Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Pages: (2) < [1] 2 > ( Go to first unread post )
Kako kršćanstvo gleda na osjećaje?
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Evenstar
Posted: Apr 28 2004, 08:37 PM 65141 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

:In Contact:

Group: Members
Member No.: 121

Kako krscanstvo gleda na emocije, na osjecaje? Jer vjera nije bas u toj kategoriji, razumski kaze se treba drzati Biblije, a gdje su osjecaji u cijeloj toj prici? Voljela bih cuti nesto o tome... Hvala.

merry
Posted: Apr 29 2004, 08:18 AM 65532 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Group: Hosts
Member No.: 7

QUOTE (Evenstar @ Apr 28 2004, 08:37 PM)
Kako krscanstvo gleda na emocije, na osjecaje? Jer vjera nije bas u toj kategoriji, razumski kaze se treba drzati Biblije, a gdje su osjecaji u cijeloj toj prici? Voljela bih cuti nesto o tome... Hvala.

ciao Eve smile.gif

dobro pitanje

kako ja to sve shvacam:

Bog nas je stvorio kao jedninu: Duh - Dusa - Tijelo
zbog toga mislim da vjera obuhvaca sve, i razum i osjecaje/emocije - jer naravno oni su povezani.

Isus kaze da trebamo ljubiti Boga svim svojem srcem, svom dusom, svom snagom i svom razumom.
znaci vjera obuhvaca i jedno i drugo, i razum i emocije i duha.

kada citam Bibliju proradi moj razum: tu su rijeci, trebam ih svhatiti, paziti na gramatiku, shvatiti poentu teksta itd.
ali sada kada stvarno vjerujem ono sto sam sa razumom shvatio, onda cu imati i emocije - kada npr. cujem da su mi svi grijesi oprosteni, onda cu imati mir i radost (to su emocije) -

suprotno kada moje emocije mene nesto drugo govore nego ono sto Biblija kaze, vjerujem Bibliju jer je ona, Bozje govorenje, temelj vjere.
(vjera, krscanskom smislu, znaci, vjerovati ono sto je Bog rekao, vjerovati Bogu)

naravno kada stalno nemam emocije u mojoj vjeri, onda valjda moja vjera je mrtva, onda valjda ja u stvari ne vjerujem to..... jer na kraju su nase emocije izraz nase misle.

eto toliko za sad, ne znam, da li sam bio jasan - i sigurno ovaj odgovor nije savrsen.
cool.gif

antocjo
Posted: Apr 29 2004, 10:08 AM 65558 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

By the blood of the Lamb is my life kept safe

Group: Admin
Member No.: 5

QUOTE (merry @ Apr 29 2004, 09:17 AM)
kada citam Bibliju proradi moj razum: tu su rijeci, trebam ih svhatiti, paziti na gramatiku, shvatiti poentu teksta  itd.
ali sada kada stvarno vjerujem ono sto sam sa razumom shvatio, onda cu imati i emocije - kada npr. cujem da su mi svi grijesi oprosteni, onda cu imati mir i radost (to su emocije)

upravo tako i ja to shvacam... bitan je redesljed, ono u cemo mi ljudi cesto zakazemo.
Cinjenice trebaju biti temelj nasih emocija.

Emocije ne bi trebale biti, prije svega, ono na cemu cu temeljiti svoja uvjerenja ili postupke. Kad bi tako bilo ne bi se nikad ustao ujutro na posao doh.gif

Cinjenice bi trebale biti lokomotiva a osjecaji vagoni koji slijede:

user posted image

i mislim da bi to trebalo opcenito vrijediti, ne samo u kontekstu vjere....

Emocije koje se ne temelje na cinjenicama redovito dovode do razocaranja... pogotovo ako su jake.

