Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Pages: (8) < ... 3 4 5 6 7 [8] > ( Go to first unread post )
Problem patnje, dobar Bog i ljudska patnja?
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
sholky
Posted: Apr 20 2009, 10:27 AM 1020989 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Group: Members
Member No.: 98

QUOTE (Čovjek-Dinosaur @ Apr 18 2009, 10:50 PM)

Notorna glupost. Hitler nije bio kršćanin. Čak je poznato da je postojala tendencija nacista da stvore religiju o arijevskoj nadrasi koja je matica svih europskih naroda. himmler je slao ekspedicije na tibet ne bi li došao u doticaj s izvorima arijevskih vjerskih tradicija. ništa što se događalo u hitlerovoj njemačkoj nije bilo motivirano religijom, već istinskim rasizmom, željom za dominacijom ili strahom od židova.

Sto je Hitler bio, ako cemo posteno ne znamo. conf44.gif

Vise puta je ponavljao da je Krscanin, vise puta se deklarirao kao Rimokatolik, i vise puta je govorio (i radio) svasta protiv katolika i Krscanstva. silly.gif

Od ludaka ne mozes drukcije ni ocekivati. conf44.gif

Vaznije od toga je da su vecina onih obicnih vojnika koji su stvarno cinili te sve zlocine vecinom bili Krscani, i to Luterani ili Rimokatolici.

No dobro, oni valjda ne bi isli u onu definiciju "pravih Krscana", sto god oni bili.

Jos vaznije, Rimokatolicka crkva nikad nije ekskomunicirala niti jednog jedinog nacista, iako su na tisuce njih bili clanovi iste.
Da ne bi bilo zabune, u to vrijeme (a i danas), RKC opcenito nije bio problem ekskomunicirati ljude, svojedobno su se na listi zabranjenih nalazili i Voltaire, ili cak Diderotova Enciklopedija. bonk.gif

Jos gore od toga, RKC za vrijeme 2. svj. rata nikad nije osudila nacisticki pokret.

Ali dobro, nije ga ni otvoreno podrzavala.

Za razliku od fasistickog.

Sa dijelom o Arijanizmu se slazem. Uostalom, vise puta sam tu ponavljao da su totalitarni rezimi po svom ustroju i idejama u praksi bili najobicnije religije, ma koliko se neki od njih (Staljin) deklarirali kao ateisticki. yes.gif

sholky
Posted: Apr 20 2009, 10:43 AM 1020991 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (antocjo @ Apr 18 2009, 11:40 PM)
Zna se da su Darwin i Nietzsche bili Hitlerovi inspiratirori, a ne ikakvi Isus...  
Ne razumijem kako itko može povezivati Isusa i Hitlera? conf44.gif

CDovim rijecima gore: notorna glupost.

Ona bolesna ideja koju je Hitler pokusavao provesti nije bila inspirirana Darwinovom idejom evolucije prirodnom selekcijom , nego idejom umjetne selekcije.

Umjetna selekcija je ono sto vidis kod uzgoja golubova ili pasa npr. da bi se dobile odredene sorte (pasmine silly.gif ), i to je puno, puno starije od Darwina. yes.gif

Ono gdje ima slicnosti je to da je Darwin takoder za ideju evolucije prirodnom selekcijom bio inspiriran dijelom onim sto je vidio kod umjetne selekcije, tj. dobio je ideju da bi se nesto slicno moglo dogadati u prirodi.

Sad, Darwin je to iskoristio da bi otkrio jedno od najvecih otkrica u povijesti covjecanstva, i do danas jednu od najbolje poznatih i najbolje dokazanih znanstvenih teorija uopce.

Hitler je to iskoristio na svoj bolestan i izopacen nacin, da bi pokusao nesto poput umjetne selekcije na psima i golubovima koja se provodila vec stoljecima (ako ne i tisucljecima), primijeniti i na ljudima. silly.gif

Pa Darwin je bio ateist, ali zasto se teorija evolucije(ako na to mislis
kad govoris o darvinizmu) ne bi slagala sa krscanskom vjerom?
Katolicka crkva ju je cak i (mislim) priznala.

Razliciti Krscani razlicito misle sto se slaze a sto ne s njihovom vjerom.

Neki misle da se teorija evolucije s njom ne slaze.

Neki misle da se teorija velikog praska s njom ne slaze.

Neki misle da se teorija okrugle Zemlje s njom se slaze.

Itd., svatko na svoj nacin. silly.gif

Koliko sam shvatio prije po raspravama ovdje, cak i clanovi Crkve Radosne Vijesti koja je prilicno mala Krscanska organizacija, zbog svoje vjere medusobno imaju razlicita misljenja o ovim gore pitanjima npr.

