Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Pages: (12) < ... 7 8 9 10 11 [12] > ( Go to first unread post )
Iz osobnog iskustva, duhovna iskustva i svjedocanstva...
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Seth
Posted: Aug 2 2008, 09:40 PM 932522 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

When in doubt, set
something on fire.

Group: Members
Member No.: 557

QUOTE (Valarauco ramainen @ Aug 2 2008, 09:51 PM)
postavljas stvari pre uopceno yes.gif govorio sam o njenom konkretnom slucaju, u kojem ne uzima sebi zaslugu za to sto je dobra i puna ljubavi, nego to lijepi za nesto izvanjsko... bio to bog, staka, aspirin ili kreda... eureka.gif

Mozda su ljudi jednostavno takvi tongue.gif Ne mogu primiti odgovornost ponekad ni za ono dobro sto ucine tongue.gif

Ugl. moje videnje cijelog ljudskog pojma vjerovanja ide prema tome da se to temelji cisto na osjecaju. I racionaliziranje toga nije previse efektivno jer je to nesto cemu ljudi nece dopustiti racionalizaciju ili vrlo rijetko mozes postici da se covjek ne osjeca napadnut u toj temi, svijesno ili nesvijesno. Nekako mi se cini da kada se prica o vjeri da unutar jedne osobe postoji taj neki, nazovimo to tako, sukob interesa koji se ne moze prevladati. I to ce uvijek tako biti, osim mozda kod nekog pojedinca u milijun tongue.gif
Ali nisam siguran da sam takvog jos sreo tongue.gif

Edited by Seth - Aug 2 2008, 10:40 PM

Laurenandin
Posted: Aug 2 2008, 10:51 PM 932565 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Petitioner to the Council

Member No.: 1870

QUOTE (Valarauco ramainen @ Aug 2 2008, 08:51 PM)
i moras raditi tocno ono sto on kaze

ne, ne moraš, it's yours to do anything you want

Gomil
Posted: Aug 3 2008, 07:59 AM 932594 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Group: Hosts
Member No.: 12

@Ellin

prvo glasi - jesi li siguran u ovo gore? odnosno, mozes li to tvrditi u ime svih krscana na svijetu? wink.gif

Shvacam sto zelis reci. Nesto tipa: "Ne mozes govoriti u tudje ime". I s tim se slazem: "Ne mogu".

Kako bih ti to objasnio. Zvati se krscanin nije isto sto i biti Isusov. Osobno znam covjeka krscanina koji ne vjeruje da Bog postoji huh.gif. Postoje razni motivi: religija, tradicija, pripadnost, strah, trenutni besmisao, navika, dobro drustvo, mir u obitelji, obzirnost prema nekome.

Ali samo jedan se mjeri, a to je otkrivenje kriza i ljubav. Slijediti Isusa ne znaci etiketu na celu vec slijediti. Bez otkrivenja ljubavi i kriza ne mozes ostati s Isusom jer je to sila koja je unutarnje gorivo. Sa svakim drugim motivom covjek kad tad odstupi i napusti Isusa.

1Ivanova 2:19 - Od nas izidjose, ali ne bijahu od nas. Jer kad bi bili od nas, ostali bi s nama; ali neka se ocituje da nisu od nas.

Slijediti Isusa prije svega znaci biti njegov. wub.gif A to je odnos duboke ljubavi.

Gomil
Posted: Aug 3 2008, 08:02 AM 932595 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

QUOTE (Ellin @ Jul 30 2008, 11:01 PM)
cega tocno pojasnjenje? unsure.gif

i dobro... to je dakle svjesna odluka, potvrdio si i sam. ako je tako, onda tu nema nikakvog otvaranja srca, vec samo racionalne odluke. conf44.gif

Ima i jednog i drugog. Svojevrsna je mjesavina u pitanju. Nesto tipa odluka o otvaranju srca.

