Welcome Guest ( Log In | Register ) Search | Member List | Help

Pages: (2) < 1 [2] > ( Go to first unread post )
Veza čovjeka i Boga, Hodočašća, osjećaji, nadanja, milost...
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
saruman
Posted: Aug 16 2010, 04:16 PM 1023675 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

kreč

Group: Hosts
Member No.: 130

Jednom davno čitao sam komentar o hodočašću i moram priznati da mi to baš i ne zvuči mudro. Pogotovo kada sam vidio izraze kao "da sam dolje napunio baterije" i sl.

To mi djeluje tako Starozavjetno, kada su Izraelci odlazili u šator sastanka ili Hram da bi se obratili Bogu.

A čini mi se da je Isus tu praksu ukinuo:
John 4:19 Kaže mu žena: "Gospodine, vidim da si prorok.
John 4:20 Naši su se očevi klanjali na ovome brdu, a vi kažete da je u Jeruzalemu mjesto gdje se treba klanjati."
John 4:21 A Isus joj reče: "Vjeruj mi, ženo, dolazi čas kad se nećete klanjati Ocu ni na ovoj gori ni u Jeruzalemu.
John 4:22 Vi se klanjate onome što ne poznate, a mi se klanjamo onome što poznamo jer spasenje dolazi od Židova.
John 4:23 Ali dolazi čas - sada je! - kad će se istinski klanjatelji klanjati Ocu u duhu i istini jer takve upravo klanjatelje traži Otac.
John 4:24 Bog je duh i koji se njemu klanjaju, u duhu i istini treba da se klanjaju."

Nekako Isus kao da je ukinuo to "zemaljsko" hodočašćenje na ovo ili ono "specijalno" mjesto.

Čak i u starom zavjetu Bog spominje:
Acts 7:48 Ali Svevišnji u rukotvorinama ne prebiva, kao što veli prorok:
Acts 7:49 Nebesa su moje prijestolje, a zemlja podnožje nogama. Kakav dom da mi sagradite, govori Gospodin, i gdje da bude mjesto mog počinka?
Acts 7:50 Nije li ruka moja načinila sve to?

Zbog toga mi je ideja odlaska na neko specijalno mjesto u specijalno vrijeme nespojiva s beskonačnim i duhovnim Bogom, štoviše Bog je rekao da će se nastaniti u nama putem svog Duha Svetoga - kakvog onda smisla ima ići "nekamo" da Ga susretneš?

To je kao da imaš uvijek sa sobom bocu punu vode, a redovito moraš odlaziti u trgovinu da tamo kupiš vode i piješ. blink.gif

Zar osobe koje ne mogu putovati i hodočastiti, ili žive daleko, ili su u zatvoru bi trebale biti duhovno oslabljene i osakaćene jer je Bog daleko od njih i ne mogu dobiti ono što trebaju od Njega tamo gdje su? blink.gif

S druge strane, možda je to samo ljudska potreba za doživljajima i promjenama okoline, masovnom histerijom? Jer zasigurno mogu razumjeti da se netko super osjeća jer ima slobodne dane, više vremena i prostora za duhovnost, okružen je sličnim ljudima i suputnik je na njihovom putu.

Ali opet, zar živimo na osjećajima? Zar su osjećaji, pa i osjećaji o duhovnom stanju važni? Ili su samo varka, iluzija? Idemo nekamo, super nam je i onda dođemo doma i nakon par dana/tjedana/mjeseci smo iscrpljeni i jadni? Ne znam, meni je to nije u novozavjetnom kontekstu. Nekako mi se čini da Isus nije umro za to da budemo duhovni kampanjci, niti duhovni nomadi koji moraju posjećivati određena "mjesta" da bi doživjeli ispunjenje i bliskost s Bogom.

Mi jesmo što jesmo, i ako smo u Bogu onda smo u Njemu na svakom mjestu, u svakoj situaciji; bez obzira kako to vidimo ili osjećamo. I ništa nas ne bi trebalo odvojiti od Njega, niti spriječiti nas da budemo s Njim; osim vlastite odluke.

Romans 8:38 Uvjeren sam doista: ni smrt ni život, ni anđeli ni vlasti, ni sadašnjost ni budućnost, ni sile,
Romans 8:39 ni dubina ni visina, ni ikoji drugi stvor neće nas moći rastaviti od ljubavi Božje u Kristu Isusu Gospodinu našem.

Dior Aranel Eluchil
Posted: Aug 16 2010, 04:58 PM 1023676 Quote u Brbljanje Quote u Pitanja za moderatore Quote u The Best of the Board Quote u Sastanke

Uz velikoga covjeka cesto dolaze i velike greske.

Group: Members
Member No.: 747

Hm nebih se slozio s ovim tumacenjem.

no ajmo redom. Ja cu stavljati quotove, svi su od sarumana tako da nebi bilo zabune.

A što se Crkve ili crkve tiče, mislim da to su ljudske izmišljotine. Isus nije došao osnovati crkvu ni Crkvu.

