Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Pages: (158) < [1] 2 3 4 5 6 ... > ( Go to first unread post )
Vjera & razum, odnos vjere i znanosti...
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
antocjo
  Posted: Mar 18 2004, 12:52 PM 37745 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

By the blood of the Lamb is my life kept safe

Group: Admin
Member No.: 5

Ovaj forum je jedan u kojem smo najvise ON-FORUM i najmanje ON-TOPIC... dry.gif

pa mislim da bi bilo ove neke razgovore izdvojiti u ovaj topic... wink.gif

Hannah
Posted: Feb 28 2004, 02:07 AM 37747 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Lady of Gondor

Group: Members
Member No.: 124

QUOTE (zagymir @ Feb 23 2004, 12:00 AM)
vjeruj mi merry, ja bih zelio vjerovati, ali razum mi govori drugacije; a razum sam dobio i zasluzio zato da ga koristim;

Vjera nije stvar razuma, razumom ju nikada neces uspjeti obuhvatiti ma koliko to zelio.
Do nje se moze jedino doprijeti duhom, srcem.
I nijedan covjek ti ne moze dati vjeru ali isto ni oduzeti
Sve ovisi o tebi.

Jedna je stvar razgovorati o vjeri, raspravljati, izmjenjivati mišljenja, pitati ( sto je dobro), a nesto sasvim drugo traziti vjeru... rolleyes.gif

tvoji postovi su mi fenomenalni booyah.gif

zagymir
Posted: Feb 28 2004, 02:32 AM 37752 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Timeless

Member No.: 145

QUOTE (Hannah @ Feb 28 2004, 02:06 AM)
QUOTE (zagymir @ Feb 23 2004, 12:00 AM)
vjeruj mi merry, ja bih zelio vjerovati, ali razum mi govori drugacije; a razum sam dobio i zasluzio zato da ga koristim;

Vjera nije stvar razuma, razumom ju nikada neces uspjeti obuhvatiti ma koliko to zelio.
Do nje se moze jedino doprijeti duhom, srcem.
I nijedan covjek ti ne moze dati vjeru ali isto ni oduzeti
Sve ovisi o tebi.

Jedna je stvar razgovorati o vjeri, raspravljati, izmjenjivati mišljenja, pitati ( sto je dobro), a nesto sasvim drugo traziti vjeru... rolleyes.gif

tvoji postovi su mi fenomenalni booyah.gif

flattery will get you far milady notworthy.gif notworthy.gif hug.gif

ali, iskusenjima se oduprijeti ja mogu, ha!smile.gif ovaj, ponekad, smrc... rolleyes.gif

Hannah, mislim da ne trebamo ici toliko u krajnost i odricati se razuma prebrzo. Jer taj razum nas sto u njega sumnjas, je upravo onaj dio tebe koji ti je dao clear way za priblizavanje vjere, koje si pak doesgla kroz duh svoj. Tako nekako, ali ako mozes vjerovati da je Bog, jedinstvo trojice, zasto ne vjerovati da je ljudski razum i um nas i duh nas, pa i dusa nasa ako vec hocete - takodjer jedno; i fizicki i misaono.
da, znam, volimo svi mi odvajati to um i duh; ali zasto to ne gledati i zajedno.

mozda je precizinije reci da logickim razmisljanjem ne mozemo sasvim pojmiti vjeru, pa to prepustamo duhu (ili to uvrijezeno govorenje o trazenju srcem).

ovo za trazenje vjere: eto, priznajem: nisam bas siguran da znam sto je to, iako sam cijeli zivot oko tih vrata. mozda sam i prolazio kroz njih, no doista vise nisam opterecen vjerom, u sebi sam zakljucio da Bog ne postoji, ili pak da i ako postoji da ne osjecam se obveznim vjerovati u nj i postivati te vjerske rituale, ni fizicki ni u sebi.

evo danas sam u jednom razgovoru na poslu dobio primjedbu da zapravo ja nisam ateist, nego ogorceni vjernik. malo me zateklo, ali samo malo jer i ja o tome poneakd razmisljam.
al logickim procesom zakljucio sam da to ipak ne moze biti tocno: jer mozda nesto ogorcen i jesam, al vjernik nisam. a bome i nije da sam nesto ogorcen. na koga? imate li vi dojam da sam ja nesto ogorcen na vjeru? puno? jumpy.gif
iako mi se ta rijec ateizam nikad nije svidjala, kad bih pobrojio svoja razmisljanja i stavove ipak sam tu. a ne u vjeri.

