Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Pages: (73) < 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... > ( Go to first unread post )
Religije svijeta i medjureligijski odnosi, religije i tolerancija
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
antocjo
  Posted: May 13 2005, 01:40 PM 290564 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

By the blood of the Lamb is my life kept safe

Group: Admin
Member No.: 5

Hm, dosta toga u tvom postu bi vise islo u Rimokatolicka crkva... al hajde odgovorit cu ti ovdje wink.gif

QUOTE (Legolee @ May 13 2005, 10:49 AM)
definiraj okultno...ako dolazi od lat. occultus..."skriven"... u tom smjeru okultno znaci 'zakriveno' 'tajno'...
svaka religija ima taj aspekt..u tome i jest njena 'razlicitost' u odnosu na ostatak svijeta i zivota

istina okultno je nesto skriveno...

ali u ovom slucaju sam mislio na ono sto Bog Biblije striktno zabranjuje i nad cime se gnusa... yuk.gif

Kad uđeš u zemlju koju ti daje Jahve, Bog tvoj, nemoj se priučavati na odvratne čine onih naroda. Neka se kod tebe ne nađe nitko tko bi kroz oganj gonio svoga sina ili svoju kćer; tko bi se bavio gatanjem, čaranjem, vračanjem i čarobnjaštvom; nitko tko bi bajao, zazivao duhove i duše predaka ili se obraćao na pokojnike. Jer tko god takvo što čini gadi se Jahvi... (Ponovljeni Zakon 18:9-12)

Hinduizam gotovo sve ovo prakticira... ph34r.gif + jos razna misticna znanja dostupna samo odredjenima... dry.gif

ono sto je 'okultno' nama u hunduizmu na slican nacin se moze ocitovati hindusima pri 'pretvaranju vina u krv Isusovu' ili 'blagovanja tijela Kristova' za vrijeme Euharistije

evo recimo ovo je primjer iz RKC... mislim misticizam... doh.gif transupstancija sad.gif

Isus nije doslovno govorio o svome tijelu nego da se krscani dok blaguju Gospodnju veceru, kruh i vino - SIMBOLE njegova tijela i krvi, sjecaju njegove smrti i uskrnuca - pa i kaze "cinite ovo meni na spomen"

u krscanstvu nema mistike, sve je otvoreno i dostupno svakome tko pozeli yes.gif kao sto kaze Pavao:

Ali odrekosmo se sramotnoga prikrivanja: ne nastupamo lukavo niti izopačujemo riječ Božju, nego se objavljivanjem istine preporučujemo svakoj savjesti ljudskoj pred Bogom. (2.Korincanima 4:2)

nema se sto kriti, onaj tko je siguran u svoju uvjerenje moze se sa sigurnoscu predati na prosudbu svakom ljudskom sudu... jer nema prikrivene motive niti ima sto skrivati... To je nezamislivo oslobadjajuce... smile.gif

Dio koji se odnosi na kastinski sustav Indijskog drustva je zanimljiv...no pogledas li unatrag korz  povijest krscanstva..posebice katolicanstva - uvelike se avorizira hijerarhiziranje drustva..kako u samoj Crkvi tako i u drustvu u cijelosti...nismo bas olicenje drustva jednakosti...
(uloga svecenika vs. casne sestre...)

pr. Svojevremeno su 'oprost' mogli dobiti samo oni koji su imali novaca...remember?

Kastinski sustav je zanimljiv ohmy.gif .. menije prilicno odbojan... a_ne.gif

a ovo sto spominjes je opet vezano uz RKC... Biblija naucava jednakost svakog covjeka, ali opet treba znati da niti ne potice revoluciju i drustveni bunt, naprotiv... "svladaj zlo dobrim" wink.gif

i na kraju vezano za dolazak misionara i 'donosenje svijetla'...
(re)formiranje vjerskih sustava preko misionarstva negdje je bilo vise negdje manje uspjesno...ono sto je krscanstvo donijelo u hindu drustvo jest socijalni nauk Crkve koji je obzirom na kastinski sustav i slabe mogucnosti vertikalne mobilizacije drustva a samim time i iscrpljivanje resursa unutar odredjenih soc. skupina (nizih kasti) bilo nuzno..
s druge strane misionari u Juznoj  i Sjevernoj Americi dosta su negativno utjecali na postojece resurse u nekim slucajevima potpuno ruseci uspostavljene vrijednosti tih drustava i postavljajuci ih u podredjeni polozaj...

opet uglavnom praksa RKC u povjesti...

imas misionare i 'misionare'... ovi su isli pa Bozjem poslanju sa Rijecju Bozjom i silom Duha Svetog a drugi po vlastitu poslanju sa macem i vojnom silom no.gif

"A religion is a unified system of beliefs and practices relative to sacred things, that is to say, things set apart and forbidden -- beliefs and practices which unite into one single moral community called a Church, all those who adhere to them." - Elementarni oblici religijskog zivota  E. Durkheim

ljudska relligija da, ali ziva vjera ne a_ne.gif

Legolee
Posted: May 15 2005, 09:41 AM 291322 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

I want to play in a place people want to hear me.

