5.kad su već u crkvi zašto ne bi dali još koji milodar,kupilli koju svijecu ili ucinili nešto drugo za crkvu

Sav taj novac ide, ...................................... Crkvi, naravno!!!
I zato su eutanazije zabranjene.

Ali,.... da ovaj post ne bude previše offtopic.gif ,..............

Patnje su kljucni dio ljudskog života.One nam daju važne životne lekcije.Kad patimo jedino što nam duhovno pomaže je vjera u Boga i to sto znamo da su i drugi patili, neki čak vise od nas samih, također nam pomažu prijatelji i rodbina ,ali ta pomoć je minimalna.

Vjera i patnja :

Vjerujemo kako bismo manje patili, ali i katkad patimo zbog vjere.

To bi bilo sve. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Dior Aranel Eluchil
Posted: Jul 15 2008, 10:16 PM 925505 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Uz velikoga covjeka cesto dolaze i velike greske.

Member No.: 747

Mislim da si u potpunosti u krivu. Nikada nebi rekao da je na taj nacin Crkva povezana sa patnjom. Meni Crkva daje jednu vjeru, a ta vjera me lisava patnje. (pogledaj kako je Crkva napisana, ne odnosi se na ustanovu nego na skup vjernika)

Nekako si mi jako antvjerski i antireligijski nastrojen, dal postoji neki razlog ili je to samo odgoj od kuce? booyah.gif

aquawind
Posted: Jul 16 2008, 11:44 AM 925617 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Citizen of Imladris

Member No.: 1836

QUOTE (Dior Aranel Eluchil @ Jul 15 2008, 10:15 PM)

Nekako si mi jako antvjerski i antireligijski nastrojen, dal postoji neki razlog ili je to samo odgoj od kuce? booyah.gif

Nisam tolko protiv vjere kolko protiv nacina na koji je neki iskazuju i protiv Crkve (njihove koruptivnosti).unsure.gif unsure.gif unsure.gif

Ne znam odakle mi to, najvjerojatnije od medija i moje okoline. huh.gif huh.gif

Amaru Esai
Posted: Jul 16 2008, 12:25 PM 925659 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Mesožder

Member No.: 480

To su iskušenja.
U krajnjoj liniji najvažnije je da imaš vjeru, ne nužno vjeru u ustoj religije.

Dior Aranel Eluchil
Posted: Jul 16 2008, 09:00 PM 925909 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Uz velikoga covjeka cesto dolaze i velike greske.

Member No.: 747

QUOTE (aquawind @ Jul 16 2008, 12:43 PM)
Nisam tolko protiv vjere kolko protiv nacina na koji je neki iskazuju i protiv Crkve (njihove koruptivnosti).unsure.gif unsure.gif unsure.gif

Ne znam odakle mi to, najvjerojatnije od medija i moje okoline. huh.gif huh.gif

neki.. koji to neki. Sorry ali nekako ne vidim neki jasan razlog za toliko gadenje. Ali dobro, to je tvoj izbor. u svakom slucaju dobro dosao na bord. biggrin.gif booyah.gif

Ingwë
Posted: Sep 1 2008, 08:54 AM 944222 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Kmice i rolade od jaja...:)

Member No.: 497

eh patnja - štono bi se reklo "temelj ateizma"(po nekima).

Zbog nje je jasno da si dobar vjernik onoliko koliko si dobar Job. I točka. IMHO doh.gif

elrond
Posted: Sep 1 2008, 09:38 AM 944227 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 29

QUOTE (aquawind @ Jul 15 2008, 08:16 PM)
dry.gif Kao što sam ve&#263; rekla, ljudoma je potrebna vjera kako bi se patnje ublažile.

ili povecale, kao npr. kod mazohista, ali oni ionako neznaju granicu, spajaju ugodno s korisnim cool.gif

Ingwë
Posted: Sep 8 2008, 09:58 AM 946982 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Kmice i rolade od jaja...:)

Member No.: 497

dakle vjera a priori ublažava patnju? da je tako ateista ne bi ni bilo dry.gif

117 replies since Aug 3 2004, 03:10 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (8) < 1 2 3 4 [5] 6 7 8 >
Back to Religije, moral, duhovnost...

[ Script Execution time: 0.0198 ]   [ 9 queries used ]   [ GZIP Enabled ]