antocjo
Posted: Mar 18 2004, 01:13 PM 44959 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (zagymir @ Mar 18 2004, 10:49 AM)
PS: al ne kazem da je 100 posto taj raj lako zeljeti, i don't think like that, cak i da to sve postoji ne bih bio presretan odbaciti svoju misao i skociti u vagon s ostalima,i rather think i would choose the other path, but of course I am saying that now,k i dont know what's it gonna be in 3 billion years kad konacno dodje armageddon, jel

u stvari me da otvorim ovaj topic inspiriralo i ta tvoja izjava "odbaciti svoju misao "

Neki dan sam prckao po nekim mp3-ima i naisao na jedno vrlo zanimljivo predavanje koje je bilo 2001. na Filozofskom fakultetu pod nazivom: Krscanska vjera - intelektualno samoubojstvo?

user posted image

Moze se skinuti sa ovog linka: klik... ... podjeljeno je na 3 djela vaki od oko 4MB... pa tko ima priliku neka skine... stvarno se isplati... yes.gif a i predavac je zafrkant rofl.gif

Neki su imali prilike vec to preslusati whistling.gif

Evenstar
  Posted: Mar 18 2004, 02:17 PM 44987 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

:In Contact:

Member No.: 121

QUOTE (antocjo @ Mar 18 2004, 01:12 PM)
Neki su imali prilike vec to preslusati  whistling.gif

Da, jedna od misli koja se nasla medju mojim biljeskama jest kada je Fred rekao da neki ljudi i da im das dokaze ne bi vjerovali jer bi rekli : ja hocu raditi po svome je:

Da ja dobijem cvrste dokaze - ja bih vjerovala. Nacin na koji bih vjerovala iz ove perspektive jos ne znam. I mislim da je stvar od osobe do osobe kako bi postupila, oni koji i inace ignoriraju dokaze bi vjerojatno i u pitanju boga to ucinili. Zato mislim da

QUOTE (antocjo @ Mar 18 2004, 01:12 PM)

znas, cini mi se da mnogi ljudi koji nevjeruju, nije da nevjeruju zato sto znaju da to nije istina nego zato sto ne zele da je to istina

u mom slucaju ne stoji.. a u tom predavanju ima i nekih pokusaja dokazivanja, ali ipak samo kazem pokusaja. Mozda bih trebala cuti cijelo ono predavanje s "dokazima" koje spominje conf44.gif

Evenstar
  Posted: Mar 18 2004, 05:13 PM 45019 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Nije znanstveno nijekati Bozje postojanje jer nije filozofski dokazivo da ne postoji - teza - ne moze dokazati da izvanzemaljci ne postoje jer nismo pretrazili cijeli svemir da bi to mogli dokazati. Dopusta li vjera vjerovanje u postojanje izvanzemaljskoga zivota? Kako se alieni uklapaju u Bibliju?

Evenstar
  Posted: Mar 18 2004, 05:19 PM 45021 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Trazi li vjera zaista vjerovanje u stvari koje nismo vidjeli? Koji su zapravo dokazi za Isusovo uskrsnuce? Kaze Fred da se ljudi cesto razumski pitaju kako mozemo vjerovati u nesto sto ne vidimo te navodi kao primjer - ljubav. Po mome misljenju ljubav se vidi - u osmijehu, ocima, a najvise
u djelima... Stoga opet se vraca sve na vidljive dokaze tj. bozja djelovanja za koje se razumski pitamo - gdje su ta djela bozja i kako ih prepoznati kao bozja, a ne kao slucajnost ili sudbinu ili zakone svemira?

antocjo
Posted: Mar 19 2004, 09:19 AM 45307 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (Evenstar @ Mar 18 2004, 05:13 PM)
Nije znanstveno nijekati Bozje postojanje jer nije filozofski dokazivo da ne postoji - teza - ne moze dokazati da izvanzemaljci ne postoje jer nismo pretrazili cijeli svemir da bi to mogli dokazati. Dopusta li vjera vjerovanje u postojanje izvanzemaljskoga zivota? Kako se alieni uklapaju u Bibliju?

