Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Pages: (11) < 1 [2] 3 4 5 6 7 ... > ( Go to first unread post )
Tolkien, mitovi i alegorije
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Valarauco ramainen
Posted: Mar 31 2003, 09:12 PM 1245 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

kvantna fluktuacija

Group: Members
Member No.: 8

biggrin.gif biggrin.gif
vratio se, vratio se!

A sad se baci na citanje, stvorili smo kaos i rasulo dok te nije bilo, postovi su pomijesani, skakali smo s jednog na drugi bez reda i zakona, nitko nema veze tko o cemu govori, bili smo neposlusni i izmisljali smo grozne nove stvari, i neces moci doci k sebi od cuda, svaki topic je OFF topic, i jos gore od toga, i zaista ne znam sto bih ti rekao! Ha! Tu cu sad malo disati...
I Gomil se prepao, mislim da ga nema vec nekoliko dana, imamo neke cudne nove clanove koji nas sve plase, napravili su neke nove forume i tamo se svadjaju, sve je puno slika, i za to je kriv Elrond, nisam ja, nisam ja, pitaj njega, ja sam bio dobar i samo sam jednom bio off topic... ph34r.gif

... a gdje si bio? huh.gif

luthien
Posted: Mar 31 2003, 10:04 PM 1253 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

tuathaDEdanan

Member No.: 31

mislim da je isao na neko poslovno putovanje...tak je nesto napisao - negdje, neznam vise di sad.gif ...

I Gomil se prepao... laugh.gif laugh.gif ???

imamo neke cudne nove clanove koji nas sve plase laugh.gif laugh.gif
.
.
.
. . . Val!!!si dobro?!! huh.gif smile.gif

luthien
Posted: Mar 31 2003, 10:05 PM 1254 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

tuathaDEdanan

QUOTE (Valarauco ramainen @ Mar 31 2003, 08:12 PM)
napravili su neke nove forume i tamo se svadjaju

huh.gif a di to?

merry
Posted: Apr 1 2003, 09:16 AM 1261 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Group: Hosts
Member No.: 7

Val
puno si bolje u dusi nego se predstavljas - za Balroga nisi rodjen biggrin.gif

Luthien je dobro pratila biggrin.gif bio sam na poslovnom putu...
naravno nemam vise pregled nad svim forumima......
dobro imati vas tongue.gif

ni ja nisam primjetio nikakvu svadju - drago mi je da imamo razlicite misljenje i uz to puno postovanje prema drugoga

da li si ti nesto novo pokrenuo - mozes mi neki forum osobito preporuciti?

trebamo ohrabriti Gomila....

pozdrav svima
ph34r.gif

svi cekamo povratak kralja (ja cak u duplom smislu biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif )

Nienor Niniel
Posted: Apr 2 2003, 09:59 AM 1279 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Still in the Shadow

Member No.: 39

QUOTE (Valarauco ramainen @ Mar 31 2003, 10:12 PM)
I Gomil se prepao, mislim da ga nema vec nekoliko dana, imamo neke cudne nove clanove koji nas sve plase, napravili su neke nove forume i tamo se svadjaju, sve je puno slika, i za to je kriv Elrond, nisam ja, nisam ja, pitaj njega, ja sam bio dobar i samo sam jednom bio off topic... ph34r.gif

blink.gif blink.gif blink.gif
jesi dobro, val?? sta ti se desilo?? (mozda akutna paranoja tongue.gif )
ko se svadjo?? di su ti forumi??

P.S. i nije bas istina da si samo jednom bio off topic....

Valarauco ramainen
Posted: Apr 2 2003, 08:39 PM 1292 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

kvantna fluktuacija

Ajme, naivci, nista ne kuzite!
Te divne proljetne veceri kad nam se Merry vratio, sjedio sam kao i obicno, kao pravi Balrog i vrebao putnike namjernike, tj. bilo mi je dosadno pa sam svaki cas svracao na LOTR da vidim ima li netko online kad i ja. Kad tamo, gle cuda, nema nikog u popisu, al' ima novi Merryjev post!
Sasssvim fressssshh, my preciousss!!! Valjda mi je brisnuo za koju minutu, ali vidio sam da nije stavio nijedan post u nista drugo osim u Ovo. Pa pomislih da vjerojatno nije ni uspio pogledati ostale! I rodi se zla ideja!

rolleyes.gif Htio sam ga malo prepasti, onako nabrzinu, kao pravi ZLI, ZLI Balrog, kakav i jesam! mad.gif

I nisam paranoican! mad.gif I kad sam to bio vise puta Off topic!?HA??!! mad.gif

No, salu na stranu, zaista, gdje je Gomil? Stvarno ga nema vec skoro tjedan dana, a cini mi se da nije najavio da ide nekud. Poslao bih mu PM, ali ce je vidjeti kad dodje, pa nema koristi. Poslao bih mu e-mail, no to mi se cini kao gnjavljenje i zadiranje u privatnost. sad.gif Sto vi mislite?
Gnjaviti il' ne gnjaviti, pitanje je sad?