Group: Members
Member No.: 380

@ antocjo,May 13 2005, 01:39 PM

slazem se ..mozda sam trebala pisati sa stajalista religije opcenito..
rimokatolikocentricna sam ali nenamjerno... rolleyes.gif
u svijetu u kojem zivimo..ovom 'westerncivilisation' staklenom zvonu -...sloboda izbora ujedno je i blagoslov i prokletinja blink.gif

mozda bismo trebali definirat polazista Antocjo.. smilie.gif

inace cemo vjecno uplovljavati iz jednog 'krscanstva' u drugo...

npr. velis mi da u krscanstvu nema misticimzma, naravno da ga ima..postoje npr, (u RKC evo da naglasim) wink.gif) misticne prakse nekih svecenicskih redova..(i ne samo njih)
pa kontemplativna tradicija u molitvi...(npr. molitva 'misticnog oblaka' koja je u svojoj prirodi slicna transcendentalnoj meditaciji iz tradicije hinduizma...)

Misticizam je bitan dio religijskog a rekla bih i vjerskog...moglo bi se reci da je kroz povijest upravo misticni aspekt neke religije bio izvor njene snage kroz vremena prijepora kada su se ucenja 'za siroke mase' preispitivala i prolazila kusnju vremena...nema Bog protiv misticizma nista..to je kao da kazes da nam bog ono sto jos nemozemo razumjeti ..ali osjecamo da postoji..brani....

'iskustvo vjere'...koje vjernik moze imati na bezbroj nacina u sebi i vise nego cesto sadrzi misticni aspekt..onog 'neobjasnivog', 'nedokucivog' 'bozje prisutnosti onkraj mogucnosti izrazavanja obicnim jezikom'...

no da dodjem do bitnog smilie.gif
-->ono sto jest problem organizirane religije u odnosu na 'zivu vjeru' koju si (drago mi blowkissplus.gif ) spomenuo jest subjektivnost 'zive vjere' napsram objektivnosti koje svaka organizirana stvar mora imati da bi 'zazivjela' u onima koji organizaciju cine..

cu svima nama je 'bozanska iskra' ali Biblijski receno 'spasenje' svijeta dolazi svima ako imaju istu sliku onoga u sto vjeruju...i sto je slika jasnija i ujednacenija pred svima to je i vjera ('vjera' kao zajednicki osjecaj) jaca ..jer postaje dijelom okolice koju smatramo objektivnim svijetom..a ne obitava vise samo u nasim najintimnijim osjecanjima...

Pjesnicki receno: Bog je svigdje i u pupoljku i u pogledu
mogu vidjeti Boga u tom poupoljku snagom svoje vjere no, pozelim li ga tebi pokazati morat ces ga pogledati mojim ocima u istom tom pupoljku...inace on ostaje sveprisutan ali nedokuciv tvojem pogledu...

freya
Posted: May 16 2005, 10:06 AM 292088 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

no title today

Member No.: 361

Riječ "misterija" znači tajna, prema tome, nešto mistično znači tajanstveno. I nema tu nikakve misterije! yes.gif
Koliko ja znam i u kršćanstvu postoje tajne, ili sveta otajstva, a što su to ako ne tajne? Ne mogu se koristiti citatima iz Biblije, jer ju ne znam ni približno dovoljno, ali mi se čini da se tamo spominju tajne.
Riječ "mistično" ne smijemo shvaćati samo kao nešto negativno u kršćanskom smislu.

Nego, moram se malo vratiti na hinduizam, zapravo na Hare Krišna učenje koje mi je dosta blisko. Malo sam razmišljala smile.gif i mislim, zašto ne bi i Isus i Krišna bili utjelovljenja istoga Boga? Zapravo Boga, jer samo je jedan Bog. I HK vjeruju u Krišnu kao Vrhovnu Božansku Osobu iz koje sve ostalo proizlazi, a svi polubogovi i demoni i svi avatari samo su njegovi aspekti. smile.gif
Zar ne bi bilo moguće da se Bog utjelovio i objavio na raznim mjestima i među raznim narodima, kako bi među njih donio svoju riječ?
Kako su u Izraelu i u Indiji postojale potpuno različite kulture, različite civilizacije, različiti svjetonazori, nije li normalno da je Njegovo utjelovljenje i ono što je činio i govorio bilo takvo da su ga tamošnji ljudi mogli razumjeti i prihvatiti? puzzled.gif
Tako ga kršćani štuju na jedan, a hindusi i HK na drugi način u skladu sa svojom civilizacijskom tradicijom.
Ne znam, možda sam još pod njihovim utjecajem, zapravo, znam da jesam, ali sve ono što sam doživjela i saznala kroz tih nekoliko godina dok sam bila među njima, čitala njihove knjige i slušala njihove riječi, sve ono što sam iskusila srcem i razumom, govori mi da sam kroz to vrijeme susrela Boga na jedan drugačiji način i u drugačijem pojavnom obliku. yes.gif
Mislim da su obje religije u svojem učenju bliske i obje ih poštujem.

