Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Pages: (8) < [1] 2 3 4 5 6 ... > ( Go to first unread post )
Problem patnje, dobar Bog i ljudska patnja?
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Evenstar
  Posted: Aug 3 2004, 03:10 PM 97620 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

:In Contact:

Group: Members
Member No.: 121

Ne znam tocno kada, ali cini mi se davno sam se pomirila s time da se lose stvari cesto dogadjaju dobrim ljudima te dobre stvari losim ljudima (ove kategorije dobri/losi ne dozivljavam kao krajnjosti, op.a.). I okej, hajde, neka ima neki veci plan, neka On zna sto radi i zasto radi, no nije mi jasno sljedece. Zasto u svoj toj nepravdi ljudi jos moraju i patiti? I to mislim na fizicku bol i bolest. Konkretno, dobra osoba ima rak. Okej, umrijet ce mnogo prije vremena, uvije je vodila ok zivot, nije uredu i tako dalje.. MOZE. Ali zasto onda Bog jos u paketu salje: dane prepune fizicke boli, povracanja, ne znam cega, a eutanazija je protiv Njegove volje? Ima neka misao da Bog daje bol ljudima koji mogu izdrzati to pa dozvoliti cu si i reci testira ih (jer neki bi se vec odavno predali i ubili), ali ja ne razumijem. Koje su to fore? Neki ce u raj, neki ce u pakao, a neki ce prozivjeti takve muke pa ce se onda vidjet kuda ce oni? I'm so sad.

Mordechaj
  Posted: Aug 3 2004, 03:26 PM 97621 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

beware of the suicide pidgeon

Member No.: 205

zelazni je u nastavku od donesite mi glavu dražesnoga princa u razgovoru boga i jednog od likova povukao isto pitanje, kako može dopuštat patnji dobrih i nevinih, beba i djece... na što je bog p***zdio, jer kako tocno odredit dobnu granicu, sada si nevin i dražestan, sada više nisi, ne može se tako petljat u osobne izbore, jer bi ljudi prestali biti ljudi, i bili sretna, zadovoljna stoka!

dobrice nadrapaju zato što su hipersenzibilni, sve ih pogadja u dušu, i troše se oko drugih pomažući im, i zbog toga oboljevaju cešce i žive krace (generalno). ljudi vole krajnosti, pa se ili ograde od vanjskog svijeta toliko, da im nije problem preko mrtve dojencadi gazit, il toliko suosjecaju s drugima da je svaka vožnja u tramvaju za njih traumaticno iskustvo zbog sveopce ljudske zlobe i gluposti koja ih okružuje.

sad treba balansirat između toga, jer lijecnik polomljenih ruku nikome ne koristi, right?

zozo
Posted: Aug 3 2004, 03:33 PM 97623 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

world, hold on!

Member No.: 147

Ja ne vjerujem u Boga, ali da sam uvjeren da on postoji mrzio bih ga zbog ovakvih stvari...

To sam pitanje i ja bio postavio(bar mislim)

ako bog postoji onda je bolestan u glavu

antocjo
  Posted: Aug 3 2004, 03:41 PM 97624 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

By the blood of the Lamb is my life kept safe

Group: Admin
Member No.: 5

Eve razumijem te... i mene je to dugo mucilo. Problem je bio da sam sve sto se desavalo tumacio kroz Bozju volju... Mislim da je jednom takav stav spomenuo saruman... Nesto je ok - hallelujah, nesto je lose: "cudni su putevi Gospodnji"...

U vecini slucajeva ono prvo stoji, ali ovo drugo i ne... Ne znam jesi li pratila onu moju prepisku sa Earendil ali ukratko, sotona je bog ovoga svijeta i u nekim slucajevima Bog niti nema pravo 'uplitati se'... Jedna od stvari koja ce mu dati za pravo da se uplete je ako mi stanemo na njegovu stranu i pozovemo ga da djeluje...

To sto sam i ja prije znao zanemariti faktor neprijatelja mu je samo godilo ali trebamo se otrijezniti i shvatiti stvarnost...

"Ubuduce jacajte se u Gospodinu i u silnoj snazi njegovoj. Obucite svu opremu Bozju da se mognete oduprijeti lukavstvima djavlovim. Jer nije nam se boriti protiv krvi i mesa, nego protiv Vrhovnistava, protiv Vlasti, protiv upravljaca ovoga mracnoga svijeta, protiv zlih duhova po nebesima." (Efezanima 5:10-12)

QUOTE (Evenstar @ Aug 3 2004, 04:09 PM)
I'm so sad.

Znam... ali ne treba kloniti nego se boriti...

"Ponizite se dakle pod snaznom rukom Bozjom da vas uzvisi u pravo vrijeme. Svu svoju brigu povjerite njemu jer on se brine za vas. Otrijeznite se! Bdijte! Protivnik vas, djavao, kao ricuci lav obilazi trazeci koga da prozdre. Oprite mu se cvrsti u vjeri znajuci da takve iste patnje podnose vasa braca po svijetu." 1. Petrova 5:6-9

ps: znas i sama da ti ne prodajem teoriju...

Edited by antocjo - Aug 3 2004, 05:08 PM

antocjo
  Posted: Aug 3 2004, 03:46 PM 97625 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (antocjo @ Aug 3 2004, 04:40 PM)
Problem je bio da sam sve sto se desavalo tumacio kroz Bozju volju... Mislim da je jednom takav stav spomenuo saruman... Nesto je ok - hallelujah, nesto je lose: "cudni su putevi Gospodnji"...

druga krajnost je ono sto pise zozo...