Npr. medjuljudski odnos u kojoj je jedna osoba povrijedila drugu i ova se zatvorila. Odnosa nema radi toga. Potrebna je svjesna odluka za ponovno uspostavljanje odnosa i ta odluka podrazumijeva da se zgrceno srce rastvori i riskira.

sholky
Posted: Aug 3 2008, 11:26 AM 932647 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Member No.: 98

QUOTE (Gomil @ Aug 3 2008, 08:58 AM)

Kako bih ti to objasnio. Zvati se krscanin nije isto sto i biti Isusov. Osobno znam covjeka krscanina koji ne vjeruje da Bog postoji huh.gif.

huh.gif

Onda sam i ja krscanin. huh.gif

Nemam nista protiv odlaska u crkvu tek tako zbog tradicije, obozavam za Bozic kititi bor i raditi jaslice, cak tu i tamo iz navike molim Oce nas prije spavanja. silly.gif

Samo sam mislio da sam ateist ako mislim da Bog ne postoji. bonk.gif

Hehe, jos bolja stvar, po ovoj definiciji i Dawkins je krscanin. roflmao.gif

Ellin
Posted: Aug 3 2008, 11:36 AM 932651 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

elfica

Member No.: 228

QUOTE (Gomil @ Aug 3 2008, 09:24 AM)
@ Ellin

Upravo sam se sjetio jednok clip-a koji najbolje objasnjava sve sto zelim reci.

sad.gif cry.gif wub.gif

LEAD ME TO THE CROSS

pogledala. i sorry, ali iz moje perspektive, ne objasnjava bas nista. conf44.gif jedino sto sam vidjela je bilo nekoliko ulomaka s kraja isusovog zivota, a kojeg, btw, smatram samo povijesnom licnoscu, obicnim covjekom, i nista vise od toga.
da, tu su i lyricsi, ali ni u njima ne vidim nista vise od obicnih misli jednog vjernika. on/ona vjeruje u boga, krist mu je vazan, i to je to. conf44.gif

pripadnik bilo koje religije je jednako kao i ti uvjeren da je njegova jedina prava, i kada bih ovdje razgovarala s njim/njom, sigurno bi mi jednako nadahnuto objasnjavao zasto je bas njegov bog/religija najbolji i jedini. ali iz moje perspektive, ravnopravni ste, ni po cemu mi krscanstvo nije "ispravnije" od ostalih; odnosno, da budem preciznija, sve religije vidim da su jednako u krivu, jer ne mislim da bog postoji.

nevermind. tongue.gif nema smisla nastavljat. tongue.gif vjernik vidi stvari na jedan nacin, ateist na drugi. tongue.gif idemo dalje, svatko na svoj nacin. tongue.gif

Gomil
Posted: Aug 3 2008, 11:37 AM 932652 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Slazem se. Nema smisla.

GOMIL OUT

pchelica
Posted: Aug 3 2008, 12:43 PM 932668 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

u jednoj zimskoj noci, tam gdje je visok brijeg...

Member No.: 1856

mislila sam da ćete me tuć brise.gif a kad tamo, vi me željno iščekujete rotfl.gif

QUOTE (Valarauco Ramainen @ tu, koju stranicu prije)
Ah, pchelice doh.gif

mogu ti samo reci da mi je jako zao sto svoju prirodnu dobrotu i prirodnu ljubav prema drugima moras iz tko zna kojeg razloga opravdavati sama pred sobom, i predstavljati si to Bozjom prisutnoscu doh.gif

ne treba ti to no.gif moze ti samo zamagliti poimanje, osjecaje i svjesnost same sebe... umjesto da budes svjesna da si to TI, da ti radis dobro, da TI volis, i da razvijes i poboljsas to u sebi, i na kraju krajeva, cestitas si sto si takva, ti si uzimas štaku dry.gif