Gomil
Posted: May 16 2005, 01:17 PM 292182 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Group: Hosts
Member No.: 12

Temeljna razlika iz koje proizlaze sve ostale razlike je pitanje grijeha.

...

U Krscanstvu naravno postoji pojam grijeha koji nadilazi nekakve "prirodne zakonitosti" i putem kojeg postajemo direktno odgovorni Bogu kao vrhovnom autoritetu koji ce jednog dana i demonstrirati svoj sudacki autoritet. Biblija, nadalje naucava kako je covjeku jednom umrijeti, a potom dolazi sud:

Poslanica Hebrejima 9:27 - 27 kao sto je ljudima jednom umrijeti, a potom na sud,

Na spomenutom sudu se ne odlucuje hoce li covjek ici u novu inkarnaciju ili ne vec o tome hoce li ici u vjecnu propast ili ne (Knjiga Otkrivenja 20:11-15).

Dakle, u Krscanstvu je osnovni i temeljni problem, problem grijeha i Isus je upravo o otome govorio. I u njegovom nauku se jasno vidi kako postoje nakon suda samo dvije mogucnosti: raj ili pakao.

Radi toga Isus dolazi kao Spasitelj, prije svega pojedinca od vlasti grijeha i nudi konacno rjesenje.

...

S druge strane u Hinduizmu ne postoji pojam grijeha. Grijeh je impersonalan i u biti predstavlja ogrjesenje o zakon karme, a ne Boga kao vrhovnog autoriteta. Cijeli koncept iskljucuje direktnu odgovornost pojedinca Bogu, vec se Bog portretira samo kao ljubav bez konacne pravednosti u sebi i koji nas kao Krisna u svojoj ljubavi zeli pouciti da nadidjemo ono krivo u sebi spoznajom i kroz nebrojene reinkarnacije usavrsimo svoju nutrinu do tog nivoa da nam vise radjanje i umiranje nisu potrebni.

U biti ispada da covjek ni u kojem trenutku nije odgovoran nikome osim samom sebi. Kako? Jer grijeseci protiv zakona karme u biti sam sebi steti i drzi se duze u zacaranom krugu reinkarnacije.

...

Jedan koncept, nuzno iskljucuje drugi. Ili po smrti dolazi sud, raj i pakao, ili po smrti dolazi novi zivot i tako u nedogled. Ne mogu oba koegzistirati istovremeno. Nije moguce.

...

A sada zelim iznijeti ozbiljnu kritiku na hinduisticki koncept. On na isti nacin kao i cistiliste (koje jednako nema uporista u Bibliji i biblijskom nauku), u biti covjeku nudi iluziju u kojoj mu govori kako jos uvijek ima vremena i kako ne mora jos uvijek razmisljati o svom zivotu u onom konacnom smislu.

No istina je da gresnost postoji. Svatko ju vidi i osjeca u sebi. I mi kao ljudi trebamo odgovor na taj problem. Sada i ovdje. Ne sutra, ne u cistilistu, ne u nekom od slijedecih zivota. Sad. I u tome je Isusov nauk neusporediv s bilo cijim drugim. Zasto? Jer je on otvoreno tvrdio da nema vise puteva, vec samo jedan. On je rekao: "Ja sam put, istina i zivot i NITKO ne dolazi k Ocu osim po meni". jedini put kojim je moguce rijesiti problem grijeha je kroz Isusovu zrtvu na krizu i samo kroz nju covjek ima konacno rjesenje za svoj fundamentalni problem.

Hinduizam nije, nema niti ce ikada imati rjesenje za problem grijeha i gresne naravi u covjeku.

freya
Posted: May 16 2005, 02:17 PM 292231 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

no title today

OK, I give up! Bar što se tiče ovih konkretnih stvari.brise.gif No, ne odričem se onoga što sam naučila i doživjela kao Hare Krišna i toga na koji me je način to promijenilo smile.gif
Ne niječem ove razlike koje si naveo i točno je da u hinduizmu ne postoji koncept grijeha poput onoga u kršćanstvu, no nije li hvale vrijedno i nastojanje svakog pojedinca kako bi od sebe učinio što bolju osobu smile.gif i tako zaslužio sjedinjenje s Bogom?