Sto onda tek mozes ocekivati od vecih organizacija? silly.gif

Sto se tice RKC konkretno, oni kao prava politicka organizacija rijetko kad nesto kazu jasno i konkretno, vise se vole prilagodavati "kako vjetar puse".

Vecina teologa i svecenika u javnim nastupima uzima teoriju evolucije kao cinjenicu.

Ali kada govore neobrazovanim masama po crkvama ili djeci na vjeronauku, znaju govoriti prilicno drukcije. div294.gif

Sto se vrha RKC tice, Ivan Pavao 2. je u jednoj enciklici (mislim), priznao teoriju evolucije, ali je na svoj politicki nacin to malo zakamuflirao. Tekst je bio na Francuskom, i nastao je nesporazum oko toga je li rekao nesto tipa "evolucija je vise od hipoteze" u stilu "evolucija je znanstvena teorija", ili je rekao "evolucija je vise od jedne hipoteze" u stilu "ima tu vise mogucih hipoteza". silly.gif

Politika, sto ces. :rofll:

Na srecu, za pitanje je li evolucija istinita ili nije apsolutno nije vazno sto bilo koji vjernik o tome misli.

Čovjek-Dinosaur
Posted: Apr 20 2009, 09:21 PM 1021193 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Shield Bearer

Member No.: 536

QUOTE (sholky @ Apr 20 2009, 10:27 AM)

Sto je Hitler bio, ako cemo posteno ne znamo. conf44.gif

Vise puta je ponavljao da je Krscanin, vise puta se deklarirao kao Rimokatolik, i vise puta je govorio (i radio) svasta protiv katolika i Krscanstva. silly.gif

Od ludaka ne mozes drukcije ni ocekivati. conf44.gif

Vaznije od toga je da su vecina onih obicnih vojnika koji su stvarno cinili te sve zlocine vecinom bili Krscani, i to Luterani ili Rimokatolici.

No dobro, oni valjda ne bi isli u onu definiciju "pravih Krscana", sto god oni bili.

Jos vaznije, Rimokatolicka crkva nikad nije ekskomunicirala niti jednog jedinog nacista, iako su na tisuce njih bili clanovi iste.
Da ne bi bilo zabune, u to vrijeme (a i danas), RKC opcenito nije bio problem ekskomunicirati ljude, svojedobno su se na listi zabranjenih nalazili i Voltaire, ili cak Diderotova Enciklopedija. bonk.gif

Jos gore od toga, RKC za vrijeme 2. svj. rata nikad nije osudila nacisticki pokret.

Ali dobro, nije ga ni otvoreno podrzavala.

Za razliku od fasistickog.

Sa dijelom o Arijanizmu se slazem. Uostalom, vise puta sam tu ponavljao da su totalitarni rezimi po svom ustroju i idejama u praksi bili najobicnije religije, ma koliko se neki od njih (Staljin) deklarirali kao ateisticki. yes.gif

Moja informatička retardiranost je kletva. Budući da nemam dovoljnu koncentraciju sada, ić ću redom, bez gomile kvotanja.

Hitler nije sigurno bio nikakav mistik ni zagonetka, kamoli sljedbenik bilo kakvih religijskih nauka. Bio je čudak, propali umjetnik, frustrirani kaplar-gubitnik iz 1. Svj rata, dijete niže srednje klase, koji je gradio osvetničke svjetonazore iz pepela potpuno razorene njemačke. Prije svega nacionalist I osvetnik, impresivan govornik I karizmatik, koji je vjerovantno snažno vjerovao u židovsku urotu protiv njemačkog naroda. Politički I ideološki ovisnik iz vremena koja su bila jednostavnija od današnjih, u kojima su ratni heroji bili sasvim druga dimenzija ljudskih vrednota. Nacija I tradicija, čast, borba bez predaje. I slične gluposti

Ne možeš podrazumijevat da su najštetnije diktature po ustroju religijske. Jer po toj liniji, sve je religija po ustroju. Slijepo vjerovanje u demokraciju, tehnologiju, novac pogotovo. Novac je najprihvaćenija religija, po takvom poimanju. To I nije netočno, ali mi ne govorimo religijskom ustroju već o motiviranosti ratova institucionaliziranim vjerovanjem u boga.
Religije nisu zli vanjski utjecaji mračnih civilizacijskih sila, već masovni paravani. U hipotetskim situacijama, kao takvi, ne bi spriječili rat već bi samo bili zamijenjeni drugom krinkom budući da je narav rata jedina povijesna konstanta.

