Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Pages: (8) < 1 2 3 4 5 [6] 7 8 > ( Go to first unread post )
Problem patnje, dobar Bog i ljudska patnja?
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
balrog lady
Posted: Sep 29 2008, 10:01 AM 953832 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Petitioner to the Council

Group: Members
Member No.: 490

kako kod koga.....nekima je lakse kad se pomole...dakle to znaci da ublazava, no nije kod svakog vjernika tako zato sto nije dovoljno uvjeren u molitvu....iliti vjeru. bilo bi ateista svakako jer postoji i drugi duhovni nacin ublazavanja patnje osim vjere... booyah.gif

elrond
Posted: Sep 29 2008, 10:08 AM 953834 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 29

QUOTE (Ingwë @ Sep 8 2008, 09:57 AM)
dakle vjera a priori ublažava patnju? da je tako ateista ne bi ni bilo dry.gif

nekim osobama da, nekima ne, osobno, nikad nisam djelio osobe prema tomu jesu vjernici ili nevjernici, ateisti, budisti, japanci kinezi ili što sl.
susretao sam osobe koji su bili vjernici a ni jedna molitva nije im pomogla nositi se sa bolom u njima samima (bilo zbog osobnog, duševnog gubitka, bilo zbog fizickog hendikepa...), isto tako ima osoba koje nikad u Crkvu nisu krocile, a godinama bore se sa takvim osobnim katastrofama, kakve bi i ponajvece, vjernike fundamentaliste, uništile i moralno i fizicki i psihicki.
dakle, bez obzira na tumacenja, pravilo kod bola jest da nema pravila, sve ovisi o osobi, snazi karaktera, tijela i duha.

balrog lady
Posted: Sep 29 2008, 10:14 AM 953837 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Member No.: 490

tak je booyah.gif

Ingwë
Posted: Feb 19 2009, 03:59 PM 1002702 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Kmice i rolade od jaja...:)

Member No.: 497

http://www.naklada-ljevak.hr/knjiga/show/id/2308

Na ovu sam knjigu naletio dosad već n-ti broj puta, izgleda da je bila bestseller u Americi unsure.gif .

Jel itko čitao? Preporuke?

Dur Rin
Posted: Mar 13 2009, 06:01 PM 1008351 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Member No.: 1944

QUOTE (Seth @ Mar 17 2008, 04:49 PM)

A s druge strane, da se ljudi ponasaju po instinktima, svijet bi bio kaotican. I mislim da bi bilo masovnih grobnica diljem planeta.

Masovnih grobnica imas diljem planete, od nekoliko godina starih, pa do nekoliko tisucljeca.
I zanima me, koji ti dokaz iznosis kada kazes da svijet nije kaotican? Ti negdje vidis savrsen red? Prosvijetli me, molim te.
Ljudi se ponasaju bas prema instinktima, pocevsi od osnovnih nagona tipa parenja (koji ne proizlaze iz intelekta u velikom broju slucajeva), spavanja, citanja emocija sa lica itd.
Negdje sam procitao da su znanstvenici naveli preko 4 000 onoga sto definiraju kao ljudski instinkti.
I nije nuzno da je svaki instinkt los. Altruizam je instinkt da se cini dobro, a vecina ljudi ima taj instinkt samo sto ga s vremenom kroz zivot izgubi.
Ohlade se, kako bi do moj poznanik rekao.

Da se vratim na ono bitno, to je tema ovog topica.

Zivot nam je udahnut, za ovu temu nebitno od strane koga. Sve ostalo je stvar slucajnosti i odluka. Ako si cijeli zivot zatvoren i zazidan u jednoj prostoriji, neces poginuti u automobilskoj nesreci.

Dali tu ima neki veliki plan, zaista ne znam. Znam da ga ja ne vidim, kao niti smisao i ulogu covjeka u sirem kontekstu. No eto, tu smo gdje jesmo i svi imamo određen broj otkucaja srca da iskoristimo najbolje kako umijemo. Zatim umremo i mrtvi smo, bez obzira dali je razlog kuga, neispravan semafor itd.