Gomil
Posted: May 16 2005, 03:04 PM 292246 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Ne nijecem pozitivno u bilo kojoj vjerskoj praksi. Nauk ne ubijanja itd. sigurno je pozitivan. I ja sam kao Hare Krisna prilicno primio i postigao lijepe razine pozitivizma i duhovnosti.

I s aspekta humanosti ili humanizma to smatram i pozitivnim i dobrim. yes.gif

Molim te ne protumaci osobno ono sto iznosim ili cu iznositi. Procjenjujem jedino koncept kao takav koji smo u biti djelili i ti i ja. Zelja mi je, vjerujem kao i tebi, ici ispravnim putem. Nicim ne adresiram receno protiv tebe. Sve ovo je postojalo tisuce godina prije i tebe i mene. Mi to samo odlucujemo preuzeti.

...

U ovom drugom dijelu spomenula si jos jednu od postavki hinduistickog nauka s kojim je Isus u direktnoj proturjecnosti i volio bih i na njega baciti malo svjetla.

Hinduizam uistinu naucava da je poboljsavanjem sebe moguce zasluziti sjedinjenje s Bogom. Na zalost ima toga u bilo kojoj vjerskoj praksi. Cak i unutar krscanskih smjerova (nauk Katolicke crkve). No nauk u kojem je moguce svojim djelovanjem doci u Bozju prisutnost suprotan je Isusovom nauku.

Evandjelje po Ivanu 5:24 - "Zaista, zaista, kazem vam: tko slusa moju rijec i vjeruje onomu koji me posla, ima zivot vjecni i ne dolazi na sud, nego je presao iz smrti u zivot.

Poslanica Efezanima 2:8-9 - Ta miloscu ste spaseni po vjeri! I to ne po sebi! Bozji je to dar! Ne po djelima, da se ne bi tko hvastao.

Ta devijacija, da covjek svojim djelima pokusava ZARADITI ulazak u blazenije stanje (raj, sedma planeta itd.), kada covjek bolje razmisli u suprotnosti je sa univerzalnom biti onoga tko Bog jest. Bog jest ljubav, ali i pravda. I upravo radi toga sto Hinduizam propusta prikazati Boga kao pravednog i ispusta koncept grijeha i odgovornosti, sve se svodi na vlastita nastojanja.

Bozja pravednost je nezaobilazna i u toj pravednosti on mora kazniti grijeh. Sva nasa nastojanja oko dobra nece umanjiti cinjenicu nasih grijeha. Bog u svojoj pravednosti ne moze jednostavno zaboraviti na nase grijehe eto samo tako. Jao nama kada bi to bilo tako. Onda bi uistinu svaki okrutni zlocin povijesti ostao bez pravedne zadovoljstine. Ali Bog jest pravedan.

...

I tu dolazim do meni osobno najvece Bozje karakteristike. On nije dalek. On nas poznaje. Poznaje nasu nemoc da se odupremo grijehu. Koliko smo se samo puta odlucili promijeniti i rekli: "Od sada cu biti drugaciji", ali nista se ne promjeni. Ovisno od osobe do osobe, puno puta. Jako puno puta. No grijeh koji stanuje u covjeku prijeci mu postizanje tog cilja i Bog to vidi.

Bog zna da mi nikako nismo sposobni sami postici svoje spasenje od grijeha i sjediniti se s njim vlastitim nastojanjima. Zato je iznasao nacin da onaj koji nema grijeha plati za mene i tebe koji imamo grijeha i taj Isusov cin je milost. Polozio je potpuno dobrovoljno zivot za nas.

A gdje smo tu mi.

Vjera

Poslanica Efezanima 2:8-9 - Ta miloscu ste spaseni po vjeri! I to ne po sebi! Bozji je to dar! Ne po djelima, da se ne bi tko hvastao.

Dovoljno je vjerovati (prihvatiti) Isusovo djelo i primiti vjerom Isusa u zivot i journey of life begins.

freya
Posted: May 17 2005, 08:00 AM 292712 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

no title today

E sad, Gomil, smile.gif zbilja, kako to da je s jedne strane Bog pravedan i kažnjava grijeh, a s druge strane isti ti grešnici bit će otkupljeni Isusovom žrtvom i spašeni? puzzled.gif
Zar to onda zaista ne znači da čovjek može slobodno griješiti, a onda se pokajati i bit će mu oprošteno i jednako će uživati u Božjoj milosti? Gdje je tu kazna?
Osim toga, ja zaista ne vidim ništa loše u tome da čovjek nastoji biti što je moguće bolji, ali ne zbog ZARAĐIVANJA Božje milosti, već radi ljubavi prema Njemu i prema bližnjima, a naposlijetku i prema samome sebi.
smile.gif
"Nije moguće ljudskom djelatnošću zaraditi ulazak u raj."
Vidiš, ta me rečenica zbunjuje, jer proizlazi da je u biti sasvim svejedno što radiš.