Gomil
Posted: Apr 21 2009, 09:27 AM 1021306 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Group: Hosts
Member No.: 12

@ CD,

Jako lijepo receno. Mislim da pogadjas samu srz stvari.

Osnovni problem je sto mnogi ovdje ne zele sagledati cjelinu vec dogmatski koriste argumente sa svrhom ocrnjivanja.

@ Sholky,

Slozio bih se i s tobom. Svakako je propust svake organizacije ne osuditi nacizam i fashizam. No i opet to je problem organizacije, ali i ljudi koji su to propustili uciniti.

Nuzno je razdvojiti vjeru jendostavnog covjeka od organizacijskog (citaj: politickog) opredjeljenja. Na zalost mnostvo naivnih ljudi diljem Europe je bilo zavedeno. Za nadati se je da ipak ima onih koji su se pokajali i nasli oprostenje.

Ogroman je problem kada vjera postane institucionalizirana i izpolitizirana. Politiziranoscu svaka cista i dobra stvar u pravilu postane iskvarenom. Koliko god cista ideja bila, organizacijom i politikom biva iskvarenom. Primjer koji je van sfere vjere a opet na neki nacin vjerovanje je i komunizam. U svojoj biti je pozitivan, no institucionaliziranoscu i iskvarenoscu covjeka postaje vrlo vrlo los.

sholky
Posted: Apr 21 2009, 11:19 AM 1021317 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (Čovjek-Dinosaur @ Apr 20 2009, 10:21 PM)

Ne možeš podrazumijevat da su najštetnije diktature po ustroju religijske. Jer po toj liniji, sve je religija po ustroju. Slijepo vjerovanje u demokraciju, tehnologiju, novac pogotovo. Novac je najprihvaćenija religija, po takvom poimanju. To I nije netočno, ali mi ne govorimo religijskom ustroju već o motiviranosti ratova institucionaliziranim vjerovanjem u boga.
Religije nisu zli vanjski utjecaji mračnih civilizacijskih sila, već masovni paravani. U hipotetskim situacijama, kao takvi, ne bi spriječili rat već bi samo bili zamijenjeni drugom krinkom budući da je narav rata jedina povijesna konstanta.

Naglasak na rijeci slijepo.

Vjerovanje u demokraciju npr. nije slijepo vjerovanje, jer je prema svim dostupnim dokazima i argumentima to trenutno najbolji moguci sustav vlasti koji mozemo imati.

Sumnjam da itko u njega vjeruje "slijepo", ili barem znam da ja na vjerujem.

Ako netko ponudi bolji sustav, drage volje cu "vjerovati" u taj sustav, i zbog njega odbaciti demokraciju.

Spremnost da ono u sto vjerujes odmah odbacis zbog pojave boljih dokaza/argumenata za nesto drugo (ili protiv ovog u sto vjerujes), znaci da u to u sto vjerujes ne vjerujes slijepo. conf44.gif

Isto vrijedi i za novac, ako netko smisli bolji monetarni sustav od ovog koji imamo, rado cu ga prvi zagovarati. klap.gif

Osim ovoga, i na tvoj i na Gomilov post potpis. booyah.gif

Ali, obojica govorite o gledanju "sire slike".

Po meni, za to bi najbolje bilo da se u svakoj konkretnoj situaciji upitamo zasto je netko napravio to sto je napravio?

Necemo nista dobiti ako se svadamo o tome tko je u povijesti bio ateist a tko vjernik, i onda ih lijepo podijelimo u dvije skupine i vidimo koja je pocinila vise zla. bonk.gif

Puno bolje bi bilo za svaki slucaj vidjeti zasto je netko nesto radio.

A konkretno, tim putem se moze vidjeti da su i Hitler i Staljin i svi slicni diktatori to sto su radili radili zbog vjerovanja u potpuno bolesne i izopacene ideje.
Najvjerojatnije su i oni sami bili dusevni bolesnici, najmanje.

Mase koje su ih slijedile su to radile zbog slijepog vjerovanja u njihovo savrsenstvo/nepogresivost, i cesto zbog vjerovanja u iste bolesne ideje.

U stvari, ako hocete najsiru sliku, pravi izvor problema nastaje cim ljudi prihvate vjerovanja koja nisu racionalno opravdana.
To je to, to je pravi srz problema, i iz toga nastaje sve ostalo.

To sto su cesto ponosni time sto je njihovo vjerovanje neracinalno, cesto zbog toga imaju i osjecaj ponosa u odnosu na ostale, samo produbljuje problem.

