Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Pages: (12) < 1 [2] 3 4 5 6 7 ... > ( Go to first unread post )
Iz osobnog iskustva, duhovna iskustva i svjedocanstva...
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
elf_dalmatae
Posted: Aug 25 2004, 08:49 PM 102295 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Ruler of the southern elf province, Wanwa Windeithil

Group: Members
Member No.: 117

Wow... shocking2.gif

Hvala ti sto si ovo podijelio s nama. Ustvari... hvala ti sto si podijelio ovo svoje iskustvo sa mnom... u ime drugih ne mogu zahvaljivati.

Nije bitno sto ja mislim o Bogu, nije bitno sto Antocjo ili Merry misle o Bogu, nije bitno sto bilo tko od ljudi misli o Bogu. Uvjerite se sami postoji li on ili ne. Trazite ga i naci cete ga ako cete ga traziti cjelim svojim srcem. I tada ces znati, bez da ti je itko rekao. Tada ti vjera nece trebati jer ces znati.

Egzakli!!! klap.gif

Iskusio sam koliko je samo svet. Obuzme te takvo strahopostovanje i odjednom postanes itekako svjestan da nista nesveto ne moze prebivati u njegovoj blizini. Osjetis koliko si gol i otkriven ocima onoga koji je vladar nad svim i koji te moze mislju zdrobiti.

Ja sam se jednom prilikom u zivotu osjecao isto tako... poput froda pred Okom... gol u mraku... nista sakriti ne mozes. I drago mi je radi tog iskustva.

Neogranicenim raspravljanjem Bog "u nasim ocima" postaje samo zanimljiva pricica oko koje se teoretizira i to je sve, ali on je stvaran i uistinu svet - S V E T.

Da... ok je da pricamo, iznosimo misljenja, stavove, toleriramo jedni druge...
tko zna? Mozda su neki od nas na taj nacin dosli do nekih misli/odgovora/spoznaja koje su im prije bile skrivene?

Meni je osobno drago sto sam dosao na ovaj forum, jer u svojoj okolini, bas i nemam priliku rapravljati o vjerskim pitanjima precesto. Barem... nemam priliku raspravljati tako da postoje dvije strane, sa suprostavljenim stavovima.

Kada bih vam samo mogao opisati koliko je stvaran. U jednom trenutku je ocitovao svoju prisutnost na nadnaravan nacin u oblaku kao u Starom Zavjetu. Na sred Straduna je pred nasim ocima iscjelio zenu koja je lezala u komi. To je samo trebalo vidjeti i dozivjeti. Kada bih vam samo mogao opisati koliko je Bog prekrasan i koliko je prekrasno biti u njegovoj blizini, koliko je prekrasno biti ispunjen njegovim Duhom i samo se smjeskati i ocima srca gledati njegovo lice i pustiti da ti govori, da te voli, da te njeguje i grli.

Drago mi je zbog tebe sto si bio tu prisutan da svjedocis tom dogadjaju.
Ipak... Njega, njegovo postojanje, stvarnost, ne mozes nama opisati. Svatko od nas mora to sam. blush.gif

Gomil
Posted: Aug 26 2004, 08:53 AM 102363 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Group: Hosts
Member No.: 12

Da... ok je da pricamo, iznosimo misljenja, stavove, toleriramo jedni druge...
tko zna? Mozda su neki od nas na taj nacin dosli do nekih misli/odgovora/spoznaja koje su im prije bile skrivene?

Meni je osobno drago sto sam dosao na ovaj forum, jer u svojoj okolini, bas i nemam priliku rapravljati o vjerskim pitanjima precesto. Barem... nemam priliku raspravljati tako da postoje dvije strane, sa suprostavljenim stavovima.

Znam Elf. U pravu si. Dobro je razgovarati. I Biblija kaze neka rijec Bozja obilato prebiva medju nama. Ona je ipak temelj na kojoj sve pociva.

Ali isto tako pise da rijec ubija a Duh ozivljuje i to bih volio za sve nas.

Ipak... Njega, njegovo postojanje, stvarnost, ne mozes nama opisati. Svatko od nas mora to sam.

Osobni doticaj s Bogom. Nekako u svoj toj prisutnosti njegovoj iskusio sam koliko uistinu covjek stoji sam pred njim. Sam samcat. Kao sto je rekao Petru:

Evandjelje po Ivanu 21:19-22 - Rekavsi to doda: "Idi za mnom!" Petar se okrene i opazi da ga slijedi onaj ucenik kojega je Isus ljubio i koji se za vecere bijase privio Isusu uz prsa i upitao ga: "Gospodine, tko ce te to izdati?" Vidjevsi ga, Petar kaze Isusu: "Gospodine, a sto s ovim?" Odgovori mu Isus: "Ako hocu da on ostane dok ne dodjem, sto je tebi do toga? Ti idi za mnom!"

Ako i govorim i svjedocim o slavi Bozjoj samo sam suradnik na vjeri. Svatko stoji sam pred Bogom. Kako sada, tako i jednog dana na sudu. Sam.

Varda
Posted: Aug 26 2004, 08:57 AM 102364 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

V a l i e

Member No.: 83

Ovo je lijepo Gomile! Dok sam čitala tvoj post osjećala sam tvoje stanje i mir. Mada razmišljajući u ovom trenu o tome, moram priznati da me podsjeća na pripovijesti vidioca Gospe u Međugorju, odnosno na njihov spokoj, ljubav, radost koju su osjetili u blizini Gospe. Ti si me upravo podsjetio kako se u zadnje vrijeme ništa ne piše niti ne govori o tome "fenomenu", a koji je kako se čini prisutan na svakom koraku. Nije bitno gdje i kada će se dogoditi naš susret s nečim svetim, kako se čini.
Tnx wub.gif wub.gif wub.gif

Jesi dobro!??? Mislim krvna slika i općenito zdravstveno stanje?

saruman
Posted: Aug 26 2004, 11:36 PM 102812 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

kreč

Member No.: 130

Gomile uz sve dužno poštovanje, vjerujem da postoje samo 2 objašnjenja tvojeg događaja.

