Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Pages: (4) < 1 [2] 3 4 > ( Go to first unread post )
Kanon i apokrifna "evanđelja"
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Narsil
Posted: Aug 3 2010, 04:25 PM 1023529 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Shield Bearer

Group: Members
Member No.: 1991

Zato jer juda nema pravo glasa sleep.gif

profuckao je on svoje......

Dior Aranel Eluchil
Posted: Aug 3 2010, 10:22 PM 1023530 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Uz velikoga covjeka cesto dolaze i velike greske.

Member No.: 747

Evanđelje je izbvorno grčka riječ, a znači "blagovijest" ili Radosna vijest. Ono se bavi životom Isusa Krista, kao Sina Božjeg. U tom smislu, postoji samo jedno Evanđelje, ali četiri pisca. Prije nego što su zapisana, ono se desetljećima propovijedalo i zapisivalo u male spise koji su služili obrednim, misionarskim i drugim potrebama pracrkve.

Matej.
On je pisac prvog evanđelja i piše o životu prve kršćanske zajednice, on je bio Isusov suvremenik. Matej posvećuje najveću pažnju Isusovim riječima i nauku, a smatra se najpreglednijim i najpotpunijim.

Marko.
On je živopisan - neposredan. Bio je Petrov tumač, i zapisivao je sve što je zapamtio, ali ne onim redom kojim je Isus to činio. Marko nije Gospodina ni
slušao, ni pratio, nego, kasnije, Petra. Zato Markovo evanđelje ima sve odlike, a i nedostatke pučkog spisa u kojemu pučanin puku pripovijeda Isusova djela. Baš zato nam Marko daje najviše podataka s ljudskim, psihološkim crtama Isusa iz Nazareta.

Luka.
On je bio pratilac sv, Pavla. Pavao ga zove "ljubljeni liječnik", a u njegovim izvještajima primjećujemo smisao za veću medicinsku točnost. Piše s lakoćom, otmjeno. On događaje stavlja ne po vremenskom slijedu, nego po nekoj nutarnjoj logici događanja. Isusov život promatra retrospektivno, unatrag, on piše kao vjernik koji zna smisao svega što prethodi. Krista prikazuje kao prijatelja siromaha, solidarnog sa svim socijalno ugroženim i općenito svim grešnicima.

Ivan.
Ivan se skrivao iza formule "učenik koga je Isus ljubio". Ovo evanđelje je napisano posljednje, krajem 1. stoljeća. Ivanovo je evanđelje zatvorena cjelina. To je tzv. "duhovno"evanđelje u kojemo Isus govori učiteljski, uzvišeno, osobito u oproštajnom govoru. (gl. 13-16). Netko, tko se tek treba upoznati s vjerom i s Bogom, najbolje je da počne čitati Ivanovo
evanđelje. Tu je najviše Isusovog govora, direktno se obraća ljudima, tako da nema opasnosti da bi netko na "svoj" način mogao protumačiti neke djelove. Isus sam sebe objašnjava i govori onima koji su u ono vrijeme bili neobrazovani, širokom puku.

Mislim da oni upotpunjuju sliku o Isusu, te nije potrebno niti jedno više, jer s njima smo dobili sve poglede na Isusa. Iz svih kuteva, saznali smo kakav je bio. Kao čovjek, kao spasitelj, kao otkupitelj, što je govorio, što je činio. Sve smo saznali.

Dior Aranel Eluchil
Posted: Aug 3 2010, 10:25 PM 1023531 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Kanonizaciju je započeo Sv. Irenej, lionski biskup (oko 125.202.). On je predložio indeks novozavjetnih tekstova koji, prema njegovu mišljenju, sadrže i čuvaju izvorni i neiskvareni Isusov nauk. Od svih evanđelja koja su kružila među prvim kršćanskim zajednicama odabrao je četiri (po analogiji s četiri smjera u prostoru, četiri oceana i četiri ugla svijeta) i ocijenio ih kao jedine autentične. To su tzv. kanonska evanđelja: Evanđelja po Mateju, Marku, Luki i Ivanu.

Cithien Queen of Lórien
Posted: Aug 4 2010, 12:15 AM 1023532 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Shield Bearer

Member No.: 1992

QUOTE (Dior Aranel Eluchil @ Aug 3 2010, 10:22 PM)

Mislim da oni upotpunjuju sliku o Isusu, te nije potrebno niti jedno više, jer s njima smo dobili sve poglede na Isusa. Iz svih kuteva, saznali smo kakav je bio. Kao čovjek, kao spasitelj, kao otkupitelj, što je govorio, što je činio. Sve smo saznali.

