Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Pages: (2) < [1] 2 > ( Go to first unread post )
Veza čovjeka i Boga, Hodočašća, osjećaji, nadanja, milost...
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Dior Aranel Eluchil
Posted: Aug 16 2009, 08:08 PM 1023439 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Uz velikoga covjeka cesto dolaze i velike greske.

Group: Members
Member No.: 747

Ne znam gdje da napišem ovaj post, a stvarno bi htio s nekim podijeliti ovo svoje iskustvo, ovaj osjećaj koji me ispunjava. Radost koja struji cijelim mojim tijelom i nekako kao da sam pun energije, elana i života. Predivno nešto. U subotu sam bio na hodočašću u Gospino svetište Komušina - Kondžilo u Bosni i Hercegovini. Na hodočašće smo pošli rano, negdje oko pola 6 iz Hrvatske iz mjesta u kojem živim, te sam cijelim putem osjećao kao da je to što činim nešto što će promijeniti moj pogled na svijet, nešto što će obnoviti mene, a i moju vjeru, te dati mi snaga za dalje, pomoći mi nositi moj križ, te se je na kraju tako i dogodilo. Došao sam tamo pola sata pri početka procesije, taman dovoljno vremena za ispovijest i kratku molitvu prije početka. Lijep je to doživljaj kad na jednom mjestu, na kojem gdje god se okrenete vidite ljude koji su došli zbog istog razloga, koji su došli da se pomole za sebe, za svoje najmilije, da se zbliže s Bogom, sa samim sobom i vlastitom vjerom. I još kad vidite cijele obitelji, mlade - obuzme vas osjećaj ushita i radosti kojeg jednostavno želite podijeliti sa svima oko vas. Sjajno nešto. Procesija se sastoji od nošenja slike na brdo. Put je dugačak ne znam točno koliko ali put do tamo traje oko 2 sata. Jedan dio je asfaltiran a drugi dio je kamenit. Nije se lagano uspeti, ali kao da svakim korakom se osjećate lakše, u dusi lakše, ispunjenije. Znate do ono sto činite je nešto sto je dobro, sto je ispravno te to činiti sa osmjehom i to vas u potpunosti ispunjava. Srce vam je otvoreno za sve, za ljude oko vas, za one koje nikada niste vidjeli, ali u tim trenucima dok se penjete dali bi ste im sve.
Gore je bila misa te poslije mise i povratak slike nazad. Da napomenem cijeli je put ozvučen te se cijelim putem moli krunica i pjevaju pjesme. U svakom slučaju nakon toga dana osjećam se sjajno, ispunjeno, ushićeno i sretno. Sve mi se čini lakšim, ponajviše jer znam da nisam sam, jer znam da je Bog uvijek uz mene.

@ žao mi je što sam otvorio novi topic, stvarno nisam nišao niti jedan gdje bi mogao ovo podjeliti s vama. div294.gif hug.gif

antocjo
Posted: Aug 25 2009, 10:00 AM 1023442 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

By the blood of the Lamb is my life kept safe

Group: Admin
Member No.: 5

QUOTE (Dior Aranel Eluchil @ Aug 16 2009, 09:08 PM)
Procesija se sastoji od nošenja slike na brdo.

Kakva je to slika bila? Slika Gospe? huh.gif

Dior Aranel Eluchil
Posted: Aug 25 2009, 08:10 PM 1023443 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Da, slika gospe. Mogu ti poslati sliku koju sam slikao. Mislim da ces mozda moci vidjeti kako slika izgleda.

Dior Aranel Eluchil
Posted: Aug 25 2009, 08:13 PM 1023445 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

evo slike
user posted image

flowers
Posted: Aug 28 2009, 09:16 AM 1023446 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

waiting for Aslan

Group: Hosts
Member No.: 442

Baš sad gledam, jel postoji kakvo svetište Isusu? Uopće ne mogu naći. Jel se na kakvim procesijama nose i slike Isusa koji je u slavi ili samo Marije?

Imam osjećaj da su ljudi fulali ono najbitnije: staviti Isusa u središte, a ne njegovu mamu. Mislim, tko je najvažniji na kraju krajeva.