Ne usudim se definirati DOBRO i ZLO na razini visoj od moje osobne, ali se usudim reci da ono proizlazi iz covjekova djelovanja. Znaci, sami smo to stvorili.
Sve je na nama, i dok ljudi vjeruju kako nekakva bozanska intervencija pokrece svijet (i svemir), do tada se on bas nece pokrenuti.

Edited by Dur Rin - Mar 13 2009, 06:02 PM

Queen Arwen
Posted: Mar 13 2009, 06:45 PM 1008366 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Undómiel

Member No.: 953

Istina, svijet već je kaotičan, zločina i patnje ima i previše

I nitko ne kaže da nisu svi instinkti loši, ali poanta je u tome da bi svijet bio u puno većem kaosu nego sad kad bi svi radili ono što im nagoni govore...npr, ja se na nekoga užasno naljutim i u bijesu mi dođe nagon da ga ubijem, pa ajde...slušam instinkte, ne? To možda je ekstreman primjer, ali je samo pokazatelj da slušanje instinkta u nekim slučajevima nije dobro. Uostalom, ne smijemo tuđe riječi vaditi iz konteksta. Ne vidim da je igdje napisano da svijet nije kaotičan, već da bi bio da se ljudi ponašaju po instinktima - ja to shvaćam ovako: svijet jest kaotičan i u njemu ima mnogo zla, ali bi ga bilo trostruko više kad bi ljudi slušali sve svoje nagone i radili što im padne na pamet u tom trenutku kad im je palo na pamet, bez obzira na sve.

I da, dobro i zlo proizlazi iz čovjekovog djelovanja, ali je pitanje iz čega proizlazi čovjekovo djelovanje yes.gif

Sve je na nama, i dok ljudi vjeruju kako nekakva bozanska intervencija pokrece svijet (i svemir), do tada se on bas nece pokrenuti.

U redu, to ti vjeruješ i misliš, i ja to poštujem, ali zar bi to značilo da su ljudi koji vjeruju u Boga inertni puževi koji sjede prekriženih ruku? puzzled.gif Ako netko vjeruje u Boga i vjeruje Bogu, to ne znači da će samo sjediti, miriti se sa svime i pustiti se okolnostima kao list vjetru wink.gif Zato molim, bez generaliziranja smilie.gif

Seth
Posted: Mar 13 2009, 07:08 PM 1008377 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

When in doubt, set
something on fire.

Member No.: 557

QUOTE (Dur Rin @ Mar 13 2009, 06:01 PM)
Masovnih grobnica imas diljem planete, od nekoliko godina starih, pa do nekoliko tisucljeca.
I zanima me, koji ti dokaz iznosis kada kazes da svijet nije kaotican? Ti negdje vidis savrsen red? Prosvijetli me, molim te.
Ljudi se ponasaju bas prema instinktima, pocevsi od osnovnih nagona tipa parenja (koji ne proizlaze iz intelekta u velikom broju slucajeva), spavanja, citanja emocija sa lica itd.
Negdje sam procitao da su znanstvenici naveli preko 4 000 onoga sto definiraju kao ljudski instinkti.
I nije nuzno da je svaki instinkt los. Altruizam je instinkt da se cini dobro, a vecina ljudi ima taj instinkt samo sto ga s vremenom kroz zivot izgubi.
Ohlade se, kako bi do moj poznanik rekao.

Opa, odgovor na moj post star godinu dana blink.gif Odogovaram ti sa dansanjim razmisljanjem, nisam isti kao i tad, to sigurno biggrin.gif

Masovnih grobnica kao posljedica ratova, ono moje je bilo metaforicki sroceno, u smislu da bi se spoticao na leseve dok ides kroz grad vise. Nesto slicno sto se dogada danas sa mladima kod nas no.gif

Nigdje ne govorim da je savrsen red. Naravno da nije, ali nije ni kaotican koliko bi mogao biti. Zapravo je prilicno miran i ureden ovakav kakav je, ratovi su vec druga prica i ljudska psiha o kojoj ne znam dovoljno, pa ni necu. Ali to da je poprilicno ureden ovakav kakav je, je samo moje videnje, naravno.