Jer ako prihvatis neracionalno vjerovanje, ono moze lako uciniti racionalno opravdanim puno drugih stvari koje s razumom nemaju veze.

Pod uvjetom da si (neracionalno) prihvatio da je Alah pravi Bog i da je Kuran sveta knjiga, sve ono sto Muslimanski teroristi cine postaje racionalno opravdano.

Pod uvjetom da si (neracionalno) prihvatio da je Jahve pravi Bog i da je Biblija sveta knjiga, svi stavovi Krscana poput protivljenja pobacaju ili homoseksualnim brakovima, ili smatranja ropstva moralno opravdanim, ili vjerovanja da je Svemir nastao kasnije nego sto su Sumerani poceli proizvoditi pivo... silly.gif
Sve to postaje racionalno opravdano.

Isto vrijedi i za totalitarne rezime, cim (neracionalno) prihvatis neke Hitlerove ideje, mnoge grozne stvari iz toga racionalno slijede.

Sira slika?

Izvor problema nije u kasnijem cinjenju losih djela, jer ona mogu biti itekako racionalno pravdana.

Izvor problema je u tome sto ta djela jesu racionalno opravdana, a uzrok toga je cinjenica da si prvo neracionalno prihvatio neku drugu suludu ideju.

Gomil
Posted: Apr 21 2009, 12:58 PM 1021331 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Sholky,

I opet bad nacin da izneses misljenje.

Svojim prikazom stvari, jasno stavljas vjeru u Boga u ravan sa Hitlerom i Staljinom.

Evo sagledaj ono koliko poznajes mene osobno i reci da li me mozes staviti u ravan s njima. Nicim nisam za ubijanje, Zidova, Slavena, komunista, homoseksualaca, ljudi koji podrzavaju pobacaj, Muslimana ili Ateista.

Svakako ces vidjeti vjersku iskljucivost u meni ali ona je prvenstveno u dimenziji vjere i ideje i mog osobnog prakticnog zivljenja (u vecoj ili manjoj mjeri, sa vise ili manje uspjeha).

ccc.

...

Recimo sagledaj sebe u svjetlu iznesenog. Ti slijepo vjerujes da je homoseksualizam i pobacaj nesto dobro. Vodjen naravno ne znam cime. Znanost? Humanizam? I do not get it. Da sagledas duhovnu dimenziju koju ne uzimas u obzir, vidio bi da i nije bas tako.

Jednako kao sto je Hitleru bilo moralno ubijati Zidove, tebi je moralno ubijati nerodjene bebe.

Ja bi svakako to nazvao slijeposcu. Znas, potpuno je isto sto Crkva nije osudila fashizam kao sto niti ti ne osudjujes pobacaj.

Mozes naravno relativizirati stvari marginalizirajuci pravo zametku na zivot.

No to isto je cinio i Hitler sa Zidovima. Marginalizirao je pravo Zidovima na zivot idejom o nad rasi Arijevaca.

...

Pogledaj samo kako prikaz stvari moze dati i drugaciju sliku.

sholky
Posted: Apr 21 2009, 01:30 PM 1021334 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (Gomil @ Apr 21 2009, 01:58 PM)
Svojim prikazom stvari, jasno stavljas vjeru u Boga u ravan sa Hitlerom i Staljinom.

Evo sagledaj ono koliko poznajes mene osobno i reci da li me mozes staviti u ravan s njima. Nicim nisam za ubijanje, Zidova, Slavena, komunista, homoseksualaca, ljudi koji podrzavaju pobacaj, Muslimana ili Ateista.

Svakako ces vidjeti vjersku iskljucivost u meni ali ona je prvenstveno u dimenziji vjere i ideje i mog osobnog prakticnog zivljenja (u vecoj ili manjoj mjeri, sa vise ili manje uspjeha).

Ok, naravno da nemam namjeru tebe ili bilo kojeg drugog vjernika tu izjednacavati sa Hitlerom i Staljinom. silly.gif

Isto kao sto vjerujem da niti jedan vjernik nije mislio ateiste tu izjednacavati s njima kad se islo s "argumentima" tipa "Hitler i Staljin su vjernici - dakle i zbog ateizma se moze ciniti zlo."

Ono sto sam pokusao pokazati je gledanje sire slike, a po meni to znaci da je uzrok, srz problema u onom prvom prihvacanju neracionalnih vjerovanja.

Tu vrijedi isto za sve religije i totalitarne rezime (sto naravno opet ne znaci da ih sve izjednacavam), svi u startu vjeruju u nesto neracionalno (dakle bez potrebe da to u sto vjeruju argumentiraju, dokazu, obrazloze... kako sebi tako i drugima), i iz toga proizlazi velik dio toga sto kasnije rade, bilo to dobro ili lose.