Ak bih već morala nositi nekakvu sliku na procesiji, ja bih nosila nešto poput ovog:

http://mudpreacher.files.wordpress.com/200...s-in-heaven.jpg

veliki.gif veliki.gif veliki.gif

Dior Aranel Eluchil
Posted: Aug 28 2009, 11:30 AM 1023447 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Mislim da mnogi ljudi malo brkaju smisao hodocasca i sveg sto se dogada oko toga. Ljudi se ne mole Mariji zato sto misle da je ona iznad Isusa, nego zato da ih ona zagovara kod Isusa. U biti, neko strahopostovanje prema Isusu, njegovim djelima, a i prema njemu samome nas tijera da trazimo od onih koji su mu blize nego sto smo mi, da se mole za nas, da nas zagovaraju kod njega.

flowers
Posted: Aug 28 2009, 12:20 PM 1023448 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

waiting for Aslan

Member No.: 442

Pa Isus nam je pokazao kome se moramo moliti: Oče naš, koji jesi na nebesima..

Osim toga, Biblija nam uopće ne ukazuje na to da je Marija naša zagovarateljica i posrednica. Zapravo se upravo tim riječima u Bibliji govori o Isusu:

Ako tko i sagriješi, zagovornika imamo kod Oca - Isusa Krista, Pravednika. (1.Ivanova 2,1)

Jer jedan je Bog, jedan je i posrednik između Boga i ljudi, čovjek - Krist Isus (1.Timoteju 2,5)

Možeš se u to uvjeriti i sam. http://www.hbk.hr/biblija/search.php (on-line Biblija). Klikni u tražilicu zagovornik i posrednik.

Dior Aranel Eluchil
Posted: Aug 30 2009, 09:23 PM 1023449 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

flowers ma vjerujem ja tvojim navodima, nema razloga da ih provjeravam. Ali ljudi su cudni i kompleksni, te na sve moguce nacine se zele osigurati. Svi se bojima istoga, svi strepimo pred istim. Koliko god to skrivali, ali svakog od nas muci isto pitanja. Sto ce biti, i kako ce biti? Jeli nasa vjera dovoljna? Jeli nas zivot bio dobar ili los? Da li ono sto cinimo misleci da cinimo dobro je dobro ili je samo privid dobra?

Dior Aranel Eluchil
Posted: Sep 10 2009, 07:01 PM 1023455 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Pronadoh nekoliko zanimljivih tekstova, pa ih tu prenosim u potpunosti. Zanima me vase razmisljanje.

------------
Pitanje katoličkog moljenja svecima vodi u veliku konfuziju. Prema službenom stajalištu Rimokatoličke crkve, katolici se ne mole svecima niti Mariji, već mogu zamoliti svece i Mariju da se mole ZA njih. Prema službenom stajalištu Rimokatoličke crkve moliti svece da se mole za nas ni po čemu nije drukčije nego zamoliti nekoga ovdje na zemlji da se pomoli za nas. Ipak, praksa mnogih katolika razilazi se sa službenim rimokatoličkim učenjem. Štoviše, mnogi katolici mole se izravno svecima i / ili Mariji, tražeći njihovu pomoć – umjesto da mole svece i / ili Mariju da za njih posreduju kod Boga za pomoć. U svakom slučaju, bez obzira moli li se svecima ili Mariji ili se od njih traži da se oni mole za nas, ni jedno od to dvoje nema nikakve biblijske osnove.

Biblija nigdje ne nagovara one koji vjeruju u Krista da se mole ikome drugome osim Bogu. Biblija nigdje ne ohrabruje, pa čak ni ne spominje, vjernike da mole pojedince na Nebu da se mole za njih. Zašto se onda mnogi katolici mole Mariji i / ili svecima, ili pak traže njihove molitve? Katolici na Mariju i svece gledaju kao na »posrednike« pred Bogom. Vjeruju da svetac, koji je proslavljen na Nebu, ima »izravniji pristup« Bogu od nas. Prema tome, iznese li svetac molitvu Bogu, ona je učinkovitija nego kada bismo se mi molili izravno Bogu. Ova ideja posve je nebiblijska. U Hebrejima 4,16 čitamo kako vjernici ovdje na zemlji mogu »...pristupa(ti) s pouzdanjem k prijestolju milosti«.