Npr, veselje bez temelja je slicno veselju pijanog covjeka... ph34r.gif

Mozda ce se nekome ovo uciniti hladno i nekako prerazumski i odkud ona ljubav koji neki vjernici cesto spominju...? Evo za ilustraciju jedan citat:

"Jer ljubav nas Kristova obuzima kad promatramo ovo: jedan za sve umrije, svi dakle umrijese; i za sve umrije da oni koji zive, ne zive vise sebi, nego onomu koji za njih umrije i uskrsnu." (2. Korincanima 5:14-15)

Ljubav i druge emocije su normalna posljedica promatranja cinjanica - u ovom slucaju Kristova djela a onda to sve ima i posljedice na moj zivot - prije svega cinjenice, a onda i emocije.

Kako su emocije posljedica cinjenica isto su plod Duha Svetog koji je darovan svakom vjerniku: "Plod je pak Duha: ljubav, radost, mir, velikodusnost, usluznost, dobrota, vjernost, blagost, uzdrzljivost." (Galacani 5:22)

Na mnogo mjesta u NZ pise "Radujte se!" ali ta radost ima temelj... s druge strane kad se ja bas i ne osjecam najbolje i ne ide mi i malo me pere depra, trebam li odmah zakljuciti da me Bog ne voli, da je daleko, da ne zna za moje probleme... a mozda nisam niti spasen. ph34r.gif

Kad bih temeljio svoju vjeru samo na osjecajima Biblija kaze da bih bio kao malodobno dijete bacano morskim valovljem vamo-tamo... Cvrst je temelj koji Bog daje - sam Krist - Stijena na kojoj treba pocivati sva moja vjera/kuca.

Eto malo san na brzinu iznio tok misli... ako izgleda nepovezano ili nejasno, Eve sam pitaj... biggrin.gif

QUOTE (Evenstar @ Apr 28 2004, 09:37 PM)
Hvala.

You're most wellcome blowkissplus.gif

Ezekiel
Posted: Apr 29 2004, 10:56 AM 65584 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Jedi master

Member No.: 51

kako ja to sve shvacam:

Bog nas je stvorio kao jedninu: Duh - Dusa - Tijelo

zar nije 'duh' i 'duša' jedno te isto ?

takozvano sveto trojstvo.. mislim da se odnosi na nesto drugacije od samog tumacenja " duh duša i tijelo" ... pogotovo zato jer mislim da su 'duh' i 'duša' jedno te isto.

Evenstar
  Posted: Apr 29 2004, 07:38 PM 65771 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Isus kaze da trebamo ljubiti Boga svim svojem srcem, svom dusom, svom snagom i svom razumom.
znaci vjera obuhvaca i jedno i drugo, i razum i emocije i duha.

Razumijem da su emocije u religiji prisutne kao i u zivotu religijoznih osoba. Ono sto ne razumijem je da li su emocije u zivotu vjernika nesto sto je na drugom mjestu, iza cinjenica i je li to ispravan nacin zivota prema Bibliji odnosno u krscanskom zivotu?

Evenstar
  Posted: Apr 29 2004, 07:46 PM 65775 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (antocjo @ Apr 29 2004, 11:08 AM)
Cinjenice trebaju biti temelj nasih emocija.

Cinjenice trebaju biti temelj nasih emocija? huh.gif

Nisu li emocije i cinjenice nesto.. razlicito. Ako sam te dobro razumijela ti si mislis da cinjenice trebaju biti temelj nasih postupaka, zivota? Jer kako temeljiti emocije na cinjenicama? Npr. netko je dobar prema meni pa ga ja volim. Netko je los prema meni pa ga ne volim. Ovo mi ne stima iz dva razloga: ljubav (kao primjer emocije) ne funkcionira po tom principu koliko sam do sada primjetila. I jos mi ne lezi jer "Ko tebe kamenom - ti okreni drugi obraz" govori nesto suprotno od onoga sto bi trebalo se dogoditi ako emocije temeljimo na cinjenicama. Ne znam. Zbunjena sam.