Cini mi se da si krivo to shvatila, ispravi me ako sam u krivu... Fred nije htio reci da nema izvanzemaljaca nego da je reci da Boga nema slicno kao reci da nema izvanzemaljaca... odnosno jednako dokazivo...

A sto se samih izvanzemaljaca tice, Biblija ne govori izravno nista o njima (osim ako npr. citas Denickena... ili kako se vec pise)... sto znaci i da ostavlja prostor i za njihovo postojanje... i stvar je pojedinca koliko drzi tu mogucnost vjerojatnom conf44.gif

antocjo
Posted: Mar 25 2004, 05:05 PM 47775 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (Evenstar @ Mar 18 2004, 05:18 PM)
Kaze Fred da se ljudi cesto razumski pitaju kako mozemo vjerovati u nesto sto ne vidimo te navodi kao primjer - ljubav. Po mome misljenju ljubav se vidi - u osmijehu, ocima, a najvise u djelima... Stoga opet se vraca sve na vidljive dokaze...

Govori se o razlicitim kategorijama znanja...

znanstveno znanje - zasniva se na mjerivim, dokazivim, ponovljivim promatranjima... u sustini je objektivno.

osobno znanje s druge strane je subjektivno, ali samim time ne od manje vrijednosti... u stvari rekao bih da je od puno vece vrijednosti ali s neopipljivijim temeljima.

Kazes ljubav se moze vidjeti... sigurno, ali mozes li ju izmjeriti? Po kojem kriteriju, po kolicini osmjeha ili po kolicini poklonjenih darova... dry.gif ... ili po kojem razumskom, racionalnom kriteriju mozemo neporecivo dokazati da netko nesto/nekoga voli puzzled.gif ...kao sto znamo da je 1+1=2 (sto je doduse aksiom, al nema veze tongue.gif )

Na jednom mjestu si spominjala empatiju... evo kvotat cu biggrin.gif

http://forum.soulsaver.hr/index.php?a...=210#entry40029

QUOTE (Evenstar @ Mar 5 2004, 03:18 PM)
Empatija je najznačajnija komponenta emocionalne inteligencije. Ona nastaje kao oblik samosvesti; što bolje poznajemo sopstvene emocije, veštije ćemo iščitavati tuđa osećanja. Postoje stotine emocija, zajedno sa svojim hibridima, varijacijama, mutacijama i nijansama. Emocije su mnogo prefinjenije nego reči kojima bismo ih opisali. Empatija nam daje emocionalnu pismenost, veštinu kojom otkrivamo šta drugi osećaju.
A sposobnost da se iščitavaju neizgovoreni znakovi jeste ključ za predosećanje tuđih osećanja: ton u glasu, pokret, izraz lica. Nesposobnost da se odgonetnu tuđe emocije predstavlja osnovni nedostatak emocionalne inteligencije i tragičan gubitak ljudskosti: nedostatak prisnosti, suštinske pažnje, odsustvo emocionalnog sklada i empatije.

Danijel Goleman,
autor "Emocionalne inteligencije"

"Empatija nam daje emocionalnu pismenost, veštinu kojom otkrivamo šta drugi osećaju." - to spada u ovu kategoriju osobnog znanja... intuitivnog... za intuiciju sam negdi napisao da ste vi zene u njoj puno bolje od nas blush.gif ... pa vjerujem da ne moram dalje o tome...

Imajuci to u vidu, bi li bilo preambiciozno reci da postoji jos jedna kategija znanja - treca... (ne znam kako bi ga nazvao) ... slicno kao sto je ljudsko bice tijelo-dusa-duh.

Neces se ljutiti ako sad nesto citiram, samo za dobiti dojam o toj kategoriji znanja blush.gif

"A vjera je već neko imanje onoga čemu se nadamo, uvjerenost u zbiljnosti kojih ne vidimo... Vjerom spoznajemo da su svjetovi uređeni riječju Božjom tako te ovo vidljivo ne posta od nečega pojavnoga." Poslanica Hebrejima 11:1.3

ohmy.gif Vjerom je moguce spoznavati zbiljnosti koje ne vidimo wow.gif ... ali ne onom vjerom da si ja umislim nesto, pa onda odlucim to jako flex.gif jako flex.gif vjerovati i onda se samosugestivno uvjerim u to a_ne.gif ... takve stvari kad dodje oluja, pokazz se da su izgradjene na pjesku a ne na Stijeni i lako se sruse... thud.gif

QUOTE (Evenstar @ Mar 18 2004, 05:18 PM)
Stoga opet se vraca sve na vidljive dokaze tj. bozja djelovanja za koje se razumski pitamo -  gdje su ta djela bozja i kako ih prepoznati kao bozja, a ne kao slucajnost ili sudbinu ili zakone svemira?