1. Timoteju 2,5 kaže: »Jer – jedan je Bog, jedan je posrednik između Boga i ljudi: čovjek Krist Isus«. Nitko drugi ne može posredovati kod Boga za nas. Ako je Isus JEDINI posrednik, to znači da Marija i sveci ne mogu biti posrednici. Ne mogu proslijediti naše molbe Bogu. Nadalje, Biblija kaže da Isus Krist sâm posreduje za nas pred Ocem: »Odatle slijedi da može zauvijek spasavati one koji po njemu dolaze k Bogu, jer uvijek živi da posreduje za njih« (Hebrejima 7,25). Budući da sam Isus posreduje za nas, zašto bismo trebali Mariju ili svece da posreduju za nas? Koga bi Bog pozornije slušao nego svoga Sina? Rimljanima 8,26-27 opisuje kako Sveti Duh posreduje za nas. Budući da druga i treća osoba Trojstva već posreduju za nas pred Ocem na Nebu, zašto bi uopće Marija ili sveci trebali posredovati za nas?

Katolici kažu da se molitva Mariji i svecima ne razlikuje od traženja da se netko ovdje na zemlji pomoli za nas. Hajdemo provjeriti tu tvrdnju. (1) Apostol Pavao moli druge kršćane da se mole za njega u Efežanima 6,19. Mnogi odlomci u Bibliji opisuju vjernike kako se mole jedni za druge (2. Korinćanima 1,11; Efežanima 1,16; Filipljanima 1,19; 2. Timoteju 1,3). Biblija nigdje ne spominje da je netko zamolio nekoga na Nebu da se pomoli za nekoga na zemlji. (2) Biblija ne pruža nikakve naznake da Marija ili sveci mogu čuti naše molitve. Marija i sveci nisu sveznajući. Premda proslavljeni na Nebu, oni su još uvijek ograničena bića. Kako bi uopće mogli čuti molitve milijunâ ljudi? Kada god Biblija spominje moljenje ili razgovaranje s mrtvima, čini to u kontekstu vračanja, čarobnjaštva, nekromanije i gatanja – a sve ovo Biblija oštro osuđuje (Levitski zakonik 20,27; Ponovljeni zakon 18,10-13). U jednome slučaju kada se netko obraća »svecu«, Samuelu u 1. Samuelu 28,7-19, Samuel nije baš presretan što ga ometaju. Jasno je da se molitve Mariji i svecima posve razlikuju od molbe nekome ovdje na zemlji da se pomoli za nas. Za jedno postoji snažna biblijska osnova, dok za drugo nema nikakve biblijske osnove.

Bog ne uslišuje molitve na osnovu toga tko moli. Bog odgovara na molitve na osnovu toga jesu li u skladu s njegovom voljom (1. Ivanova 5,14-15). Nema nikakve osnove ni potrebe moliti se bilo kome drugom osim Bogu. Nema osnove ni tražiti od nekoga na Nebu da se moli za nas. Jedino Bog može čuti naše molitve. Jedino Bog može uslišati naše molitve. Nitko na Nebu nema bolji pristup k Božjemu prijestolju od onoga koji mi imamo kroz molitvu (Hebrejima 4,16).
-----------------------------------

iz Koncila

"Kleči li Majka Božja na nebesima umjesto nas?

Nema nikakve dvojbe da je žena koja je rodila Sina Božjega najveća na zemlji, u cijelome ljudskom rodu, među svim ženama. Ali i pored toga pitanje bi u vezi s Marijom, majkom Isusovom, glasilo: Zašto se negdje Mariju naziva blaženom, a negdje svetom? Zašto Mariju nigdje u svojim poslanicama apostoli ne spominju? Zašto se Mariju počelo slaviti tek u šestome stoljeću, i to u Španjolskoj? Tko je sastavio i kada molitvu Mariji »Zdravo Marijo«? Zašto grešnici od Marije stalno traže da se moli za nas, sada i na času smrti naše? Je li to pretjerano za Mariju, koja bi stalno trebala, valjda klečati na nebesima i moliti se za nas grešnike?! A mi i dalje griješiti. Nije li to nepošteno od nas grešnika? Zar umjesto toga dijela molitve Mariji ne bi bilo pristojnije i ljepše da Mariji zahvaljujemo: Neizmjerna ti hvala, Marijo, za sve što si učinila i činiš za spas ljudskoga roda! Ili pak mi Hrvati za spas Hrvata?