1) ti si lud. (uz sve što se tu riječ povezuje)

2) ti si u pravu (govoriš istinu)

ipak sve mi se čini (s obzirom na negdašnje događaje) da si u pravu
barem po mojem mišljenju, to je poprilično scared.gif biggrin.gif

antocjo
Posted: Sep 29 2004, 12:15 PM 119326 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

By the blood of the Lamb is my life kept safe

Group: Admin
Member No.: 5

QUOTE (Steve @ Sep 28 2004, 06:50 PM)
QUOTE (antocjo @ Sep 28 2004, 01:11 PM)
Da se imalo potrudis provjeriti te Isusove rijeci iskusio bi koliko su istinite. Lako je sa distance, 'na sigurnome' olako sve to skartati. Ali zaroni malo dublje i vidit ces koliko je to sve utemeljeno i koje se blago nalazi u tome.  yes.gif

daj mi reci, jesi ti jednako duboko zaronio u svaku religiju pa si shodno svojim uvjerenjima odabrao krscanstvo kao nesto sto ti najvise "lezi", ili si pak oduvijek bio krscanin i nisi niti jednoj drugoj religiji dao niti stotinku sanse koju si dao krscanstvu?

Good point booyah.gif

Ovdje sam vec malo pisao svoju pricu...

i ne znam da li mozes razumijeti ali iako imam krscansku pozadinu, krscanin sam postao prije nesto vise od 5 godina...

U onoj prici sam izostavio da je bilo u tome i, danas tako pomodnih, New Age iskustava...

Ali, iskusio sam da je Biblija istinita i mjerodavan pokazatelj glede duhovnih istina a i mnogi to jos mogu potvrditi. I nije stvar da je ona bila prva pri ruci i pokazala se da donekle sljaka, pa moguce da je to to. Radi se o dubokom uvjerenju do kojeg svatko mora osobno doci i to ne slijepom vjerom nego i da se medju ostalim upregne svoj razum.

Jesam li (sada govorim iz svoje perspektive) ima ludu srecu da sam prilicno odmah naletio na pravu stvar ili sam ipak trebao pricekati i isprobati sve veliki.gif sto se nudi na religioznom repertoaru ovoga svijeta pa onda odluciti? Tesko pitanje, a opet mozda i ne.

Evo jos jedna zgoda. Kad sam u tom svom trazenju bio skroz zbunjen i nisam vidio puta... s jedne strane Krist kao jedini put, s druge strane mnogo puteva... wacko.gif sjecam se da sam isao do Importanea skroz zbunjen i zavapio Bogu: "Ja stvarno ne znam kud mi je krenuti. Molim te pokazi mi put."... I u takvom stanju sam cekao tramvaj za doma. I naravno usao u krivi. I toliko krivi da mu je prva stanica na kojoj staje podosta skrece od mog puta za doma. Jadan ja, uza sve, jos mi je i to trebalo... doh.gif Ali taj dan je napadalo dosta snijega u Zagrebu, i ulica kojom ide taj tramvaj je bila zakrcena, tako da je tramvaj morao skrenuti i ici skroz okolo da bi dosao na svoje odrediste. A taj njegov put okolo je bio, pogadjas, najkraci moguci put do moga odredista... crazy.gif

I tek kad sam izasao iz tramvaja uvidio sam da je Bog cuo moj vapaj da mi pokaze put i zelio mi reci: "Vidim da zelis doci doma (k meni), i iako si usao u krivi tramvaj, ja cu te dovesti doma!" jumpy.gif

I ustinu je to ucinio, pokazao mi je da je Isus uistinu ono sto i kaze za sebe, Put, Istina i Zivot i doveo me je doma... hug.gif

Ono sto vjerujem je da me je Bog uistinu vodio 'doma'. I nakon mnogo toga prozivljenog sa Isusov i uvjerenja da je vrijedan mog povjerenja, kuda da jos idem? U njega su Rijeci zivota.

Naravno, sada se to moze relativizirati. Ja sam nasao put u Isusu jer mi nekako najbolje lezi, a netko je isto tako negdje drugdje. I tko sam ja da se busam u prsa i nadimam kako je moj put najbolji.

Uopce se ne radi o tome. Sva moja uvjerenja su na Isusovim rijecima. A on je bio, i jos uvijek jest, toliko jedinstvena osoba, dok je bio na Zemlji cinio je jedinstvena djela, tvrdio jedinstvene stvari a to sve potvrdio jedinstvenim uskrsnucem od mrtvih zupi.gif I sto je sve bilo od one sacice prestrasenih i rastrkanih ucenika koji su ga napustili. Da su ti isti priprosti ljudi, okrenuli anticki svijet na glavu... jer je sam Uskrsli bio sa njima... (kasnije se dosta toga razvodnilo ljudskim zamislima, ali treba se vratiti izvoru)... I samo krscansvo je jedinstveno po tome sto u izvornom obliku ono niti nije religija, odnosno, ljudsko nastojanje da se dodje Bogu. Bog sam dolazi covjeku, i objavljuje mu se! O tim usporedbama sa drugim religijama sam pisao ovdje, tako da se ne moze reci da ne znam sto druge religije naucavaju.

U cijeloj prici stoji jedno, ono sto je Boromir vec spomenuo. "Tko zeli vrsiti volju njegovu, znat ce...".

U potrazi za istinom prolazi samo stav srca kakav je imao David: Pronikni me svega, Boze, srce mi upoznaj, iskusaj me i upoznaj misli moje: pogledaj, ne idem li putem pogubnim i povedi me putem vjecnim! (Psalam 139)

Pokazi mi kuda mi je ici... no matter what...

Steve
Posted: Sep 29 2004, 01:07 PM 119329 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Back in colour...