Ali ja uopce nisam rekla da to Bog radi ili votevr conf44.gif U potpunosti je moj izbor hocu li ja napravit nešto dobro ili ne, i shodno tome se razvijam kao licnost (u raspravu o tome otkud mi te osobine necemo nadam se ulazit ), ali postoji razlika u onom osjecaju za vrijeme i poslije. Mislim da to nema puno veze s vjerom, pretpostavljam su svi sretni kad nekog usrece i tužni kad nekog unesrece, to mi se nekak čini logicno. conf44.gif
Međutim, kao što sam napisala u prvom postu, meni (a vjerujem i ostalim vjernicima) to nije samo "jej, sad je netko sretan, kak sam ja super" nego se javlja taj osjecaj Božje prisutnosti/ljubavi. Da ne bi bilo, to nije samo kad sam dobra curica, ali najjace je tada. I s obzirom na to da je to jako dobar osjecaj, trudim se da se što češće javlja. Lol kad ovak to napišem, fakat zvuci ko droga roflmao.gif što me sjetilo i da sam htjela objasnit zašto mislim da to nije tako eureka.gif
Argh kilometarski postovi doh.gif No uglavnom, nekak mi se čini da se život svakog čovjeka temelji na tome da ispuni određene potrebe (Aislinnnemojmeubit), odnosno da se dobro osjeca. A buduci da je živjeti u vjeri stvarno dobar osjecaj, može se gledati kao droga otprilike koliko i hrana ili želja za pripadanjem (banaliziram, ali ipak). Dakle nije čudno da neki ljudi rado zamijene drogu Bogom buduci da se zbog toga osjecaju DOBRO. Ili tako ja na to gledam.
Ajme sad sam zabrazdila doh.gif
idem u sljedeci post dry.gif
ali prvo rucak njami.gif

Gomil
Posted: Aug 3 2008, 01:26 PM 932669 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

pchelice,

smilie.gif

Poprilicno si dobro to opisala ako se to uopce da opisati. Osjecaj potpunog sklada nutrine.

U svakom slucaju znam tocno sto mislis.

smilie.gif

Gomil
Posted: Aug 3 2008, 01:32 PM 932671 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

@ Sholky,

Ispravno si reagirao. Namjerno sam naveo taj primjer da pokazem da titula krscanin ne znaci bas nista. Bilo koja titula ne znaci nista.

Biti Isusov znaci prvenstveno postojanje odnosa na osobnoj intimnoj razini.

Edited by Gomil - Aug 3 2008, 01:31 PM

pchelica
Posted: Aug 3 2008, 01:38 PM 932674 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (Aislinn @ a tu negdje isto)
ali, sama vjera da postoji opce dobro, Love Supreme, il kako god hoces to nazvati i sto nas prozima (ok, neke od nas koji to tako percipitaju) ne mora biti staka a jos manje tor u kojem ce se pokopati razvoj pojedinca i njegovog self-esteema. :wink:

Prisajsli biggrin.gif
Zapravo, Val, nisam bas shvatila taj dio sa stakom, de pojasni malo doh.gif
Ali ovo potpisujem, dapac?e, odluc?it zivjeti u svjetlu tog viseg dobra je upravo najplodnije tlo za razvoj lic?nosti u pozitivnom smjeru (to sto ne vjezbam bit zlopamtilo i zajedljiva ne vidim kako je toc?no lose unsure.gif). A takodjer se razvijaju i samosvjesnost i samopouzdanje i sta ti ga ja znam koja jos fensi rijes? jer ti je karma (u nedostatku bolje rijeci) na dosta visokom nivou i to se naravno osjeti, i onda si si bas super cool.gif

QUOTE ( Valarauco Ramainen @ je li doista potrebno pisati gdje?)
...u kojem ne uzima sebi zaslugu za to sto je dobra i puna ljubavi, nego to lijepi za nesto izvanjsko... bio to bog, staka, aspirin ili kreda... eureka.gif

... i ipak ulazimo u raspravu o tome odakle meni moje ja user posted image
E pa evo, ja vjerujem da mi je taj moj Bog dao odredjene sposobnosti i osobine. Sad, to je moje misljenje, ali u svakom sluc?aju ne mogu rec da sam ja sama postala dobra ili da sam sama naucila imat sluha (tako bar kazu ph34r.gif) jer je to nesto sto imas ili nemas (ono, ako nije Bog vjerojatno je genetika, moze bit i utjecaj okoline, al tesko da sam ja bas sama to izgradila)

QUOTE (Valarauco Ramainen @ u istom postu)
bog je jedan, i moras raditi tocno ono sto on kaze, i nikako drugacije. Kod njega je tocno rijec o ogranicenju yes.gif

QUOTE (Val @ ma ne da mi se vise)
pomisao da postoji opce dobro, Love Supreme, po onome kako sam ja shvatio ( mozda sam u krivu, ispravite me), nema veze s bogom o kojem ona govori... njen bog ima ime, ona ide na mise i prozeta je religijskim odgojem. Njen bog je bog Biblije, onakav kakav je tamo opisan