Ponizni štovatelj Marije - Majke Isusove - PIK, Zagreb

Sva Vaša pitanja, koja ste donekle i hotimice proželi i svojevrsnom prepoznatljivom ironijom, stječu se u jednu točku i jedan upit: Tko je zapravo Marija, majka Isusa Krista, za nas kršćane katolike? Je li blaženica ili svetica i zašto se je počelo slaviti »tek« kasnije u povijesti Crkve? Kada biste i samo površno prelistali neki od crkvenih dokumenata u kojima je riječ o Blaženoj Djevici Mariji, onda biste odmah uočili da za nju Crkva rabi niz naziva, kojima je želi počastiti, kao najizvrsniju ženu - Bogorodicu: Mariju se tako naziva Preblaženom Djevicom, Bogorodicom, Majkom i Djevicom, Suotkupiteljicom, Majkom Crkve, pomoćnicom kršćana, odvjetnicom, Majkom Otkupiteljevom, službenicom Gospodnjom, preslavnom kćeri Siona, neokaljanom Djevicom, kraljicom apostola, svetištem Duha Svetoga... Još je cijeli niz naziva i naslova koje Crkva daje Majci Božjoj, s jednim jedinim ciljem: pokazati je u pravome svjetlu, staviti je pred oči vjernika kao onu koju vrijedi častiti i kojoj se vrijedi i treba moliti kao poniznoj službenici Božjoj čiji je »fiat!« - »neka mi bude po riječi tvojoj!« bio najizvrsniji odgovor pristanka uz Božji naum o utjelovljenju Očeva Sina, Isusa Krista.

O njoj nam šire i dublje govore i dokumenti Drugoga vatikanskog sabora, kao i više papinih enciklika i drugih spisa. Tako nam dogmatska konstitucija o Crkvi »Lumen gentium« u glavi osmoj govori o »Blaženoj Djevici Mariji Bogorodici u misteriju Krista i Crkve«, jasno dajući na znanje da »ipak nema namjere izložiti potpuni nauk o Mariji niti riješiti pitanja koja teolozi još nisu potpuno rasvijetlili« (LG 54). Marija je još u Starome zavjetu prikazana kao Djevica koja će začeti i roditi Sina i dati mu ime Emanuel (usp. Iz 7, 14). Kako je u trenutku navještenja dala svoj pristanak - »fiat!« - znači da je sudjelovala u davanju »života koji sve obnavlja, i od Boga je bila nadarena darovima koji su u skladu s tako uzvišenom ulogom« (LG 56). Stoga nije nikakvo čudo da je već sveti oci nazivaju »svetom i slobodnom od svake grešne ljage«, te pojašnjavaju da ona u prihvaćanju Božjega plana nije bila »pasivna« već je svjesno i svim srcem prihvatila biti Gospodinova službenica, a njezina je rođakinja Elizabeta nešto kasnije nazvala »blaženom« radi njezine vjere u obećano spasenje (usp. Lk 1, 41-45).

Nakon Isusove muke i uskrsnuća, Mariju se spominje u Djelima apostolskim (Dj 1, 14) u krugu apostola koji »jednodušno ustrajno mole sa ženama i s Marijom, Isusovom majkom, i s njegovom braćom«, a nakon što je ispunila tijek svoga ovozemaljskog života s dušom i tijelom je uznesena u nebesku slavu, »i od Gospodina bila uzvišena kao kraljica svih stvari, da bude potpunije u skladu sa svojim Sinom, Gospodarom gospodara« (usp. Otkr 19, 16) i pobjednikom nad grijehom i smrću.