Nienor Niniel
Posted: Apr 2 2003, 08:43 PM 1293 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Still in the Shadow

Member No.: 39

QUOTE (Valarauco ramainen @ Apr 2 2003, 09:38 PM)
rolleyes.gif Htio sam ga malo prepasti, onako nabrzinu, kao pravi ZLI, ZLI Balrog, kakav i jesam! mad.gif

ZLI, ZLI, Balrog biggrin.gif biggrin.gif Balrog s odlicnim smislom za humor tongue.gif

Valarauco ramainen
Posted: Apr 2 2003, 08:51 PM 1296 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

kvantna fluktuacija

Pa neko vas mora uveseljavati... rolleyes.gif
Samo je bitno upozoriti me ako pretjeram. OK? cool.gif

luthien
Posted: Apr 2 2003, 10:13 PM 1300 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

tuathaDEdanan

svi smo mi navikli na tvoje sale Val!! budi bez brige, samo ti i dalje budi vesel u stilu proljeca...ah divno rolleyes.gif rolleyes.gif

Gomil je nestao, mozda smo mu dosadni sad.gif ?!Hm...mozda je pobjego u divljinu wink.gif ? Znate da je pisao o tome...mozda mu se jednostavno neda trenutno nama kaj za reci...bumo vidli, ziher ce doc za koji dan. Ak ne dode: Val pisi mail!! smile.gif

merry
Posted: Apr 3 2003, 07:25 AM 1313 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 7

smjesno - ti balgozi
nedostaje im klasu - mnoge buke naprave al na kraju ipak padaju u tami tongue.gif

mi hobiti ipak smo mali ali u nama ima vise nego se misli biggrin.gif biggrin.gif

bojite se od nas Nazguli i Balrozi
ph34r.gif

Gomil
Posted: Apr 3 2003, 03:13 PM 1324 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 12

Ahoj narode. Di ste? Kako ste?

Eto da se javim,

Niste mi dosadni, nisam otisao u divljinu (jos wink.gif ) i nije da nemam sto pisati, nego je stvar u tome da imam jako puno posla, a forum mi oduzima dobrih 1,5 sati vremena dnevno kada sam aktivan. S obzirom da na forum mogu samo sa posla, a da mi je glupo slobodno vrijeme provoditi na poslu ne znam kako da to pomirim.

Moram priznati da je forum poprilicno narastao i ako hoces pratiti sve, treba ti brdo vremena. Trenutno promisljam kako da doskocim tom problemu, jer ako mi posao trpi, mogao bih i ostati bez njega, a to nikako nije solucija.

Ukoliko znate kako ili ste uspjeli rjesiti dilemu s kojom se eto i ja susrecem, pomagajte.

Uz put, moram priznati da mi fale filmovi, nisam ih vec podosta dugo vidio. Ah.

Ups - OFF TOPIC tongue.gif tongue.gif tongue.gif

luthien
Posted: Apr 3 2003, 05:40 PM 1333 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

tuathaDEdanan

Imam isti problem sa vremenom i forumom. Rezem ga i to jako, nemogu dolazit kao prije sad.gif , no to je u neku ruku bolje jer kad dodem zanimljivije mi je biggrin.gif

radagast
Posted: Apr 30 2003, 01:46 PM 2409 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Ofucani carobnjak™

Member No.: 19

QUOTE (Valarauco ramainen @ Mar 31 2003, 08:12 PM)
biggrin.gif biggrin.gif
vratio se, vratio se!

A sad se baci na citanje, stvorili smo kaos i rasulo dok te nije bilo, postovi su pomijesani, skakali smo s jednog na drugi bez reda i zakona, nitko nema veze tko o cemu govori, bili smo neposlusni i izmisljali smo grozne nove stvari, i neces moci doci k sebi od cuda, svaki topic je OFF topic, i jos gore od toga, i zaista ne znam sto bih ti rekao! Ha! Tu cu sad malo disati...