Evenstar
  Posted: Apr 29 2004, 07:51 PM 65776 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Cinjenice bi trebale biti lokomotiva a osjecaji vagoni koji slijede. I mislim da bi to trebalo opcenito vrijediti, ne samo u kontekstu vjere....

Mozes li malo objasniti ovo na nekom primjeru iz zivota, odnosno u kontekstu zivota, a ne religije jer mi je dosta apstraktno to tako pratiti. Oduvijek sam mislila da su osjecaji nesto naj naj naj vaznije kod ljudi. Ovakvo razmisljanje mi je totalno "shaking". A pogotovo jer nisam znala da je to stav religije pa me zanima vise o tome.

Evenstar
  Posted: Apr 29 2004, 07:56 PM 65778 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Kako su emocije posljedica cinjenica isto su plod Duha Svetog koji je darovan svakom vjerniku: "Plod je pak Duha: ljubav, radost, mir, velikodusnost, usluznost, dobrota, vjernost, blagost, uzdrzljivost." (Galacani 5:22)

Emocije su posljedica cinjenica.. UH. Ovo stvarno ne razumijem. Cinjenica je da je sveti duh darovan svakome vjerniku pa onda iz njega dolaze sve emocije? Sad mi se pola foruma smije, ali ne mogu trenutno ovo razabrati..

Evenstar
  Posted: Apr 29 2004, 08:01 PM 65781 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (Gomil @ Apr 29 2004, 12:07 PM)
Unutarnji dio nas koji traga za smislom nije niti razum niti osjecaji niti karakter niti volja. To je onaj dio nas kroz koji se u konacnici i uspostavlja odnos s Bogom.

Ja mislim da covjek traga za smislom i razumski, voljno i putem emocija, ali se slazem da do smisla ili Boga se vjerojatno ne moze tako vec "onim necim" sto ti nazivas Duhom... Steta. Mislim da bi se do Boga moralo moci doci na bilokakav nacin.

merry
Posted: Apr 30 2004, 07:24 AM 65957 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Group: Hosts
Member No.: 7

puno ste pisali ohmy.gif zar vi nikada ne trebate raditi lukavi.gif

samo na kratko
ezekiel: duh i dusa sta je razlika?
duh nas razlikuje od zivotinje i one imaju dusu, u kojoj ces naci emocije, volje, pa donekle pamet
ali duh je ono, sto nas osposobi spoznati Bogu i komunicirati s njim.

eve:
gdje su emocije? mogu ti reci, odkad sam dozivio nanovorodjenje, moje emocije su probudile, puno sam emotivnije nego prije -

uopce nije stvar, emocije da ili ne - nego, emocije se temelje na nase misle, emocije su poslijedice necega - mislim da je to kod svih ljudi tako, da li su sada vjernici ili ne,, svejedno. (u glavnom....)

samo ponekad nismo svjesni, da nase emocije dolaze od misle nase,

- vjera zapocne sa Pokajanjem - sto znaci promjena misle
iz toga proizlaze i promjenjene emocije.....

ali kako sam rekao - puno vise emocije imam odkad zivim s Isusom - sto je i logicno, jer kada je Bog stvorio i nasu sposobnost za emocije, onda je logicno, da kada zivimo s Njim, da ce on i izlijeciti i izgraditi nas emocionalni zivot

eto pozdrav svima - zurim na posao
loveuall wub.gif

antocjo
Posted: Apr 30 2004, 02:23 PM 66043 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (Evenstar @ Apr 29 2004, 08:37 PM)
Ono sto ne razumijem je da li su emocije u zivotu vjernika nesto sto je na drugom mjestu, iza cinjenica i je li to ispravan nacin zivota prema Bibliji odnosno u krscanskom zivotu?

Evo samo jedan dogadjaj iz Novog zavjeta.