Member No.: 211

QUOTE (antocjo @ Sep 29 2004, 01:15 PM)
Good point booyah.gif

to sam htio cut yes.gif

Moje je vidjenje stvari da si ti otkrio bas Isusa, a ne Alaha/kogavec jedino zato sto si odgojen u krscanskoj obitelji. Vecina vas (ovdje na boardu) koji ste "otkrili boga", ucinili ste to nakon sto ste bili izgubljeni te ste trebali neku sigurnost u zivotu. Da ste kojim slucajem odrasli u drugoj sredini, odgojeni u drugoj vjeri, jednako biste tako bili zagrizeni vjernici te vjere. To je meni dovoljan dokaz da su razlicite vjere kao i razliciti jezici: tek drustvena razlika, u principu ista, samo sto jedni kazu pas, drugi hund, treci dog.

antocjo
  Posted: Sep 29 2004, 01:24 PM 119332 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (Steve @ Sep 29 2004, 02:07 PM)
Moje je vidjenje stvari da si ti otkrio bas Isusa, a ne Alaha/kogavec jedino zato sto si odgojen u krscanskoj obitelji. Vecina vas (ovdje na boardu) koji ste "otkrili boga", ucinili ste to nakon sto ste bili izgubljeni te ste trebali neku sigurnost u zivotu. Da ste kojim slucajem odrasli u drugoj sredini, odgojeni u drugoj vjeri, jednako biste tako bili zagrizeni vjernici te vjere.

A zasto li se samo toliko Indijaca obraca na krscanstvo, toliko Afrikanaca... Kineza conf44.gif

mozda je meni na izvjestan nacin bilo lakse onda prihvatiti istinu koja mi je bila objavljena... drugima pak ta krscanska pozadina moze biti cak teret, sto je ocito i na forumu, jer je to ono dosadno za bakice nedjeljom, to je ono na sto su te kao maloga tjerali i fala bogu da sam sada slobodan-na od toga i vise niti ne namjeravam imati ikakve veze sa tima a kamo li traziti istinu u tome. Pa se ljudi okrecu svemu, samo ne toj dosadi... a_ne.gif

QUOTE (Steve @ Sep 29 2004, 02:07 PM)
To je meni dovoljan dokaz da su razlicite vjere kao i razliciti jezici: tek drustvena razlika, u principu ista, samo sto jedni kazu pas, drugi hund, treci dog.

Lako li je tebi nesto dokazati biggrin.gif

Ako si skoknuo do onoga sto sam pisao o razlicitim religijama vidio bi da one govore dosta razlicite stvari... ph34r.gif

Gomil
Posted: Jun 14 2005, 08:27 AM 316180 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Member No.: 12

QUOTE (Evenstar @ Jun 11 2005, 05:49 PM)
QUOTE (Gomil @ Jun 9 2005, 02:23 PM)
Svaki covjek je odgovoran za sebe. Kada covjek ne bi bio odgovoran to bi znacilo da nema slobodu izbora. Svako ima slobodu odluciti sto hoce i to ga cini odgovornim. Parafrazirano, svatko se moze oduprijeti. Kako se ljudi hetero smijera trebaju odupirati nagonu, jednako je i s ljudima homo smjera. No problem je sto se gotovo nitko ne odupire vec prepusta i tu postaje odgovoran.

Da li mislis da je i depresija npr poremecaj kojem se treba oduprijeti? Ili sizofrenija? I jasno mi je da postoji univerzalni lijek za sve u obliku 4 slova, ali sto je s onima koji nisu vjernici? U biti odgovor bi bilo: neka postanu? Mene zanima, koja je alternativa? Kao jedno ljudsko bice drugome...

Mislim da ovdje imam izrazitu kompetenciju.

Naravno odgovor je rijec s 4 slova, no iskreno cu navesti svoj primjer.

Ljudska priha postoji i ne smije ju se zanemarivati. Glumiti jakog i snaznog i ne priznati slabost i nemoc je pogresno.

Kao vjernik zavrsio sam na koktelu lijekova (antidepresivima, tabletama za smirenje te tabletama za spavanje - SEROXAT, HELEX, SANVAL). Uzroci u ovom trenutku nisu bitni. Nocima nisam mogao spavati. Ako bih i uspio spavati budio bih se po noci obliven hladnim znojem mokar od glave do pete, stres u tijelu mi je bio toliki da sam mislio iskociti iz koze, povracao bih iz cista mira. Uz sve to imao sam i druge manifestacije depresivnog stresnog stanja, a sve je trajalo mjesecima i nikakvog kraja se tu nije naziralo. Na koncu sam (kao vjernik) otisao doktoru i propisan mi je ovaj gore koktel. Danima sam bio uslagiran jer je to bio jedini moguci nacin da uopce funkcioniram. Uopce. Gutao sam tablete kao bombone.

No tablete nisu rjesavale moj problem. One su u biti bile samo premosnica jer bez njih nisam mogao funkcionirati. Problem bi i dalje bio prisutan, okolnosti nepromjenjene, moje dusevno stanje isto. Doktorica me je nagovarala da odem psihijatu, no ja nisam htio. Rekao sam joj da sam prakticni vjernik i da tu trazim rjesenje problema. Nisam vjerovao da mi psihijatar moze pomoci osim da rastrancira moju dusu i ponudi mi citavu lepezu rjesenja koja sam ionako vec pokusao primjeniti. Molio sam Boga u suzama da mi se smiluje i cekao. Jedno vrijeme nije bilo odgovora. Vapio sam za rjesenjem svog psihickog stanja. No nisam ga vidio. Znao sam da sam morao proci kroz to, ali prolaziti kroz to je bilo neizdrzivo. Trebam li uopce reci da mi je samoubojstvo bilo svakodnevna misao. Razgovarao bih sa ljudima, vjernicima i nevjernicima nastojeci razumjeti svoju psihu i pronaci odgovor. Brat u Kristu i starjesina zajednice iako ozenjen covjek ostavio je zenu samu doma i spavao bi kod mene bdijuci nadamnom i brinuci se za mene danima. Otisli bi kod nje svaki dan na rucak poslije posla, a potom bi isli k meni i provodili vrijeme zajedno razgovarajuci i moleci. Iskusio sam toliku briznost Bozju kroz njegovu crkvu da to niti o pisati ne mogu. Mnogi su me nosili u molitvama i prakticno. Ja sam se oslanjao na ljude u pokusaju da rjesim svoj problem, no rjesenja nije bilo. Bog mi je u mnogo cemu pokazao uzrocno posljedicne veze moje psihe koje sezu jos iz djetinjstva. Nerjeseni problemi koji su se gomilali cijeli zivot i deformirali moj zivot bez da su se aktivno rjesavali.