Jest, ljudi se ponasaju prema instinktima, ali ih ne pustaju do kraja da se manifestiraju. Ili kada pustaju na tvom primjeru, dobijemo silovatelje wink.gif
U ostale stvari te vrste necu zalazit, jer je to stvar karaktera i odogoja zavisi o puno faktora od osobe do osobe. Spavanje je fizioloska potreba. Citanje emocija sa usana nam je usadeno kroz generacije i genracije, ali to sve nema veze sa mojojm izjavom, ali priznajem da nisam mozda dovoljno objasnio.
Znaci, sto sam zelio reci je da kada ljudi ne bi kontrolirali neke svoje instinkte i kada se ne bi sudrzavali, svijet bi bio mnogo kaoticniji i ne bi se mogli zvati civilizacijom bas, da to tako kazem.

Slazem se za altruizam, ali u ljudima je toliko toga nepoznato da od kuda on dolazi ili ne dolazi i zasto nestaje, necu. Spletom okolnosti koje ljudi dozive se u nekima ugasne, radi psihickih bolesti ga kod nekih ni nema i milijun takvih primjera se moze navesti.

Dali tu ima neki veliki plan, zaista ne znam. Znam da ga ja ne vidim, kao niti smisao i ulogu covjeka u sirem kontekstu. No eto, tu smo gdje jesmo i svi imamo određen broj otkucaja srca da iskoristimo najbolje kako umijemo. Zatim umremo i mrtvi smo, bez obzira dali je razlog kuga, neispravan semafor itd.

Ako ima veliki plan, onda i nije sve tako slucajno biggrin.gif
Ja ne znam i ne usudim se tvrditi postoji li nesto ili ne i da li je bas sve slucajno ili nije. Smatram da to nije bitno za nase djelovanje sada. A od kuda nam to sto imamo, tko zna. Dano nam je od Boga ili je jednostavno slucajno, na nama je samo da to iskoristimo kako najbolje mozemo.

Ah, vidim da me Queen Arwen preduhitrila u odgovoru dok sam pisao. I sve objasnila prije mene mellow.gif

Dur Rin
Posted: Mar 13 2009, 07:09 PM 1008379 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

EDIT: Posto je Seth postao minutu prije mene, naznacavam da se dolje dio odnosi na post od Queen Arwen.
Nisam ja niti rekao suprotno, tj. da su svi instinkti dobri, a niti sam rekao da se instinktima treba poklanjati. Tvoj zakljucak i optuzba su neutemeljeni.
Moja izjava je da su instinkti dakako prisutni u covjeka te da nisu svi nuzno losi. Tu sam ja stao, a ti si ostalo nadodala i onda pobila protuargumentima.
Iliti, pobijas nesto sto ja nisam niti rekao, niti dao naslutiti.

Dio o kontekstu. Receno je "da se ljudi ponasaju...", sto znaci da autor posta zeli reci kako se ljudi ipak ne ponasaju onako kako on navodi.
Ako ja kazem "Da sam ja vjernik, isao bih u crkvu", valjano bi se zakljucilo kako ja ipak nisam vjernik i da ne idem u crkvu.

I da, dobro i zlo proizlazi iz čovjekovog djelovanja, ali je pitanje iz čega proizlazi čovjekovo djelovanje yes.gif

Na ovo pitanje odgovaram da ono proizlazi iz slobode, iste one u koju se ne petljaju niti bogovi, niti nekakvi demoni, djavli itd.

U redu, to ti vjeruješ i misliš, i ja to poštujem, ali zar bi to značilo da su ljudi koji vjeruju u Boga inertni puževi koji sjede prekriženih ruku?

Zar sam ja to rekao?
Razlikuj bozansku intervenciju i bozansku prisutnost. Ja nisam rekao da nema boga, ja sam rekao da stav kako bogovi pokrecu svijet upravo pridonose cinjenici zasto taj isti stagnira.