Isus je poslao svoje ucenike da idu po selima i gradovima i da cine cudesa, ozdravljaju ljude, izgone zle duhove. I da to cine u njegovo ime. Ucenici su otisli, upravo to cinili i vracaju se Isusu svi sretni jer cine cudesa i ozdravljaju ljude. A Isus im kaze... ne radujte se zbog toga huh.gif nego jer su vam imena upisana na nebesima. eureka.gif

Ja ne mislim da im je on zamjerio sto su tada bili radosni, ali radost te vrste dodje i prodje - ovisna je o okolnostima, ali prava radost je u onome sto je vec sada cvrsta cinjenica i ne ovisi vise o nikakvim okolnostima - da su im imena upisana na nebesima. zupi.gif

antocjo
Posted: Apr 30 2004, 02:27 PM 66045 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (Evenstar @ Apr 29 2004, 08:50 PM)
Mozes li malo objasniti ovo na nekom primjeru iz zivota, odnosno u kontekstu zivota, a ne religije jer mi je dosta apstraktno to tako pratiti. Oduvijek sam mislila da su osjecaji nesto naj naj naj vaznije kod ljudi. Ovakvo razmisljanje mi je totalno "shaking".  A pogotovo jer nisam znala da je to stav religije pa me zanima vise o tome.

Pa konkretno u zivotu sam spominjao ono ustajanje na posao... da se ravnam po emocijama nikad se ujutro ne bih ustao... to je jedan banalan primjer...

QUOTE (Evenstar @ Apr 29 2004, 08:50 PM)
Oduvijek sam mislila da su osjecaji nesto naj naj naj vaznije kod ljudi.

huh.gif mislis da su osjecaji najvazniji kod ljudi...?
onda bi dobar dio nasih postupaka bili u neku ruku sebicni i licemjerni jer sve sto cinimo je da se dobro osjecamo, pa cak i u slucaju davanja sitnisa prosjaku.

U ovom kontekstu bi volio spomenuti kako je Novi zavjet originalno pisan na grckom jeziku, a u njemu postoje tri razlicite rijeci i pojmovi koje mi jednako prevodimo sa ljubav... wub.gif

1. eros - dosta poznata rijec i ne odnosi se samo na eroticnu ljubav izmedju muskarca i zene vec je to vise osjecaj koji nas nagoni na ispunjavanje svojih potreba za seksom, hranom... - ova vrsta ljubavi je u prvom redu orjentirana na sebe.

2. filia - to je prijateljska ljubav - primanja i davanja, bilo medju prijateljima bilo medju supruznicima...

3. agape - najuzvisenija ljubav - bozanska. Ne gleda na sebe vec na drugog. Samo daje i daje i nista ne trazi za uzvrat. To je ona o kojoj pise u 1. poslanici Korincanima:
"Ljubav je velikodušna, dobrostiva je ljubav, ne zavidi, ljubav se ne hvasta, ne nadima se; nije nepristojna, ne traži svoje, nije razdražljiva, ne pamti zlo; ne raduje se nepravdi, a raduje se istini; sve pokriva, sve vjeruje, svemu se nada, sve podnosi."

Da ne bi bilo zabune, sve tri vrste ljubavi su OK... klap.gif samo sto je filia uzvisenija od eros, a agape najuzvisenija. I ta ljubav je osjecaj, ali je prije svega odluka i djelatna.
Sigurno da ce prakticiranje agape ljubavi izazvati i osjecaje kod te osobe i kod drugog i to je super ali sami osjecaji nisu cilj.