Mi kršćani znamo da je jedini naš Posrednik između Boga i ljudi Isus Krist, i Marijina majčinska uloga prema ljudima nikako ne potamnjuje i ne umanjuje to Kristovo jedino posredništvo, nego pokazuje njegovu snagu. Ona je na poseban način sudjelovala u Kristovom otkupiteljskom djelu, ona nam je majkom u redu milosti, a nakon uznesenja na nebo svojim nam zagovorom i dalje pribavlja milosti vječnoga spasenja. Ona se i dalje brine za nas, Isusovu braću i sestre, koji se nalazimo zajedno s Crkvom hodočasnicom »na putovanju«, u pogiblima i nesigurnostima. Zato ju i nazivamo odvjetnicom, pomoćnicom, pomagačicom, posrednicom... Ne možemo joj dosaditi ni dodijati svojim molitvama, i nije neprimjereno obraćati joj se u molitvama. Crkva to čini od najranijih vremena (usp. LG 66), ne tek od 6. stoljeća i ne samo u Španjolskoj, o čemu nam svjedoče i raniji crkveni koncili. Već od najstarijih svojih vremena Crkva je časti pod nazivom »Bogorodice«, pod čiju se zaštitu vjernici molitvama utječu u svim pogiblima i potrebama. Osobito od Efeškog sabora (421. godine) Marijino je štovanje poraslo među vjernicima, a Crkva - unatoč čestim optužbama s više strana - nije zaboravljala vjernike upozoravati da plemenito promiču štovanje prema Blaženoj Djevici, osobito ono liturgijsko, te da cijene praksu i pobožne vježbe prema njoj.

Kako ispravno treba štovati Blaženu Djevicu Mariju, još je jednom obrazložio i papa Pavao VI. svojom enciklikom »Marialis cultus«, pozivajući na »snažno i svjesnije oživljavanje moljenja krunice«, u kojoj se najčešće ponavlja upravo molitva »Zdravomarijo« koju spominjete. U obliku kakav postoji danas ona je imala svoj stoljetni razvoj. Najstariji dio je evanđeoski tekst anđelovog pozdrava (Lk 1, 28) i Elizabetine riječi (Lk 1,42). U Srednjem vijeku »Zdravomarija« nije imala današnji dodatak: »Sveta Marijo...«, nego je glasila: »Zdravo Marijo, milosti puna, Gospodin s tobom! Dodatak »Sveta Marijo...« nastaje tek kasnije.

Crkva oduvijek daje na znanje da se Marijino štovanje u Crkvi ne smije zabacivati ni omalovažavati, jer tome štovanju pripada odlično i važno mjesto unutar cjeline autentičnoga kršćanskog bogoštovlja, što izvrsno pojašnjava i sam prevoditelj enciklike »Marialis cultus« na hrvatski jezik pokojni Tomislav Janko Šagi-Bunić, pa Vam preporučujemo da pročitate i encikliku i njegova završna teološko-pastoralna pojašnjenja."

------------------------

Nadam se da mi necete zanemariti zbog velikih tekstova. Bas me zanimaju vasa razmisljanja, jer nekako mi se cini da jedni govore jedno a drugi drugo. Sto je istina? Negdje na polovici ili je induvidualna za svakoga od nas?

antocjo
Posted: Oct 4 2009, 10:18 PM 1023456 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

QUOTE (Dior Aranel Eluchil @ Sep 10 2009, 08:01 PM)
Pronadoh nekoliko zanimljivih tekstova, pa ih tu prenosim u potpunosti. Zanima me vase razmisljanje.

Pozdrav Eluchil bye.gif

Probat ću staviti neki komentar na ovo smilie.gif

Nadam se da mi necete zanemariti zbog velikih tekstova. Bas me zanimaju vasa razmisljanja, jer nekako mi se cini da jedni govore jedno a drugi drugo. Sto je istina? Negdje na polovici ili je induvidualna za svakoga od nas?

U razlučivanju/procjenjivanju tuđih tvrdnji glavno je razlučiti čime su te tvrdnje podkrijepljenje, tj. na čemu su utemeljene.

Za prvi tekst bih rekao da su tvrdnje uglavnom utemeljene na Bibliji i malo obojane autorovom subjektivnošću.

Tvrdnje drugog članka su "fiat" oblika, tj. autor uglavnom konstatira neke tvrdnje koje uopće ne obrazlaže, nego ih uzima zdravo za gotovo ili se bazira na nekakvim ljudskim pretpostavkama. Za primjer navodim prvu rečenicu iz članka:

Nema nikakve dvojbe da je žena koja je rodila Sina Božjega najveća na zemlji, u cijelome ljudskom rodu, među svim ženama.

Ovo je samo ljudska pretpostavka i ljudsko nagađanje.

Zašto to mogu tako smjelo zaključiti?
Zato jer u Novom zavjetu postoji jedan primjer gdje su neki ljudi imali isto ovakvo razmišljanje (što dokazuje da su ljudi i onda i sada skloni razmišljati na isti način), a onda im je sam Isus rekao da je to krivo.