QUOTE (Seth @ Mar 13 2009, 07:08 PM)
Znaci, sto sam zelio reci je da kada ljudi ne bi kontrolirali neke svoje instinkte i kada se ne bi sudrzavali, svijet bi bio mnogo kaoticniji i ne bi se mogli zvati civilizacijom bas, da to tako kazem.

S ovim se slazem.
Nisam vidjeo razloga zasto da se ne osvrnem na starije ideje, no drago mi je vidjeti da se one mijenjaju. To obecava.

Edited by Dur Rin - Mar 13 2009, 07:19 PM

Queen Arwen
Posted: Mar 13 2009, 08:25 PM 1008394 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Undómiel

QUOTE (Dur Rin @ Mar 13 2009, 07:09 PM)

Nisam ja niti rekao suprotno, tj. da su svi instinkti dobri, a niti sam rekao da se instinktima treba poklanjati. Tvoj zakljucak i optuzba su neutemeljeni.
Moja izjava je da su instinkti dakako prisutni u covjeka te da nisu svi nuzno losi. Tu sam ja stao, a ti si ostalo nadodala i onda pobila protuargumentima.
Iliti, pobijas nesto sto ja nisam niti rekao, niti dao naslutiti.

Prvo, ja te za ništa nisam optužila, samo sam izrazila oprečno mišljenje wink.gif Drugo, ti si prvi koji si izveo krive zaključke iz prvotnog Sethovog posta i na temelju toga napisao ono što si napisao, a ja sam svoj odgovor napisala iz dojma kojeg sam stekla iz tvog posta yes.gif Da si pažljivije čitao, vidio bi da sam napisala da nisu svi instinkti loši, ali slušanje svakog od njih dovelo bi do svijeta o kojemu je pisao Seth yes.gif I ponavljam, nigdje te u postu nisam napala, naprotiv, ti si taj koji ima pomalo napadački ton od samog početka:

Nadalje

Dio o kontekstu. Receno je "da se ljudi ponasaju...", sto znaci da autor posta zeli reci kako se ljudi ipak ne ponasaju onako kako on navodi.

Svejedno, to je izvađeno iz konteksta...Seth nije napisao da se ljudi tako ne ponašaju, ta se izjava odnosila na to kad bi ljudi općenito slušali sve instinkte i nagone yes.gif Znači, ne neke, nego sve, kad bi im se prepustili i radili što ih volja yes.gif I naravno, kad izvadiš samo trećinu rečenice iz konteksta cijele rečenice ili cjelokupnog posta, lako je doći do pogrešnog zaključka smilie.gif

Na ovo pitanje odgovaram da ono proizlazi iz slobode, iste one u koju se ne petljaju niti bogovi, niti nekakvi demoni, djavli itd.

Naravno, čovjek ima svoju slobodnu volju. smilie.gif Ali i ona sama ovisi o nečemu, karakteru čovjeka, njegovoj osobnosti, preferiranjima, motivaciji i slično, a čovjek je između ostalog, sklon i utjecajima okoline, ima svoja uvjerenja iz kojih također reagira i kreira svoje ponašanje yes.gif

Zar sam ja to rekao?
Razlikuj bozansku intervenciju i bozansku prisutnost. Ja nisam rekao da nema boga, ja sam rekao da stav kako bogovi pokrecu svijet upravo pridonose cinjenici zasto taj isti stagnira.

Dakle, u prvotnom postu rekao si ovo:

A ja, pošto sam vjernik koji vjeruje i u Božje postojanje i u Božju intervenciju, nisam mogla zaključiti drugačije od onoga što sam napisala. Vjerovanje u Božju intervenciju ne znači ono što sam napisala, sjedit ću inertno prekriženih ruku i stvari će se riješiti same jer ja na to tako i tako ne mogu utjecati pa ću lijepo staviti prst u uho i baš me briga za sve...to je krivo i kao osoba koja vjeruje u Božju intervenciju i koja se uostalom puno puta i osvjedočila u nju, mogu reći da ne mislim tako i da stav da nešto jest ili nije u Božjim rukama nema veze s nečijim stagniranjem smilie.gif Dakle, ja ovo govorim iz svoga vjerovanja, netko drugi tko vjeruje nešto drugo će reći da to nema smisla, da je svatko sam za sebe ili će reći pa ako postoji Božja intervencija, onda nema smisla da išta radimo, ali to su drugi ljudi čija uvjerenja ne dijelim i o kojima ne mogu govoriti ni suditi jer ih ne shvaćam potpuno, kao što vjerojatno mnogi ne shvaćaju ni mene tongue.gif Ja samo govorim kako vidim stvari smilie.gif

tongue.gif-->
QUOTE (Seth @ ,ono s čim se ti slažeš tongue.gif)