E sad, mozda sam ti sad opet s onim gore malo zamaglio stvar, i opet u samoj spoznaji Boga podcjenio razum. Ali ima i sasvim dovoljno razumskih razloga za primjetiti Boga. Fred je dosta o tome pricao... a meni je najfascinantnija stvar - informacija (Logos).

Svaka posljedica ima svoj uzrok. Od kud samo ovaj svemir... od kud tolika uredjenost, od kud iz kaosa Velikog preska nesto tako komplicirano kao ti i ja. Zar je moguce da iz kaosa pukim slucajem i milijardama godina nastane nesto slozenije unatoc drugom zakonu termodinamike i rastucoj etropiji svemira. A to bi bilo kontradiktorno i sa samom teorijom informacije. A da se jos ne ulazi u kvantnu fiziku ili teoriju kaosa wacko.gif ....super mi je kako je to Fred opisao, da je materiji i energiji nametnuta informacija wow.gif

Meni je zanimljivo, da su mnogi prije npr. 100-ak godina govorili da ce se napretkom znanosti vrlo brzo dokazati da Bog ne postoji... a efekt je upravo suprotan tome - same nove spoznaju tu mogucnost cine samo jos vise 'vjerojatnijom' conf44.gif ... je, to je karakteristicno za Boga, da izokrece na svoju slavu upravo argumente svojih 'protivnika'...

"And thou, Melkor, shalt see that no theme may be played that hath not its uttermost source in me, nor can any alter the music in my despite. For he that attempteth this shall prove but mine instrument in the devising of things more wonderful, which he himself hath not imagined." biggrin.gif

elrond
Posted: Mar 26 2004, 05:45 PM 48134 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 29

oki-doki, tnx,
antocjo Posted on Mar 25 2004, 04:04 PM
Svaka posljedica ima svoj uzrok. Od kud samo ovaj svemir... od kud tolika uredjenost, od kud iz kaosa Velikog preska nesto tako komplicirano kao ti i ja. Zar je moguce da iz kaosa pukim slucajem i milijardama godina nastane nesto slozenije unatoc drugom zakonu termodinamike i rastucoj etropiji svemira. A to bi bilo kontradiktorno i sa samom teorijom informacije. A da se jos ne ulazi u kvantnu fiziku ili teoriju kaosa  ....super mi je kako je to Fred opisao, da je materiji i energiji nametnuta informacija  

Meni je zanimljivo, da su mnogi prije npr. 100-ak godina govorili da ce se napretkom znanosti vrlo brzo dokazati da Bog ne postoji... a efekt je upravo suprotan tome - same nove spoznaju tu mogucnost cine samo jos vise 'vjerojatnijom'  ... je, to je karakteristicno za Boga, da izokrece na svoju slavu upravo argumente svojih 'protivnika'...

ovo za izokretanje, distorzirnje i iščašavanj svake vrste, ne od strane nečeg božanskog, već od strane razno raznih tumača, apsoltno se slažem.
što se tiče konteksta posta, pokušat ću to reći ovako:
postoji beskrajan niz paralelnih svemira i u nekom od njih zacijelo bi bio u pravu, ali (ništa osobno) povijest i njezini argumenti mi stvaraju drugu sliku.