QUOTE (zozo @ Aug 3 2004, 04:32 PM)
Ja ne vjerujem u Boga, ali da sam uvjeren da on postoji mrzio bih ga zbog ovakvih stvari...

Nesto je ok - imam srece ili je to mojom zaslugom, nesto je lose: "pa gdje je taj Bog?"

merry
Posted: Aug 4 2004, 07:39 AM 97868 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Group: Hosts
Member No.: 7

ono sa patnjama Eve - ja mislim da nemamo konacni odgovor na sva pitanja u vezi toga

imamo nekoliko djelimicne odgovori (kao npr. ono sto je Antocjo rekao)

jos nesto bih htio dodati, Bog sve vidi iz vjecne perspektive i onda izgleda sve drugacije.

Pavao kaze negdje u Rimljanima 8 (Antocjo pomozi!!!)
da on smatra da patnje ovog vremena ne mozemo usporiditi sa slavom u vjecnosti, da ce patnje cak povecati uzitak u ovom slavom.

sto je donekle razumnjivo - uzmimo da vjernik uzasno pati, jednog dana umire i ide u raj - on ce sto puta vise uzivati u svemu tome, nakon sto je patio, kao sto vise uzivamo u hranu kada smo prije imali glad - razumijes sto mislim?

a drugo:
opcenito znamo da su bolesti poslijedica grijeha - znaci nisu Bozji naum, ali Bog zeli nas ponovo izbaviti iz ovog zla. Biblija se puno bavi ovom temom. imas knjiga "Job" imas nekoliko Pslame koji pitaju zasto i pravednik pati? Pavao govori o tome i na kraju vidis da je sam Isus bio covjek patnje i u njemu vidis da Bog nikako nije ravnodusan prema nasim patnjama jer je sam patio u svojoj vlastitoj kozi.

djelimican odgovor bio bi jos vise - ali toliko za danas smile.gif

antocjo
Posted: Aug 4 2004, 09:51 AM 97878 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (merry @ Aug 4 2004, 08:38 AM)
Pavao kaze negdje u Rimljanima 8 (Antocjo pomozi!!!)
da on smatra da patnje ovog vremena ne mozemo usporiditi sa slavom u vjecnosti, da ce patnje cak povecati uzitak u ovom slavom.

Evo ga...

"Smatram, uistinu: sve patnje sadasnjega vremena nisu nista prema buducoj slavi koja se ima ocitovati u nama. Doista, stvorenje sa svom zudnjom iscekuje ovo objavljenje sinova Bozjih: stvorenje je uistinu podvrgnuto ispraznosti - ne po svojoj volji, nego zbog onoga koji ga podvrgnu - ali u nadi. Jer i stvorenje ce se osloboditi robovanja pokvarljivosti da sudjeluje u slobodi i slavi djece Bozje. Jer znamo: sve stvorenje zajedno uzdise i muci se u porodjajnim bolima sve do sada. Ali ne samo ono! I mi koji imamo prvine Duha, i mi u sebi uzdisemo iscekujuci posinstvo, otkupljenje svoga tijela." (Rimljanima 8:18-23)

Puno je toga receno u ovim rijecima... wow.gif

Gomil
Posted: Aug 5 2004, 07:49 AM 98234 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 12

Glede patnje neka moja razmisljanja temeljena na Bibliji i onog sto sam dozivio u praksi.

Kada razmisljam i propitujem tu temu dolazim do tri mogucnosti. No kao sto cu to probati objasniti svaka od njih je za dobro. To i jest upravo ono sto me fascinira.

Jakovljeva poslanica 1:13 - Neka nitko u napasti ne rekne: "Bog me napastuje." Ta Bog ne moze biti napastovan na zlo, i ne napastuje nikoga.

...

1. Cesto je patnja posljedica grijeha.

Nekad je to direktna posljedica grijeha (npr. sagrijesis bludno s osobom koja ima spolnu bolest i eto ti patnje), a nekad je indirektno gdje patnja dolazi kao opomena. Bol i patnja nam u ovom kontekstu nisu neprijatelji.

Nas tjelesni zivcani sustav funkcionira na principu boli da bi nas upozorio kako nesto nije u redu; kako negdje postoji opasnost. Privlaci nasu paznju kako bi djelovali, kako bi poduzeli neki korak i zastitili se. U tom slucaju bol je saveznik.

Na isti nacin kada smo udaljeni od Boga, patnja dolazi kao opomena, kroz koju nas Bog zove sebi. Patnjom nas Bog zeli osvijestiti i reci: "Pa covjece daj shvati sto cinis. Pokaj se i obrati se."

Naravno, nije Bog taj koji uzrokuje bolest i patnju, vec je ona posljedica grijeha.

...

2. Bolest i patnja koja nije posljedica grijeha i koju Bog dopusta.

Biblijski mi padaju dva slucaja na pamet gdje patnja nije bila posljedica grijeha, vec sredstvo i faza u puno vecoj svrhi.

Prvi je naravno Isus. radi cega je Isus patio. On nije ucinio grijeha, a njegove patnje su bile stravicne. Da nije bilo tako ne bi bilo niti spasenja. Njegova patnja je imala itekakav smisao.

Pavao govori o tome kako mu je u tjelu ostavljen trn - djavlov poslanik da ga muci. Tri puta je molio Boga da mu ga makne, ali Bog nije htio. S obzirom da je imao velike spoznaje i vidjenja i Bog mu je dao jako puno, taj trn u tijelu koji ga je mucio poslan mu je da se ne bi uzoholio. On je bio Pavlova zastita, da ne bi pao u oholost misleci: "Ja Pavao , faca", te time u grijeh koji stvara jaz izmedju njega i Boga. Bog je znao kako bi Pavao reagirao i siguran sam da to nije bila preventiva tipa: "Da mu se slucajno ne dogodi oholost", vec stoga sto je Bog poznavao njegovo srce i znao je da bi se on uzoholio na slican nacin kao i Sotona, jer je bio Bogu jako blizak.