S tim se i ja slažem, to zapravo cijelo vrijeme i govorim luuuud.gif Tamo na početku posta tongue.gif

edit: ispravila tipfeler

Edited by Queen Arwen - Mar 13 2009, 08:39 PM

Dur Rin
Posted: Mar 13 2009, 09:30 PM 1008426 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Prvo, ja te za ništa nisam optužila, samo sam izrazila oprečno mišljenje

I ja sam izrazio oprecno misljenje kako smatram da vjerovanje u bozansku intervenciju ne pomaze u napretku covjecanstva, pa sam optuzen kako tvrdim da su vjernici inertni puzevi koji sjede prekrizenih ruku.
Cak i da sam to rekao na identican nacin, ne bi li to opet bilo misljenje na koje ja imam pravo? No ne moras na ovo odgovoriti, jer nije tema ovog razgovora.

Drugo, ti si prvi koji si izveo krive zaključke iz prvotnog Sethovog posta i na temelju toga napisao ono što si napisao.

Moji zaključci nisu nimalo krivi. Rekoh da je masovnih grobnica bilo, sto stoji. Rekoh da su nagoni sastavni dio covjeka, sto takodjer stoji. Nadalje, rekoh da nije svaki instinkt nuzno los, sto se slozismo da je takodjer valjano.

ti si taj koji ima pomalo napadački ton od samog početka

Kada sam Setha pitao da me prosvijetli, to sam zaista i mislio. Ako netko ima perspektivu sa koje svijet izgleda savrseno, rado bih ju sagledao. Tu nema napadackog tona, jer da sam ikoga zelio napasti, koristio bih usklicnike, kako bi i dolikovalo napadackom tonu.
I sada si upravo ti ta koja napada neutemeljenim optuzbama, tocnije pretpostavkama.
Ako se je Seth pronasao uvrijedjen, ja mu se ispricavam.

Naravno, čovjek ima svoju slobodnu volju. Ali i ona sama ovisi o nečemu, karakteru čovjeka, njegovoj osobnosti, preferiranjima, motivaciji i slično, a čovjek je između ostalog, sklon i utjecajima okoline, ima svoja uvjerenja iz kojih također reagira i kreira svoje ponašanje.

S ovim se pak slazem.

A ja, pošto sam vjernik koji vjeruje i u Božje postojanje i u Božju intervenciju, nisam mogla zaključiti drugačije od onoga što sam napisala.

Pa i ja, posto sam deist, nisam mogao zakljuciti drugacije od onoga sto sam ja napisao, a to je da ja osobno ne vjerujem kako ljudi mogu istodobno vjerovati i u intervenciju, i u slobodu i mogucnost odlucivanja.
Te da oni koji vjeruju u intervenciju ne pridonose napretku.
Dakle, to sam ja nezavisno od tebe i u istoj mjeri koliko si ono ti, nezavisno pak od mene. Stavovi nam se mozda ne slazu, ali ih barem imamo, sto i jest poanta, posto cemo vjerojatno otici u grob a da necemo dobiti potvrdu.
Valjda se zbog toga to i zove vjera.