Gomil
Posted: May 17 2005, 11:37 AM 292790 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Heh, good point.

That is the biggest miracle of God.

Jedan je platio da mi ne moramo. Bog je sve ucinio toliko jednostavnim da je u biti i najneukijem covjeku bez imalo spoznaje omogucio da se po Kristu spasi. Zar to nije fenomenalno. Cak i da ne vjerujem ta bi me cinjenica fascinirala. Duhovnost nije samo za ucenjake, mage i ine koji mjesece i mjesece provode spoznavajuci duhovne dubine, vec za sve. SVE, i tako je ucinio tako jednostavnim.

...

Kazna u svakom slucaju postoji jer postoji pravda. Bog je kaznio grijeh svakog pojedinog covjeka u Isusu, no ukoliko covjek odbija prihvatiti to, Isusova zrtva za njega postaje uzaludna i u konacnici ce se sam morati suociti sa pravednim sudom. Dakle, ili Isus ili osoba sama za sebe. Upravo to i jest Radosna vijest, da covjek sada i ovdje moze biti siguran po pitanju svoje buducnosti.

Prva Ivanova poslanica 5:13 - To napisah vama koji vjerujete u ime Sina Bozjega da znate da imate zivot vjecni.

...

Cak i da ne povlacim biblijske stihove koji rasvjetljuju ovu problematiku nadalje, mogu ti reci da su svi oni koji su predali svoje zivote Isusu dozivjeli znatne pozitivne promjene u svojim zivotima, karakterima, djelima. Ne da su slobodni grijesiti, nego se dogodi neka transformacija u njima samima koja im onemogucuje grijesiti i cini ih nesretnima kada se nalaze u grijehu i zele to promijeniti.

To djelo je plod djelovanja Duha Svetoga koji po primitku Isusa u zivot stupa na scenu i postaje aktivni sudionik u Krscaninovom zivotu.

Radi toga i jesam napisao da Journey of the life begins.

...

Istinski ucenici Isusa Krista ljube i Boga i njegove zapovijedi i Rijec i radosno mu se pokoravaju, slobodni od toga da nesto moraju, jednostavno zele.

freya
Posted: May 17 2005, 12:29 PM 292820 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

no title today

QUOTE (Gomil @ May 17 2005, 11:36 AM)

Jedan je platio da mi ne moramo. ...

Kazna u svakom slucaju postoji jer postoji pravda. Bog je kaznio grijeh svakog pojedinog covjeka u Isusu, no ukoliko covjek odbija prihvatiti to, Isusova zrtva za njega postaje uzaludna i u konacnici ce se sam morati suociti sa pravednim sudom. Dakle, ili Isus ili osoba sama za sebe. Upravo to i jest Radosna vijest, da covjek sada i ovdje moze biti siguran po pitanju svoje buducnosti.

Još uvijek to ne mogu do kraja razumjeti. huh.gif
OK, shvaćam da je Isus preuzeo na sebe grijehe ljudi i za to je "platio", odnosno, mi smo svi otkupljeni preko njega. A zašto? Bog je kaznio nas preko njega!?
I ja opet moram postaviti pitanje gdje je kazna za svačije pojedinačne grijehe koje učini, puzzled.gif jer nisam dobila odgovor koji bi me zadovoljio.
Pazi, kako ja to doživljavam; ja mogu biti cijeli život biti zločinac i činiti drugima grozne stvari, ali sam bezbrižna jer znam da je Isus već "kažnjen" za ta moja nedjela i ja ću poslije samo reći "Bože, žao mi je, oprosti", pokajat ću se i bit ću spašena.
To mi ne izgleda pravedno prema onima koji cijeloga života nastoje poštovati onih deset Božjih zapovijedi i trude se živjeti onako kako to Bog od njih očekuje.
sad.gif

Gomil
Posted: May 17 2005, 01:39 PM 292946 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

QUOTE (freya @ May 17 2005, 02:16 PM)
Dobro, ne samo reći, nego se istinski pokajati iz dubine srca, to sam u stvari i mislila rolleyes.gif . Ali, to onda poništava sve ono zlo i sve grijehe koje je čovjek učinio prije pokajanja? puzzled.gif
Daj mi to pokušaj razjasniti, jer to je ono što me muči. Kako to Bog kažnjava čovjeka za grijeh? Preko Isusove žrtve? puzzled.gif

Tocno je, sve zlo koje covjek pocini prije takvog pokajanja uistinu nestaje.

Pa zar nije to upravo najradosnija moguca vijest u univerzumu koja postoji. smile.gif yes.gif

...

Kako Bog kaznjava nase grijehe u Isusu? Skreni posebno paznju na stihove koje cu citirati. Jako su vazni. Procitaj ih i vise puta.