Dok je on to govorio, povika neka žena iz mnoštva: "Blažena utroba koja te nosila i prsi koje si sisao!" On odgovori: "Još blaženiji oni koji slušaju riječ Božju i čuvaju je!" (Luka 11:27-28)

Marija je imala veliku privilegiju da je bila sredstvo Božje milosti kroz koji je donijela Spasitelja na svijet. Ali to je, po Isusovim riječima, ne svrstava automatski među one najblaženije, tj. najsretnije... Isus kaže da su najblaženiji oni koji slušaju i čuvaju Božju Riječ...

Drugi primjer je taj da je Isus u svome domu od same majke i braće bio neshvaćen. I njegovi javni radikalni nastupi u Galilejskom kraju (tj. u njegovom rodnom kraju u kome je bio nepriznat) su donosili loš glas njegovoj obitelji i zbog toga su ga htjeli obuzdati od takvih nastupa gdje su ljudi govorili da ima zloduha...

(Jer govorahu: "Duha nečistoga ima.") (31) I dođu majka njegova i braća njegova. Ostanu vani, a k njemu pošalju neka ga pozovu. (32) Oko njega je sjedjelo mnoštvo. I reknu mu: "Eno vani majke tvoje i braće tvoje, traže te!" (33) On im odgovori: "Tko je majka moja i braća moja?" (34) I okruži pogledom po onima što su sjedjeli oko njega u krugu i kaže: "Evo majke moje, evo braće moje! (35) Tko god vrši volju Božju, on mi je brat i sestra i majka." (Luka 11:27-28)

U ovoj prilici Isus još kaže da mu tjelesne krvne veze ne znače puno - ne zato jer ne voli svoje već zato jer su mu puno miliji oni koji vjeruju Bogu i vrše njegovu riječ.

Da se ne stekne krivi dojam, itekako imam respekt prema Mariji - jedinstvenoj ženi... i ne umanjujem njen značaj ali problem je da ju ljudi uzvisuju povrh mjere prije svega iz neznanja Božje Riječi i Boga samoga... Jer ljudi koji ne poznaju Boga rade si svoju religiju po svome srcu i svojim predodžbama, tradiciji... a ne u podložnosti Božjoj objavi.

QUOTE (Dior Aranel Eluchil @ Aug 30 2009, 09:23 PM)
Ali ljudi su cudni i kompleksni, te na sve moguce nacine se zele osigurati. Svi se bojima istoga, svi strepimo pred istim. Koliko god to skrivali, ali svakog od nas muci isto pitanja. Sto ce biti, i kako ce biti? Jeli nasa vjera dovoljna?

Eluchil, ovo što si opisao se jednostavno zove: nevjera.

Kad čitaš Stari zavjet vidjet ćeš da su Izraelci stalno imali sa tim problema: nisu se moglu ustrajno oslanjati samo na Boga. Već su "za svaki slučaj" ponekad štovali bogove susjednih naroda - recimo Baala koji je bio "bog plodnosti" - tj. prosperiteta... ili se nisu oslanjali samo na Boga da će ih zaštiti već su sklapali nekakve saveze sa drugima narodima i nadali se da će ih oni zaštititi od neprijatelja. Bog ih je zbog takvog idolopoklonstva jako disciplinirao - tako da ih je istjerao iz Obećane zemlje i odveo u babilonsko sužanjstvo. Tako ih je ponizio da uvide da ih Baal a ni ostali narodi ne mogu izbaviti i da ne mogu sjediti na dvije stolice...

To mi je još friško jer sam nedavno čitao knjigu proroka Jeremije i izdovjit ću samo ponešto:

Gdje su bogovi što ih ti sam načini? Nek' ustanu ako te mogu spasiti u nevolji tvojoj! Jer imaš, o Judejo, bogova koliko i gradova! Koliko Jeruzalem ima ulica, toliko Baal ima žrtvenika. (Jeremija 2:28)

Koliko me ovo podsjeća na hrvatske gradove koji svaki ima svoga sveca - svog boga u koga se žitelji uzdaju da će ih zaštiti u dan nevolje... Bog jasno kaže da su te bogove ljudi napravili i da je to idolopoklonstvo - stavljati svoje pouzdanje i vjeru ikakvo drugo biće/stvar/pojavu do li u Boga samoga.
Ne glasi 1. Božja zapovijed zaludu onako kako glasi.