Postoji i jedan zivi primjer ovog tipa patnje. Primjer, jedne krscanke koja je kao mlada slomila kraljeznicu i postala kvadriplegicar. Napisala je knjigu o svemu tome, i moze se vidjeti smisao sto je Bog ucinio kroz patnju koja joj je bila namjenjena. Ona se zove Joni, a tako joj se zove i knjiga. To je autobiografska knjiga i ukoliko netko zeli mogu mu je nabaviti da procita. Siguran sam da je knjiga vrijedna toga da se procita.

...

3. Patnja s ciljem direktog ocitovanja Bozje slave.

Biblija govori o slijepcu od rodjenja koji nije bio bolestan radi grijeha, vec da bi se na njemu ocitovala slava Bozja. Isus ga je iscijelio.

I sam sam bio bolesnih bubrega. Bog me je iscjelio. Znam dosta primjera krscana koji su primili iscjeljenja i nekrscana za koje su krscani molili i kojima se Bog smilovao i dao drugu sansu (Boromirov stric je bolovao od raka i bio na samrti. Molili smo ustrajno i Bog ga je nevjerojatno podigao. Dao mu je jos neko vrijeme. Na zalost nije se obratio Bogu i u konacnici je umro kao nevjernik).

...

Ja zaista vjerujem u dobrotu Bozju. Iskusio sam je nebrojeno puta. Bol ne mora biti samo fizicka, vec i dusevna. Nebrojeno sam puta iskusio Bozju iscjeljujucu ruku u svom zivotu: u tjelu, u dusi u duhu. Zaista mu vjerujem i ako bi mi se i dogodila patnja koja, u mojom ocima, ne prestaje, znam da njegova dobrota i ljubav prema meni nisu upitne.

Jakovljeva poslanica 1:12 - Blago covjeku koji trpi kusnju: prokusan, primit ce vijenac zivota koji je Gospodin obecao onima sto ga ljube.

Poslanica Rimljanima 8:28 - Znamo pak da Bog u svemu na dobro suradjuje s onima koji ga ljube, s onima koji su odlukom njegovom pozvani.

Lady Gladden
Posted: Aug 18 2004, 07:14 PM 101123 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

...leading lady...

Member No.: 78

QUOTE (Evenstar @ Aug 3 2004, 04:09 PM)
Ne znam tocno kada, ali cini mi se davno sam se pomirila s time da se lose stvari cesto dogadjaju dobrim ljudima te dobre stvari losim ljudima (ove kategorije dobri/losi ne dozivljavam kao krajnjosti, op.a.). I okej, hajde, neka ima neki veci plan, neka On zna sto radi i zasto radi, no nije mi jasno sljedece. Zasto u svoj toj nepravdi ljudi jos moraju i patiti? I to mislim na fizicku bol i bolest. Konkretno, dobra osoba ima rak. Okej, umrijet ce mnogo prije vremena, uvije je vodila ok zivot, nije uredu i tako dalje.. MOZE. Ali zasto onda Bog jos u paketu salje: dane prepune fizicke boli, povracanja, ne znam cega, a eutanazija je protiv Njegove volje? Ima neka misao da Bog daje bol ljudima koji mogu izdrzati to pa dozvoliti cu si i reci testira ih (jer neki bi se vec odavno predali i ubili), ali ja ne razumijem. Koje su to fore? Neki ce u raj, neki ce u pakao, a neki ce prozivjeti takve muke pa ce se onda vidjet kuda ce oni? I'm so sad.

hm, evo da se i ja malo uključim... biggrin.gif daklem, po mome vlastitome iskustvu sam shvatila da najčešće nastradaju dobri i pošteni ljudi koji su, kako si ti i sama rekla, živjeli normalnim i, ajmo reči, pristojnim životom. najčešće su u pitanju kakve zločudne bolesti poput raka, ali također i katastrofalne posljedice teških prometnih nesreća i slično (sada govorim za osobe koje osobno poznajem). e pa sad... moja teorija je ta da Bog sve vidi i sve zna, što bi ujedno i značilo da sve pamti. svaki čovjek je nosač svog križa, ali možda je ujedno i osuđen nositi nečiji tuđi križ kako bi se čaroban krug napokon prekinuo. ok, ovo zvuči skroz mutavo, al evo primjera-čovjek je ubio svog poznanika i izvukao se bez ikakve kazne, ostao na slobodi, oženio se, imao 2 djece, veliku kuću i sretno živio do kraja svojih dana. reklo bi se-nije fer! kako se takva osoba mogla izvuci? ALI, jedno od njegovo dvoje djece je dobilo kćer, ta kćer sina, a taj sin mentalno retardiranog sina koji će zauvijek ostati na razini četverogodišnjaka. djete nije nikada nikome ništa napravilo, a osuđeno je na takvu kaznu. Zašto? grubo rečeno, ali sve se vraća-sve se plaća. moje je mišljenje da Bog jednostavno ima svoj plan za svakoga i da, nažalost, netko mora podnjeti i ovakav križ. ali, ako te tješi, zločestima se njihova zloba kad-tad odbije o glavu...

wink.gif wink.gif

saruman
Posted: Sep 1 2004, 10:07 PM 105623 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

kreč

Member No.: 130

QUOTE (Gomil @ Aug 5 2004, 08:48 AM)
Glede patnje neka moja razmisljanja temeljena na Bibliji i onog sto sam dozivio u praksi.