Vjera NIKAD nije previše ljubila znanost.
ovo je činjenica.
prisjetimo se samo ovoga:
Ideja da je nešto gore, vrijedi samo u relativnom smislu. U Bibliji, savršenoj Knjizi, uzima se u apsolutnom smislu, Nebo je gore, a pakao dolje. Sve je jednom stvoreno i ostalo nepromijenjeno. Ne priznaju se preobrazbe živih bića.
Zemlja je u središtu Svemira. Ona je okrugla, ravna ploča (u Bibliji piše hebrejska riječ HUG=krug, a ne DUR=kugla !) nad kojom su čvrste prozirne sfere razapete poput šatora. Ima rubove, četiri kuta, stupove, temelje, ravna je i nepokretna, a sa kakvog brda se vidi cijeli svijet. Iznad sfera je Nebo, gdje prebiva Svemogući.
'Krajevi Zemlje' nisu način govora. Čak do 1492., ljudi su bili uvjereni da će glupi, stari Kolumbo ispasti sa ruba Zemlje. Ali danas znamo. Uzmite kuglu u ruke i nađite gdje su joj krajevi.
Galileo iznosi daljnje dokaze u prilog Kopernikovoj teoriji. Inkvizicija, po naređenju Pape, kao svog vrhunskog zapovjednika, prisilno ga, na prijevaru, odvodi bolesnog i starog u centar Kršćanstva, Rim, i pokazuje mu sprave za mučenje.
Na procesu u samostanu, u prisutnosti mnogih kardinala, osuđuje se na doživotnu tamnicu, ako se klečeći odrekne svoje bezbožne hereze (Sveti Otac to milostivo pretvara u doživotni pritvor i izolaciju). Ovim riječima:
"Ja, Galileo, u mojoj sedamdesetoj godini života, kao zatvorenik i na koljenima, pred vašom Eminencijom, imajući pred svojim očima Sveto Pismo, koje dotičem svojom rukom, odričem se i proklinjem i gnušam greške i hereze kretanja Zemlje."
Tri mlada znanstvenika koji su nastavili posao Kopernika i Galilea: Antonio Vanini, Jaques Fountianier i Giordano Bruno, proglašeni su hereticima od Svete Inkvizicije i pružen im je strašan izbor -- poreci herezu ili umri u najtežim mukama.
Hrabro su zastupali Istinu, za što su nagrađeni pogubljenjem, a doba moderne znanosti je započelo s mučenicima.
1163. papa Aleksandar III, povezan s koncilom u Toursu, zabranjuje proučavanje fizike svim duhovnjacima, što je u to vrijeme značilo zabranu bavljenja znanošću svakome koji bi to mogao obavljati. Papa je zabranio, u svojoj enciklici, "proučavanje fizike ili prirodnih zakona," te je dodano da će svaka osoba koja prekrši to pravilo biti "izbjegavana od svih i ekskomunicirana".
Astronoma i profesora u Bolonji Cecco d'Ascoli živog je spalila Crkva 1327, jer se usudio reći da ljudi žive na drugoj strani svijeta. Crkvena argumentacija: "Kako bi oni onda mogli vidjeti našega Spasitelja Isusa Krista kako pobjedonosno stiže na oblacima?".
Španjolci u Meksiku 1520 bijesno su uništili svaki pisani trag kulture Maja, jer se nije slagala s njihovim vlastitim praznovjerjem. Vodeći u tom velikom zločinu Katoličke Crkve bili su redovnici Franjevci. - "Našli smo ogromnu količinu knjiga ... budući da u njima nije bilo ništa doli praznovjerja i đavolovih laži, sve smo ih spalili."
Ideja da Zemlja ide oko Sunca izričito je zabranjena u crkvenom Indeksu zabranjenih knjiga 1616 pod papom Pavlom V, pa opet 1664 pod papom Aleksandrom VII i ponovno 1761 pod papom Benediktom XIV.
U 17. stoljeću, La Peyrere je bačen u zatvor, a njegova knjiga spaljena, jer je tvrdio da je čovječanstvo starije nego što to piše u Bibliji (po njoj samo oko 6.000 godina kad je tobože stvoren Adam).
Papina zabrana Galilejevog "Dijaloga" (1616), gdje je izjavio da živimo na kugli koja se kreće u svemiru, nije bila ukinuta do 1822., čak punih 300 godina nakon što su Mageljanovi brodovi uspješno oplovili svijet (1519), i kada se već cijeli svijet smijao takvoj nazadnosti. Tek nedavno, 1993. godine, katolička Crkva je formalno priznala svoju pogrešku.
ne znam jest li čuli za Argument prvog uzroka, bilo bi ga zanimljivo prokomentirati
Argument Prvog Uzroka
"Ako sve mora imati svoj uzrok, tada i Bog mora imati svoj uzrok. Ako može išta postojati bez uzroka (kao npr. Bog), tada to isto tako može biti i svijet kao Bog, tako da nema nikakve valjanosti ovog argumenta. Ista je priroda hinduskog gledanja, da svijet počiva na leđima slona, a slon stoji na kornjači; a kada netko pita, "A što je s kornjačom?" Indijac će reći, "A da promijenimo temu?" Argument nije bolji od tog. Nema razloga zašto svijet ne bi nastao bez uzroka; niti, u drugu ruku, nema nikakvog razloga zašto ne bi oduvijek postojao. Nema razloga za pretpostaviti da je svijet uopće imao početka. Ideja da stvari moraju imati početak je nastala uslijed siromaštva naše imaginacije.