Možda ne sve poglede. U judinom evanđelju je malo drugacije nego u ostalima.
I možda nismo sve saznali iz tih evanđelja, ak je judino evanđelje istinito.
A ako je onda to ostali ucenici nisu mogli ni znati.

jesi li ikad procitao o cemu se radi u Judinom evanđelju ?

Cithien Queen of Lórien
Posted: Aug 4 2010, 12:16 AM 1023533 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Shield Bearer

QUOTE (Narsil @ Aug 3 2010, 04:25 PM)
Zato jer juda nema pravo glasa sleep.gif

profuckao je on svoje......

Možda nije. Možda imamo potpuno krivu sliku o njemu .

Narsil
Posted: Aug 4 2010, 04:18 PM 1023539 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Shield Bearer

A mozda su u sumi...

Po meni Juda je izdao Krista, makar se pokaja jer nije mogao zivjeti s tim n dusi tj objesio se..

Stoga mi on nema pravo na pisanje evanđelja yes.gif

A pogotova nije ima ou tome dobu tako da

Cithien Queen of Lórien
Posted: Aug 4 2010, 05:59 PM 1023540 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Shield Bearer

QUOTE (Narsil @ Aug 4 2010, 04:18 PM)
A mozda su u sumi...

Po meni Juda je izdao Krista, makar se pokaja jer nije mogao zivjeti s tim n dusi tj objesio se..

Stoga mi on nema pravo na pisanje evanđelja yes.gif

A pogotova nije ima ou tome dobu tako da

Khm .. nisi shvatio.
U Judinom evanđelju Juda nije prikazan kao izdajnik niti je on to bio u tom evanđalju.
Niti se imao zasto pokajati.
Probaj u nekoj videoteci nac neki dokumeentarac ili probat cu ja nac sad jednu stranicu koja to objašnjava.

Cithien Queen of Lórien
Posted: Aug 4 2010, 06:02 PM 1023541 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Shield Bearer

Prema Evanđelju po Judi, priča o Izdaji Isusa Krista tekla je drugačije nego što to prikazuju nama poznata evanđelja (po Mateju, Marku, Luki ili Ivanu). Prema njoj, izdajica Juda Iškariotski postaje junak koji žrtvuje tijelo Krista na njegov nagovor. U daljnjim dijalozima dolazi do vrhunca radnje u kojemu Isus Judi otkriva tajnu Nebeskog Kraljevstva ovim riječima: Kraljevstvo Nebesko je velik, bezgraničan prostor, kojeg nije vidjelo oko nijednog anđela, niti razumjelo srce ijednog grješnika. Tim riječima daje se osnovni smisao Judinog evanđelja koji se očituje u gnostičkom nauku: Bog nije stvoritelj Neba i Zemlje, nego je duhovna snaga koja leži u svakom čovjeku koju možemo spoznati jedino dubokom vjerom i pravim naukom. <---- iz Wikipedije

Narsil
Posted: Aug 5 2010, 12:21 AM 1023542 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Shield Bearer

Eto wiki, mogu ja u nju napisati da je HR napala SAD ali nije i wiki je laz i juda je lazljivac

Cithien Queen of Lórien
Posted: Aug 5 2010, 01:47 AM 1023546 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Shield Bearer

QUOTE (Narsil @ Aug 5 2010, 12:21 AM)
Eto wiki, mogu ja u nju napisati da je HR napala SAD ali nije i wiki je laz i juda je lazljivac

Nisam ja to tu prvi put procitala niti cula. To sam stavila iz wikipedije jer je kratko napisano.
Al to što sam procitala i vidjela i cula nije s interneta sleep.gif

Dior Aranel Eluchil
Posted: Aug 5 2010, 10:47 AM 1023548 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (Cithien Queen of Lórien @ Aug 4 2010, 12:15 AM)

Možda ne sve poglede. U judinom evanđelju je malo drugacije nego u ostalima.

ne, ta cetiri evandelja daju sve poglede na Isusa. U sumi njih svih mislim.

ajmo probati nesto.

ako sva evandelja govore o judi kao izdajici, kao osobu koju su tako dozivjeli svi Isusovi pratitelji zasto bi onda bas judino evandelje bilo tocno?