Kada razmisljam i propitujem tu temu dolazim do tri mogucnosti. No kao sto cu to probati objasniti svaka od njih je za dobro. To i jest upravo ono sto me fascinira.

Jakovljeva poslanica 1:13 - Neka nitko u napasti ne rekne: "Bog me napastuje." Ta Bog ne moze biti napastovan na zlo, i ne napastuje nikoga.

...

1. Cesto je patnja posljedica grijeha.

Nekad je to direktna posljedica grijeha (npr. sagrijesis bludno s osobom koja ima spolnu bolest i eto ti patnje), a nekad je indirektno gdje patnja dolazi kao opomena. Bol i patnja nam u ovom kontekstu nisu neprijatelji.

Nas tjelesni zivcani sustav funkcionira na principu boli da bi nas upozorio kako nesto nije u redu; kako negdje postoji opasnost. Privlaci nasu paznju kako bi djelovali, kako bi poduzeli neki korak i zastitili se. U tom slucaju bol je saveznik.

Na isti nacin kada smo udaljeni od Boga, patnja dolazi kao opomena, kroz koju nas Bog zove sebi. Patnjom nas Bog zeli osvijestiti i reci: "Pa covjece daj shvati sto cinis. Pokaj se i obrati se."

Naravno, nije Bog taj koji uzrokuje bolest i patnju, vec je ona posljedica grijeha.

...

2. Bolest i patnja koja nije posljedica grijeha i koju Bog dopusta.

Biblijski mi padaju dva slucaja na pamet gdje patnja nije bila posljedica grijeha, vec sredstvo i faza u puno vecoj svrhi.

Prvi je naravno Isus. radi cega je Isus patio. On nije ucinio grijeha, a njegove patnje su bile stravicne. Da nije bilo tako ne bi bilo niti spasenja. Njegova patnja je imala itekakav smisao.

Pavao govori o tome kako mu je u tjelu ostavljen trn - djavlov poslanik da ga muci. Tri puta je molio Boga da mu ga makne, ali Bog nije htio. S obzirom da je imao velike spoznaje i vidjenja i Bog mu je dao jako puno, taj trn u tijelu koji ga je mucio poslan mu je da se ne bi uzoholio. On je bio Pavlova zastita, da ne bi pao u oholost misleci: "Ja Pavao , faca", te time u grijeh koji stvara jaz izmedju njega i Boga. Bog je znao kako bi Pavao reagirao i siguran sam da to nije bila preventiva tipa: "Da mu se slucajno ne dogodi oholost", vec stoga sto je Bog poznavao njegovo srce i znao je da bi se on uzoholio na slican nacin kao i Sotona, jer je bio Bogu jako blizak.

Postoji i jedan zivi primjer ovog tipa patnje. Primjer, jedne krscanke koja je kao mlada slomila kraljeznicu i postala kvadriplegicar. Napisala je knjigu o svemu tome, i moze se vidjeti smisao sto je Bog ucinio kroz patnju koja joj je bila namjenjena. Ona se zove Joni, a tako joj se zove i knjiga. To je autobiografska knjiga i ukoliko netko zeli mogu mu je nabaviti da procita. Siguran sam da je knjiga vrijedna toga da se procita.

...

3. Patnja s ciljem direktog ocitovanja Bozje slave.

Biblija govori o slijepcu od rodjenja koji nije bio bolestan radi grijeha, vec da bi se na njemu ocitovala slava Bozja. Isus ga je iscijelio.

I sam sam bio bolesnih bubrega. Bog me je iscjelio. Znam dosta primjera krscana koji su primili iscjeljenja i nekrscana za koje su krscani molili i kojima se Bog smilovao i dao drugu sansu (Boromirov stric je bolovao od raka i bio na samrti. Molili smo ustrajno i Bog ga je nevjerojatno podigao. Dao mu je jos neko vrijeme. Na zalost nije se obratio Bogu i u konacnici je umro kao nevjernik).

...

Ja zaista vjerujem u dobrotu Bozju. Iskusio sam je nebrojeno puta. Bol ne mora biti samo fizicka, vec i dusevna. Nebrojeno sam puta iskusio Bozju iscjeljujucu ruku u svom zivotu: u tjelu, u dusi u duhu. Zaista mu vjerujem i ako bi mi se i dogodila patnja koja, u mojom ocima, ne prestaje, znam da njegova dobrota i ljubav prema meni nisu upitne.

Jakovljeva poslanica 1:12 - Blago covjeku koji trpi kusnju: prokusan, primit ce vijenac zivota koji je Gospodin obecao onima sto ga ljube.

Poslanica Rimljanima 8:28 - Znamo pak da Bog u svemu na dobro suradjuje s onima koji ga ljube, s onima koji su odlukom njegovom pozvani.

1. Znači udaljavajući se od Boga on nam ukida povlastice bezbrižnog življenja i daje nam patnje, ali on to čini nesvjesno?. U smislu Ja Sam Bog Dobro otiđi od Mene i Patiti Ćeš? Uči li Bog životinju Čovjeka batinama da ne jede na smetilištu?

Ujedno je prema tebi za patnje naše je zadužen sotona, jer kažeš da su patnje posljedica grijeha, a tko gospodari grijehom više nego vrag?

2. Patnja kao simbol Božje ljubavi i milosti te dara. Klin se klinom izbija. Očuvat ću te od pakla pružajući ti jedan njegov mali dio, da vidiš kako je to pa da se predomisliš i prestaneš raditi grijehe? Grijeh se grijehom spriječava? Vrlo nelogično. Opet me to asocira na fizičko zlostavljanje djece od strane njihovih roditelja za njihovo dobro.

