Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Postoji li čistilište?
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Uruk-hai
Posted: Jul 12 2004, 01:32 PM 93045 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Man with a condition..without pills

Group: Members
Member No.: 72

Ne znam da li će ovo pitanje izazvat reakcije tipa : To je već bilo.....Čitaj......

unaprijed se ispričavam pa ako je slučajno bilo uputite me

Ako mi po kršćanstvu živimo samo jedan život i na kraju bi trebali ići u raj ako smo živjeli po Bogu tj. ako smo bili dobri ili ići u pakao ako smo radili suprotno ćemu onda postoji čistilište......mene to malko podsjeća na reinkarnacije iz budizma....komentari pliz...thank you... biggrin.gif

Gomil
Posted: Jul 12 2004, 05:34 PM 93060 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Group: Hosts
Member No.: 12

Odlicno pitanje Uruk. Upozoravam te unaprijed da ce biti dugacko.

Mogao bih kategoricki neargumentirano tvrditi kako Cistiliste ne postoji ali potrebno je sire sagledati cijelu pricu. Napomenut cu odmah, da ja ne vjerujem u postojanje Cistilista, a u nastavku cu to i argumentirati. Ne bih zelio reci kako Cistiliste ne postoji, a onda negdje drugdje covjek moze cuti nesto drugo i reci kako sam govorio gluposti. Iznijet cu ovdje i osnovne argumente na temelju kojih je nastao nauk o Cistilistu.

...

Kada proucavas Bibliju mozes vidjeti da Cistiliste niti ne postoji kao temeljno biblijski nauk. Novi zavjet uopce ne govori o tome. Nauka o Cistilistu se pojavila znatno poslije same Biblije na temelju prve i druge knjige o Makabejcima koje su dodane naknadno u popis Starozavjetnih knjiga. To je ucinila Katolicka Crkva i to je osnovni argument po Katolickoj Crkvi - zasto cistiliste?

2 Knjiga o Makabejcima 12:43-45 - Ucinio je to vrlo lijepo i plemenito djelo jer je mislio na uskrsnuce. Jer da nije vjerovao da ce pali vojnici uskrsnuti, bilo bi suvisno i ludo moliti za mrtve. K tome je imao pred ovima najljepsu nagradu koja ceka one koji usnu pobozno. Svakako, sveta i pobozna misao. Zato je za pokojne prinio zrtvu naknadnicu da im se oproste grijesi.

Tu se povlaci jedno potpuno novo pitanje. Mozda niti nije lose da se o tome ovdje malo poprica jer je tema izuzetno bitna. Svjestan sam da ova tema moze podici dosta prasine, jer u biti zadire u neka od temeljnih nauka Katolicke Crkve. No ovo je svakom covjeku koji istinski traga za Bogom jako bitno.

Sto nama predstavlja Cistiliste i da li ono uopce postoji? Mozemo li se provuci u raj kroz Cisliliste ili to ipak nije moguce?

...

Dakle, prva i druga knjiga o Makabejcima ne spadaju u temeljni bilijski popis knjiga vec su pridodane Bibliji znatno poslije. Te i takve dodane knjige nazivaju se apokrifni spisi i nalaze se izmedju knjiga Staroga Zavjeta. Postavlja se pitanje spadaju li te knjige u Bibliju ili ne? Vjerujem da je odgovor vrlo jednostavan.

Poslanica Rimljanima 9:4-5 - Oni su Izraelci, njihovo je posinstvo, i Slava, i Savezi, i zakonodavstvo, i bogostovlje, i obecanja; njihovi su i oci, od njih je, po tijelu, i Krist ...

Bog je odlucio po Izraelcima i zidovskom narodu objaviti svoje ime ljudima. To je bastina koja iskljucivo pripada njima. Od kompletiranja Starog Zavjeta knjigom proroka Malahije, u zidovskom svijetu, Biblija je do dan danas ostala nepromjenjena. Po svim zidovskim sinagogama, sirom svijeta zna se tocno sto spada u Stari Zavjet. Za Judaizam, Prva i Druga knjiga o Makabejcima ne predstavljaju predmet vjerske prakse vec predstavljaju povijesne knjige. (Sve ovo sto pisem da se vrlo lako provjeriti).