... a gdje si bio? huh.gif

Zakon biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
genijalnoooooooooooo

elrond
Posted: Nov 29 2003, 05:05 PM 19581 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 29

O keltima ircima, njihovim mitovima, pripovijestima i sl (kao prilog boljem shvaćanju tolkienove imaginacije)
O keltima, kao skupini stanovnika, nalazimo zapise u velikom djelu srednje i zapadne Europe u početku 1. tisućljeća pr.KR., radi se o tri područija Galija(današnja Francuska, Engleska(osobito Wales) i Irska.,isto tako različiti keltski narodi nisu pripadali istoj etničkoj skupini, iako su govorili na dijalektima istog jezika.
Bili su moćni i religiozni.
290.g. pr.n.e. izvršili su pljačkaški pohod na Rim, teritorij njihove vlasti na vrhuncu moći išao je od Engleske doTurske, a od njihove okrutnosti (voljeli su sjeckat neprijateljima glave, prinosit ljudske žrtve i obnašat slične društvene aktivnosti uobičajene za to doba) i hrabrosti drhtale su čak i rimske legije.
Naravno utjecaj rimske kulture bio je prisutan, ali sve do 5 stoljeća Irska je sačuvala svoje kulturno jedinstvo (tad su prihvatili kršćanstvo)
Štovali su Božicu majku, ali i različite mjesne i plemenske bogove, svećenici im bijahu druidi.
Tolkienov balrog ima inspraciju kod keltskog/galskog Cernunnosa (rogatog), boga sa rogovima (neki spisi govore o bogu plodnosti, ali u najvećem broju slučajeva taj rogati bog identificira se kao neka vrsta keltskog boga rata, Marsa.
Tolkienove elfice su slike keltske «Majke Zemlje», sa osobinama odlučnosti, lijepote, tajanstvenosti i uništavanja,
Tolkienovi vilenjaci imaju osobine Tuatha De Dananna, odnosno kasnije bića Aes Sidha, iz keltske mitologije diretno su preuzete osobine Varde i Galadriel, koje su «dopunjene» misterijom arturijanske gospe od Jezera i Morrigan, keltske božice rata, kraljice prikaza, koja se prikazuje kao jedna boginja ili kao tri boginje (vrana pepeljava i Nemain(mahnitost bijes)Morrigan se bavila predskazivanjem rezultata ljutih bojeva ishoda bitaka i sl a činila je to na stvarno zanimljiv način(oprala je bojnu opremu onih koji će pasti)
Tuatha De Danann, ili narod božice Danu bogovi su stare irske za koje se kaže da su došli preko mora, neprijatelji su im bili Fomoiri (postoje indicije da se radi o podmorskim čudovištima), poluljudi, divovi, poludemoni, Tuathe su sile (svjetlosti-tolkienovih vilenjaka), Fomoiri, mračnjaci, sile su mraka, iso tak kod kelta Tuathe su očigledno bogovi, ali njihovi pandani u velškoj predaji, Donova djeca bili su antropomorfizirani (preobaženi u ljude), iako njigove magične vještine otkrivaju njihovo božansko porijeklo.
Irski Danu i velški Don vjerovatno su dva oblika istog keltskog imena, koje je možda sačuvano u imenima rijeka Dopn i Dunav.