Bog je progovorio mom srcu i rekao mi je da se ne pouzdajem u njega. Drugim rjecima da ne vjerujem. I tada je cekao, da se pouzdam. Bog nas ne moze natjerati da se pouzdamo. Ovaj board je savrseni primjer toga. Jednako ne moze natjerati niti mene da se pouzdam u njega. To je svjestan odabir volje. I stoga je cekao i cekao.

I tada su mi molitve uslisane.

Bozje upozorenje je doprijelo do mog srca u pravom trenutku. Kada sam bio spreman cuti svojim srcem on je progovorio:

Knjiga proroka Jeremije 17:5 Ovako govori Jahve: "Proklet covjek koji se uzdaje u covjeka, i slabo tijelo smatra svojom misicom, i cije se srce od Jahve odvraca.

Treba li reci da sam upravo ja bio taj covjek. Covjek koji je proklet. I to prokletstvo nije neka misticna okultna stvar, vec realna cinjenica. To prokletstvo sam iskusavao stvarno u svojoj kozi. I to vazi za svakog covjeka. Biti u takvom stanju je prokletstvo i to sam kusao iz dana u dan. Nije mi niti moglo biti dobro jer sam sam odlucio biti proklet ne trazeci rjesenje kod Boga.

I tada sam donio odluku pouzdati se u Boga. Stres je nestao, depresija je nestala, tjeskoba je nestala gotovo trenutno. Odmah. Kroz par dana (2 dana) sam shvatio da je oslanjanje na tablete jednako prokletstvo kao i oslanjanje na covjeka i svoje slabo tijelo. Prestao sam piti tablete. Tri dana potom sam bio nekako u neizvjesnosti iscekujuci da me vlak depresije pogodi negdje iza ugla, no to se nije dogadjalo. Postao sam slobodan. I ne samo to, vec sam kroz nekoliko dana imao osjecaj kao da se sva ona mora dogadjala nekome trecem. Kao da nije imalo nikakve veze samnom. I dan danas sam zacudjen i fasciniran kako Bog cudesno djeluje. Pouzdavsi se u Boga usao sam u blagoslov i proklestvo je slomljeno. Zasto?

Poslanica Galacanima 3:13 - Krist nas otkupi od prokletstva Zakona, postavsi za nas prokletstvom - jer pisano je: Proklet je tko god visi na drvetu

Nema sanse da bih uopce mogao iskusiti oslobodjenje da Isus nije uzeo to od mene i prije 2000 godina odnio to na kriz i slomio svako prokletstvo. Onog trena kada sam se pouzdao u Boga taj Bozji dar je za mene postao stvaran i djelatan. Prakticno. Ne kao neka kozmicka cinjenica vec stvarno u mom zivotu, sada i odmah.

...

Kao jedno ljudsko bice, drugom, iz iskustva ti mogu reci, da covjek ne pomaze, psihijatar ne pomaze, tablete ne pomazu, sam covjek sebi ne pomaze (uz svu zelju u srcu) ali ljubav Bozja da. Ljubav Bozja izlivena kroz srca i zivote brace i sestara u zivot osobe kao i ponajprije ljubav izlivena u zivot djelom i zrtvom njegovog sina Isusa. Hodajuci u sjeni kriza kroz zivot osoba prakticno moze kusati koliko je dobar Jahve.

Psalam 34:9 - Kusajte i vidite kako dobar je Jahve: blago covjeku koji se njemu utjece!

Amen, Aleluja

antocjo
  Posted: Apr 25 2006, 09:02 AM 526634 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

evo Vorpatrile da ti odgovorim... malo je duzi post, ali vjerujem da ti nece biti naporan jer cu pisati o nekim konkretnim stvarima iz svog zivota... blush.gif

QUOTE (Vorpatril @ Apr 24 2006, 11:17 AM)
QUOTE (antocjo @ prije)
Vjera ako nije prokusana onda bas i nije neka vjera... conf44.gif Ekstremni primjer kusnje vjere u Bibliji je bio Abraham...

Ma naravno! Kako da ne. Lako je tebi reci. Je li tvoja vjera prokusana?
Uostalom Abraham je doslovno razgovarao s bogom (ili je to samo umisljao), a ja sam imao samo 2 sata vjeronauka tjedno (na kojem bih se samo dobro isfrustrirao) i eventualno misu nedjeljom. Sad ti reci koliko moze biti jaka takva vjera.

Boldao sam u onaj dio u quotu koji ti je mozda promakao (ako ti se zurilo). Abrahamova kusnja je bila ekstremna i jedinstvena. Prije sam pisao zasto je bila tako jako vazna. I Biblija ga naziva ocem svih koji vjeruju.