Isus je osnova Crkvu, a crkvu su ljudi nacinili. Ova podjela pojmova je nesto sto je covjek postavio, ali svakako puno pomaze. Jer kad govorimo o Crkvi, mi moramo shvatiti da je ona ne pogrijesiva, te u punom smislu rijeci "nepogrijesivo" ona se ocituje na svakome vjerniku. Ona jednako daruje svakoga covjeka tko god on bio. Jer u biti Crkva je zajednistvo s Bogom. Ti nemoras ici u crkvu da bi bio dio Crkve, nemoras pohoditi tu zgradu, biti okruzen tim ljudima, jer u sebi mozes pronaci Isusa, mozes biti dio Crkve, dio te zajednice s Bogom. Ali odlazak u crkvu je nesto sto nas spaja s osobom pokraj, sto nas raduje jer u isti glas se molimo, mislimo, dajemo Bogu, jednako sretni sto smo darovani njegovom miloscu.

Jednom davno čitao sam komentar o hodočašću i moram priznati da mi to baš i ne zvuči mudro. Pogotovo kada sam vidio izraze kao "da sam dolje napunio baterije" i sl.

Moram reci da jesam napunio baterije. Jer za promjenu oko sebe nisam osjecao neciju volju da me mjenja, necij "samar" jer nisam mislio kao on, osudivanje jer sam rekao ono sto mislim da je ispravno, nepodnosljivost je ljubim, jer volim, jer vjerujem. Bio sam medu sebi jednakima, obracao se Bogu, molio se njemu, zahvaljivao se njemu. Mogao sam osjetiti ljubav drugih oko sebe, cuti njihove molitve, vidjeti njigove strahove, te vidjeti njihovu nada. Recimo jucer u toj kolini dok se slika nosila, osjecaj je vrijedan divljenja, mozes osjetiti volju, dobrotu osove kraj sebe, njego zelju za zivotom, za Bogom, njegovu vjeru. mozes razlikovati one losije od onih boljih, one koji su dosli samo da dodu, od onih koji su dosli da budu dio svih koji se mole, koji ljube Boga. To je nesto predivno. I stvarno te okrijepi, to, pa molitva, pa tude razumijevanje.

Zbog toga mi je ideja odlaska na neko specijalno mjesto u specijalno vrijeme nespojiva s beskonačnim i duhovnim Bogom, štoviše Bog je rekao da će se nastaniti u nama putem svog Duha Svetoga - kakvog onda smisla ima ići "nekamo" da Ga susretneš?

Nije to klanjanje "zlatnoj kravi", oltaru ovome, onome. Zasto ide netko u Rim, ili kod ovog, onog svecenika cuti misu, zasto se itko opredjeljuje za ista. Mogao bi doma ostati. Zasto sudjelujes u skupnoj molitvi????

Mislim u redu je postovati mjesto na kojem se ukazala Marija, Isus, mjesta koja su donijela ljudima dobro. Ja odem i na groblje, pomolim se za svoje umrle, obidem mjesta stradavanja civila, ljudi koje nisam znao. Zapalim svijecu na mnogim mjestima i pomolim se. Jednako tako odem na hodocasce i iskreno se obrati Bogu, zamolim, zahvalim, budem dio Crkve.

S druge strane, možda je to samo ljudska potreba za doživljajima i promjenama okoline, masovnom histerijom? Jer zasigurno mogu razumjeti da se netko super osjeća jer ima slobodne dane, više vremena i prostora za duhovnost, okružen je sličnim ljudima i suputnik je na njihovom putu.

Ali opet, zar živimo na osjećajima? Zar su osjećaji, pa i osjećaji o duhovnom stanju važni? Ili su samo varka, iluzija? Idemo nekamo, super nam je i onda dođemo doma i nakon par dana/tjedana/mjeseci smo iscrpljeni i jadni? Ne znam, meni je to nije u novozavjetnom kontekstu. Nekako mi se čini da Isus nije umro za to da budemo duhovni kampanjci, niti duhovni nomadi koji moraju posjećivati određena "mjesta" da bi doživjeli ispunjenje i bliskost s Bogom.

Mi jesmo ljudi, mi volimo, mi ljubimo, mi zelimo, mi se nadamo, mi prije svega osjecamo, osjecamo Boga, osjecamo zivot. nije potrebna masovna histerija, ali razumijevanje ljudi oko nas, to je itekako potrebno. Pogotovo danas, kada je vrijeme tesko, ma i prije je bilo, uvijek je tesko, lakse je zajedno nositi teret. Mislim da imas krivu predobu o ljudima, nisu to kampanjci, ali zivot covjeka bilo kojega je tezak. Puno toga je na ramenima, ne previse toga, ali ima poduza lista, te odlazak na mjesto gdje su mnogi kao ti. Umorni od borbe za boljim, ljepsim, gdje svi slicno vjeruju u spas, te se nadaju Bozjoj pomoci, koja ih je dovela i dovdje, gdje se nadaju da ce ih Bog i dalje pratiti kao i do sada. Biti njihov oslonac, i suputnik kroz najteze i najljepse dane. Uvijek.

Mislim da hodocasce stvarno ljude osvijesti, otvori im oci, da nisu sami, nikada. hug.gif

16 replies since Aug 16 2009, 08:08 PM Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (2) < 1 [2] >
Back to Pitanja...

[ Script Execution time: 0.0056 ]   [ 9 queries used ]   [ GZIP Enabled ]