Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Pages: (4) < 1 2 3 [4] > ( Go to first unread post )
Duhovnost i Tolkien, Religija, etika i univerzalni moral
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
merry
Posted: May 25 2004, 08:14 AM 77132 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Group: Hosts
Member No.: 7

vec sam pomalo trazio smile.gif

Tolkien i Lewis su se posvadjali iz raznih razloga:
kao prvo se Tolkien naljutio jer Lewis uzeo njegovu ideju o “Numenoru” i pisao o tome u “That hiddous strength” (Perelandra Trilogija) izdat 1943. Ova knjiga se Tolkienu inace nije svijedla, bila mu je previse obskurna. Kaze se da je Lewis bio pod utjecaja Charles Williamsa (clan Inklingsa od 1939) a Tolkien nije volio njegova djela jer je Williamovi misticizam imao tendecije prema okultizmu.

Takodjer se cini da je Tolkien bio malo ogorcen sto anglikanac Lewis nije konvertirao prema katolicanstvu.
1948 je T. tako jako kritizirao „English Literature in 16. Century“ od Lewisa, da Lewis to nije mogao prihvatiti.
1949 je bio poslijedni sastanak od Inklingsa.

Konacni slom u prijeteljstvu ovih dva covjeka je dosao kada se Lewis 54/55 ozenio sa Joy Davidmanom, bivsa komunistkinja koja je bila razvedena. T. kako konservativni katolik to nije mogao prihvatiti, da Lewis je imao takav liberalan stav prema braku. (T. je vjerovao da je brak nerazrjesiv – dok je Lewis vjerovao da zabrana razvoda samo vazi za krscane.)

Kada je Lewis umro 22.11. 63 (isti dan na kojem je umro John F. Kennedy i Aldous Huxley) je Tolkien bio duboko dirnut i osjetio to kao veliki udarac na sebe. On je za Lewis „platio jednu misu“ (izvinite ne znam tacne rijeci) na kojoj je on sam ministrirao. Njegovom sinu Michael je pisao: „.... kako tuzno da smo se u poslijednim godinama tako udaljivali jedan od drugog. Ipak jedan drugome smo obavezni u mnogome i nasa veza koja je sa dubokom naklanosti razla iz toga ostaje.“
ph34r.gif

elrond
Posted: May 25 2004, 06:39 PM 77394 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Group: Members
Member No.: 29

smile.gif ipak ima rezultata...bar nekih,
istina je često (u biti, kad razmislim, prečesto ph34r.gif ) gorak napitak,
ljudi često tvrde da gladuju za istinom ali im se rijetko svidi njezin okus kad im se ona posluži.
a što da ti kažem, traži još, ključ je korespodencija Inklingsa, izvješća o zdravstevenom stanju Lewisove žene (rak)...ima toga zaista puno i tu ne pomaže nikakvo zipanje (sažeci) građa, podaci do kojih dođeš, ako ustraješ, biti će ogromni, o tebi ovisi, točnije o tvojoj procjeni, što ćeš uzeti kao referentne točke, a što odbaciti (naći ćeš i podatke o drgiranju Lewisa, njegovim nepredvidljivim reakcijama, raspoloženjima, naći ćeš isto tako podatke da je bilo upravo obratno, Lewis je za T. tvrdio da je plagijator (i još uz to neambiciozni), ali mišljenja sam da sa time ne trebamo opterećivati javnost,
neke stvari, bilo bi uputno izgubiti" u bespućima Middle_Earth zbiljnosti, jerbo istina koju ne možeš kontrolirati, ponekad ima učinak kao najgori kaos.
što se tiče Perelandra, on je sastavni dio Lewisove Svemirske trilogije, druga dva djela su Out of the Silent Planet i That Hideous Strength: A Modern Fairy-Tale for Grown-Ups (Tolkien je, inače, u "Gospodaru prstenova" manirizme i način govora svog prijatelja Lewisa ovjekovječio u liku enta Treebearda, a Lewis je Tolkiena iskoristio za lik lingvista, glavnog junaka svoje znanstvenofantastične knjige "Out of a Silent Planet".