Je li moja vjera kusana? Jest. Ali ne onako kao Abrahamova. Sjeti se kako je Petrova vjera bila kusana? Sitnica u odnosu na Abrahama a ipak je zanijekao Isusa - pred slugama... Na slican nacin i moja vjera moze biti kusana, u stvari i bila je. Kada mi je u nekim situacijama mozda bilo jednostavnije ne biti krscanin. A opet moze biti i slicna Abrahamovoj, kad Bog od mene trazi da polozim nesto sto mi je priraslo srcu, samo da vidi je li mi on jos uvijek na prvom mjestu...

ili evo jedan stvarni primjer, kad sam mijenjao posao, vec sam sve dogovorio sa firmom di sam sada i najavio otkaz u bivsoj - i trebao sam jos u njoj odsluziti otkazni rok od mjesec dana. Medjutim, za to vrijeme, nesto me je bilo kopkalo jer mi je frend bio rekao da nisu prijavljeni na punu placu, a ovi na razgovoru meni to nisu ni spomenuli... Pa ne bi valjda nesto takvo izostavili? huh.gif - misljah ja. U stvari nisam htio se suociti sa tom mogucnoscu... A u to doba sam citao ujutro poslanicu Rimljanima. I bas tada mi je dosao na red tekst: Podajte svakome ono sto mu pripada: onomu koji s pravom trazi porez, porez; koji carinu, carinu; koji postovanje, postovanje; koji cast, cast! Nikomu nista ne budite duzni, osim da ljubite jedan drugoga... (Rimljanima 13:7&8)
Nakon sto mi Bog kroz to progovorio, vise nisam imao opravdanja i ugovorio sam sastanak na kome su mi rekli da je istina da ne bi bio prijavljen na puni iznos, jer takva je situacija... i ispricaili se sto im je to promaklo u prvom razgovoru. Ja sam t slegao ramenima, i rekao da mi je zao, ali da ne mogu na to pristati iz moralnih razloga i poslusnosti Bogu (da, cak sam njega tda spomenio). Na to su mi rekli da jos razmislim do ponedjeljka (tad je bila subota)... I mozes li zamisliti u tom trenutku moju situaciju. Na prvom poslu sam dao otkaz, a ovdje kako izgleda nema sanse da mirne savjesti radim. Pa ne mogu sada sefu doci da ja ipak ne bi dao otkaz thud.gif Hocu li i u ovoj bezizlaznoj situaciji i dalje vjerovati Bogu? Pa mislim, takva je situaciji u Hrvatskoj. Vecina tako radi. Cak sam poceo slagati neke kombinacije, da ovaj dio poreza koji ne bi bio placen ne bi za sebe zadrzao nego bi ga davao u neke dobrotvorne svrhe... ali svejedno, ostajao bi gorak okus u ustima ph34r.gif

Sutradan, nedjelja. Idem u zaju - propovjeda chris i o cemu propovjeda: Psalam 73 (ako te zanima procitaj ga cijelog):
evo dijela koji je direktno meni govorio: Kako je dobar Bog cestitima, Bog onima koji su cista srca! A meni umalo noge ne posrnuse, zamalo koraci ne okliznuse, jer zlocincima zavidjeh motreci srecu gresnika... Jesam li, dakle, samo ja uzalud cuvao srce cisto i u neduznosti prao ruke...? (Psalam 73:1.2.13)
I tocno se sjecam chrisovih rijeci kad je rekao: "Pa zar smo stvarno mi krscani tolike budale da na carini prijavljujemo sve, da placamo cijeli porez...?" ajme.gif (on o mojoj situaciji nije nista znao)

I to popodne sam jos razmisljao sto cu im sutra reci... i nekako je tada prevladavala opcija ona da cu pristati i da razliku poreza necu za sebe zadrzati... al opet nisam bio siguran... unsure.gif I onda mi zazvoni mobitel i nazovu me iz nove firme i kazu kako je njima jako stalo da ipak radim za njih i da su spremni napraviti iznimku i prijaviti me na punu placu... shocking2.gif jumpy.gif Koliki mi je kamen sa srca tada pao.. brise.gif i sjetio sam se rijeci z Psalma 34 kojeg sam tda takodjer citao: Jahve vodi i ucvrscuje korake covjeku i mio mu je put njegov. Ako i posrne, ne pada jer ga Jahve drzi za ruku. (Psalam 34:23-24) ... i vjerujem da je Bog vidio put kojim je moje srce krocilo i bilo mi je to milo. A kad sam ipak malo posrnuo (bio spreman na neki kompromis), on me prihvatio za ruku da i ne padnem... hug.gif Takav je Bog! wub.gif

btw. firmi je u medjuvremenu jako dobro krenilo tako da su sada svi prijavljeni na punu placu... klap.gif (pa si i ja usudjujem nesto ovakvo staviti)

Uostalom Abraham je doslovno razgovarao s bogom (ili je to samo umisljao), a ja sam imao samo 2 sata vjeronauka tjedno (na kojem bih se samo dobro isfrustrirao) i eventualno misu nedjeljom. Sad ti reci koliko moze biti jaka takva vjera.

Ja sam u tvojim godinama imao i manje vjerske naobrazbe i izvanjske prakse. Ponekad vjeronauk, misa 4-5 puta godisnje. Al stalno sam imao svijet o Bogu i evo opet konkretni primjer. Mozda mi je bilo 6-7 godina. Najstariji brat koji je 16 godina stariji od mene, tada je vec bio u Zg na studiju i otkad znam za sebe no je u Zg. Ponekad kad bi dosao doma bi organizirao projekciju dijapozitivima sa svojih planinarenja. Bio je cak i na Mt.Blancu wow.gif I meni je tada bio to pravi dozivaljaj kad je moj stariji brat dolazio iz zg. A to nije bilo tako cesto. Bio mi je uzor i jako sam ga cijenio. Ali kad je on doznao da vjerujem u Boga, rekao je: "Sto? ohmy.gif Virujes u Boga?" - mahnuo rukom i rekao: "Mani se ti toga! a_ne.gif ". I sto mislis kako bi se trebao osjecati 7-godisnjak kad mu tako nesto kaze stariji brat koji mu je veliki uzor? Malo je smijesno, ali ja se tocno sjecam da sam se blago razocarao u brata i bilo mi ga je zao. Ne lazem, zaista sam to osjecao. Kako to moj veliki brat iz Zagreba koji ide na velike studije i penje se po visokim planinama ne vjeruje u Boga? huh.gif