Judaizam do Krista je temelj Krscanstva. Zadiranje u to, zadiranje je u bastinu koju je Bog ostavio Zidovima a samim time je i diranje u Boga i njegovu objavu ljudima.

....

Zakljucak. U Stari Zavjet spadaju knjige koje Judaizam koristi u vjerskoj praksi. Nista vise i nista manje od toga.

I opet se pokazuje koliko je bitno da citamo Bibliju i za sebe same saznamo sto je to sto je Bog odlucio poruciti ljudima i sto je to sto on porucuje svakom od nas osobno.
....

Zanimljivo je da osim tih stiha iz Knjiga o Makabejcima ne postoje dodatni otvoreni argumenti za Cistiliste kao takvo. Cistiliste je pretpostavka koja ne samo da nema uporista u Bibliji, vec je i suprotna nauku Isusa i apostola.

I Isus i apostoli, govorili su samo o dva moguca puta. Jedan je uzak i vodi u zivot vjecni, a drugi je prostran i sirok i vodi u pakao. Danas i ovdje biramo gdje cemo u konacnici biti biranjem jedog od ta dva puta.

Evandjelje po Mateju 7:13 - Udjite na uska vrata! Jer siroka su vrata i prostran put koji vodi u propast i mnogo ih je koji njime idu. O kako su uska vrata i tijesan put koji vodi u Zivot i malo ih je koji ga nalaze!"

Nadalje, postoji nesto puno gore u nauku o Cistilistu sto ovdje jednostavno moram spomenuti.

Poslanica Galacanima 2:21 - Ne dokidam milosti Bozje! Doista, ako je opravdanje po Zakonu, onda je Krist uzalud umro.

Samo postojanje Cistilista nije Zakon ali dokida Isusovu zrtvu na krizu. Upravo ovo je bila Bozja objava meni nakon cega sam prestao vjerovati u Cistiliste. Uistinu, ako ja mogu izmoliti spasenje bilo kome ili netko meni, zasto je Krist morao umrijeti? Potpuno je besmislena njegova smrt. Ta cinjenica me uzasava, jer Biblija je toliko jasna da covjek nikakvim djelima ne moze doci do raja. Nikakvim svojim djelima, niti djelima drugih ljudi, vec samo vjerom u Isusovo djelo na krizu i vjerom u Isusa.

Svaka nauka koja umanjuje Isusovo djelo na krizu za covjeka, u najmanju ruku nije istinita.

Vjerom u Cistiliste covjek se nalazi u opasnosti misleci kako mozda za njega jos uvijek ima nade da se provuce unatoc grijesima, te ga odvraca od toga da se suoci sa cinjenicom da je gresan i izgubljen i da mu nema spasa i da mu ocajnicki treba Bozja milost. Posljedica je u biti vrlo slicna posljedici vjerovanja u reinkarnaciju.

No cinjenica je kako smo gresni i kako smo bez milosti osudjeni na propast i da nam treba milost Bozja. Milost Bozja koju je on iskazao covjecantvu kada je Isus dosao na zemlju i platio smrcu za gresnog covjeka.

To je uski put i osim toga, puta u nebo nema.

Uruk-hai
Posted: Jul 13 2004, 07:56 AM 93209 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Man with a condition..without pills

Member No.: 72

QUOTE (Gomil @ Jul 12 2004, 06:33 PM)
Odlicno pitanje Uruk.. ....

...pročitao sam tvoj odgovor i potpuno se slažem s tobom....ja sam čitajući Novi Zavjet tražio malo o tom Čistilištu ali nigdje ni riječi o tome....hvala

...čuo sam od frendice da je Isus u svom životu par godina bio odsutan kad je saznao da je Sin Božji i da je za to vrijeme bio na Tibetu i proučavao budizam (kao da je njegovo ime tamo)....uglavnom ja to i ne vjerujem baš ali me zanima da li je istina da je bio odsutan?...hvala unaprijed wink.gif

Gomil
Posted: Jul 13 2004, 09:09 AM 93227 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Za tu pricu sam i ja cuo, ali moram priznati da nigdje nisam nasao dokaz za to: niti biblijski niti povjesno.

No da se i opet biblijski protumaciti sto se je s Isusom dogadjalo od njegove 12 godine do njegove 30 godine o kojima Biblija ne govori nista.