3. Opet. Patnja u slavu Božju. Sve s dobrim namjerama. Priča o tome čovjeku koji je cijelo život patio slijep samo da bi mogao poslužiti za Božansko iskazivanje moći.

Ovdje i postavljaš teoriju da drugi ljudi moleći za nevjernika mogu umoliti boga da se blagonaklono ponaša prema nevjerniku. Ali zar to nije kršenje njegove slobodne volje? On nije tražio pomoć, iako je možda želio da mu bude bolje on nije vjerovao u Boga niti je pomoć tražio.

Glavno pitanje koje cijeli ovaj post odražava jest: [B] Može li se načiniti grijeh ali s dobrom namjerom i dobrim ishodom? [B] Jer izazivanje nečije patnje jest grijeh. Iako za dobru svrhu. Ali opet to možemo svrstati kao dobrohotnu laž. No ako Bog dopušta malo grijeha, malo patnje za bolji cilj, gdje ta sloboda izazivanja "dobre patnje završava"? U razorenim, potopljenim gradovima? U stotinama mrtve djece u egiptu? a to su samo Biblijski dokazi, što se dogodilo u modernom dobu?

Na to bih volio dobiti odgovor! puzzled.gif

također me i zanima je li Bogu pravda važnija od ljubavi? I da li za njegovo nadjačanje ljubavi nad pravdom (oprost) je potrebno i voljeti njega? Je li njegova ljubav bezuvijetna ili ne?
puzzled.gif

Pitanja su na koja još odgovor tražim, A IMATE LI GA VI? I JESTE LI GA VOLJNI PODIJELITI?

Gomil
Posted: Sep 2 2004, 10:32 AM 105916 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 12

Teska pitanja Saruman. No to je uredu.

Tuzna i najtuznija istina je da nema nevinih. Osim Isusa niko nikada se nije rodio nevin. Gresnost je u ljudskoj nutrini i kao posljedica te gresnosti se i dogadja grijeh. Ne obrnuto. Srce je ono sto Bog gleda. Djela su samo manifestacija stanja ljudskih srca. Ono sto srcem vjerujes to djelima zivis.

Kada bi Bog ovog trena zbrisao cijelo covjecanstvo zajedno sa malom rodjenom djecicom to bi bilo pravedno.

Poslanica Rimljanima 3:9-12 - Sto dakle? Imamo li prednost? Ne bas! Jer upravo optuzismo sve, i Zidove i Grke, da su pod grijehom, kao sto je pisano: Nema pravedna ni jednoga, nema razumna, nema ga tko bi Boga trazio. Svi skrenuse, svi se zajedno pokvarise, nitko da cini dobro -nijednoga nema.

Nije li upravo cinjenica da smo zivi, ociti dokaz Bozje milosti. O da jest. Svaki koji misli drugacije jednostavno ne razumije.

1.

Jednako je tuzna cinjenica da covjek svojevoljno grijesi. Opasno je vaditi se na Sotonu. Sotona ce odgovarati za svoje grijehe, a covjek za svoje. No vec i sada ovdje na Zemlji situacija je strasna. Svaki onaj koji grijesi nalazi se pod prokletstvom.

Poslanica Galacanima 3:10 - Ta pisano je: Proklet tko se god ne drzi i tko ne vrsi svega sto je napisano u Knjizi Zakona.

To prokletstvo nad covjecanstvom vidi se kud god pogledas. I ono je uzrok patnje. S Bogom je blagoslov i van Boga nama blagoslova. jednostavnijim jezikom receno: grijeh ima posljedicu, vidljivu sada i ovdje.

Jakovljeva poslanica 1:16-17 - Ne varajte se, braco moja ljubljena! Svaki dobar dar, svaki savrsen poklon odozgor je, silazi od Oca svjetlila u kome nema promjene ni sjene od mijene.

Kada bi covjek samo slusao Boga i zivio kako on kaze super bi mu bilo u zivotu. Ne govorim o tome da bi mu bilo super materijalno i da bi prosperirao vec bi iskusio puninu zivota koja je jedino moguca u bliskoj zajednici s njim. Covjek ne vidi i ne razumije. Slijepac slijepca vodi i obojica padaju u jamu. No Bog vidi i moze nas voditi i paziti kao sto pastir pazi na stado svoje. S Bogom, covjek bi prosao najbolje moguce u ovakvom nesavrsenom i gresnom svijetu i u konacnici bi dobio zivot vjecni.

Poslanica Galacanima 3:13 - Krist nas otkupi od prokletstva Zakona, postavsi za nas prokletstvom ...

I kao posljedica toga ...

2.

Ja ne vjerujem da je Bozji smisao patnja. Sam sam iskusio mocnu iscjeljujucu ruku Boga kako u svom tako i u zivotu drugih ljudi. Gotovo da nema covjeka s kojim se Isus susreo a da nije primio iscjeljenje. Govorim o Evandjeljima. Vjerujem da je i danas to moguce.

Rijetki su slucajevi (biblijski) kada je BOg dopustio patnju. Pavao je primjer. No pitanje je u kojoj mjeri je to zaista patnja. Ono sto je Pavao primio od Boga je nesto neopisivo. Dobio je puno, puno vise.

Djela apostolska 7:54-60 - Kad su to culi, uskipjese u srcima i pocese skripati zubima na njega. Ali on, pun Duha Svetoga, uprije pogled u nebo i ugleda slavu Bozju i Isusa gdje stoji zdesna Bogu pa rece: "Evo vidim nebesa otvorena i Sina Covjecjega gdje stoji zdesna Bogu." Vicuci iza glasa, oni zatisnuse usi i navalise jednodusno na njega. Izbacise ga iz grada pa ga kamenovahu. Svjedoci odlozise haljine do nogu mladica koji se zvao Savao. I dok su ga kamenovali, Stjepan je zazivao: "Gospodine Isuse, primi duh moj!" Onda se baci na koljena i povika iza glasa: "Gospodine, ne uzmi im ovo za grijeh!" Kada to rece, usnu.