Queen Arwen
Posted: Mar 13 2009, 09:47 PM 1008432 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Undómiel

Joj, ne želim sad više prežvakavati tko je što rekao, samo shvati da te ni u jednom trenutku nisam optužila ni za što. Ovako, kad je sve u pismenom obliku i kad ne možemo jedni drugima vidjeti izraze lica i čuti ton, mnogo se toga može krivo protumačiti. I nisam rekla da je krivo ono što si rekao, nego da si krivo zaključio koji je bio smisao Sethovog posta, a u izrazu da netko nekoga prosvijetli uvijek se nazire dašak sarkazma yes.gif Samo toliko wink.gif

Dur Rin
Posted: Mar 13 2009, 09:52 PM 1008440 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (Queen Arwen @ Mar 13 2009, 09:47 PM)
...a u izrazu da netko nekoga prosvijetli uvijek se nazire dašak sarkazma yes.gif

Pa kao sto rekoh, ako se Seth pronasao uvrijedjenim, ja mu se ispricavam jer mi to nije bila nakana.
Toliko i od mene za sada. wink.gif

Seth
Posted: Mar 14 2009, 11:24 AM 1008580 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

When in doubt, set
something on fire.

Posto sam ja bio prvi quotean, pa da i odgovorim tongue.gif

Sve sto je Queen Arwen rekla, podrzavam u potpunosti, ako si nesto pitao mene, ne znam zasto si se toliko uhvatio za nju, odgovorio sam ti i ja na kraju. A nisam bas vidio da te napada, ali kao sto ona kaze, ti si prvi imao taj napadacki ton u quoteanju mene prvo. Samo sto sam ja presao preko toga tada smilie.gif

QUOTE (Dur Rin @ Mar 13 2009, 09:30 PM)

I ja sam izrazio oprecno misljenje kako smatram da vjerovanje u bozansku intervenciju ne pomaze u napretku covjecanstva, pa sam optuzen kako tvrdim da su vjernici inertni puzevi koji sjede prekrizenih ruku.
Cak i da sam to rekao na identican nacin, ne bi li to opet bilo misljenje na koje ja imam pravo? No ne moras na ovo odgovoriti, jer nije tema ovog razgovora.

I ovdje se opet dogada nesto sto mi se ne svida u religijama. Ljudi povrsno citaju tude postove i hvataju se za stvari koje nisu bitne za razgovor, ali glavno da se gura rasprava pod cijenu rasprave. Nekako dobijam dojam da vecina ni ne zeli izmjenjivati misljenje vec samo progurati svoje stavove, a to sto im netko drugi i kaze, zapravo nije ni bitno dok god se mogu uhvatit za nesto sto su drugi rekli no.gif

Queen Arwen te nije za nista optuzila, prvo sto je ucinila te pitala u prvom postu kako tocno mislis u vezi Bozje intervencije, nakon kojeg pitanja je uslijedio njen komentar dodatni. Ali lakse se uhvatit za komentar nego odgovorit na pitanje, sto je zapravo bilo bitnije no.gif

Moji zaključci nisu nimalo krivi. Rekoh da je masovnih grobnica bilo, sto stoji. Rekoh da su nagoni sastavni dio covjeka, sto takodjer stoji. Nadalje, rekoh da nije svaki instinkt nuzno los, sto se slozismo da je takodjer valjano.

U prvom postu nije tako zvucalo.
Ali vidis, to je ono sto mene smeta. Tvoji zaključci, takve izjave. Zakljucivao si nesto na temelju mog posta, ali ne mozes zakljuciti tako nesto i nastupiti onako kako jesi. Zapravo mozes, ali ne ocekuj da drugi onda budu preobzirni prema tebi. Posebno u ovom podforumu, takve stvari me uzasno smetaju. Napravio si pretpostavku da si savrseno razumio moj post ili da sam ja rekao sve sto sam imao tamo i pitao si me tek reda radi. Dobio sam dojam da si ti vec sebi sve zacrtao kako sam ja sto mislio. Ali sam ti lijepo odogovorio, a i Queen Arwen je rekla isto sto i ja, neplanirano. Ali nekako na kraju nisam ni siguran da te zanimalo moje misljenje.

Kada sam Setha pitao da me prosvijetli, to sam zaista i mislio. Ako netko ima perspektivu sa koje svijet izgleda savrseno, rado bih ju sagledao. Tu nema napadackog tona, jer da sam ikoga zelio napasti, koristio bih usklicnike, kako bi i dolikovalo napadackom tonu.
I sada si upravo ti ta koja napada neutemeljenim optuzbama, tocnije pretpostavkama.
Ako se je Seth pronasao uvrijedjen, ja mu se ispricavam.