Kao sto u braku nije cilj - ljubav - kao osjecaj. Vec ono sto kaze "da postanu jedno tijelo". Ljubav je staza na tom putu, kriz je sredstvo (umrijeti sebi i ziviti za drugog) a to - postati JEDNO je cilj. hug.gif

antocjo
Posted: Apr 30 2004, 02:34 PM 66050 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Eve i Ez, posto nemam previse vremena a i off-line vikend je na pomolu... odgovorit cu vam na ovo u paketu... biggrin.gif

QUOTE (Evenstar @ Apr 29 2004, 08:45 PM)
Npr. netko je dobar prema meni pa ga ja volim. Netko je los prema meni pa ga ne volim. Ovo mi ne stima iz dva razloga: ljubav (kao primjer emocije) ne funkcionira po tom principu koliko sam do sada primjetila. I jos mi ne lezi jer "Ko tebe kamenom - ti okreni drugi obraz" govori nesto suprotno od onoga sto bi trebalo se dogoditi ako emocije temeljimo na cinjenicama. Ne znam. Zbunjena sam.

QUOTE (Ezekiel @ Apr 30 2004, 02:07 PM)
ne vidim razlog koji bi bio dovoljno dobar da nečiju negativu prihvatim i vratim ljubav umjesto toga ili neku drugu pozitivnu emociju.

Npr. netko me "opali kamenom" - prirodna reakcija je da se naljutim, cak i uzvratim boxing.gif

al ponavljam jos jednom, to za mene nije jedina cinjenica. Isus je bio vrijedjan ali zauzvrat nije vrijedjao, pljuvan ali zauzvrat nije pljuvao. Znao je za kakve ljude umire, ali ga to nije sputalo. I opet ponavljam:

"Jer ljubav nas Kristova obuzima kad promatramo ovo: jedan za sve umrije, svi dakle umrijese; i za sve umrije da oni koji zive, ne zive vise sebi, nego onomu koji za njih umrije i uskrsnu." (2. Korincanima 5:14-15)

Kad mi tako netko napravi dignem pogled prema Kristu koji je umro i za tu osobu... huh.gif

Znam koliko je to tesko vlastitim snagama, ali promatrajuci Kristovo djelo miloscu Bozjom mogu imati ljubav i za takvu osobu "I mir Bozji koji je iznad svakog razuma cuvat ce srca vasa i vase misli u Kristu Isusu. " (Fil 4:7)

Tko nije iskusio oprostenje koje Bog daje (cak i emotivno) tesko da ce imati temelj da oprosti toj osobi. ph34r.gif

antocjo
Posted: Apr 30 2004, 02:50 PM 66063 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (Evenstar @ Apr 29 2004, 08:55 PM)

Emocije su posljedica cinjenica.. UH. Ovo stvarno ne razumijem. Cinjenica je da je sveti duh darovan svakome vjerniku pa onda iz njega dolaze sve emocije? Sad mi se pola foruma smije, ali ne mogu trenutno ovo razabrati..

vis kad i ja sad procitam izgleda nejasno sto sam htio reci... Falio sam staviti jedno malo "i" doh.gif

Kako su emocije posljedica cinjenica isto su i plod Duha Svetog koji je darovan svakom vjerniku: "Plod je pak Duha: ljubav, radost, mir, velikodusnost, usluznost, dobrota, vjernost, blagost, uzdrzljivost."

Nije ni meni sve to bas jasno jer je dosta isprepleteno... ono sto opazam oko sebe u meni prizvodi emocije, ali plodove i emocije (vise bih rekao vrline) za kojima trebam teziti su djelo Duha Svetog u meni. Naravno, kad mu to dopustim... Ima slucajeva kad ja otvrdnem svoje srce na jasnu spoznaju Bozje volje i onda pise Biblija da rastuzujem Duh Svetog u meni. Manifestacija toga je cesto da se niti ja (dugorocno) bas dobro ne osjecam. Tuzan sam, sjetan, frustriran... I to su emocije, ali su one opet indikator toga da nesto ne stima. Nesto slicno kao sa osjetom bola, i fala Bogu da ga imam. Jer da ga nemam mozda nesto nije ok sa mojim zdravljem, a ja to niti ne bih znao... Al posto imam osjet bola, znam otprilike di je problem i dalje cu traziti nacina kako ga rijesiti...