Puno bi se iz Jeremijine knjige o ovoj temi moglo izdvojiti... no samo ću još spomeniti 44. poglavlje te knjige, koje ima podnaslov Judejci i 'Kraljica neba' - prepuštan tebi da o poglavlje sam pročitaš i povučeš paralele sa marijanizmom. Evo linka

I još bih napomenuo da je Isus najviše imao problema sa onim religioznim ljudima kojima je ljudska predaja bila važnija od Božje objave.

A on im reče: "Dobro prorokova Izaija o vama, licemjeri, kad napisa: Ovaj me narod usnama časti, a srce mu je daleko od mene. Uzalud me štuju naučavajući nauke - uredbe ljudske. Napustili ste zapovijed Božju, a držite se predaje ljudske." Još im govoraše: "Lijepo! Dokidate Božju zapovijed da biste sačuvali svoju predaju. (Marko 7:6-9)

--
Da, ljudi su skloni onome što si napisao... imati backup verziju. I tako funkcionira čovjek koji ima religiju a nema odnos sa živim Bogom i koji nema povjerenja u Njega i Njegovu Riječ.

Ako Bog kaže: "Tko vjeruje u me, ako i umre živjet će.." - vjerujem li to u potpunosti ili za svaki slučaj imam još neku alternativnu opciju...? huh.gif
Ako Bog kaže: "Ne birini se tjeskobno za ništa, jer ja ću za tebe providjeti.." - vjerujem li to ili se povrh Božjeg obećaja trebam moliti nekom svecu zaštitniku? huh.gif
Ako Bog kaže: "Možeš doći k meni izravno uvijek, Isus ti je otvorio vrata" - vjerujem li to zaista ili trebam moliti Mariju da udoborovolji Boga i založi se za moju stvar? huh.gif

Eto, nemoj zamjeriti ako sam bio oštriji, ali kad se radi o ovako ozbiljnim stvarima koje kradu Bogu njegovu slavu onda jednostavno moram... conf44.gif

ps: inače ima jedna super propovijed koja govori o primjeru Marije kao vjernice koja je svojim "Da" dozvolila da se Isus oblikuje u njoj i time je primjer svim vjernicima za koje je Bog predvidio da se u njima oblikuje Isus: New Covenant Truths : 5. The First Body Of Christ - Zac Poonen. booyah.gif

Dior Aranel Eluchil
Posted: Oct 4 2009, 10:27 PM 1023457 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Hvala na komentaru. Dam odgovor na njega u dogledno vrijeme. Trenutno sam malo kratak s vremenom. Ma nisi grub, samo iz srca govoris ono sto ti ono veli.

Dior Aranel Eluchil
Posted: Nov 17 2009, 06:21 PM 1023458 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Bijah u Crkvi u ovo nedjelju sto je prosla. I propovjed je bila jako dobro, pogadala je gdje je trebala. Receno je ono sto nije dugo vec receno, barem ne kod nas u Crkvi. Napokon je stavljena jedna veca vaznost na ljubav koju dobivamo od Boga, i na zrtvu koju on cini za nas.

antocjo
Posted: Dec 12 2009, 04:05 PM 1023464 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Hej Eluch, bio si mi obećao komentar na onaj zadnji duži post cool.gif innocent.gif

Dior Aranel Eluchil
Posted: Dec 13 2009, 12:03 AM 1023465 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

evo, nije bas jako dug tvoj tekst bio. A i ja sam malo zaboravan, malo nisam znao sto da napisem a da ima smisla.

Pa evo da nesto ipak napisem. Slazem se s vecinom, izdvojio bi jedino ovo, jer mi to malo upada u oci. to jest nebi se bas slozio s time

Eluchil, ovo što si opisao se jednostavno zove: nevjera.