Stjepan, je patio, ali Isus koji inace sjedi s desne Bogu, ustao je i pokazao mu se. U trenucima njegove najvece boli on je ustao i bio blizi Stjepanu nego ikada prije. Isus koji je Kralj Slave ustao je i odao pocast svom sluzi i bratu i prijatelju. Isus ga nije ostavio samog, vec je s njim zajedno prosao kroz svaki trenutak patnje. Jednako svjedocim da me Bog nikada nije ostavio. Sve sto sam prosao prosao je zajedno samnom. U najtezim zivotnim trenucima nosio me je na svojim rukama. Kada sam bio najpovrjedjeniji i kada sam najvise patio on je kao brizni Otac bdio nadamnom. Danas se svoj svojoj patnji smijem.

3.

Poanta price je opet covjek kojeg je Isus iscjelio kao mnoge druge. Isus na kriz nije odnio samo grijeh vec i nase boli i patnje.

Knjiga proroka Izaije 53:4 - A on je nase bolesti ponio, nase je boli na se uzeo, dok smo mi drzali da ga Bog bije i ponizava.

I Saruman, o da, covjek je trazio pomoc. Nema covjeka koji pati a da ne zeli pomoc. Mozda ne zna kakvu, ali zeli pomoc. Nije ljudskom molitvom covjek iscjeljen, vec je ruka Bozja, ime Isusovo ono koje iscjeljuje. Isus odnosi patnje.

...

Grijeh je uvijek grijeh. I grijeh ima posljedicu i gore sam opisao da unosi prokletstvo u zivot osobe ili drugih osoba pogodjenih grijehom. A da ne govorim kako kroz grijeh demoni dobivaju otvorena vrata kako bi utjecali na covjeka. Depresivnost je samo jedan primjer. Godinama sam bio depresivac, suicidalni depresivac. Kada sam otvoreno u snazi Duha Svetoga zaratio sa demonskim silama koje su me tlacile sve je nestalo u jednoj jedinoj borbenoj molitvi. Nesto sto je godinama bila depesija pretvorila se u dugogodisnju radost. I sada osjecam olaksanje kad promotrim stanje svog srca. Demoni postoje i grijeh im otvara vrata vasih zivota na isti nacin kako je grijehom Adama i Eve Sotona postao vladar ovog svijeta i njihov vlastiti.

Poslanica Efezanima 6:12 - Jer nije nam se boriti protiv krvi i mesa, nego protiv Vrhovnistava, protiv Vlasti, protiv upravljaca ovoga mracnoga svijeta, protiv zlih duhova po nebesima.

Druga Timoteju 2:25-26 - ... ne bi li ih Bog podario obracenjem te spoznaju istinu i ponovno budu trijezni izvan zamke djavla koji ih drzi robljem svoje volje.

...

Svako moze iskusiti bezuvjetnu Bozju ljubav. Covjek je taj koji je silno uvrijedio Bozje srce. Da samo jedan od nas dozivi sve uvrede koje je Bog dozivio od ljudi raspao bi se. No Bog je na to odgovorio ljubavlju. Kako?

Bozja ljubav jednaka je Bozjoj pravdi. Nema nadjacavanja jednog u odnosu na drugo. Oboje mora biti ispostovano.

Oprost nije moguc bez zadovoljenja pravde

I u cemu se ocituje bezuvjetnost? U tome sto je Bog odlucio zadovoljiti dio koji se tice pravednosti i otvoriti bezuvjetan put covjeka k sebi.

Evandjelje po Ivanu 3:16 - Uistinu, Bog je tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorodjenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima zivot vjecni.

U Isusu je pomirena ljubav i pravednost. Zadovoljena je pravednost i oslobodjena je ljubav. To je bezuvjetnost.

...

No i kada te netko i voli bezuvjetno, ti to moras prihvatiti. Bezuvjetnost ljubavi je i opet samo jedan dio price. Ti si drugi dio price. Moras to prihvatiti. Rijec je o Isusu:

Evandjelje po Ivanu 1:12 - A onima koji ga primise podade moc da postanu djeca Bozja: onima koji vjeruju u njegovo ime,

I u vjecnost Bog ce ljubiti sve one koji ce biti u paklu. Ali oni nece moci k njemu radi grijeha, jer nisu prihvatili i ucinili zivom otkupiteljsku zrtvu Isusa koji je jedini zadovoljio pravedne zahtjeve Zakona. Na zalost, prema onimakoji to ne prihvate Bog mora (jer nema izbora) postupiti po pravdi, iako postoji bezuvjetnost ljubavi.

Odgovor na tvoje pitanje Saruman je Isus.

Boromir
Posted: Sep 13 2004, 10:53 PM 112286 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Ranger of the North

Member No.: 48

Brzi pozdrav svima! biggrin.gif
Ovo sam dobio cirkularnim mailom a kako mi je savjest ovih dana posebno ranjiva poželio sam ga prenjeti i na forum. smile.gif
Pa - evo ga; u pravom topicu i u pravo vrijeme... gdje kontroverzija nije stranac... wink.gif

........

Bizarni intervju

(Travanj 2002. - Ovaj intervju je pronadjen na Mrezi. Zaustavimo se malo i razmislimo!)