Pripomenut cu jednu sliku koju sam vec jednom koristio negdje na boardu.

...

Sagrijesivsi, svi smo mi duznici prema Zakonu Bozjem.

Jakovljeva poslanica 2:10-11 - Ta tko sav Zakon uscuva, a u jednome samo posrne, postao je krivac svega. Jer tko rece: Ne cini preljuba, rece i: Ne ubij. Ako dakle i ne cinis preljuba, a ubijes, postao si prijestupnik Zakona.

Kao duznici, nemamo sto dati kao otkup.

Psalam 49:8-9 - Ta nitko sebe ne moze otkupit' ni za se dati Bogu otkupninu: zivotu je cijena previsoka, i nikada je nece platiti

Shvacas, jednostavno nema nacina da se izvucemo iz te mat pozicije. To je zalosna vijet.

Jedini nacin da se izvucemo je da dodje netko sa strane tko nije duzan, tko nije prijestupnik zakona i plati otkupninu umjesto nas. E ta osoba je Isus Krist.

Prva Petrova poslanica 1:18-19 - Ta znate da od svog ispraznog nacina zivota, sto vam ga oci namrijese, niste otkupljeni necim raspadljivim, srebrom ili zlatom, nego dragocjenom krvlju Krista, Jaganjca nevina i bez mane.

Isus je prolio svoju krv i svojom krvlju otkupio tebe i mene. Svaki put kada nas Bog Otac pogleda, vidi samo to da li smo se predali Isusu i prihvatili tu otkupnu zrtvu. Ako jesmo, gnjev pravde nas mimoilazi.

Zasto?

Druga poslanica Korincanima 5:21 - Njega koji ne okusi grijeha Bog za nas grijehom ucini da mi budemo pravednost Bozja u njemu.

Bog je svalio nase grijehe na ledja Isusa koji nije imao grijeha. Njegovom smrcu, bivaju kaznjeni moji grijesi i ja postajem slobodan od krivnje. Isus je postao gresan, da bismo mi postali pravedni po njegovoj zrtvi.

E to je Radosna vijest. Bolje garancije i boljeg poklona nema nigdje.

...

Poslanica Kolosanima 1:19-20 - Jer svidjelo se Bogu u njemu nastaniti svu Puninu i po njemu - uspostavivsi mir krvlju kriza njegova -izmiriti sa sobom sve, bilo na zemlji, bilo na nebesima.

I kao rezultat, mi koji smo prestupnici zakona po Isusu se izmirujemo s Bogom. Super. Ja sam danas u miru s Bogom i dok god hodam s Isusom siguran sam po pitanju svoje buducnosti. Duh Sveti je taj koji me odgaja i moj zivot iz dana u dan postaje sve slicniji Kristovom, a u jednom trenutku cemo se spojiti i zauvijek.

smile.gif

freya
Posted: May 17 2005, 02:20 PM 293043 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

no title today

Pa, Gomil, čini mi se da su mi sad stvari malo jasnije eureka.gif Isusova žrtva otkupila nas je pred Bogom i mogu to prihvatiti.
Ali sad opet dolazim do pakla što ga je Vilin spomenuo. ph34r.gif Postoji li pakao kao stvarno mjesto ili je to samo stanje duše? puzzled.gif
Ako je Isus preuzeo na sebe naše grijehe i time nas otkupio od njih, znači da griješnici koji su se iskreno pokajali ne odlaze ni u kakav pakao. ph34r.gif
Mogu zamisliti pakao kao stanje grešne duše, nešto kao grizodušje, kajanje i tome slično. unsure.gif

Gomil
Posted: May 17 2005, 03:12 PM 293153 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Vrlo dobra pitanja Freya. smile.gif

Ako je Isus preuzeo na sebe naše grijehe i time nas otkupio od njih, znači da griješnici koji su se iskreno pokajali ne odlaze ni u kakav pakao.

To je tocno. I to je Radosna vijest.

Evandjelje po Ivanu 5:24 - "Zaista, zaista, kazem vam: tko slusa moju rijec i vjeruje onomu koji me posla, ima zivot vjecni i ne dolazi na sud, nego je presao iz smrti u zivot.

Ne samo da ne dolaze u pakao nego ne dolaze niti na sud. Na sud dolazis da bi ti se sudilo, no kako na nama vise nema krivnje nema potrebe da idemo na sud. Super. Koje oslobodjenje. Danas mozes zivjeti slobodno od straha takvog suda i ciniti djela iz ciste ljubavi. wub.gif

Prva Ivanova poslanica 4:17-19 - U ovom je savrsenstvo nase uzajamne ljubavi: imamo pouzdanje na Sudnji dan jer kakav je on, takvi smo i mi u ovom svijetu. Straha u ljubavi nema, nego savrsena ljubav izgoni strah; jer strah je muka i tko se boji, nije savrsen u ljubavi. Mi ljubimo jer on nas prije uzljubi.