Kad čitaš Stari zavjet vidjet ćeš da su Izraelci stalno imali sa tim problema: nisu se moglu ustrajno oslanjati samo na Boga. Već su "za svaki slučaj" ponekad štovali bogove susjednih naroda - recimo Baala koji je bio "bog plodnosti" - tj. prosperiteta... ili se nisu oslanjali samo na Boga da će ih zaštiti već su sklapali nekakve saveze sa drugima narodima i nadali se da će ih oni zaštititi od neprijatelja. Bog ih je zbog takvog idolopoklonstva jako disciplinirao - tako da ih je istjerao iz Obećane zemlje i odveo u babilonsko sužanjstvo. Tako ih je ponizio da uvide da ih Baal a ni ostali narodi ne mogu izbaviti i da ne mogu sjediti na dvije stolice...

Nebi to nazvao ne vjerom, niti bi to usporedio s tom usporedbom o drugim bogovima, jer za mene nema drugih bogova, jedan je Bog, a tri Bozanske osobe.

nemogu se sloziti s tobom s razmisljanjem da je to nevjera, jendostavno mi to ne lezi.

Ne znam kako da ti objasnim, pa cu probati doci okolnim putem do toga.
Zasto se svako malo nekom ukaze Marija, zasto su ljudi vodeni nekim takvim ukazanjem promijenili zivot ( ne trazim odgovor, tipa dobili su poticaj da promijene zivot, nego vise me zanima vjerski odgovor povezan s ukazanjem Marije)

je li vjerujes da postoje cvrsti dokazi u Rim-u o krscanstvu i koliko znas o tome? Jesi li cuo za hostiju koja krvari i koliko ti to ima smisla?

I jos jedno pitanje da te pitam: Po tebi, jeli vjera bitnija od crkve? Te jeli moze postojati crkva bez Crkve i obrnuto? Zasto crkve dobivaju nazive po svecima i kazu da se uzdaju u njih ako zapravo Crkva ne treba ime, te davanje imena crkvi i uzdanja da ce svetac pomoci izgleda kao bogohuljenje? Sto moze biti i nemora, zavisi od tumacenja.

Jeli ti mislis da je biblija bitnija od predanja crkve i Crkve? koje je tocnije?

jesi pravoslavne vjeroispovjesti ili katolicke (cisto da se znam orijentirati kad raspravljamo, nemam nikakve predrasude prema iti jednima, ljude cijenim prema dijelima a ne prama tome sto su, odakle su, koliko imaju, koje su boje ili neznam sto trece)

...............

uh, htijedoh dati odgovor a postavih toliko pitanja

U biti moj odogovor na taj post su ta pitanja i zakljucak da mislim da se covjek uzda u Mariju jer se boji za sebe, a ne zato sto smatra da postoji vise bogova. Za vecinu vjernika je jedan Bog, a svetce i Mariju brkaju za Bozanske osobe. div294.gif

saruman
Posted: Aug 16 2010, 03:52 PM 1023674 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

kreč

Member No.: 130

QUOTE (elu @ prije)
I jos jedno pitanje da te pitam: Po tebi, jeli vjera bitnija od crkve? Te jeli moze postojati crkva bez Crkve i obrnuto? Zasto crkve dobivaju nazive po svecima i kazu da se uzdaju u njih ako zapravo Crkva ne treba ime, te davanje imena crkvi i uzdanja da ce svetac pomoci izgleda kao bogohuljenje? Sto moze biti i nemora, zavisi od tumacenja.

Jeli ti mislis da je biblija bitnija od predanja crkve i Crkve? koje je tocnije?

Ja mislim da je najvažniji Bog. yes.gif A što se Crkve ili crkve tiče, mislim da to su ljudske izmišljotine. Isus nije došao osnovati crkvu ni Crkvu. Isus je došao nas spasiti od propasti i privesti k sebi/Bogu. I zbog toga nema Crkve, već ima obitelj. Svi nanovorođeni kršćani su dio nebeske obitelji i povezuje ih Krv Kristova i Duh Božji. Oni su možda drugačije organizirani, ne žive blizu; ali kada se susretnu - biti će nadnaravno povezani. yes.gif Tako da jedina crkva/Crkva koja postoji je Tijelo Kristovo koje sačinjavaju sva djeca Božja. klap.gif A ovo ostalu su samo zajednice u kojima se ljudi skupljaju i organiziraju radi lakšeg funkcioniranja

16 replies since Aug 16 2009, 08:08 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (2) < [1] 2 >
Back to Pitanja...

[ Script Execution time: 0.0153 ]   [ 9 queries used ]   [ GZIP Enabled ]