Mislim on je odigrao vaznu ulogu, netko je morao i to odigrati, da bi Isus bio doveden pred pilata, osuden, i razaper, uskrsnuo i spasio ljude od grijeha i poveo ih u zivot vjecni.

ali to ne umanjuje cinjenicu da ga je on izdo. Mislim da judino evandelje samo pokusaj da se uzdrma stup vjere.

no opet ako mi netko da neko bolje razmisljanje rado cu razmisliti o tome. za sada mi to izgleda tako

@elentari

lijepo je sto se mozes natjerati da nekome oprostis. mislim to je hvala vrijedno. ne moze to svatko. Treba oprostiti, bez obzira na sve. bez obzira na nasu bol. Jer mislim da na taj nacin samo postajemo bolji. Lakse je kroz zivot nositi srecu zbog oprosta nego mrznju zbog necije mane ili pogreske.

Cithien Queen of Lórien
Posted: Aug 5 2010, 11:25 PM 1023554 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Shield Bearer

QUOTE (Dior Aranel Eluchil @ Aug 5 2010, 10:47 AM)
QUOTE (Cithien Queen of Lórien @ Aug 4 2010, 12:15 AM)

Možda ne sve poglede.  U judinom evanđelju je malo drugacije nego u ostalima.

ne, ta cetiri evandelja daju sve poglede na Isusa. U sumi njih svih mislim.

ajmo probati nesto.

ako sva evandelja govore o judi kao izdajici, kao osobu koju su tako dozivjeli svi Isusovi pratitelji zasto bi onda bas judino evandelje bilo tocno?

Mislim on je odigrao vaznu ulogu, netko je morao i to odigrati, da bi Isus bio doveden pred pilata, osuden, i razaper, uskrsnuo i spasio ljude od grijeha i poveo ih u zivot vjecni.

ali to ne umanjuje cinjenicu da ga je on izdo. Mislim da judino evandelje samo pokusaj da se uzdrma stup vjere.

no opet ako mi netko da neko bolje razmisljanje rado cu razmisliti o tome. za sada mi to izgleda tako

@elentari

lijepo je sto se mozes natjerati da nekome oprostis. mislim to je hvala vrijedno. ne moze to svatko. Treba oprostiti, bez obzira na sve. bez obzira na nasu bol. Jer mislim da na taj nacin samo postajemo bolji. Lakse je kroz zivot nositi srecu zbog oprosta nego mrznju zbog necije mane ili pogreske.

Pa ostali to nisu znali zato jer je to i bio cilj, da ostali ne znaju.
To je ( po judinom evanđelju) bio dogovor između Isusa i Jude .
Mislim zast bi on jedini izdao Isusa. Zar su ovi ostali budale.
Za novac... ne znam.. nekak mi ne drži vodu ta prica, zar je smatro ostale budalama. Ne znam.
Nekak mi se ova prica više uklapa.
Judino evanđelje ne osporava ostala cetiri, samo još dodatno prikazuje ono šta ostali nisu vidjeli i znali.
Ne znam kak da objasnim thud.gif

Dior Aranel Eluchil
Posted: Aug 6 2010, 08:59 AM 1023555 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Zasto bi izdao Isusa? Pa jer je bilo predkazano da ce biti tako. Jer je vec bilo receno. Iako oni to nisu znali, ali Isus je. Ja je bio covjek imao je svojih mana, kao i svi drugi ljudi, kao i ostali Isusovi pratitelji. Zasto je tesko vjerovati da ga je Juda izdao za novac, nista cudno. svasta se cini za novac.

Narsil
Posted: Aug 6 2010, 03:01 PM 1023556 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Shield Bearer

Cithien, Juda po meni nema nista trazit kod Krista..

Napravio je on svoje...

Cithien Queen of Lórien
Posted: Aug 6 2010, 03:32 PM 1023557 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Shield Bearer

conf44.gif conf44.gif

Pgledajte neki dokumentarac na tu temu, ak vam je stalo.
Ima jedan: zove se Evanđelje po judi xD
Ja ga pogledala, stvarno nije bezveze.

58 replies since Jan 22 2006, 05:08 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (4) < 1 [2] 3 4 >
Back to Biblija

[ Script Execution time: 0.0059 ]   [ 9 queries used ]   [ GZIP Enabled ]