I upravo tu lezi odgovor na pitanje da li smo slobodni grijesiti jednom kada smo uzvjerovali. Odgovor je ljubav. Cinimo iz ciste ljubavi. Ako bi se bojali suda ili pakla, nasa ljubav bi bila nesavrsena i radi toga je Bog otklonio u Isusu tu bojazan da bismo ga bez straha mogli savrseno ljubiti. Super ha? wub.gif

...

Pakao. Jako tesko pitanje. Iskreno, moguce je i jedno i drugo. Tesko je opisati pakao, jednako kao sto je tesko opisati raj. Procitaj samostalno Knjigu Otkrivenja 20 poglavlje. Ja cu to ukratko opisati.

Posto Isus ponovno dodje na Zemlju, porazit ce Sotonu, svezati ga i zakraljevati na 1000 godina. Stvarno zakraljevati, ne u prenesenom smislu. Oni koji su Isusovi, uskrsnut ce u taj dan i od tog trenutka ostati nerazdovjni s Isusom.

Knjiga Otkrivenja 20:6 - Blazen i svet onaj tko je dionik toga prvog uskrsnuca! Nad njim druga smrt nema vlasti: oni ce biti svecenici Bozji i Kristovi i ...

Prije konacnog suda, na koji (ponavljam) ovi prvi nece doci, Sotona ce biti bacen u ognjeno jezero i tu ce se muciti u vijeke vjekova.

Knjiga Otkrivenja 20:10 - A njihov zavodnik, Djavao, bacen bi u jezero ognjeno i sumporno, gdje se nalaze i Zvijer i Lazni prorok: ondje ce se muciti danju i nocu u vijeke vjekova.

Na sudu ce svi oni koji nisu zapisani u knjizi zivota, tj. koji nisu prihvatili Isusovu zrtvu biti osudjeni prema zakonu po svojim djelima. S obzirom da su svi gresni, spasa im u tom trenutku nema.

Knjiga Otkrivenja 20:11-15 - I vidjeh veliko bijelo prijestolje i Onoga sto sjede na nj: pred licem njegovim pobjeze zemlja i nebo; ni mjesta im se vise ne nadje. I vidjeh mrtve, velike i male: stoje pred prijestoljem, a knjige se otvorise. I otvori se jedna druga knjiga, knjiga zivota. I mrtvi bijahu sudjeni po onome sto stoji napisano u knjigama, po djelima svojim. More predade svoje mrtvace, a Smrt i Podzemlje svoje: i svaki bi sudjen po djelima svojim. A Smrt i Podzemlje bili su baceni u jezero ognjeno. Jezero ognjeno - to je druga smrt: tko se god ne nadje zapisan u knjizi zivota, bio je bacen u jezero ognjeno.

Uvjet da bi se izbjeglo sudu je kao sto se vidi biti zapisan u knjizi zivota, dakle Isus je kljuc. A za to je sansa dok smo god zivi. Kada umremo ili Isus dodje prije vise nema mogucnosti promjene.

Nadalje, pakao.

Gore se vidi da ce Sotona, Antikrist i Lazni prorok biti muceni u vijeke vjekova u ognjenom i sumpornom jezeru. jednako se vidi da ce i oni koji nisu zapisani u knjizi zivota biti baceni u to isto jezero. Namece se zakljucak da ce i oni biti muceni u vijeke vjekova. Dakle, pakao nije neko mjesto gdje ce Djavo muciti ljude. To je mjesto gdje su i jedni i drugi u istom polozaju.

Sad, da li je to fizicko mjesto ili stanje duse. Tesko je reci. No ostaje cinjenica da su u pitanju stvarne muke, da li fizicke ili muke duse nije toliko bitno. U svakom slucaju nije bas neko mjesto gdje bih se volio zateci, bez obzira na prirodu okoline.

U Bibliji stoji pisano da svaki dobar dar dolazi od Boga. Ono sto svakako karakterizira pakao je odsutstvo Boga. Odsudstvo svake dobrote. Sve ono dobro u cemu jos uvijek u ovom palom svijetu mozemo uzivati tamo nece postojati. Tamo jednako nece biti niti dobrote karakternih osobina, vec samo i iskonsko zlo u svakom bicu koje se tamo zatekne. Biblija govori da ce biti plac i skrgut zuba. Spoznaja da si zaribao, da si imao sansu i da si je prokockao i da nema nazad je vec sama po sebi dovoljna da te muci u vijeke vijekova. Spoznaja da Bog ipak postoji i da si zasluzeno tu gdje jesi, namece jedan neunistiv depresivni osjecaj kojem nema kraja. To je vec samo po sebi dovoljno da covjek bude mucen u vijeke vijekova. Prisjecanje svih onih situacija kada ti je Bog govorio u srce i pozivao te da se izmiris s njim kroz Isusa, iznova i iznova bi prolazile mislima i krivnja i samooptuzivanje i psovanje Boga radi bezizlaznosti situacije je vec samo po sebi dovoljna kazna. Nije bitno da li je to fizicko mjesto. Ovo je i vise nego dovoljno. Svatko ce se sloziti da su dusevne boli puno teze od fizickih.