Kada je imao 12 godina zbio se slijedeci dogadjaj:

Evandjelje po Luki 2:39-51 - Kad obavise sve po Zakonu Gospodnjem, vratise se u Galileju, u svoj grad Nazaret. A dijete je raslo, jacalo i napunjalo se mudrosti i milost je Bozja bila na njemu.
Njegovi su roditelji svake godine o blagdanu Pashe isli u Jeruzalem. Kad mu bijase dvanaest godina, uzidjose po obicaju blagdanskom. Kad su minuli ti dani, vracahu se oni, a djecak Isus osta u Jeruzalemu, a da nisu znali njegovi roditelji. Uvjereni da je medju suputnicima, odose dan hoda, a onda ga stanu traziti medju rodbinom i znancima. I kad ga ne nadju, vrate se u Jeruzalem trazeci ga. Nakon tri dana nadjose ga u Hramu gdje sjedi posred ucitelja, slusa ih i pita. Svi koji ga slusahu bijahu zaneseni razumnoscu i odgovorima njegovim. Kad ga ugledase, zapanjise se, a majka mu njegova rece: "Sinko, zasto si nam to ucinio? Gle, otac tvoj i ja zalosni smo te trazili." A on im rece: "Zasto ste me trazili? Niste li znali da mi je biti u onome sto je Oca mojega?" Oni ne razumjese rijeci koju im rece. I sidje s njima, dodje u Nazaret i bijase im poslusan.

Isus uistinu u nicemu nije sagrijesio i kada usporedjujemo njegov zivot sa Mojsijevim zakonom mozemo vidjeti zivot koji je u potpunosti bio u skladu sa Bozjom voljom. I u ovom slucaju Isus je zivio u skladu s zapovjedima.

Ponovljeni zakon 5:16 - Postuj oca svoga i majku svoju, kako ti je Jahve, Bog tvoj, zapovjedio, da dugo zivis i dobro ti bude na zemlji koju ti Jahve, Bog tvoj, daje.

Isus je bio Bog i kao Bog se nasao u jednoj potpuno novoj situaciji kada je dosao na Zemlju. On kao Bog morao je biti poslusan onima koje je stvorio. Ako je to bio zakon koji je on dao nama i on ga se sam morao pridrzavati. Isus je u biti morao kao dijete nauciti nesto sto do tada nije bio iskusio, a to je poslusnost. On i Otac jedno su i Oceva misao je i njegova misao. Radi toga je i zelio biti u kuci svoga Oca, tj. u hramu. No sada se morao nauciti biti poslusan svojim zemaljskim roditeljima iako im misao nije 100% u skladu s Bozjom misli. Isus je jednako kao i svaki covjek rodjen kao malo djete i kao malo dijete nije znao nista i trebao je uciti. Na pocetku citiranog odlomka moze se vidjeti da je i on kao malo dijete rastao u mudrosti. I vidi se da je vec s 12 godina bio iznimno mudar i razuman.

Isus je uistinu bio i 100% covjek.

....

Nakon tog dogadjaja, nema vise nikakvih zapisa o njegovom zivotu do trenutka kada ga je Ivan Krstitelj krstio i kada je u biti usao u sluzbu koju mu je Otac namjenio od pocetka.

Evandjelje po Luki 3:23 - Kad je Isus nastupio, bilo mu je oko trideset godina.

Tada je poceo naucavati nauk o Kraljevstvu nebeskom i sa nekih trideset i tri godine je raspet i uskrsnuo.

Zasto je poceo djelovati sa 30 godina? U Knjizi Brojeva se moze vidjeti da su svecenici u biti ulazili u svecenicku sluzbu sa svojih 30 godina. I tu odredbu zakona Isus je ispunio.

Poslanica Hebrejima 2:17-3:1 - Stoga je trebalo da u svemu postane braci slican, da milosrdan bude i ovjerovljen Veliki svecenik u odnosu prema Bogu kako bi okajavao grijehe naroda. Doista, u cemu je iskusan trpio, moze iskusavanima pomoci. Stoga, braco sveta, sudionici nebeskoga poziva, promotrite Apostola i Velikoga svecenika nase vjere - Isusa

Svecenici su bili oni koji su zastupali narod pred Bogom i koji su komunicirali Bozju volju ljudima. Oni su u biti bili posrednici izmedju Boga i ljudi. Isus je u biti krstenjem postao svecenik Novoga Saveza i zastupao je ljude pred Ocem i komunicirao je ljudima Bozju volju.