QUOTE (Aislinn @ jos uvijek predaleko da bi mogla napisat kad)
moje poimanje boga je da on nije ogranicen. on je dobar i voli. i ne iskljucuje. i opcenit je. ko knjige wub.gif
religije (citaj:ljudi koji su izmislili organiziranu insitucionalizaciju boga) definiraju boga kao ogranicavajuci faktor jer je to jedini nacin kako bi zadrzali stado u toru.
dakle, postoji razlika izmedju boga i religija u ogranicenosti.
p.s. a za pchelicu ne znam, ja sam stekla dojam da vise govori o visem dobru nego o krscanskom bogu... on bas nije hugerski tip unsure.gif

I sada... tntntn! O kojem Bogu ona govori? eureka.gif
Da vam iskreno kazem, prvo me malo zbunila ova razlika izmedju dobrog i krscanskog Boga, jer ja vjerujem u dobrog krscanskog Boga. U onog Boga kojeg je propovijedao Isus, onog koji oprasta, voli svoju djec?icu i dobar je wub.gif
Ogranic?enja, kao sto je dezurni hobit lijepo rekao, proizlaze iz potrebe za drzanjem stada u toru, ali vjerujem da za zivjeti u vjeri nije potrebno bas puno od toga. Ne znam sad tocno gdje, ali i sam Isus je rekao kad je "zadao" Dvije zapovijedi ljubavi da su one siguran put u raj, na stranu 10 zapovijedi i davanje siromasima, iako ti zapravo dodj‘e na isto, samo ne tak strogo.

E! Sad sam se sjetila eureka.gif
Pric?ao mi je jedan moj vjerouc?itelj da je gledao jedan film o Isusovom zivotu (i btw ako netko prepozna opis nek mi kaze jer ga ocem vidit ) u kojem je bila jedna scena (ides! blink.gif). Uglavnom, is'o On s apostolima nekud (po selu, valjda), i dosli su na nekakvu fontanu pa su stali da se malo napoje yes.gif
I kaze Isus: "oj Petre, de dodji malo". Petar dodje, a ovaj ga zasprica rotfl.gif
i tako se oni smiju i spricaju i veseli su i lijepo im je wub.gif
e, u to ja vjerujem

Edited by pchelica - Aug 3 2008, 03:13 PM

pchelica
Posted: Aug 3 2008, 01:43 PM 932676 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

evo ja napisala brise.gif
btw Laurenandin, de lupi onaj link, meni je baš bio lijep wub.gif (a bilo je i malo cry.gif, al nemojte nikom reć wink.gif)

QUOTE (Gomil @ Aug 3 2008, 02:31 PM)
Biti Isusov znaci prvenstveno postojanje odnosa na osobnoj intimnoj razini.

e, to sam htjela reć eureka.gif

ah, ja i pokušaji sažimanja misli...

Kad smo već kod tih kvazi-kršćana, što mislite o njima? Ja nikak da se odlucim jel mi to gore nego da ih uopce nema ili ne conf44.gif a ne mogu si nać ni neko racionalno objašnjenje za nešto od toga no.gif

Gomil
Posted: Aug 3 2008, 01:50 PM 932681 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Steward of Gondor

Osobno mi je nekako vaznije paziti na vlastito srce da ne postanem kvazi.

A tako je lako postati kvazi.

Trcati trku do kraja je moj izazov blush.gif.

Laurenandin
Posted: Aug 3 2008, 01:55 PM 932685 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Petitioner to the Council

Member No.: 1870

evo link, a i kak si znala da cu procitat ovo uopce biggrin.gif

e sad, ako ne spada ovo ovdje, prebacite, also, suzdrzhite se nekih extremnih pljuvanja po klipu ili ne znam sta (ako netko dobije potrebu uopce silly.gif ) ph34r.gif

http://www.godtube.com/view_video.php?view...63418003b47d7d5

booyah.gif

pchelica
Posted: Aug 3 2008, 02:17 PM 932712 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

@Laurenandin: ja sve znam wink.gif
a ovo mi je i još jedna prilika da malo propagiram Lifehouse (možda da budem i njihov PR? rotfl.gif)

179 replies since Feb 20 2004, 12:59 AM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (12) < ... 7 8 9 10 11 [12] >
Back to Društveni život Boarda

[ Script Execution time: 0.0679 ]   [ 9 queries used ]   [ GZIP Enabled ]