Kci Billyja Grahama je intervjuirana u jutarnjem programu americke televizije. Voditeljica Jane Clayson ju je upitala (u vezi s tragedijom u New Yorku 11. rujna 2001.):

- Kako je Bog mogao dopustiti da se dogodi nesto ovakvo?

Anne Graham je dala pronicavi odgovor:

- Vjerujem da je Bog duboko rastuzen ovom tragedijom, bas kao sto smo i mi, ali mi sami smo mu odavno rekli da se udalji od nasih skola, od nase vlade i iz nasih zivota. A buduci da je On pazljiv i postuje nase odluke, mirno se udaljio. Kako mozemo ocekivati da ce nam Bog dati svoj blagoslov i zastitu ako smo mu rekli da nas ostavi na miru?

Cini mi se da je sve pocelo kada je Madeline O'Hare (koja je poginula i njeno tijelo je nedavno nadjeno) rekla da ne zeli nikakve molitve u nasim skolama, a mi smo se s tim slozili. Zatim je netko rekao: Bolje je ne citati Bibliju u skolama ... Bibliju koja kaze: "Ne ubij, ne kradi, voli svoga bliznjega kao sebe sama", a mi smo se i s tim slozili. Kasnije je doktor Benjamin Spock rekao da ne moramo tuci po straznjici nasu djecu kada se zlocesto ponasaju, jer bi se njihove osobnosti mogle deformirati i time bi se moglo narusiti njihovo samopoątovanje (sin doktora Spocka je izvrsio samoubojstvo), a mi smo i njemu rekli: "U redu", jer smo smatrali da on kao strucnjak zna sto je potrebno za nasu djecu.

Zatim je netko rekao da je bolje da nastavnici i ravnatelji ne kaznjavaju nasu djecu kada se ne ponasaju korektno. A pedagozi u skolama su odlucili da niti jedan nastavnik ne smije dirnuti ucenika kada se nekorektno ponasa, jer se nikako ne zeli los publicitet. Mi smo se i tada slozili.

Kasnije je netko opet rekao: "Dopustimo nasim kcerima da abortiraju ako to zele, a to necemo reci njihovim roditeljima." I s time smo se slozili.

Zatim je neki mudrac iz pedagoskog savjeta skole rekao: "Buduci da su djecaci uvijek djecaci i to ce oni svejedno uciniti, dajmo im onoliko prezervativa koliko traze, e da bi se mogli zabavljati koliko zele, ali necemo reci njihovim roditeljima da su prezervative dobili u skoli." Opet smo se slozili. Tada su neki od izabranih na izborima rekli: "Nije bitno ono sto radimo privatno, sve dok ispunjavamo obveze koje smo preuzeli." Slozivsi se s njima mi smo rekli: "Nije vazno ako netko, ukljucujuci predsjednika, cini sve sto ga je volja, sve dok sam zaposlen i dok ekonomija dobro stoji."

Poslije toga netko je rekao: "Tiskajmo revije sa slikama golih zena i to nazovimo divljenjem ljepoti zenskog tijela." Opet smo rekli da je i to u redu. Kasnije je netko drugi otisao korak dalje i tiskao fotografije gole djece i slijedecim korakom ih stavio na Internet. Mi smo rekli "Dobro", jer oni imaju pravo na slobodu rijeci. Zatim je industrija zabave rekla: "Napravimo TV programe i filmove koji poticu blasfemiju, nasilje i seks. Snimajmo glazbu koja potice na kradju, droge, ubojstva, samoubojstva, sotonske sadrzaje." Mi smo tada odgovorili:"Ma to je samo zabava, nema tu nikakvih posljedica i tako nitko nista ne uzima za ozbiljno i zato idemo naprijed."

Sada se pitamo zasto naąa djeca nemaju savjesti. Zasto ne razlikuju dobro od losega? I zasto se usudjuju ubijati razlicite od sebe, svoje kolege iz razreda ili sebe same? Vjerojatno, ako dovoljno dugo i intenzivno razmisljamo, mozemo naći odgovor. Mislim da se on moze vidjeti u rečenici: "Zanjemo ono sto smo posijali."

"Dragi Boze, zasto nisi spasio malu djevojcicu ubijenu u ucionici? Srdacni pozdravi, zabrinuti student." I uslijedio je odgovor: "Dragi zabrinuti studentu, u skole mi nije dopusteno uci. Srdacni pozdravi, BOG."

Bizarno je kako ljudi bez razmisljanja stavljaju Boga beskrajno daleko od sebe i kako se onda cude ato svijet ide u pakao. Zanimljivo je kako ljudi vjeruju onome sto pisu novine i kako se protive onome sto pise Biblija. Cudno je kako svi zele ici u raj, ali u isto vrijeme ne zele vjerovati, ne zele misliti i ne zele ciniti nista od onoga sto kaze Biblija. Neshvatljivo je kako netko kaze: "Vjerujem u Boga", a ipak slijedi Sotonu.

Neshvatljivo je kako smo brzi u osudjivanju, ali ne prihvacamo biti sudjeni. Nepojmljivo je kako smo odlucni u slanju tisuca igara i viceva E-mailom, ali kada se radi o porukama koje govore o Bogu, uglavnom dvaput promislimo prije nego sto odlucimo sudjelovati. Tesko je shvatljivo kako besramni, sirovi, vulgarni i opsceni sadrzaji slobodno plove Mrezom, dok su javne rasprave o Bogu u skoli ili na radnom mjestu uglavnom zaustavljene ili cak zabranjene zakonom. Bizarno je da se netko moze "zapaliti" za Krista u nedjelju, dok je nevidljiv u njegovu zivotu u ostale dane tjedna.