....

Sto je Isus radio u medjuvremenu? Bio je covjek. U tom razdoblju Isusov zivot se nije razlikovao od zivota drugih ljudi. Bilo je potrebno da u svemu postane slican nama i da ikusi u potpunosti zivot covjeka kako bi nas mogao zastupati pred Bogom kao pravovaljan zastupnik i kako bi sa 30 godina mogao postati Veliki Svecenik koji prinosi zrtvu Bogu za grijehe ljudi. Zrtvu samog sebe.

I kao sto Poslanica Timoteju kaze:

2 Poslanica Timoteju 2:5-6 - Jer jedan je Bog, jedan je i posrednik izmedju Boga i ljudi, covjek - Krist Isus, koji sebe samoga dade kao otkup za sve.

Dior Aranel Eluchil
Posted: Jan 18 2011, 09:58 PM 1023758 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Uz velikoga covjeka cesto dolaze i velike greske.

Member No.: 747

Bas sam neki dan citao da je sadasnji papa rekao da cistiliste ne postoji.

Narsil...
Posted: Jan 18 2011, 10:26 PM 1023759 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Still in the Shadow

Member No.: 1996

Da, Benedikt 16 je rekao da cistiliste ne postoji u fizickom smislu, nego da je ono u nama... tj. da je cistiliste nase kajanje!...

Gomil
Posted: Jan 29 2011, 02:35 PM 1023764 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

To je svakako puno blize istini.

Osobi koja prihvati Isusa kao spasitelja, Bog daje Duha Svetog i nastanjuje ga u srcu covjeka.

Duh Sveti je taj koji posredovanjem Rijeci Bozje cisti ljudsko srce i suoblicava ga Isusu. Slikovito se moze reci kako je djelo Duha Svetog djelo "ciscenja". Bez Duha Svetog djelo kajanja nema bas nekog smisla i stoga je najvaznije svakom covjeku primiti pomirnu zrtvu Sina Bozjega osobno za svoj zivot te postati dionikom Duha Svetog (Efezani 1:13).

dujeduje
Posted: Apr 4 2011, 02:24 PM 1023776 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Still in the Shadow

Member No.: 1999

Ljepo preneseno kolega....

Goran69
Posted: Jan 12 2012, 01:10 PM 1023830 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Still in the Shadow

Member No.: 2010

Naravno da postoji ....

Gomil
Posted: Jan 31 2012, 02:37 PM 1023841 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Dokaz? Tekstualni, iskustveni ili ...

Dior Aranel Eluchil
Posted: Feb 1 2012, 09:47 PM 1023842 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Uz velikoga covjeka cesto dolaze i velike greske.

Member No.: 747

Malo si me sad potaknuo na nešto. Na neki način to bi se moglo nazvati čistilištem, ali ovozemaljskim. Na primjer ljudska potreba da život sebe i drugih oko sebe učini boljim iz jednog običnog razloga da vlastiti grijeh iz prošlosti ispere s sebe s budućim dobrim djelima. Mislim viđao sam par slučajeva ljudi koji su nakon nekih grešaka, kasnije pokušavali sve od sebe da te greške isprave, ili ako ih ne mogu ispraviti da onda drugim ljudima donesu malo sjaja, dobrote, ljubavi.
Mislim nas ipak na kraju spašava naša vjera, ali činiti dobro je ipak nešto što češće činimo iz nekih razloga.(ispravljanje grešaka, nada u spasenje, novac, društveni položaj...)

antica89
Posted: Feb 13 2012, 03:46 PM 1023845 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Still in the Shadow

Member No.: 2014

QUOTE (Dior Aranel Eluchil @ Feb 1 2012, 09:47 PM)
Mislim nas ipak na kraju spašava naša vjera, ali činiti dobro je ipak nešto što češće činimo iz nekih razloga.(ispravljanje grešaka, nada u spasenje, novac, društveni položaj...)

Jako ljepo receno!

11 replies since Jul 12 2004, 01:32 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic

Back to Pitanja...

[ Script Execution time: 0.0232 ]   [ 8 queries used ]   [ GZIP Enabled ]