nakon ovih
devil.gif devil.gif teza, mogu reći i ovo znanost da, ali u službi vjere (pod kontrolom), jer konkurencija (ma u kom obliku , ma ne može to tako, a ne jok)

Gomil
Posted: Mar 29 2004, 10:57 AM 49763 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Group: Hosts
Member No.: 12

Jedna mala opaska, tek toliko da se vidi kako Krscanstvo nuzno nije protiv znanosti. Yele, Oxford i Cambridge redom su osnovali Krscani.

Mogu iznijeti svoje misljenje o cijeloj prici. Kao Krscanin nisam protiv znanosti. Cak sto vise redovito svakodnevno pratim sva moguca znanstvena dostignuca u svijetu (naravno u onoj mjeri u kojoj su mi dostupna). Osobito na podrucju astro fizike, istrazivanja svemira, nano tehnologije, singulariteta, umjetne inteligencije, racunalne tehnologije itd. Ono protiv cega jesam je nemoralnost u znanosti (pokusi na zivotinjama i ljudima i ini postupci znanosti koji su diretkno u svom postupku usmjereni protiv morala), no to ne znaci nuzno negativan stav prema spoznaji svijeta oko nas. U Bibliji se ne moze vidjeti da je Bog protiv toga da covjek upozna i zna. Na koncu konca jedino sto covjek moze upoznati je dio Bozje kreacije. Cak se i ekonomijom, sociologijom i psihologijom (da ne govorim o prirodnim znanostima) otkrivaju segmenti Bozje kreacije.

Znanost (moralna) svakako da. No stovanje stvorenja mjesto Stvoritelja nikako ne.

...

Sto se Adama i Eve tice, oni su bili direkto neposlusni Bozjoj rijeci. Bog je rekao: "ne jedi". Nikada nije rekao: "ne istrazuj". Imali su cjeli svemir pred sobom i mogli su ga istrazivati. To im nitko nije branio. Cijela Zemlja je tada bila neistrazena i imali su slobodu istrazivati Zemlju. Mogli su ciniti sve sto su htjeli jer je postojala samo jedna zapovjed. Sve ostalo su bili slobodni ciniti.

Njihov grijeh nije bio zelja za spoznajom i znanjem, vec oholost. Oni su poslusali Sotonu i htjeli su biti kao Bog. To je njihov grijeh. U biti isti grijeh kao i Luciferov grijeh. Iz oholosti se rodila neposlusnost koja je na koncu i urodila njihovom smrcu kako je Bog i obecao.

Mogli su ciniti i istrazivati sve sto su htjeli osim jednog jedinog drveta. I ne nisu mogli ostati poslusni.

...

Prakticna primjena za nas danas. Super je spoznaja koja se moze roditi kroz istrazivanje fetusa i maticnih stanica. Jako velike dobrobiti se mogu roditi kroz to za cijelo covjecanstvo. No u svojoj srzi, takvo istrazivanje je nemoralno i krajnje bezbozno, a da ne govorim o praksi koja bi se mogla roditi iz takovih znanstvenih dostignuca. Koristenje maticnih stanica iz kloniranih fetusa u tarapeutske svrhe, kako bi organi "originala" mogli biti obnovljenji od kojekakvih ostecenja.

Imamo slobodu istrazivati sto god hocemo, ali ne dirajmo ono sto je Bog oznacio kao lose. Lose je ubiti. TO je grijeh. Ubijanje jos nerodjene djece, pa i u ime boljitka za cijelo covjecanstvo je krivo i lose i vodi ljudski rod u jos dublju duhovnu smrt.

antocjo
Posted: Apr 3 2004, 02:16 PM 52331 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (elrond @ Mar 26 2004, 06:44 PM)
ovo je činjenica.
prisjetimo se samo ovoga:
Ideja da je nešto gore, vrijedi samo u relativnom smislu. U Bibliji, savršenoj Knjizi, uzima se u apsolutnom smislu.