I zbog tog prvog neracionalnog vjerovanja ako kasnije rade nesto lose, to moze biti potpuno racionalno opravdano, i tu je cijeli problem.

Recimo sagledaj sebe u svjetlu iznesenog. Ti slijepo vjerujes da je homoseksualizam i pobacaj nesto dobro. Vodjen naravno ne znam cime. Znanost? Humanizam? I do not get it. Da sagledas duhovnu dimenziju koju ne uzimas u obzir, vidio bi da i nije bas tako.

Jednako kao sto je Hitleru bilo moralno ubijati Zidove, tebi je moralno ubijati nerodjene bebe.

Ja bi svakako to nazvao slijeposcu. Znas, potpuno je isto sto Crkva nije osudila fashizam kao sto niti ti ne osudjujes pobacaj.

Prvo, maloprije mi prigovoris da izjednacavam tebe sa Staljinom i Hitlerom a sada ti izjednacavas pobacaj sa fasizmom. Dvostruki kriteriji? bonk.gif

Ali dobro...

Ja ne vjerujem slijepo da su homoseksualizam ili pobacaj nesto dobro.

Vjerujem da nisu nesto lose zbog toga sto sam u oba slucaja odvagnuo odnos srece/patnje, zato sto sam o oba slucaja razmislio vlastitom glavom, zato sto sam u oba slucaja pregledao argumente i dokaze obje strane...

I onda sam svojom glavom donio svoju odluku.

Sad, mozda je ona kriva, tko zna?

Ali point je u tome da sam ja sam do nje dosao.

Nije mi to rekla nikakva sveta knjiga, ili sire: nisam dosao do konkretnih odluka voden ranijim prihvacanjem neracionalnog vjerovanja.

Kuzis razliku?

Ti prihvatis jedno neracionalno vjerovanje (da je Jahve jedini pravi Bog i da je Biblija sveta knjiga), i tvoje kasnije odluke u konkretnim slucajevima su vodene iskljucivo tim neracionalnim vjerovanjem.

Naravno, moguce je da to vjerovanje stvarno je istinito, i onda si i u konkretnim slucajevima ti u pravu a ja u krivu.

Ali to je jednako moguce koliko i da je istinito neracionalno vjerovanje Muslimana, ili Mormona, ili osnivaca totalitarnih rezima...

Ne vode sva neracionalna vjerovanja do jednako losih rezultata u konkretnim slucajevima, naravno, i zato mi ne pada na pamet da izjednacavam sve religije i sve totalitarne rezime.

Dapace, dobar dio Krscanskog neracionalnog vjerovanja u praksi dovodi do dobrih rezultata, a za neke vjere poput Jainizma npr. ne mogu ni zamisliti kako bi moglo dovesti do nekog loseg rezultata.

Ali treba gledati siru sliku: problem nije u tome hoce li te neracionalno vjerovanje dovesti do pravih ili krivih odluka, problem je u tome sto te do odluka uopce vodi bilo kakvo neracionalno vjerovanje. eureka.gif

I da, mozda bi se moglo reci da ja slijepo vjerujem da su argumenti i dokazi pravi nacin. yes.gif

Samo, svi ljudi tako funckioniraju, u to je jedini nacin na koji mozemo funkcionirati.

Kada se ustanem iz ove stolice, dokazi i argumenti kazu da necu propasti kroz Zemlju. (u ovom slucaju najveci dio dokaza je nesvjestan i temelji se na prijasnjem iskustvu).

PS. Opet, ajmo ne skrenuti raspravu na pobacaj i homoseksualnost, pls.
Gledajmo siru sliku.
wink.gif

Gomil
Posted: Apr 21 2009, 04:06 PM 1021379 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Sholky,

Prvo, maloprije mi prigovoris da izjednacavam tebe sa Staljinom i Hitlerom a sada ti izjednacavas pobacaj sa fasizmom. Dvostruki kriteriji?

Nisu dvostruki kriteriji. Vjernik kao ja nije nikoga ubio (ne govorim sada o mrznji na bliznjeg koji je biblijski kao ubojstvo).

Braniti pobacaj znaci braniti prekidanje zivota.

A na isti nacin kao sto se vjeru usporedjuje sa totalitarnim rezimom to se moze uciniti i sa ovom praksom koju ti zelis prikazati. Htio sam samo to pokazati.

...

Vjerujem da nisu nesto lose zbog toga sto sam u oba slucaja odvagnuo odnos srece/patnje, zato sto sam o oba slucaja razmislio vlastitom glavom, zato sto sam u oba slucaja pregledao argumente i dokaze obje strane...