Isto tako ako sam cili depresivan ili tuzan bez vidljivog razloga... mozda je upravo problem u toj duhovnoj sferi... narusenog odnosa sa Bogom. sad.gif

antocjo
Posted: May 11 2004, 04:26 PM 71281 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

ovo sam ostao duzan od prije blush.gif

QUOTE (Evenstar @ Apr 29 2004, 09:30 PM)
Jos jedno pitanje. cesto se kaze "Slijedi svoje srce". i ima jos mnogo izvedenica iste misli. Srce je puno osjecaja. Malo cinjenica zalazi u tu sferu. Kako se to uklapa u religijsko nastojanje da se postupa cinjenicno? Ako nisam nesto krivo shvatila i vjera je nesto sto pociva na srcu ili je ono barem vrlo bitno u toj prici. Kako sljediti srce ako prednost prema religiji treba dati cinjenicama, odnosno su cinjenice lokomotiva, a osjecaji vagoni? Sto onda sada?

Pa evo kako stoje stvari...

"Podmuklije od svega je srce. Jedva popravljivo, tko da ga pronikne?" Jeremija 17:9

a samo malo prije isti taj Jeremija je napisao...
"Kad mi dodjose rijeci tvoje, ja sam ih gutao: rijeci tvoje ushitise i obradovase srce moje." (Jeremija 15:16)

Kontradikcija ili... huh.gif

Istina je da je vjera nesto sto pociva i na srcu... ali ja bih opet rekao da je srce - odnosno osjecaji koji se bude u njemu samo indikator. Kad kaze da je srce podmuklije od svega... govori na neki nacin o posljedici grijeha na nase srce... tamo je napravljena najveca steta. I onda takvo srce kad ga se pusti da bude jedina vodilja ne ispadne dobro no.gif

Ali opet Bog govori u srce...
"Tada rekose jedan drugome: 'Nije li gorjelo srce u nama dok nam je putem govorio, dok nam je otkrivao Pisma?'" Luka 24,32

I kako razaznati jel to sto mi je u srcu nesto moje, sebicno ili je plod Bozjeg djela. Za sebe bar mogu reci kad imam neki poticaj iz srca da prije hm... ne znam kako to opisati naculim usi ili koje je to vec culo i 'provjerim' da li u tome imam MIR.

Npr, (ne pada mi na pamet neki bolji primjer) ja bih htio i bas bih htio dati si srcu oduska i provesti cijelu vecer i noc uz TV prezderavajuci se i... I kad promislim o tome, bas i nemam mir da je to nesto sto bih trebao uciniti (da ne bi se zaletili u zakljucku, motiv za to nece biti strah od Boga)...

a s druge strane npr imam poticaj uciniti, reci ... ne znam sto i stanem na loptu a ono sve mir u srcu... and I go for it... (to cak moze biti sto na prvu ruku moze biti nelogicno, bilo je i toga)

Evo jos jedan primjer iz psalama koje inace obozavam...
"Moje mi srce govori: 'Trazi lice njegovo!' Da, lice tvoje, o Jahve, ja tražim." Psalam 27:8

Ali opet ostaje problem onog srca od prije, ali Bog obecaje nesto novo...

"I ja cu im dati novo srce i nov cu duh udahnuti u njih: iscupat cu iz njih njihovo kameno srce i stavit cu u njih srce od mesa, da hode po mojim naredbama i da cuvaju i vrse sve moje zakone. I bit ce oni moj narod, a ja Bog njihov!" Ezekiel 11:19-20

a to je ono zasto u onoj gore situaciji necu onako odluciti zbog straha od Boga... to je prirodna reakcija novog srca... (ili mi je ispran mozak ph34r.gif )

17 replies since Apr 28 2004, 08:37 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (2) < [1] 2 >
Back to Pitanja...

[ Script Execution time: 0.0066 ]   [ 9 queries used ]   [ GZIP Enabled ]