Kad se sjetim takvih blitzeva iz djetinjstva, lagno se i posramim jer mi se cini da sam tada imao i vecu vjeru nega ponekad sada... i bolje razumijem Isusove rijeci: U onaj cas pristupe ucenici Isusu pa ga zapitaju: "Tko je, dakle, najveci u kraljevstvu nebeskom?" On dozove dijete, postavi ga posred njih i rece: "Zaista, kazem vam, ako se ne obratite i ne postanete kao djeca, necete uci u kraljevstvo nebesko. Tko god se dakle ponizi kao ovo dijete, taj je najveci u kraljevstvu nebeskom. (Matej 18:1-4)

(ps: brat sada kao vjeruje u Boga, ali sve nisam bas siguran da mu vjeruje sad.gif )

Uredu. Zurilo mi se, htio sam biti u pravu i nije mi se dalo razmisljati. Pa sam pribjegao jednostavnoj metodi zvanoj "sve su to gluposti". Oprosti.

Hvala na priznanju biggrin.gif Oprosteno.. hug.gif

No ako je to dokaz da je sve istina, gdje je tu onda vjera? U sto uopce vjerovati kada je sve dokazano?

huh.gif

Ovo me podsjeca na Isusove rijeci Zidovima: Doista, dodje Ivan. Nije jeo ni pio, a govori se: 'Djavla ima.' Dodje Sin Covjecji koji jede i pije, a govori se: 'Gle, izjelice i vinopije, prijatelja carinika i gresnika!' Ali opravda se Mudrost djelima svojim." (Matej 11:18-19)

Kad se ne moze dokazati - onda je vjera slijepa. Kad se moze dokazati onda to vise nije vjera.

Ono ispunjena prorocanstva nisu dokaz da je sve istina, ali je za svakog iskrenog traziteja istine dovoljno da uvidi Bozji potpis u tome i da je isus zaista Sin Bozji - Mesija poslan od Boga... Ali opet i ono je dokaz za razum, a vjera je u domeni srca, odnosno duha. I ona raste sa spoznajom Boga. Ova ispunjena prorocanstva mogu biti dobar pocetak ali nakon presvjedocenja da je to istina bilo bi glupo na tome ostati. Jer recimo u onoj mojo situaciji sa poslom, vjeruj mi da mi ta ispunjena prorocanstva nisu bila ni na kraj pameti. Mada mogao sam posjedovati vjeru i samo na temelju toga, i Bog mi ju je mogao milostivo podariti i cak i na necem manjem, samo na spremnosti da cinim pravu stvar. Ipak, konkretno, vjera kojom sam tada vjerovao Bogu je prozlazila iz dotadasnjeg iskustva sa Bogom a prije svega iz iskustva da je on vjeran i da me nece ostaviti na cjedilu.

Reci samo koliko ima ljudi cija je vjera potaknuta bogom? Ja mislim da nema niti jednog. Svi oni koji cine dobro u ime vjere cinili bi isto i da vjere nemaju. Oni su jednostavno takve osobe.

Sa time se ne slazem. Jer eno, da mi Bog nije govorio kroz svoju rijec i kroz onu propovjed, vjerojatno ne bi ono uradio. A i vec smo prije razgovarali o tome kakav motivator moze biti ljubav wink.gif

Ne vjerujem u boga jer je krscanska vjera kao i islam, budizam, judaizam... previse definirana da bi bila istinita. Svi ti vjernici znaju sve o svom bogu. Kako se zove, gdje "zivi", kako mu se zovu sin, zena, sto su radili za zivota... S druge strane covjek moze lagano vjerovati u nesto vise. To je samo nesto, prilicno nedefinirano s puno dokaza o postojanju. Stavimo to ovako:1. Jahve=potpuno definirano 2.nesto vise=gotovo nedefinirano
1. gotovo nevjerovatno 2. potpuno vjeroajatno.

Nisam siguran da te najbolje razumijem, al pokusat cu odgovoriti. Bog se objavio ljudima, zato jer zeli da ga oni upoznaju i da mu se vrate. Prije svega radi njihova dobra... Isus je konacna Bozja objava, i kao sto Ivan kaze: I Rijec tijelom postade i nastani se medju nama i vidjesmo slavu njegovu - slavu koju ima kao Jedinorodjenac od Oca - pun milosti i istine. (Ivan 1:14)

Bog je u Isusu postao blizu ljudima, ali ga ni oni kojima je bio onda okruzen nisu prepoznali, pa cak ni ucenici nisu u potpunosti. Sto vise to nije niti moguce... Pa vidi samo sto Pavao pise: ...da se ohrabre srca njihova, povezana u ljubavi, te se vinu do svega bogatstva, punine shvacanja, do spoznanja tajne Božje - Krista, u kojem su sva bogatstva mudrosti i spoznaje skrivena. (Kolosanima 2:2-3)

... da u ljubavi uvrijezeni i utemeljeni budete sposobni shvatiti zajedno sa svim svetima koja je tu sirina, duljina, visina i dubina, i upoznati ljubav Kristovu koja nadilazi spoznaju... (Efezanima 3:18-19)

Osnovi karakter Boga: da je ljubav, da je iz te ljubavi prema nama dao ono najdragocjenije sto je imao je okvirno definirano i spoznatljivo ali imam cijleu vjecnost pred sobom meditirati nad tom Lubavlju wub.gif

Evenstar
  Posted: Apr 29 2006, 01:03 PM 528815 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

:In Contact:

Member No.: 121

Inspirativan post.

Katayaku-no Tenshi
Posted: Apr 29 2006, 11:52 PM 529042 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Sólfar.