Nije li ovo subjektivno, odnosno nesto sto si ti svrstao nakon analize, vodjen svojim kriterijima, kao nesto dobro.

Kuzis razliku?

Pa iskreno ne kuzim razliku. Osnovno pitanje je sto je kome autoritet. Iskustveno i razmisljanjem sto sam prije 10-tak do 15-tak dana iznio, ja sam zakljucio da je Biblija knjiga u koju se mogu pouzdati, a Bog osoba kojoj mogu vjerovati.

Moram priznati da vise vjerujem toj arhaicnoj knjizi nego logickim zakljuckima do kojih si recimo ti dosao. Puno je vise zivotne mudrosti u njoj nego sve sto sam u ovih x godina cuo ovdje na Boardu.

Shvacas li to?

Osnovno pitanje nije sto vjerujes nego u sto se pouzdajes.

...

Znas kada gledas na dokaze, a sto je dokaz da su homoseksualnost i pobacaj dobre stvari?

I ja vjerujem da necu propasti kroz zemlju i u tome se ti i ja ne razlikujemo. Ono moralno je stvar koja mene interesira. Jos nisam cuo valjan argument/dokaz/itd da je pobacaj npr. dobar.

A opet postoji slijepo vjerovanje.

Kako to?

Shinobi
Posted: Apr 21 2009, 06:43 PM 1021417 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

magna

Member No.: 1675

QUOTE (Gomil @ Apr 21 2009, 04:06 PM)
Znas kada gledas na dokaze, a sto je dokaz da su homoseksualnost i pobacaj dobre stvari?

I ja vjerujem da necu propasti kroz zemlju i u tome se ti i ja ne razlikujemo. Ono moralno je stvar koja mene interesira. Jos nisam cuo valjan argument/dokaz/itd da je pobacaj npr. dobar.

A opet postoji slijepo vjerovanje.

Kako to?

Ne može se dokazati da li je nešto "dobro" ili "loše", kada je to "dobro"
i to "loše" čisto stvar osobnog mišljenja, imaginarni pojmovi. Dokazi
su sasvim objektivni, a pogled dobro/loše subjektivan.

Ne možeš izmjeriti koliko je nešto dobro, samo možeš reći "Ja SMATRAM
da je ovo dobro zbog tog i tog" - a to i to tj. argumenti ovise o tvojem OSOBNOM viđenju dobrog/lošeg.
Pošto je to relativno - ne postoji "prava dobrota".
Za nekog je dobro ubiti, za nekog nije...

Odnosno - Ni ja nisam čuo ni jedan valjan dokaz da je pobačaj loš . ( iako ja mislim da je)

Edited by Shinobi - Apr 21 2009, 06:44 PM

Čovjek-Dinosaur
Posted: Apr 21 2009, 07:13 PM 1021427 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Shield Bearer

Member No.: 536

Sholky...

Valja imat na umu da ratove pokreću pojedinci ili pak uski krugovi ljudi. Vjerski ratovi koji su postojali kroz povijest, primjerice luter i 14-15 stoljeće, nisu bili odraz želja ni vizija naroda i nacija već manipulatora i manijaka za kormilom vlasti. Recimo, fromm je obradio luterov psihološki profil u knjizi "autoritet i porodica" u kojem je obradio njegovu ličnost tvrdeći da je osnovna figura u njegovom životu, bio u upravo njegov vlastiti otac. Svi njegovi porivi su bili posljedica njegovih privatnih životnih okolnosti, koje u vjerskom smislu, na bitnoj razini o kojoj pričamo, nisu bile povezane s religijom.

Čak i da to nije istina, nije bitno, jer treba uzeti u obzir faktor privatnih afera moćnika koji imaju kontrolu nad pokretanjem ratova i velikih pokreta, s tim da se uzme u obzir nebitnost masovnih uvjerenja pri situacijama rata, već moć pojedinaca i njihovih, slabo poznatih motiva...

Uostalom, ljudi konstantno prihvaćaju ideje, bez obzira koliko iracionalne.

Sve je stvar koliko im puta nešto ponavljaš,koliko su oni sami kritični, ili kakvu vještinu posjeduješ da ih u nešto uvjeriš. RADI SE O MANIPULACIJI ČOVJEKA NAD ČOVJEKOM, religija je tu najčešće samo sredstvo. Da nije bilo vjerskih ratova, ljudi bi se klali oko toga tko voli crnu a tko bijelu boju.
Vjerovanje je svojstveno čovjeku, kao jedna od primarnih karakteristika njegovog ponašanja. Nije religija uzrok toga, već posljedica.
Po statistici, najveći broj stanovništva na planetu pripada nekoj od religija, barem po deklariranju.