Smijete se? Bizarno je da se ovu poruku ne usudimo svima iz naseg adresara jer nismo sigurni da su vjernici. Tesko je shvatljivo da sam vise zaokupljen time sto ce ljudi misliti o meni, umjesto da se brinem o tome sto ce Bog misliti o meni. Jeste li se zamislili? Posaljite dalje ovu poruku, ako mislite da je vrijedna. Ako pak ne, bacite je u smece... nitko to nece saznati

.........

ph34r.gif ph34r.gif

Evenstar
  Posted: Dec 24 2004, 05:16 PM 178595 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

:In Contact:

Member No.: 121

[SAJB] - BOG, ZLO I NEZGODNA PITANJA!

Sveucilisni profesor postavio je svojim studentima ovo pitanje:

Je li Bog stvorio sve sto postoji?
Jedan student mu je smjelo odgovorio: Da, Bog je stvorio sve to postoji!
Bog je sve stvorio? upita profesor jos jednom.
Da, profesore odgovori student.

Profesor ce potom: Ako je Bog stvorio sve, onda je stvorio i zlo.
Buduci da zlo postoji a uzevi u obzir princip da nas odrdjeuje ono sto radimo, onda je i Bog zao!

Student je ostao sutke, a profesor je pun sebe konstatirao kako je jo jednom dokazao da je ono sto hrani vjeruju zapravo mit.

Drugi je student podignuo ruku i pitao profesora smije li ga neto pitati.
Naravno odgovori profesor.

Student ustane i rece: Profesore, postoji li hladnoa?
Kakvo je to pitanje? Naravno da postoji. Zar ti nikad nije bilo hladno?

Studenti su se zakikotali na kolegino pitanje.

Mladic je odgovorio: Zapravo profesore, hladnca ne postoji. Prema zakonima fizike, ono to mi smatramo hladnocom u stvarnosti je odsustvo topline. Svako tijelo ili objekt prema proucavanju ima ili prijenosi energiju, a toplina je ono to ini da tijelo ima ili prijenosi energiju.

Apsolutna nula znaci potpunu odsutnost topline, sve stvari postanu inertne i nesposobne za reakciju na toj temperaturi. Hladnoca ne postoji. Mi smo stvorili tu rijec da opiemo kako se osjecamo ako nemamo toplinu.

Student nastavi s pitanjem: Profesore, postoji li tama?
Profesor odgovori: Naravno da postoji.

Student ce na to: Opet ste u krivu, profesore, ni tama ne postoji. Tama je u stvarnosti samo odsustvo svjetla. Svjetlo mozemo proucavati, ali tamu ne. Zapravo, mozemo se posluiti Newtonovom prizmom da pretvorimo bijelo svjetlo u mnoge boje i prouavati razliite duljine svjetlosnih valova za svaku boju. Ne mozemo mjeriti tamu. Najobinija zraka svjetla moze prodrijeti u svijet tame i prosvijetliti ju.

Kako mozete znati koliko je odredeni prostor mracan? Mjerite kolicinu prisutnog svjetla. Nije li ovo tocno? Tama je pojam koji ljudi koriste da opisu sto se dogadja kada nema svjetla.

Na kraju, mladi upita: Profesore, postoji li zlo?

Sad vec pomalo nesiguran, profesor odgovori: naravno, kao sto sam vec rekao. Vidimo zlo svaki dan. Najege u svakodnevnim primjerima covjekove necovjenosti prema drugim ljudima... u zlocinima i nasilju diljem svijeta. Ove manifestacije nisu nista drugo nego zlo.

Na to ce student: Profesore, zlo ne postoji, ili barem ne postoji po sebi.

Zlo je jednostavno odsustvo Boga. Bas kao i tama i hladnoca, to je pojam kojeg su ljudi stvorili da opisu odsutnost Boga. Bog nije stvorio zlo.
Zlo nije poput vjere i ljubavi koje postoje bas kao to postoje svijetlo i toplina. Zlo je posljedica onog sto se dogodi kada u covjekovom srcu nije nazocna Boja ljubav. Bas poput hladnoce koju dozivljavamo u odsustvu topline, ili poput tame koja se dogadja kada nema svjetla.

Profesor je sjeo.

Mladic se zvao Albert Einstein

Moj prvi moderatorski post koristim kako bih zazeljela SRETAN BOŽIĆ svima kojima Bozic znaci!!!

Boromir
Posted: Dec 25 2004, 01:03 PM 178747 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Ranger of the North

Member No.: 48

biggrin.gif biggrin.gif ...ooo fini izbor teksta Evenstar! biggrin.gif

Znaš šta, ja bih rekao da ti je Sveti Duh za petama, i pravo da ti kažem, mislim da mu nećeš pobiječi... neener.gif booyah.gif

Hvala za inspirativni tekst i božićne čestitke, vraćam istom mjerom tebi i svim ostalim forumašima!

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Lady Gladden
Posted: Jul 5 2005, 07:53 AM 335417 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

...leading lady...

Member No.: 78

zanima me, jeli vam ikada vjera bila poljuljana? na bilo koji nacin.

mislim da se meni to dogada. ne mogu shvatiti cemu toliko patnje i zasto dragi Bog uzima k sebi dobre ljude pune ljubavi, postenja, milosti. a pusta zle da kroce i dalje muce i maltretiraju sve oko sebe, bilo psihicki bilo fizicki.
zasto dopusta najgore muke? jeli to samo put do Njegova kraljevstva ili sto???? nije posteno, nije ni najmanje

117 replies since Aug 3 2004, 03:10 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (8) < [1] 2 3 4 5 6 ... >
Back to Religije, moral, duhovnost...

[ Script Execution time: 0.0211 ]   [ 9 queries used ]   [ GZIP Enabled ]