Group: banned
Member No.: 453

...Ako ga uspiješ pročitati.
Tko zna, možda jednom uđe u lektiru.
booyah.gif
Hvala ti, Antocjo. Post je zakon.

Arathorn NIghtElf
Posted: May 24 2006, 10:05 PM 544539 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Quentalamo (neznam šta znači al super zvuči)

Member No.: 200

ja ne kontam.. šta znači biti vjernik?
imam prijatelja koji ide svaku nedjelju od 5 godine života na misu ujutro nedjeljom...
jel ga to čini vjernikom?
ili ima nešto više?...
ako sam vjernik...piše u bibliji ono poznato
blago onima koji vjeruju a ne vide.. itd.
ako ne vidim..jel to znači da ne smijem pitati?..
ako tražim odgovore na neka pitanja ..npr. šta se dešavalo od do 33 godine Kristova života.. jesu li se marija i jospi ikada.. ekhm znate šta...
zar stvarno je isus jedinac.. mislim ono..
ako tražim odgovore na takva pitanja zašto ti navodni "vjernici" koji svaku nedjelju idu na misu i u srednjima slušaju vjeronauk a ja etiku.. mi kažu da nisam vjernik..

Zar nam nije Bog dao slobodnu volju,znatiželju?.. da žudimo za napretkom i spoznajom.. pa zašto me onda deklariraju ne vjernikom kad postavim takva pitanja!?

šta uopće znači vjerovati? predati srce Gospodinu?
ja ništ ne kužim
znam ono što su me učili.. da je ovaj spasio sve nas itd.
ali nitko me nije poučio vjerovati.. niti što znači vjerovati?
samo si mi dali povijesne činjenice

saruman
Posted: May 24 2006, 10:33 PM 544570 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

kreč

Member No.: 130

ovo je jedno VELIKO veliki.gif BRDO PITANJA. shocking2.gif

bonk.gif

pa...najbolje da krenem od pocetka...

ja ne kontam.. šta znači biti vjernik?
imam prijatelja koji ide svaku nedjelju od 5 godine života na misu ujutro nedjeljom...
jel ga to čini vjernikom?
ili ima nešto više?...
ako sam vjernik...piše u bibliji ono poznato
blago onima koji vjeruju a ne vide.. itd.
ako ne vidim..jel to znači da ne smijem pitati?..
ako tražim odgovore na neka pitanja ..npr. šta se dešavalo od do 33 godine Kristova života.. jesu li se marija i jospi ikada.. ekhm znate šta...
zar stvarno je isus jedinac.. mislim ono..
ako tražim odgovore na takva pitanja zašto ti navodni "vjernici" koji svaku nedjelju idu na misu i u srednjima slušaju vjeronauk a ja etiku.. mi kažu da nisam vjernik..

Zar nam nije Bog dao slobodnu volju,znatiželju?.. da žudimo za napretkom i spoznajom.. pa zašto me onda deklariraju ne vjernikom kad postavim takva pitanja!?

šta uopće znači vjerovati? predati srce Gospodinu?
ja ništ ne kužim
ali nitko me nije poučio vjerovati.. niti što znači vjerovati?
samo si mi dali povijesne činjenice

Tko je vjernik? Mozemo na to gledati s vise strana. Jedna je da kazemo da je vjernik onaj koji vjeruje u Boga (tj. vjeruje da Bog postoji). Ja bi to nadogradio, vjernik je onaj koji vjeruje Bogu . A izmedju te dvije definicije je ogromna razlika. To me je On naucio na mojoj vlastitoj koži, sasvim nedavno.

Vjeruj mi, onaj koji ide nedjeljom redovito na misu ne mora spadati ni u jednu od te dvije definicije. Ali jedna od te dvije definicije je beskorisna za covjeka, a to je ona koja kaze: "onaj koji vjeruje u Boga". Pisano je: Jak 2,19; "Ti vjeruješ da je jedan Bog? Dobro činiš! I đavli vjeruju, i dršću." Vidimo da samo vjerovanje u Boga nista ne znaci.

Zato se valja koncentrirati na vjerovanje Bogu. sto to znaci? To znaci da ti doista si se prepustio Bogu, da si dao svoj zivot Bogu. Da ces dopustiti da budes mijenjan od strane Boga u sasvim novo bice. U sasvim novu osobu. Nikad vise isti. To nije lako, sama priroda covjeka, urodjena sebicnost, bori se protiv toga. I drugi ce te zeljeti sprijeciti. No, onome koji zeli i koji vjeruje - Bog ce uciniti.

Ali da bi to ucinio...prvo je vazno da upoznas Boga. Ne potpuno, kao spoznanje, vec kao upoznavanje.

A vidim da zelis vjerovati. Jedini nacin jest da jednostavno - vjerujes. Jednostavno se obrati Bogu, iz srca, ne iz uma. Iz srca, iz duse. Zamoli da ti se objavi. Iskreno. Zavapi Bogu da zelis Mu vjerovati, da zelis biti Njegovo dijete, da zelis biti vjernik.

Jos je jedno vazno. Zasto je Isus umro za tebe?

Stvar je ovako. Ti si covjek s manama. Do sada si u zivotu ucinio golemu hrpu grijeha. Isus je umro za tebe. Za svaki tvoj grijeh, za svaku tvoju zlu misao, za svako tvoje prljavo djelo. Bog, koji je bez grijeha, bez ijedne mane i koji je samo ljubio ljude, bio je mucen, pljuvan i ubijen. dobrovoljno. Za sve nas, ali i za tebe - tebe osobno. Za svaki tvoj prljavi cin koji jesi ucinio i koji ces tek uciniti. To je zrtva, da bi mi mogli stajati u pristunosti Boga. Bog je ucinio sto je mogao sa svoje strane, ostalo je na nama. Da priznas da si kriv i da priznas Njegovu zrtvu. I da se pokajes - vise ne cinis.

Eto to je sve za sada od mene, ako imas jos pitanja - samo reci.