Kad netko planira rat, svjestan je da u propagandnoj fazi (pripremi) mora dobiti podršku. Da bi je dobio, mora se dotaknuti religijske pripadnosti svog stanovništva, budući da je ona u teatru rata neizbježan faktor.

Mora im se dokazati da su njihova vjerovanja ugrožena, zbog potpuno drugih ciljeva.

E sad, da religije nije bilo, ratovi bi I dalje postojali. To sigurno znamo. Ne znamo u kojoj mjeri, u većoj Ili manjoj, jer glupo je tvrditi da bi izostanak religije jamčio išta od toga.
Povlačiti hipoteze koje zanemaruju glavne odrednice povijesti I iz njih izvoditi “sigurne” zaključke, je gubljenje vremena.
Da nije bilo religije, vladari bi tražili druge zajedničke točke nekakvih članstava ili pripadnosti nekim organizacijama unutar svog naroda.

Edited by Čovjek-Dinosaur - Apr 21 2009, 07:14 PM

Dur Rin
Posted: Apr 22 2009, 12:28 AM 1021603 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Petitioner to the Council

Member No.: 1944

QUOTE (Gomil @ Apr 21 2009, 12:58 PM)
Nicim nisam za ubijanje, Zidova, Slavena, komunista, homoseksualaca, ljudi koji podrzavaju pobacaj, Muslimana ili Ateista.

Svo meso je isto, svako meso krije vuka. Negdje je on duboko zakopan, negdje uopce nije.
Ali je svatko sposoban za hladnokrvno ubojstvo, samo nekima treba vise motiva, neki pak prije planu i puknu.
To sto jos nisi ubio ne znaci da nikada niti neces.
Ne mora znaciti niti da hoces, ali zasigurno ne znaci da ne mozes. Takvima smo stvoreni i to nam je duboko usadjeno, dublje od organa, bas kao i svim ostalim zivotinjama sto koracaju, gmizu, plivaju itd.
Jedina je razlika sto ljudi zive prilicno lagodno (generalno), te su nasli nacin da ne moraju oduzimati zivot zbog banalnih stvari (generalno), ali itekako smo svi sposobni, ne sumnjaj u to.

Nemoj me krivo shvatiti da te ja napadam za nesto sto nisi ucinio (ne bih ni da jesi). Samo mi se cinilo prikladno osvrnuti na tu izjavu.
Cisto nevezano i generalno.

Sto sam zapravio zeljeo reci, a da se odnosi na konkretnu raspravu, jest da je Nietzsche F. zagovaratelj nacizma u istoj mjeri koliko i taj Isus.
(Vodjen pretpostavkom da se izjava odnosila na Friedricha, ne nekog drugog Nietzschea.)

Ne može se dokazati da li je nešto "dobro" ili "loše", kada je to "dobro"
i to "loše" čisto stvar osobnog mišljenja, imaginarni pojmovi. Dokazi
su sasvim objektivni, a pogled dobro/loše subjektivan.

S ovime se slazem.

Edited by Dur Rin - Apr 22 2009, 01:20 AM

sholky
Posted: Apr 22 2009, 10:46 AM 1021655 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (Gomil @ Apr 21 2009, 05:06 PM)

Nije li ovo subjektivno, odnosno nesto sto si ti svrstao nakon analize, vodjen svojim kriterijima, kao nesto dobro.

Apsolutno. klap.gif

Stvar je u tome sto sam svoju odluku donio ja sam, a tvoju odluku ne donosis ti nego je netko donosi umjesto tebe.

Ako je to stvarno Bog, onda super, ti si u pravu a ja sam u krivu.

Samo to sto mislis da je to stvarno Bog je neracionalno vjerovanje, i to je izvor problema.

Na isti nacin Musliman misli da njegovu odluku stvarno donosi Alah...

Moram priznati da vise vjerujem toj arhaicnoj knjizi nego logickim zakljuckima do kojih si recimo ti dosao. Puno je vise zivotne mudrosti u njoj nego sve sto sam u ovih x godina cuo ovdje na Boardu.

Shvacas li to?

Citao sam tu knjigu, i ne shvacam. conf44.gif

Da, u njoj ima nesto zivotnih mudrosti, naravno, ima ih u skoro svim knjigama. I u mnogima puno vise nego u Bibliji. yes.gif

Ali ima i prilicno puno moralne i eticke potpune katastrofe, i toje odmah jasno svakom tko tu istu knjigu ne smatra od Boga nadahnutom. conf44.gif

Nije toliko stvar u tome da sam cuo argumente da je pobacaj dobar (jer nije), nego u tome da nisam cuo argumente da je los.