Ali napadacki ton ne zahtijeva usklicnike, sarkazam je vec vrlo dovoljan u ovim raspravama yes.gif
Povlacis dokaze, a ja nisam nigdje tvrdio da je to sto sam ja rekao tako i nikako drugacije. Nisam iznosio teoriju, nego misljenje i svoje glediste. Niti postojanje savrsenog reda nisam izjavio, sto je skoro da si mi stavio rijeci u usta koje nisam ni rekao. Mene ne dira, ali nemoj se praviti da te netko napada jer ja u postovima od Queen Arwen to ne vidim. Ona je pokusala izreci svoje misljenje, ne vidim zasto si dobio dojam da te napada conf44.gif
I izraz "Prosvijetli me, molim te" se dobro zna u kojem se konteksu govori, te ga onda iskoristiti ovako ne moze bit shvaceno na bas previse nacina. Ali ja sam prvo presao preko toga, jer sam smatrao da te zbilja zanima sto sam mislio.

Da si htio, mogao si normalno odgovorit i meni i njoj, ali to ocito nije bio cilj? No eto, sad ja krecem sa pretpostavkama, pa necu, stajem tu smilie.gif

Na ovo sam zaboravio odgovoriti tongue.gif
Ne smatram da je to potpuno tocno. Svijet se pokrece i danas zapravo jesmo dosli ovdje gdje jesmo pod okriljem takvog nazora. Ali to nema veze sa napretkom, bar po meni. Moze netko reci da religije uzrokuju ratove, ali prema meni bi ljudi ratovali i bez toga, religije im dodu samo kao izgovor, paravan. Oni koji zapocinju ratove ce lako naci razlog za njih. Vjerovanje u Bozansku intervenciju ima veoma mnogo stupnjeva, zato se ne slazem s ovom izjavom jer je mozda malo nedorecena ipak, ovisi do kojeg stupnja intervencije si mislio. Ali Queen Arwen je to lijepo objasnila yes.gif

sholky
Posted: Mar 14 2009, 11:40 AM 1008584 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Member No.: 98

QUOTE (Seth @ Mar 14 2009, 12:24 PM)

Na ovo sam zaboravio odgovoriti tongue.gif
Ne smatram da je to potpuno tocno. Svijet se pokrece i danas zapravo jesmo dosli ovdje gdje jesmo pod okriljem takvog nazora. Ali to nema veze sa napretkom, bar po meni. Moze netko reci da religije uzrokuju ratove, ali prema meni bi ljudi ratovali i bez toga, religije im dodu samo kao izgovor, paravan. Oni koji zapocinju ratove ce lako naci razlog za njih. Vjerovanje u Bozansku intervenciju ima veoma mnogo stupnjeva, zato se ne slazem s ovom izjavom jer je mozda malo nedorecena ipak, ovisi do kojeg stupnja intervencije si mislio. Ali Queen Arwen je to lijepo objasnila yes.gif

Mozes li smisliti razlog zasto bi 19 visoko obrazovanih, pametnih i razumnih ljudi otelo avione, zabilo ih u neboder i pritom ubilo nekoliko tisuca ljudi, da nisu bili Muslimani?

Koji bi to izgovor izmislili?

Da, bilo bi ratova i bez religije (iako vjerojatno puno manje).

Ali mnogim ratovima religija je direktni i jedini uzrok, i da nema religije jednostavno ih ne bi bilo.

Seth
Posted: Mar 14 2009, 11:58 AM 1008588 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

When in doubt, set
something on fire.

Odgovorih ti ovdje, tu bi bili offtopic

117 replies since Aug 3 2004, 03:10 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (8) < 1 2 3 4 5 [6] 7 8 >
Back to Religije, moral, duhovnost...

[ Script Execution time: 0.0268 ]   [ 9 queries used ]   [ GZIP Enabled ]