Sto se tice Biblije - ona nije znanstvena knjiga, nego joj je namjera prije svega ono sto sam malo pisao sarumanu kad je pitao sto Biblija govori sto je smisao naseg zivota. A to je da upoznamo samog Boga.

Ne znam jesi li primjetio, ali i ja sam jako sklon znanstvenom promisljanju i shvacanju i slazem se sa Gomilom u vezi znanosti i morala yes.gif

QUOTE (elrond @ Mar 26 2004, 06:44 PM)

To kad kazes vjera da nije NIKAD ljubila znanost stoji u kontekstu religioznih ljudi koji su imali krivo shvacanje Biblije. Jer i sam Biblija potice ljude na istrazivanje:

Izreke 25,2: Slava je Božja sakrivati stvar, a slava kraljevska istraživati je.

i sam nas Stvoritelj potice na to:

Izaija 40:26 Podignite oči i gledajte: tko je to stvorio? wow.gif

Sto se tice inkvizicije nad renesansnim znanstvenicima... oni su se opirali njima ne zbog toga sto su bili u kontradikciji sa Biblijom nego sa grckom filozofijom koja se tada uvukla u nauk crkve... eureka.gif

Mnogi najveci znanstvenici su bili uvjereni krscani, ne mislim kulturolosko nego prakticno... kao sto su Galileo, Newton, Pascal, Boyl (ili kako se vec pise dry.gif ), Kepernik - koji je sam argumentirao svoje stavove Biblijom...

a za primjer evo kako Johannes Kepler zavrsava svoju knjigu "Harmonija svijeta" u kojoj je razradio svoja tri zakona o kretnji planeta oko Sunca...

"O Ti, koji svjetlom prirode umnazas u nama teznju za svjetlom Tvoje milosti, kako bi nas po njemu doveo do svjetla Tvoga sjaja, iskazujem Ti hvalu, Stvoritelju, Boze, jer si mi dao da se radujem onomu sto si stvorio te klicem zbog djela ruku Tvojih. Evo sada sam dovrsio djelo na koje sam bio pozvan. Pri tom sam koristio sve snage svojega duha koje si mi dao.
Ljudima koji ce citati moja izlaganja otkrio sam sjaj Tvojih djela koliko je moj ograniceni razum mogao obuhvatiti od njihova bogatstva. Moj je duh bio spreman drzati se puta ispravnog i istinitog istrazivanja. Ako sam ja, maleni crv, rodjen i odrastao u mocvari grijeha, iznio nesto nedostojno Tvojih nauma, reci mi sto zelis da ljudi saznaju kako bih bolje vrsio svoju zadacu. Ako li je zadivljujuca ljepota Tvojih djela potaknula u meni uznositost ili sam pak uzivao u vlastitoj slavi kod drugih ljudi zbog uspjesnog napretka mojeg djela, koje ima sluziti Tvojoj slavi, oprosti mi na tome u svojoj blagosti i milosrdju."
Johannes Kepler, "Harmonija svijeta"

Iz svega stvorenja se ocitavaju otisci Stvoritelja, i samim istrazivanjem stvorenja mozemo puno toga saznati o Stvoritelju, slicno kao sto iz slike mozemo nesto saznati o osobi koja ju je nacrtala. Rekao bih dosta ogranicena spoznaja ali za pocetak sasvim dovoljna. Cak i je i sam Einstein (o kome je bilo rijeci u drugom topicu) izjavio: "Sto se vise bavim znanoscu vise vjerujem u Boga" ...ma kakvim god da ga je on zamisljao...