Arathorn NIghtElf
Posted: May 24 2006, 10:59 PM 544591 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Quentalamo (neznam šta znači al super zvuči)

Member No.: 200

dobro.. priznajem.. imam mane.. rođen sam s manama..
ali ima jedna istinita..
"Čovjek nam se sviđa zbog vrlina,volimo ga zbog mana!"

da je Bog htio da budemo savršeni klonirao bi sebe..
upravo zbog tih mana ja smatram da smo posebni.. svatko može imati slične vrline.. ali rijetkost je da imamo iste mane.. jer svatko ima ono svoje nešto.. u čemu je loš i u čemu je dobar..

ako želim vjerovati.. kažeš mi da samo vjerujem...
tu se javlja jedna prepreka i još jedno moje pitanje...

znaš onu "Čudni su putovi gospodnji.."
ako je Bog dao nama život i ljubi nas sve kao što si rekao...
zašto nam uzima najdraže?
znam.. čovjek griješi,često nije Bog kriv za smrt..nego čovjek sam ..te njegov način života..
ali recimo situacija:

čovjek ima rak na plućima koji je gadan.. ide na kemoterapije godinu dana..
u jednom tjednu nakon dosta borbe.. i želje za životom.. čovjeku je dijagnosticirano povlačenje raka s pluća od strane 4 stručnjaka
potom drugi dan.. on umre...
a rak se povlačio.. Bog mu se samilovao..
jel to znači da je čovjek koji se godinu dana borio za život napokon se predao? sumnjam.. nebi se borio ovih godinu dana da je očekivao ovakav ishod..

i onda stojim ja na pogrebu i čujem svećenika.. "Čudni su putevi Gospodnji.." u tom trenutku svi tragovi vjere koliko god bila je zajsenjena.. pitanjima i gnjevom... ako je on uspio se probiti kroz bitku za život..
tko ga je dokrajčio i uzeo k sebi ako ne Bog?

kako uz tu spoznaju vjerujem?
želim.. zar je zaista potrebno uzeti tolke žrtve u ratovima (djecu i majke)
da bi mi ljudi "evoulirali" te postali "savjesni" što si radimo?

antocjo
Posted: May 25 2006, 09:41 AM 544659 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (NIghtElf @ May 24 2006, 11:58 PM)
da je Bog htio da budemo savršeni klonirao bi sebe..
upravo zbog tih mana ja smatram da smo posebni.. svatko može imati slične vrline.. ali rijetkost je da imamo iste mane.. jer svatko ima ono svoje nešto.. u čemu je loš i u čemu je dobar..

ne, mane nas ne cine posebnima... nego vrline. I ako mislis da je spektar vrlina tako ogranicen i da nema bogatsva raznolikosti u njemu meni je zao... sad.gif

Zar nam je neko tako poseban jer se ne moze kontrolirati i dere sa druge, koji se voli naliti... i da ne spominjem ostatak sirolike palete... Mozda i jest, samo zato jer smo mi takvi, pa si tjesimo kako je i taj netko i imamo nesto zajednicko sto nas povezuje. Dobra nakana ali uzasan temelj.

Bog je prilicno ostar prema takvom stavu:

Znaju za odredbu Bozju - da smrt zasluzuju koji takvo sto cine - a oni ne samo da to cine nego i povladjuju onima koji cine. (Rimljanima 1:32)

Jao onima koji zlo dobrom nazivaju, a dobro zlom, koji od tame svjetlost prave, a od svjetlosti tamu, koji gorko slatkim cine, a slatko gorkim! (Izaija 5:20)

Ljubav Bozja proizvodi u nama da mozemo voljeti ljude unatoc njihovim manama - pa tako Bog ljubi. Ali isto tako ljubav se Bozja raduje istini koja oslobadja i razotkriva laz koja zarobljava.

QUOTE (NIghtElf @ May 24 2006, 11:58 PM)
zašto nam uzima najdraže?

necu ti pokusati dati odgovor na to pitanje. Moras ga sam naci... (mozda ipak da procitas prvi dio ovog posta)

I sva pitanja koja postavljas dobra su i vidjet ces u Bibliji da su ih mnogi vjernici postavljali... I zato cu ti savjetovati da i pogledas njihov primjer

Promisljah tada da bih spoznao: al' mi se ucini mucno u ocima mojim sve dok ne nadjoh ulaz u Bozje svetinje... (Psalam 73:16-17)

U svojim samotnim razmisljanjima vrtit ces se u krug i neces nikada naci pravog odgovora. Ovaj psalmist je to dobro iskusio... Ali sa svime time je dosao pred Boga.. sa svojim pitanjima, strahovima, sumnjama, nevjerom... Bog to zeli, da budemo ono sto jesmo pred njim - pa on tocno zna sto nam je u srcu i ne moramo se truditi ispasti bolji i ljepsi pred njim.... I pogledaj kad je dosao kraj njegovim mukama... Kad je nasao ulaz u Bozje prisustvo. A da je nasao, znaci da je aktivno trazio. Isus obecava - tko trazi - naci ce excl.gif

I pogledaj samo kraj tog psalma i ishod boravka sa Bogom i zadobivanja njegove perspektive na stvari. smilie.gif

Kad mi dusa bijase ojadjena, a bubrezi probodeni, bezumnik bijah bez razbora, k'o zivince pred tobom. Al' cu odsad uvijek biti s tobom, jer ti prihvati desnicu moju: vodit ces me po naumu svojem da me zatim uzmes u slavu svoju... A meni je milina biti u Bozjoj blizini, imati skloniste svoje u Jahvi. (Psalam 73:21-24)

wub.gif

179 replies since Feb 20 2004, 12:59 AM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (12) < 1 [2] 3 4 5 6 7 ... >
Back to Društveni život Boarda

[ Script Execution time: 0.0242 ]   [ 9 queries used ]   [ GZIP Enabled ]