Znanost ti nikad ne moze reci je li nesto dobro ili lose.

Ali ti moze reci da je blastocist obicna hrpa stanica manja od mozga prosjecne muhe.

Moze ti reci da nema niceg osobitog po cemu bi taj blastocist bio posebniji od neke muhe.

Moze ti reci da nema nikakvog dokaza postojanja bilo cega slicnog onom sto ti zoves "dusa".

I onda mozes lako zakljuciti da je licemjerno davati neku posebnu vaznost ljudima samo zato sto si ti jedan od njih, i mozes zakljuciti da je licemjerno braniti svetost zivota blastocista a ubijati muhe.

Po svemu sto znamo iz znanosti, da nesto od to dvoje ima mogucnost patnje, kod muhe bi bilo vece.

Aaaaaaaaaa, opet smo skrenuli na nebitno. luuuud.gif

Opet, nije stvar u tome sto ti ili ja mislimo o pobacaju ili homoseksualnosti ili o tome je li ropstvo moralno opravdano (to izbjegavas sad?) ili o tome koliko je Zemlja stara (i to?) ili o tome je li moralno od Boga da ubije covjeka zbog skupljanja drva u subotu samo da bi dao primjer drugima (?).

Point je u tome na koji nacin nas dvojica dolazimo do tih odluka.

Ja dolazim do njih kako sam opisao.
Mozda su moje metode dobre, mozda nisu, ali barem su moje.

Ti do svoje odluke ne dolazis sam, nego je netko donosi umjesto tebe.

Ako je taj netko stvarno Bog, super. klap.gif

Samo, nije.

Isto vrijedi i za Muslimane koji se zabijaju u nebodere i za sve i svakoga koji svoje odluke temelje na prijasnjim neracionalnim vjerovanjima.

To je cijeli izvor problema.

PS. Postanje u religijama skoro gotovo. bigsadeyes.gif brise.gif jumpy.gif klap.gif

Ne znam koliko ce nakon preseljenja boarda ovdje ostati ljudi sa "drugim" misljenjem.

Znam da ja necu biti jedan od njih. brise.gif

Najvjerojatnije ce se s vremenom ovo pretvoriti u mjesto iskljucivo za vrbovanje novih vjernika i medusobne rasprave (hm, rasprave? rofl.gif ) postojecih, sto valjda i je cilj. conf44.gif

Sto se ovog prvog tice, od srca vam zelim da u tome sto manje uspijete.
biggrin.gif

Razumije se zasto. biggrin.gif

tongue.gif hug.gif

elrond
Posted: Apr 23 2009, 10:04 AM 1021961 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 29

QUOTE (sholky @ Apr 22 2009, 09:46 AM)

Najvjerojatnije ce se s vremenom ovo pretvoriti u mjesto iskljucivo za vrbovanje novih vjernika i medusobne rasprave (hm, rasprave? rofl.gif ) postojecih, sto valjda i je cilj. conf44.gif

Sto se ovog prvog tice, od srca vam zelim da u tome sto manje uspijete.
biggrin.gif

Razumije se zasto. biggrin.gif

tongue.gif hug.gif

sholky, bez ljutnje ali nisi u pravu i to zbog ovog:
Valarauco ramainen  
 Posted: Apr 21 2009, 08:15 PM 10

Sest godina smo koristili njihovo gostoprimstvo, besplatno stanovali i rasli, i sada je to vrijeme doslo svom kraju.

tu si koliko i ja, i bez obzira što mislio o domaćinima pod čijim smo se krovom prepucavali, da nije bilo njih ne bi bilo ni tvog i mog, .....bilo čijeg postanja tijekom proteklih 7 godina.
to je činjenica excl.gif
bar sad na kraju šuti, ne zbog njih, ne zbog mene, nego zbog sebe, ma što mislio, slagao se ili ne, ljudi su takvi kakvi jesu, a mi smo pod njihovim krovom bili svo ovo vrijeme, i mislim, to treba poštivati, bar na rastanku.
nije flame, nego dobronamjeran savjet, manje riječi, manje štete, oproštaj, zagrljaj i dobre želje puno ljepše izgledaju. yes.gif

117 replies since Aug 3 2004, 03:10 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (8) < ... 3 4 5 6 7 [8] >
Back to Religije, moral, duhovnost...

[ Script Execution time: 0.0202 ]   [ 8 queries used ]   [ GZIP Enabled ]