Bottom line sto se mojih razmisljanja tice: Nebesa slavu Božju kazuju, naviješta svod nebeski djelo ruku njegovih. Psalam 19:2 wub.gif

elrond
Posted: Apr 4 2004, 11:26 AM 52967 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 29

antocjo, sve je stvar interpretacije,
imena koja spominješ, ugledna su, priznata i poznata, širom svijeta.
i to je činjenica.
crkva, pak opet sa svoje strane nikad nije išla u otvorene konfrontacije (ako baš nije bilo moguće izbjeći onda da), pogotovo, sa ljudima omiljenim u puku, puno stvari, njihovih djela, teorema, poučaka,....lakše je bilo proglasiti kršćanskim, nego boriti se otvoreno protiv onog što u biti smatraju heretičkim, e sad je bilo samo potrebno, pronaći u osobnoj i inoj povijesti dokaze" da je tad i tad, poznati znanstvenik, zazvao ime Božje, pozvao se na Bibliju ili sl i voila, stvar je riješena, sve drugo je nevažno, on je tad i tad spomenuo ime Božje (nije bitno u kom kontekstu, poslužiće svrsi....), mislim da je taj, uvijek djelotvorni princip, kroz povijest, bio poznat, kao pokrštavanje, sve, baš sve je dopušteno u ime Dobra (a to su zna se, Namjesnici na Zemlji, koji su opet grešnici, ali služe u više Božije svrhe, pa im je opet sve, dopušteno....
...istraživanje Biblije??
sam pojam istraživanja, uključuje, stvaralačku, dozu, sumnje, skepse, nužno potrebnu za OBJEKTIVNA promišljanja,
pa nije li sama ta sumnja, skepsa,....već Bogohuljenje u istraživanju riječi Božije, ili to ili je pojam istraživanja, onako kako ga ja shvaćam, različit od onoga što si namjeravao napisati?
otkrića mnogih velikih znanstvenika, bila su kontra tadašnjih učenja, ili ciljeva crkvene politike,....a pokrštena su...spašena, ako hoćeš, time da su njihovi tvorci, proglašeni vjernicima,
najbolji ti je primjer, ovog našeg, zadnjeg postanja, oko starog A. Einsteina, čvijek je na više mjesta rekao svoje stavove o religiji, nekad pozitvne nekad negativne, ovisi tko i kako čita,
međutim, bijaše, dovoljno samo JEDNOM navesti, da vjeruje u Boga,....sve je ostalo postalo nevažno, ista je stvar i sa mnogim drugim književnicima, znanstvenicima,....ako tako shvaćamo pojam istraživanja, tada je on irelevantan, (čemu istraživati, ako samo možeš povlađivati, jer sve ostalo je bogohulno)
...isti takav proces, osobnog sam mišljenja dgodio se i u Porukama iz Zemlje Prstenova, pronađeni su evidentni "dokazi", da je djelo fundamentalno kršćansko, (jer činjenica je da je autor tad i tad to potvrdio, a to što postoji bar stotinjak kontradiktornih teza, to više nije bitno)
takvo, distorzirao, iščašeno, /isključivo) shvaćanje koje samo po sebi implicira i nameće već GOTOVE zaključke, takvo što, osobno, nebih se nikad usudio nazvati istraživanjem,
no kroz povijest, rađene su puno gore i (krvavije stvari), tako da je forsiranje, i istjerivanje Istine (u cjelosti), ....nevažno.

antocjo
Posted: Apr 5 2004, 09:56 AM 53454 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (zozo @ Apr 5 2004, 10:50 AM)
tu recenicu mozes primjenit i na vjernika i na nevjernika

yes.gif svako se treba zapitati zeli li cuti Istinu, i sto bi kasnije sa njom unsure.gif

iz samog stava spremnosti prihvacanja necega ako to stvarno jest Istina, mnogo toga proizlazi...

zozo
Posted: Apr 5 2004, 09:57 AM 53455 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

world, hold on!

Member No.: 147

QUOTE (antocjo @ Apr 5 2004, 09:55 AM)
QUOTE (zozo @ Apr 5 2004, 10:50 AM)
tu recenicu mozes primjenit i na vjernika i na nevjernika

yes.gif svako se treba zapitati zeli li cuti Istinu, i sto bi kasnije sa njom unsure.gif

iz samog stava spremnosti prihvacanja necega ako to stvarno jest Istina, mnogo toga proizlazi...

da ali svatko ima svoju istinu

2356 replies since Mar 18 2004, 12:52 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (158) < [1] 2 3 4 5 6 ... >
Back to Religije, moral, duhovnost...

[ Script Execution time: 0.0213 ]   [ 9 queries used ]   [ GZIP Enabled ]