Varda
Posted: Dec 1 2004, 07:36 PM 158917 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

V a l i e

Member No.: 83

QUOTE (Valarauco ramainen @ May 29 2004, 05:15 PM)
user posted image

Duhovnost i Tolkien..... rotfl.gif klap.gif

rotfl.gif rotfl.gif rotfl.gif Neprilično, ali svaki putg me obori s nogu zbog smijeha!

a_ne.gif Nego, zaintrigirala me zapravo pomisao zbog čega Tolkien (vezano uz "Paralele") gotovo nigdje ne daje naznaku nikakve vjere, a ima toliko dodirnih točaka sa duihovnošću, pogotovo kod elfova - duh važniji od tijela. Ma dobro, sad ćete reći pa elfovi i jesu duhovi koji su u ME uzeli svjetovni lik i zaodjenuli se svjetovnim ruhom! Ali ipak.... čovjek bi očekivao na svakom koraku barem jedan Stoneheng conf44.gif

merry
Posted: Dec 12 2004, 01:23 PM 167046 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Group: Hosts
Member No.: 7

QUOTE (Varda @ Dec 1 2004, 07:35 PM)
a_ne.gif Nego, zaintrigirala me zapravo pomisao zbog čega Tolkien (vezano uz "Paralele") gotovo nigdje ne daje naznaku nikakve vjere, a ima toliko dodirnih točaka sa duihovnošću, pogotovo kod elfova - duh važniji od tijela. Ma dobro, sad ćete reći pa elfovi i jesu duhovi koji su u ME uzeli svjetovni lik i zaodjenuli se svjetovnim ruhom! Ali ipak.... čovjek bi očekivao na svakom koraku barem jedan Stoneheng conf44.gif

Tolkien to cini, jer nije htio dati drugu religiju

ME u trecem dobu je pred krscanski svijet - evropa prije Bozanske objave evandjelja (pojam medjuzemlje korespondira sa rijecju oikumena - sto je jednom bila koriscena za nastanjeni svijet (mislio se prije svega na podrucje rimskog carstva)

znaci Ep ME vremensko odgovara nasem svijetu (u Evropi) poslije potopa a prije Krista.
ljudi su negdje imali neko znanje o Bogu STvoritelja - ali puno toga se gubilo. Bog je samo u nejasnim slikama objavio evandjelje.

Razlika ME od poganskih mitova je sada, da "dobri" nisu idolopoklonici, ne stuju razlicite bogove itd., te imaju krscanski moral. (Samo usporedi moralna savrsenosti Aragorna sa drugim junacima iz mitologije!!!)

znaci Tolkien nas je ucio religiju - bez religije. u prici imas sve moralne pouke koje nas uci i (krscansku) religiju. takodjer ces u prici naci sve slike o (onostranom) zivotu, o spasenju, o djelovanju zla - koje nas uci i religiju.

da bi on Vardo, koristio konkretno religiju on bi bio izmedju dvije vatre.
ili bi uzeo krscanstvo da bi hobiti molili Isusa itd. - sto bi pokvario naravno cijelu pricu - ili bi trebao izmisliti drugu religiju i time bi on nesto propagirao sto bi smatrao laznim, i stetnim...

elrond
Posted: Dec 12 2004, 02:43 PM 167168 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 29

QUOTE (Varda @ Dec 1 2004, 07:35 PM)
QUOTE (Valarauco ramainen @ May 29 2004, 05:15 PM)
user posted image

Duhovnost i Tolkien..... rotfl.gif  klap.gif

rotfl.gif rotfl.gif rotfl.gif Neprilično, ali svaki putg me obori s nogu zbog smijeha!

o, Arda, kad ćeš shvatiti......zbog IZBORA, izbor je taj koji nosi prevagu u ME, izbor je taj koji kroji pobjedu dobra nad zlim, izbor je taj koji je dat ljudima, nešto manje elfovima jer su vezani uz Ardu a ljudi nisu,( izbor ako na kraju hoćeš i očekivano bogohulno,) Tolkienov izbor iz RELIGIJA SVIJETA njegov izbor duhovnosti daje dubinu puninu likovima ME, IZBOR je sam Tolkien i o izboru smo dosad najmanje postali jer je najostljivija tema, netko ima zacrtan svoj put a netko ga bira ili ne ovisno o sudbini i vjerovanju, da Tolkien nema potrebu govoriti o vjeri, zbog čitoca jer onaj tko vidi vidjet će, onaj tko ne vidi taj i ne želi itd.itd.....

49 replies since Mar 19 2003, 03:02 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (4) < 1 2 3 [4] >
Back to O knjizi "Poruke iz zemlje Prstenova"

[ Script Execution time: 0.0254 ]   [ 9 queries used ]   [ GZIP Enabled ]