Od ostalih Irskih bogova pronađoh još i Brigid(t(uzvišenu), zaštitnica učenosti, lječenja, kovačke vještine jako je štovana na Britanskim otocima, kao sv.Brigita i kao Brigantija, velika zaštitnica Briganata, naroda na sjeveru Engleske,
Goibniu «Veliki Kovač, vođa Tuatha De Dananna, uz koga su još Luchta(kolar) i Creidne (kotlar),
Goibniu, veliki kovač poznat je u suvremenom folkloru kao Gobban ili Goban Saer, lik velikog kovača, također koristi je tolkien kod kreiranja svojih likova, ovaj gore spomenuti, jako je naglašen u «silmarillion»-u,
Zatim Lug (galski Luga), vješt svim umjećima (rat, magija, trgovina, zanat)zapovjednik u bitki kod Mag Tuireda,
Zatim Ogma, ratnički keltski bog...
Od galskih bogova osim Cernunnosa, imamo Belona(neka vrsta Apolona),
Epona-božica zaštite konjanika (onaj tko je igrao Zeldu, sad zna i porijeklo naziva konja glavnog junaka)
Sucellus(obilje)izjednačen sa irskim In Dagdom, zatim Taranis (gromovnik)-izjedačuje se s Jupiterom...
Što se tiče religije i obnašanja vjerskih obreda, izvori vode, zdenci i vrela te izvori rijeka potrebnih za plodnost zemlje bili su omiljena središta keltskog štovanja.rovovi i udubljenja pronađeni na takvim mjestima vjerojatno su služili kod žrtvovanja, kao središta spominju se Entremont i Roquepetuseu, koji su puni niša za glave, a odrubljena je glava, vjerovatno najrasprostranjeniji motiv keltskog slikovnog prikazivanja. Značenje kulta glave u staroj religiji nagovještava velški Mabinogion, gdje pratioci Bendigeida Vrana, odrubivši mu glavu, uživaju osamdeset sretnih godina-poznatih kao «Svečanost plemenite glave» i «nije im neugodno što umjesto Bendigeida Vrana imaju njegovu glavu»

Toliko zasad o galima ircima walesu i tolkienu, pa tko ima strpljenja nek čita

Edited by elrond - Nov 29 2003, 04:06 PM

Varda
Posted: Nov 30 2003, 02:38 PM 19614 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

V a l i e

Member No.: 83

wink.gif Me lord Elrond mudrost tvoja beskonačna je i mozda savjet udijeliti mozes jednoj smusenoj Valier. Naime clanak je super i to je zapravo i ono sto pokusavam u slobodno vrijeme prouciti, ne toliko taj dio, zapravo vise civilizacije Maia, Inka i Azteka- no i ovo je nesto sto mi neda mira . O temi o kojoj si ovdje pisao ima vrlo malo pisanih rijeci, ili ih uopce nema pa ti odmah i zahvaljujem na ovome. Ali o.k. kad si mi vec tu moze pitanje- sto mislis da li je Tolkien imao na umu Stonehenge kao polozaj i opis za kulu Amon Sul. Dobra primjedba da je Tolkiens dosta koristio rijeci "stijena" i "kamenje" (u "Hobitima" za ulaz u Smaugovu pecinu trebao je tocno odredjen trenutak da se pokaze ono sto je trabalo...) i dok sam po neznam koji put citala njegova djela pomalo me pocelo nervirati to kamenje i stijenje. Vidis nikad mi ne bi palo na pamet da je bas toliko imao u vidu ovaj dio keltske civilizacije, mada je i sam Julije Cezar za druide govorio da su izuzetno uceni ljudi pa su shodno tome morali nesto i ostaviti iza sebe. Hvala bogu sto Tolkiens nije posegnuo za onom drugom stranom druidskih rituala, ako ih je već imao u vidu kod pisanja - znas ono - ogromni likovi ispleteni od granja i napunjeni zivim ljudima da umilostive keltske bogovoe kod prinosa ljudskih zrtava. Odvratno. A i mi smo imali kojesta. mad.gif
Moram ti reci da dok sam citala ovaj zanimljivi post slucajno sam usput slusala i "Enyu" - gdje se naslovi nekih njihovi pjesama zovu po imenima koja ti tu navodis (Epona; Tuath de D... da sad ne nabrajam). booyah.gif pa sam zato i tu jer jednostavno nisam mogla odoljeti bez obzira na nase MB (?). Vidis nadalje kad si vec spominjao ove civilizacije interesantno je kako je Tolkiens svodio sve u kruznom obliku- svje je kruzno; stepenice, paviljoni, kule, tornjevi, gradovi opasani zidom kao kruznica, pa ako hoces i sam tvoj counsil odrzavaop se unutar kruga . Pitam se kakvo bi kruznica mogla imati znacenje za njega i sto ti mislis o tome, o toj tkzv. savršenosti kruga. blush.gif Kad si vec na ovoj temi a mislim da bi to moglo spadati u ovaj topic sto mislis koliko je utkao mitova vezanih uz kamene krugove koji se nalaze na podrucju Velike Britanije, Cao

Edited by Steffi - Nov 30 2003, 02:47 PM

158 replies since Jan 24 2003, 02:59 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (11) < 1 [2] 3 4 5 6 7 ... >
Back to O knjizi "Poruke iz zemlje Prstenova"

[ Script Execution time: 0.0133 ]   [ 9 queries used ]   [ GZIP Enabled ]