Pakao u svakom slucaju nije mjesto gdje bi se bilo tko htio naci. BILO TKO. Osobito cinjenicom da mu se s druge strane pruza nesto tako vrijedno kao sto je vjecno zajednistvo s Bogom.

Zaista vjerujem da je i logicno i lagano odluciti se za Isusa. Kada sam sve ovo shvatio o cemu sam do sada pisao isti tren sam zgrabio vjerom ono sto mi je Bog ponudio u Isusu.

Neka nam Bog svima bude milostiv, da proniknemo u njegove dubine i sto osobnije shvatimo i dozivimo sto je Isus ucinio za nas i sto nam u biti nudi.

Edited by Gomil - May 17 2005, 04:13 PM

freya
Posted: May 18 2005, 10:05 AM 293810 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

no title today

Hvala, Gomil, ove tvoje riječi su mi objasnile pakao i mislim da sam shvatila. smile.gif To je zbilja mjesto ili stanje, svejedno, koje moramo izbjeći trudeći se svim svojim snagama i vjerom smile.gif
Ali, imam još nekih pitanja vezanih uz ono o čemu smo ranije razgovarali. rolleyes.gif Razmišljam o svim ovim temama, moram priznati puno, puno više nego prije, i zato sam zahvalna svima s kojima ovdje razgovaram. hug.gif Puno sam toga saznala i riješila neke od dilema koje sam imala.
yes.gif
Zanima me što se dogodilo sa svim onim ljudskim naraštajima što su živjeli prije no što je Isus objavio Božju riječ? Oni nisu imali priliku vjerovati u njega ni prihvatiti tu riječ. Jel se Isusovo otkupljenje odnosi i na njih, jer i među njima sigurno je bilo pravednih i dobrih ljudi? smile.gif
Ako se ne odnosi, onda mi to izgleda vrlo nepravedno, jer njima nije ni pružena prilika, a kažnjeni su zbog toga. puzzled.gif

Gomil
Posted: May 18 2005, 02:52 PM 294066 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Jos jednom jako dobro pitanje Freya,

Vec je bilo neke diskusije o ovoj temi. Za pocetak Biblija kaze da kome je malo dano od njega ce se malo i traziti. Bog je pravedan i nece od covjeka traziti vise no sto mu je povjereno.

Poslanica Rimljanima 1:18-21 - Otkriva se doista s neba gnjev Bozji na svaku bezboznost i nepravednost ljudi koji istinu sputavaju nepravednoscu. Jer sto se o Bogu moze spoznati, ocito im je: Bog im ocitova. Uistinu, ono nevidljivo njegovo, vjecna njegova moc i bozanstvo, onamo od stvaranja svijeta, umom se po djelima razabire tako da nemaju isprike. Jer premda upoznase Boga, ne iskazase mu kao Bogu ni slavu ni zahvalnost, nego ishlapise u mozganjima svojim te se pomraci bezumno srce njihovo.

Bog se objavljuje covjeku od postanka svijeta. Svi smo mi svijesni na neki nacin njegovog postojanja. Samo se postavlja pitanje kako reagiramo na to.

Vec od postanka svijeta Bog se je ocitovao svakom covjeku. I koliko mu je dano od njega ce se i traziti. Nista vise.

freya
Posted: May 18 2005, 03:19 PM 294077 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

no title today

QUOTE (Gomil @ May 18 2005, 02:51 PM)

Bog se objavljuje covjeku od postanka svijeta. Svi smo mi svijesni na neki nacin njegovog postojanja. Samo se postavlja pitanje kako reagiramo na to.

Vec od postanka svijeta Bog se je ocitovao svakom covjeku. I koliko mu je dano od njega ce se i traziti. Nista vise.

Pa da, ljudi su od početka to opažali i pokušavali naći put. smile.gif
Zato je valjda i nastajalo ono što zovemo "prirodnim religijama", pa i sve druge pretkršćanske religije.
Ispravi me ako sam u krivu, možda je sve to bilo traženje Boga? Ali zašto onda puno bogova? puzzled.gif

1080 replies since Dec 16 2003, 12:23 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (73) < 1 2 [3] 4 5 6 7 8 ... >
Back to Religije, moral, duhovnost...

[ Script Execution time: 0.0675 ]   [ 9 queries used ]   [ GZIP Enabled ]